Разходка с магаретата в Рая

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот sailman » Съб Фев 11, 2012 1:27 am

Една любов от първи ден

Познанството ми с нея, бе от скоро...Чувах разни приказки, че „си я бивало...”. Не бях надниквал в очите и. До сега. Винаги съм се въртял от север или от изток. А, от юг я видях обърната гърбом...Но беше красива, дива и девствена.

..........

Любчо (Ботушаров) ми подхвърля разни идеи за заигравки с нея. Няколко пъти е бил по тия места и главата му е пълна с маршрути и пътеки. Не ми трябва много, та де се „навия” – отдавна искам да я поогледам „по-така”.
Докато Ботушаров със светнали очи - същински Луцифер, реди: „- Конгур...по билото, после надолу....страхотни пътечки, Камба!...” се понасям на крилете на мечтата към тъй прекрасно обрисуваното бъдеще.
А, оня продължава: „- Ше идем, значи, в една къща в Яворница, там ще е Базовият лагер... И три деня ще караме по Беласица и Огражден..”. (Сетихте ли се сега коя е „Тя”?)
Събрахме се, `начи, запалени от тая идея, четири магарета – Любчо, Боби, Митака и Язе (Камбата).
Вожда беше измислил „за `секи ден по едно” хм, приключение. Демек – ще проучваме маршрути. Работа във висша степен интересна и забавна, но почти всякога свързана с едно упражнение, станало известно като „ядене на кора”. Нещо, в което поне аз, намирам огромно, почти перверзно удоволствие. В откриването на нови места де, не в „похапването” покрай туй...
„Но човек предполага, а господ разполага” – В потвърждение на тази сентенция, се оказвам сред няколко „накеремидени” събития с една и съща начална точка (21 май), а степенуването им по важност, е задача съвсем непосилна за мен...Ама нали съм си гений, измислям го преди да съм получил раздвоение на личността . Първо ще се иде на Локорско, където се провежда важно клубно мероприятие (Курбана на Капитана), а после ставайки в 05:00 ч., ще имам време да се прибера до 7-7:30, когато Ботушаровия трябва да ме вземе с неговото ауто от нас.
Е, те на това му се вика „стройна организация” или пък „малоумие”, според натурата и ума на околните съдници.
Вечерта на Локорско преминава сред буйно веселие, песни, танци и обилно количество възбуждащи питиета, като за завършек изяждаме жертвеното животно (агънце) и накрая кротко угасвам заедно с тлеещия огън.
Събуждам се без телефонна намеса при първите лъчи на утрото и без да се мая паля колата и газ! Нема време, бацеее, нема време!
Бърз душ, скачам в колоездачните парцалки, грабвам предварително приготвената раница – и съм готов за подвизи. Товарене, път, кафенце и кифлички, и една бензиностанция. А ми се доспива...Малеее, как ми се доспива само! Ама такъв човек съм, че от зор не мога да мигна. Изкарвам пътя в полудрямка и мързеливи разговори с другарите.
В Петрич имаме среща с няколко местни агенти, дето познават терена и могат да са ни твърде полезни. Гената (тамадата на петричкия отбор) е познайник на Любчо от предишните му набези в района, когато го беха намерили в гората.
Когато пичовете пристигат, ние вече сме се стегнали (еле па я) и потропваме нетърпеливо с копитца.
Проектът за деня предвижда изкачване по черен път към билото на Беласица, и след като достигнем до връх Конгур, да поемем примамливо неизвестни, но за това пък предполагаемо много технични и дълги спущания по пътечки.(Денивелацията е над 1000 м...)
Тръгваме. Постепенно, на серпантини, пътят ни полазва снагата на планината. Настилката е стабилна, няма коловози и прочее неудобности. Обаче часът клони към обяд и горещината почва да ме мори. Не се чувствам комфортно, щото в родния ми край такива температури са още далечно бъдеще.
Разминаваме се мъчително с огромен боботещ дървовоз. Смътно ми минавт мисли относно защитеността на Беласица. Нали скоро я направиха природен парк?
Изкачването почва да става стръмно и Сатурналиите от миналата нощ си отмъщават. Някой ми е подменил краката с макарони. Сварени.
Пиянска пот се лее по чело и гърди мъжки, а предавките започват отчайващо да не достигат...Едно- три...Едно – две..Едно-едно. Споразумяваме се с колелото за средната комбинация и пухтейки изпълзявам на някакво заравнение, където са се разположили развалините на бивша гранична застава.
Краткият отдих ни прозволява да се огледаме и огледа установява наличието на многобройни, дъждоопасни облаци, а далечнта ни и висока цел е крайно негостоприемно забулена в небесна чернилка. Все пак, като сме с вълците, ще вием и ние, та тръгваме отново нагоре. Времето обаче нехае за дребните ни амбицийки и почва да вали дъждец, който скоро се превръща в дъжд, а най-подир – истински порой. Обаче, тука си проличава колко е полезно да те придружават люде познаващи мястото и бърже кривваме от основният път към най-възхитителната хижичка, с която съм се срещал скоро - Ловната хижа „Божкиното”.
Хижичката е отключена и ние бързо се разхвърляме на сушинката. Дъждът плющи и трополи по тенекиеният покрив, а ние сме се увили в едни одеала, дето ги набарахме вътре и ни става едно уютно и чудно поспаливо...Особено, след като Гената вади една „плоска” с домашнярка. Посръбвайки задрямвам...
Навремени отварям очи, но промяна няма. Вече два часа плющи немилостиво и ни става безпощадно ясно, че днеска Конгур няма да го бъде...
Когато дъждът най-после спира, часът вече наближава четири и нахлузвайки мокротийте се юрваме надолу по яко разкаляният път.
Дрифтове... После стигаме заставата и покрай нея се мушваме в един храсталак, където петричките ни приятели насочват устрема ни по страхотна пътечка. Тясна, и в началото доста обрасла с треволяци, нататък пътечката се превръща в чудесен „сингъл трак”, както се казва „на байкърски”.
Редувайки бързи с технични и рошави участъци пътеката стремглаво ни изстрелва над града, където се превръща в лабиринт от кози просеки, в който се натикваме с весели подвиквания, докато.... Докато веселбата не приключва пред ронлив отвес, по който, с няколко маймунски акробатики слизаме в двора на една къща. Кефа е пълен и взимайки си довиждане с любезните ни домакини бирожадно се понасяме към колата, а след туй към село Яворница, където леля Рукие ни посреща с хранително и ракиено изобилие. Извършваме чистоплътни действия върху себе си и велосипедите и марