Нова система за класификация на маршрутите?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Съб Фев 25, 2012 4:23 am

Смятам, че нужда от система има и то именно за целите на катотекирането, а не на реалното маркиране. Добре е да се въведе по-рано, защото след някоя друга година, когато всеки втори ще има навигация(най-малкото телефона си), вече ще е късно. Добре е още със започването на използването на навигационно устройство да се познават категориите.
ОФРМ картата е много удобна за нас, но тя ни върши работа предимно нагоре или за целите на аварийната евакуация. Отдавна считам, че ни е необходима обща база данни за вело трасета в БГ - не е по силите на никой да опознае цялата територия на малката ни държава. И то не задължително на цели маршрути, а по-скоро на интересните части от тях, които са предимно тесните подсичащи пътеки и надолните трасета - за изкачване и свръзки, винаги можем да ползваме други карти. Такава база данни, може да бъде графична карта, но може на първо време да бъде и просто обикновена база данни съдържаща тракове+категоризация. След натрупването на достатъчно информация, може да се помисли и за карта. Гласувам с две ръце за символите X и F. Само че, доколкото носенето е еднозначно занимание, то карането без пътека, може да бъде доста различно според терена. Така че, би могло да има и цифра след буквата. Доколкото карането през дивото е далеч от паркова алея като Т1, то може тия цифри да се изпуснат изобщо от категорията F - т.е. да има само F3-F5 - така за байкърите ще има еднозначност в определянето на трудността. Т.е. F3 е същото като Т3, но няма пътека, а човек си избира пътя приблизително - просто понятието ширина на следата тук не играе, но всичко останало, касаещо препятствията и наклона е валидно.
А ако някой смята че категория F в МТБ-то е някаква екзотика, то нека се замисли какво представляват най-популярните спускания по билните ръбове в планините. Нашите карания са поне 50% от такъв характер и аз ни най-малко не намирам липсата на пътека за някакво ограничение. Всъщност рядко ме интересува дали има такава, а по-скоро дали терена е караем. Сега нашата група постоянно експериментира с подобни карания и в много от случаите се оказва, че терена е непроходим за байк. Но имаме и достатъчно попадения, които са чудесни маршрути и които ако ние споделим като F3,F4,F5 маршрути, много други ентусиасти биха могли без никакво притеснение да отидат и да карат. Не би било коректно обаче да ги определим като Т3-Т5, тъй като там реално няма пътека и това би подвело много хора. Често пък до такива хубави спускащи се била, се достига с малко носене, така че и X категорията е твърде важна. Освен това с развитието на байк технологиите и уменията на байкърите, все по-малко ще ни е нужна предварително направена следа за каране надолу - ендуристите са жив пример, но те карат в обратната посока.
Всъщност има нещо като симбиоза между двете групи - често ендуристите прокарват пътеки нагоре, които ние ползваме надолу. С това не искам да се разбира, че защитавам ровенето на всевъзможни пътеки из гората -просто засега така се получава.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот subritual » Съб Фев 25, 2012 2:24 pm

taurus13 написа:.....

Напълно подкрепям,
а относно карането в дивото, спокойно можем да въведем трак с прекъсната линия със съкръщение СКА,.Вашата идеология доби полулярност и хората лесно биха го разбрали и запомнили :D :beer:
Преди около 2 години още, когато се дискутираха подобни теми и за ГПС карти тук, бързо си избих от главата идеята за байк карта.Някои сигурно се сещат каква беше полемиката.
Сега, вече предполагам, хората са по-узрели за идеята, че пазенето и несподеляне на информация е вече и бесмислено. Гугъл с или без наша помощ се сдобива прекрасно с информацията и траковете. Картите се ползват безплатно от голяма част от аудиторията и едва ли някой все още е на мнение,че се печели от чуждия труд. Аз лично съм щастлив, че хиляди хора ползват моя, без да съм получил и стотинка от това.
По скоро предстои едно друго нещо да се случи, но засега манията за следене не му позволява.
Относно системата-аз я подкрепям, немалко труд е хвърлен в измислянето и.Разбира се промени ще има, докато пасне добре на условията и нуждите.
Дизайнът също мисля, че е важен, при едно последващо разрастване на платформата откъм маркировка и мултимедия.
В крайна сметка последното е и това,което би я утвърдило.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот jd » Съб Фев 25, 2012 4:42 pm

БайКария написа:Аз си мисля следното, ама не знам дали е реалистично. Представям си го и отдавна си го мечтая. Да има една обща база с данни с маршрути за МТБ на територията на България.


:agree: Подкрепям всякакси! Говорил съм с различни хора по този въпрос, може би най-накрая може би му е дошло времето да се захванем с това :)
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Съб Фев 25, 2012 10:25 pm

колкото повече го мисля, стигам до заключението, че само буквите не са достатъчни за GPS ...
Ако е един маршрут, той си има посока и всичко е ясно:
Изображение
Макар и да трябва да четеш точките ...

Ако вкараме малко цвят, става и по четимо
Изображение
Но ако точното описание на отсечката е закодирано в името на точката, с която почва, то това значи, че всяка отсечка има посока и че не може да имаме 2 отсечки почващи или свършващи на едно място. Нито едното нито другото не се връзва. Т.е. категоризацията пригодна за GPSкарта трябва да бъде с цвят (може и с текст върху самата отсечка, но това е малко по трудно за възприемане и ориентиране).
Ако ползваме цвят обаче категориите идват вече множко (3 за път, 5 за пътека, бутане, фрийрайд = 10!!!) и ще стане голяма шарения :D

Та излиза, че тая категоризация ще е добра за описване/споделяне само на единични маршрути.
От там на сетне вече може да се ползва за база и за създаване на карта, но няма да е 1:1 приложима.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот Admin » Нед Фев 26, 2012 10:35 am

Има ги и тези проблеми, наистина. :agree:
Като цяло моята идея беше при ползване в бъдеще за приложения от типа на карта означенията за всяка пътека или път да са върху самата нея на няколко места, а не в началната точка, която наистина може да е такава за няколко отделни отсечки. Ако е направена кадърно картата, не би трябвало да създава трудности в разчитането.
Всъщност аз не съм противник на цветовото обозначаване - може още сега, може и на по-късен етап, когато възникне нужда от него. В първото си мнение бях написал най-вече, че за маршрутите в сайта не смятам да ползвам цветово означаване на трудността, за да не влизам в противоречие със съществуващата система в Правилника за маркиране и да създавам по този начин объркване.
Иначе и за мен е ясно, че стигне ли се до създаване на карта примерно, там ще има цветове. За мен решението тогава (или още на сегашния етап) е да се използват по-малък брой цветове, т.е. всеки цвят да съответства на няколко степени и дори на различни категории. Горе-долу по начина, по който го бях описал още в първото мнение, само че сега съм го актуализирал с постъпилите предложения по темата:
В този ред на мисли, ето и как конкретно се връзват степените в моето предложение с категориите в Правилника за маркиране:
Лесен маршрут (зелен цвят) – R1, R2 (в някои случаи), Т1
Средно ниво на трудност (син цвят) – R2, Т2
Високо ниво на трудност (червен цвят) – R2 (понякога),R3, Т3, F3, X
Екстремен маршрут (жълт цвят) – R3, T4, T5, F4, F5, X

По този начин за бърза и обща представа за трудността човек ще гледа цветовете, а за повече детайли ще трябва да гледа малко по-внимателно картата. Всъщност, ако говорим специално за GPS карта, там има и други варианти за разграничаване - например на пътищата от пътеките и от без-пътеките. Това са технически детайли, за които не че не трябва да мислим отсега, но все пак те ще са надграждане на класификацията и то за целите на конкретен продукт.
Моята първа и най-главна цел беше да видя дали можем да стигнем до разбирателство за определени категории, степени и означения - на пръв поглед май можем. :agree:
Оттук нататък наистина ще е добре да направим една среща между хора и организации, които имат траен и сериозен интерес към темата. Радвам се, че и Васко от Байкария е на това мнение, тъй като на подобна среща със сигурност ще бъде засегнат и Правилникът за маркиране във връзка с евентуалната класификация и т.н. На тази среща предлагам да обсъдим не само класификацията, но и дали имаме желание и възможност да работим заедно под формата на съвместен некомерсиален проект за създаване на база данни за маршрути, пътеки и пътища за планинско колоездене. А може и карта на базата на това.
Ако трябва да съм още по-подробен, тъй като от техническата страна на GPS картите разбирам твърде малко, вероятно заради това точно такъв продукт ми се струва малко по-далечен като реализация. Като първа и по-реална стъпка обаче виждам създаването на специален сайт, служещ като база-данни за маршрути, пътеки и пътища. Към него ще има, разбира се, и визуализиране върху карта от типа на Open Street Map, Google или др. подобна, но това няма да е GPS карта. Та и за този етап ми се струва, че класификацията в оформящия се вече вид би била напълно достатъчна.

Тъй като колкото повече такива идеи и подробности обсъждаме, токова повече полета за писане се отварят, струва ми се, че е най-добре направо да подхвана организирането на такава среща на живо и то преди да е започнал активният сезон, т.е. през март. Другата седмица ми е напълно невъзможно, но след това ще поработя в тая насока.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Нед Фев 26, 2012 12:44 pm

Идеята за такъв сайт е добра, не че няма подобни сайтове, но ние имаме нужда от база данни за нашите си маршрути в БГ. Мисля, че един такъв сайт ще отвори много карането. Сега често се получава така, че разни хора имат мерак да покарат, но като не знаят къде или си карат по изтърканите маршрути или не карат. Истинските мераклии, трудно някой може да ги спре разбира се, но те не са преобладаващата част. Истината е, че и във форума много не се споделят маршрути - като изключим официално публикуваните на сайта, тук дори няма една тема за споделяе на маршрути. Не зная защо е така...хората си крият информацията или просто нямат удобен начин да я споделят. Надявам се е второто. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот 4getcredo » Нед Фев 26, 2012 5:08 pm

taurus13 написа:Но имаме и достатъчно попадения, които са чудесни маршрути и които ако ние споделим като F3,F4,F5 маршрути, много други ентусиасти биха могли без никакво притеснение да отидат и да карат. Не би било коректно обаче да ги определим като Т3-Т5, тъй като там реално няма пътека и това би подвело много хора.


А какво ще стане, когато ен на брой хора минат оттам... навярно ще се получи пътека и F се обезмисля ;) , т.е. с какво би било по-различно от Т-3 или Т-5... Препядствията/характеристиките на едно такова FR каране по нищо не се различават от карането по пътека.Ти сам го каза. Просто пътеката ти е в главата, не се вижда. Няма я донякъде задължаващата линия на реалната пътека.

Съгласен съм, че е хубаво да има яснота, но въвеждането на нова категория (цяла нова буква) според мен е по-скоро излишно. Идеологическа стойност има, но не и техническа. ;) В една евентуална mtb-карта пунктир на означението или някакво друг знак може да предупреждава, че няма задължителна траектория и трябва да се следва просто посоката.

Т.е. може да се помисли за символ, което нюансира означението T4 - например, Т4(f)... и ето ни пак в началото :D :rofl: Сългасете се, че има някакво противоречие в идеята да се означава безследното. :eyebrow:
Последна промяна 4getcredo на Нед Фев 26, 2012 5:22 pm, променена общо 1 път
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот hrissim » Нед Фев 26, 2012 5:15 pm

Admin написа:...
Ако трябва да съм още по-подробен, тъй като от техническата страна на GPS картите разбирам твърде малко, вероятно заради това точно такъв продукт ми се струва малко по-далечен като реализация. Като първа и по-реална стъпка обаче виждам създаването на специален сайт, служещ като база-данни за маршрути, пътеки и пътища. Към него ще има, разбира се, и визуализиране върху карта от типа на Open Street Map, Google или др. подобна, но това няма да е GPS карта. Та и за този етап ми се струва, че класификацията в оформящия се вече вид би била напълно достатъчна.
...

Любчо, Wiki-форматът е много удобен за подобни начинания. :agree:
Както знаеш предполагам - една група ентусиасти сме се захванали с подобна цел, но специализирана за пешеходен туризъм /зимен и летен/-
Wiki и съм се убедил, че с малко изключения, където се ходи може да се кара и колело.
Много е удобно за работа и постоянно е в развитие. Лесно се редактира, пази данните от всички промени, с регистрационна форма е...
Едно кратичко резюме за илюстрация.
Та идеята, която подхвърлям, е форматът за съхранение, редактиране, обновяване, достъп до данните и др.
:beer:
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот dob111 » Нед Фев 26, 2012 5:32 pm

За картата и базата данни на МТБ маршрутите в България- това ще е второто по сила събитие, което би дало тласък на МТБ спорта у нас. Ако се чудите кое е първото - това е повишаването на покупателната способност на населението. :D Но да има карта и база данни на МТБ маршрутите е нещо възможно, и ще е страхотно да се случи.
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Нед Фев 26, 2012 6:56 pm

А какво ще стане, когато ен на брой хора минат оттам... навярно ще се получи пътека и F се обезмисля , т.е. с какво би било по-различно от Т-3 или Т-5... Препядствията/характеристиките на едно такова FR каране по нищо не се различават от карането по пътека.Ти сам го каза. Просто пътеката ти е в главата, не се вижда. Няма я донякъде задължаващата линия на реалната пътека.


Съмнявам се силно. Велосипедистите не сме способни да направим пътека с епизодични преминавания. Още повече, че подобни маршрути се карат от по-малко хора. Повечето пътеки у нас са направени с допълнителни усилия, а не само от минаване. Май само козите са способни да създават пътеки. Но това е страничен въпрос.

За картата е по-лесно - там може с графични средства да се означи нещо такова. Но за описание на маршрут не съм много съгласен, да се използва същия символ като за пътека. Не, че на мен и теб ни трябват такива, но на поне 60% от хората им трябват. Те не желаят да карат извън пътеките, защото това ги затормозява. Смятат, че могат да се изгубят и т.н. И ако им качим един маршрут означен като Т4, току виж решат че има готина пътека и се юрнат натам, а после ще се скъсат да псуват и да търсят къде е скапаната пътека.
Имаме доста критерии за разграничаване на видовете пътеки в тази система, пък да нямаме означение за липса на пътека.
Честно казано на мен по са ми различими означения с различни букви - a, b, c, d и т.н, отколкото Т1,Т2,Т3 и т.н
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Нед Фев 26, 2012 8:05 pm

taurus13 написа:Честно казано на мен по са ми различими означения с различни букви - a, b, c, d и т.н, отколкото Т1,Т2,Т3 и т.н

Не са логични обаче. Едно нещо се запомня лесно само ако има логика.

За мен решението тогава (или още на сегашния етап) е да се използват по-малък брой цветове, т.е. всеки цвят да съответства на няколко степени и дори на различни категории.

И аз тъй го виждам. Но за цветовете и какво влиза в тях трябва да се уточним.


Има по нета доста платформи за споделяне на тракове, но определено мисля, че една наша си е нужна. Това с картата може да е следваща стъпка и не е наложително да бъде изяснено на тоя етап. Достатъчно е да остане като тема за размисъл. Wiki платформата е слаба за целта. Разгледайте портали за споделяне на тракове, за да видите за какво става дума. Маршрутите са грубо скицирани на карта, позволява интерактивен избор и търсене. При отваряне на маршрут се вижда същия насложен върху някаква карта, има денивилации, оценки, всички тия маркировки на отделните участъци, снимки, описание в текст, места за коментари и допълнения от други карали маршрута и т.н. Това между другото си е доста сериозна задача за програмиране.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот jd » Нед Фев 26, 2012 8:28 pm

outfaced написа:Има по нета доста платформи за споделяне на тракове, но определено мисля, че една наша си е нужна.


Aз в момента си играя с една подобна платформа, но за момента няма нищо за показване (става дума за един последстващ проект, който скоро може да стартира от Евровело13). Като цяло обаче, съм много съгласен с Владо, че си трябва къстъм платформа. За целта обаче, може би не е лошо да се помисли за нещо като задание, което да е в следствие от новата класификация.
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот Admin » Нед Фев 26, 2012 9:13 pm

Точно де, за целта ще трябва да се сберем, па да видим можем ли да направим нещо такова заедно и какво точно. Както аз имам разни идеи, така и Васко има, сигурен съм че и JD, и Владо (както и Крива спица като клуб), и Милко, и т.н. Демек, има повод за по една дълга :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот abs » Пон Фев 27, 2012 1:13 pm

Мда, неведнъж сме дискутирали необходимостта от свободно споделяне на GPS тракове и въпреки, че моята позиция преди беше това да не става, продуктувана от моторната оран, явно моментът е назрял. Дано поне промените в Закона за Горите ни помогнат малко!
По мое мнение, цветовото маркиране трябва да остане малко на заден план, защото тази информация се губи, при прехвърляне към GPS апарат, както и при конвертиране на трака (GDB > KML примерно). Това не пречи да има цветове, но нека предвидим и възможност, тази информация да се прочете и при неналичие на цветове.
Съгласен съм да има отделна F категория, както и тотално подкрепям разделението на R и Т в този контекст.
Ще следя за дата на събирането :beer:
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Пон Фев 27, 2012 2:20 pm

abs написа:По мое мнение, цветовото маркиране трябва да остане малко на заден план, защото тази информация се губи, при прехвърляне към GPS апарат, както и при конвертиране на трака (GDB > KML примерно).

мдааа, бях забравил за тоя "фийтчър" на Гармин. Докато го има, аргумента е основателен.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот subritual » Чет Мар 01, 2012 2:50 pm

Надявах се малко повече дискусия да има.Но то се видя, че 4 души ще го мислят.
Да се мисли във формат Гармин не е практично и удачно.
Както предложението на Админа е взаимствано от вече изградените формати,така трябва да е и с ГПС-а
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:mtb:scale
Хората са го измислили, оттам насетне винаги може да се компилира периодично гарминска карта със специфична легенда.
Какво ще кажете?
Едит: На картинката по-долу спецификациите са за гармин и съдържа както вертикалната посока,така и вида.
Изображение
Както виждате,картата става доста по-трудна за разчитане.Разбира се,аз бих и се радвал много,тъй като има случаи когато 10 човека ми задават въпроса-Колко още има през 5 мин.
Съответните компилации също могат да бъдат различни-за любители,водачи,както и за различни приемници.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Чет Мар 01, 2012 4:15 pm

Много се претрупва картата с тези символи(много са "рошави" - и като гледам легендата, пак ми е трудно да ги чета)
То тук въпросите са два - категоризация на маршрутите, посредством буквено-цифрови означения и графично обозначавене по картите.
По принцип нищо не пречи на картите да се дава успоредно на маршрута и буквения код и така да се избегнат разните му там шарении и графики. Проблема е, че трябва да е ясен обхвата на участъка за който се отнася означението.
По принцип смятам, че трябва да се търси по-просто решение, за да бъде ефективно - не по-сложно от това, което е направено на ОФРМ картата. Тази карта всички я четем лесно.

Използването на различни линии(тип осови) ми изглежда много удачен вариант - така един графичен маршрут ще може последователно да кодира вида на терена. За целта обаче, трябва малко да се поограничат броя на категориите.
За целите на картите например ми се виждат излишни утоочненията, какъв вид е черния път - за автомобилите това има значение, поради различната им проходимост, докато за велосипедистите почти няма значение.
Комбинацията от тип линия и цвят(не повече от 4) би била напълно изчерпателна. Линията ще обозначава вида на маршрутния участък(път, широка пътека, тясна пътека, без пътека), докато цвета ще дава трудността.
Ако искаме тая система да ни върши работа, не бива да я усложняваме с опити да опишем всяко паве по пътя. Не ни трябват сто дефинции според широчината на пътеката - широка пътека е 50-100см, тясна пътека е до 40 см -стига толкова. Цветовете са още по ясни - зелено е гладък и лесен път или пътека, червено е по-каменист и изровен път или пътека, синьо е пътека с по-сериозни препятствия и серпантини, черно е екстремна пътека.

Паралено с това, може да си има буквени кодове за тези категории, така че яко някой кара по описание и велокомпютър, да може да знае какъв е терена - и на такива хора, горните категории им стигат.Първа буква обозначвава типа на пътя R1 - асфалт, R2 - чрен път, S1 - широка пътека, S2 тясна пътека, F - без пътека. Втория символ обозначва трудността. Може да бъде само цифров от 1 до 4, съответстващ на цветовете. Поблема тук е, че ако се използва цифра в първото означение на пътя, ше стане малко нечетимо. Тряба да се изписва нещо като S2(3) или S2-3. Това може да създава затруднения при рачитане. Аз бих заложил на уникалност в означенията - пътя се означава с буква, труднистта с цифра. Тъй като категориите са само 9(5 за път и 4 за трудниост), няма да е никакъв проблем да се запомнят. А още по-лесно е ако се означат с началните букви на азбуката, тъй като така има градация. А - шосе, B - чер път, C - широка пътека, D - тясна пътека, F - без пътека(може и от Freeride) :D

Няма никаква полза от категоризации и означения, които са трърде сложни и обстоятелствени. Представете си, че искате да направите тази категоризация за малки деца - няма да им я наблъскате с дефинции и числа нали. Най-простото и логично е най-добро и използваемо. Категоризация като горната е напъно достатъчна за всеки велосипедист, за да си планира карането и да го осъществи, Другото е за графолозите, статистиците и пр.

В сферата на мечтите, някой ден предполагам, че информацията за типа на терена ще може да бъде кодирана в самия трак, отсечка по отсечка и съответно ще може да бъде получавана по различни апаратни начини.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот abs » Чет Мар 01, 2012 4:26 pm

Аз пак ще се върна на целта на дискусията. До тук стана ясно, че всички се обединяваме около разработването на платформа за споделяне на маршрути. Ако това ще става свободно и онлайн, мисля, че предложения тип компилиране на карта за 1 или повече видове приемници са неработещи. В тази връзка смятам, че трябва да се ограничим до маркиране на следа (track) и контролни точки (waypoints), чиито имена ще носят необходимата информация. Всякакви цветове, пунктири и прочие, биха създали доста проблеми откъм съвместимост.
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Чет Мар 01, 2012 4:48 pm

Относно Openstreetmap - както е казал поета, при целия ми респект към опнсорс разработките, смятам че и тая е доста user unfriendly. По сложна е и от OFRM.
По скоро целта трябва да е да опростим досегашните предложения, а не да ги усложним. Това, което виждам таме е повече от нужното означения, които отчасти носят по-малко от желаната информация.

И както abs припомни ... приоритета остава бързо и лесно споделяне на "къде" и "какво" за платформа форум, web, хартия.
Генерирането на карти за сега само като опция (да не се блокира съвсем).

Всичко, за което си говорим трябва да може също така бързо и лесно да се "рисува"/генерира от всеки редови GPS потребител (или защо не и такъв с хартиена карта), който не е магистър по боравене с GPS-и и всякакви съпътстващи ги софтуери. Идеалния вариант е категоризацията да може да се отбелязва в движение и файла да е 99% използваем и без обработка. Т.е. изходните данни да се сведат наистина само до отсечки и POI.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Чет Мар 01, 2012 5:09 pm

Да, става ясно, че нищо не е ясно - най-вече заданието. Дайте да решим какво искаме първо. Все пак тряба да се има предвид, че е редно да се разработи общото и от него частното, а не обратно.
Добре е първо да има цялата система за категоризация със графични и буквени сумволи и оттам да се реши, как тя може да се адаптира към ползване само на GPS, хартия, табели и пр.
Системата трябва да е универсална - да може да бъде използваема, както в табличен вид, така и в картов а също и на табели. Щото лесно някой си прави система за маркиране с табели и после тя не става за картова и правим втора система и става батака.
Някой ден ще се стигне и до карта със сигурност.
Редно е пъро да се отговори на следните въпроси:
- каква е минималната информация, от която се нуждае един колоездач за описание на маршрута
- за какъв тип маркировка тярбва да се прилага тази система
- кой е минималния и универсален набор от символи и цветове, който е четим, интуитивен и приложим за избраните маркировки
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот outfaced » Чет Мар 01, 2012 6:14 pm

taurus13 написа:Да, става ясно, че нищо не е ясно - най-вече заданието. Дайте да решим какво искаме първо. Все пак тряба да се има предвид, че е редно да се разработи общото и от него частното, а не обратно.


Това не е закон ... Когато не ти стига нито време, нито хора да работиш над мащабното "общо", много по ефикасно е да се съсредоточиш и разработиш нещо малко, но напълно работещо в определена ниша.
Както споменах вече - трябва да е има едно наум да остане схемата съвместима с последващо прехвърляне на GPS-карта. Докато тука няма човек занимаващ се компилиране на карти за GPS, не мисля че има смисъл да се напъваме повече над тоя въпрос.
Също така по добре да се работи по това, което може в момента, отколкото да чакаме светлото бъдеще, когато всичко ще бъде възможно (я дойде, я не)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот 4getcredo » Чет Мар 01, 2012 6:20 pm

Милко, какво е това S1, S2? :D Не трябваше ли да е Т за пътека ;)

На мен означението с точки (POI) ми се струва оптимално за момента, както outfaced показа някъде по-нагоре. От точката до следващата важи нейната категоризация. Компилирането на карти е друга бира. Ако има система в категоризирането на траковете, след това тази система ще може лесно да се преведе на системата на картата, която, разбира се, ще има по-голяма графична функционалност (и цветове).
Последна промяна 4getcredo на Чет Мар 01, 2012 6:25 pm, променена общо 1 път
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Чет Мар 01, 2012 6:24 pm

Ама това не е космически кораб все пак - става дума само за няколко вида означения и цветове. Какво има да му се работи.
Мисълта ми беше, да не стане така, че направеното днес на парче, поради липса на възможности и специалисти, да се окаже утре неприложмо в общата картинка.
Ако има обща рамка, ще се работи според нея, на каквото ниво е възможно в момента, пък утре като може повече, ще се доразработи. Те затова хората правят стандартите - за да не се стига после до 10 системи, които се "бият" една друга.
Не смятам, че една обща система за означаване и категоризиране протоворечи на една локална подсистема.
Стандартите обикновено само поставят рамки, те не налагат технологии.

@ Митака - абе объркал съм се с това S - имал съм предвид Т

Вие май пак не ме разбирате - аз изобщо не навлизам в подробности като POI. Говоря за общата категоризация. Тая работа с POI точките е техническо решение за определен вид апарати. Днес е ПОИ, утре е БОИ - системата остава :D

Пак ще допълня за което се извинявам - разработването само на категории, означавани с буквено-цифрови кодове, без тяхното съобразяване с евентуални графични знаци, утре може да доведе до трудности при транслирането им на карти. Затова смятам, че тази система трабва да е единнна и минимално проста(според целите и), така че да не се налага тоталното и преработване утре. А дали днес ще се правят само таблици, табели или карти какво бърка това нещата.
Сега се получава, че всеки си ползва различна система - едни си маркират веломаршрути по линия на еврофондовете, други си правят такава за сайта, трети клубна, четвърти лична. И няма обща съвместимост - всеки си има цвят, буква и графичен символ.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот 4getcredo » Чет Мар 01, 2012 6:35 pm

Милко, според мен на този етап няма смисъл да му мислим много за графичните означения, цветовете и картите и прочие. За момента трябва да се съсредоточим върху трупането на данни (т.е. gps следи), които да ползват един и същ тертип категоризация на терена. Т.е. като тръгна аз да карам и записвам да знам как да обозначавам минатия терен. Това може да стане с наличните възможности на gps апарата, т.е. следа и точки с различни имена. На апарата не могат да се ползват цветове. Могат да се сложат после на Мапсорса, но като ги върнеш на апарата, те пак изчезват. Т.е. няма как, докато маркираме да слагаме цветове. По-важното е в случай да уточним формата/кодировката на всяка една точка = как и в какъв ред тя представя информацията. Предложението на outfaced в това отношение е добро.

Аз пък ти казвам :D , че всеки корпус от информация, който следва определена система за кодиране може много лесно да се преведе в друга система на кодиране. Затова настоявам да се съсредоточим върху начина на писането на следите. Като имам критична маса от информация, следваща еднаква логика и формат, ще може лесно тази информация да се преведе на линийки, цветове и прочие. :agree: Тогава ще ги уточним и тях.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Чет Мар 01, 2012 6:43 pm

Тъй де - еднаква логика и формат. Аз къде отричам частта за категоризацията.
А пък за преноса на данни, остави ти да е лесно - натрупа ли се критично количество, няма оправия.
А докато ние натрупваме база данни по някаква собствена категоризация, куп народ ще набие табелите и ще направи разни частни карти по система, която няма нищо общо.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот 4getcredo » Чет Мар 01, 2012 7:00 pm

Заболя ме главата! :D :beer: Отивам да пийна една ракия. Наздраве! :roll2:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Чет Мар 01, 2012 7:48 pm

Според мен тук трябва да се изкажат няколкото организации занимаващи се с маркиране и направа на карти - да се види какви общи цели има цялата работа и дали може да се постигне някакво съгласие. Пък после, според това да се мисли надолу по реда. Поне така ми се струва на мен, но аз имам обобщителна природа. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот abs » Пет Мар 02, 2012 4:30 pm

Викам да се върнем малко назад, като внеса едно въпросТче:
Каква е таргет групата ни - хора, планиращи маршрути, сглобявайки ги от налични "части", или хора, които просто искат да карат даден маршрут от край до край?
:offtopic:
Митееее, пиеш ракия сам, а..? :Р
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот xcII » Пет Мар 02, 2012 4:48 pm

did написа:Каквито и буквички и цифрички да изберете, най-много 50 човека в България ще знаят, какво ТОЧНО тия буквички и цифрички значат.


:clap: :clap: :clap: ed.най-много 5 човека и то трябва да си го припомнят от време на време.. :D

Простите системи работят най-добре. В тази връзка, когато съм чел някой маршрут в "Пътеки", намирам че е бил пределно ясно описан със системата на "плъзгачите" :idea: :) Когато нещата, са сложни за описание, каквито са при по-дълги и разнообразни маршрути, по-простите описания вършат по-добра работа, за мен :)

ed^2 СНИМКИТЕ от дадено каране/маршрут, особено на по-интересните участъци, за мен, са много по-говорящи от всякакви 1-2-3-буквени означения и класификации.. :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Нова система за класификация на маршрутите?

Мнениеот taurus13 » Пет Мар 02, 2012 6:33 pm

Така е ама плъзгачите са графичен елемент присъщ на сайта и освен това не дава особена информация за вида на терена, а само субективната оценка на Любо за техночност и физическо натоварване. Освен това ние си нямаме плъзгачи.
Каква е таргет групата пита ABS - ами аз доколкото разбрах, таргет групата са всякакви ползуватели на подобна информация. Нали идеята е да се направи национална база данни с тези маршрути. Освен консуматорите на маршрути, ще има и хора които ги записват и описват. За тях също е важно да използват една единна система.
Очевидно е , че системата трябва да е проста и разбираема, а не научна. Ако всичко това сработи, след време ще има доста потребители, които ще са свикнали със системата и затова не е желателно да бъде изменяна, а най-много да бъде минимално допълвана при крайна необходимост.
Както МТБ-БГ е най-известния и голям форум за планинско колездене в БГ, така и една такава онлайн база данни би станала доста популярна, най-малкото защото е първа.
След време ще се появят хора или организации, които ще се заемат да правят и графчини карти - свободни или комерсиални. Логично и удобно би било, те да се съобразят с една вече наложила се система на категоризация. Също така ще се маркират доста пътеки физически - дали от фирми, дали от общини, или от организации с идеална цел.
Ей затова ми се струва правилно, да се съберат заинтересованите страни и да се разберат за една рамка, която да стане препоръчителен стандарт при описването на пътеки за велосипедисти.
А оттам насетне, кой каквото иска да създава и описва. Дали ще се ползва пълната система или само част от нея, няма голямо значение - технологиите се променят бързо, докато планините и газещата способност на велосипеда, почти не.
Нищо не пречи ние да си събираме информация и да я качваме в базата данни. Как точно ще стане, ще се договорим допълнително - дали ще бъде чрез POI точки или по друг начин, това е техническа подробност, тясно свързана с моментното състояние на техниката. Важното е, че утре тази извършена работа, няма да отиде по дяволите и да се наложи всички маршрути да се преописват наново, защото системата е неподходяща за графично интерпретиране или поради друга причина.
По мое мнение става дума просто за описване на 8-10 категории описващи типа на трасето. Квалификациите за трудност не влизат изобщо в такава система, защото те не са параметър на терена, а са субективна оценка.
Така мисля, че е редно да се постъпи. Ако не може да се постигне обща рамкова договореност за това, очевидно е, че всеки ще си изработва собствена система за категоризация, която ще се мени от карта до карта и от сайт до сайт.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта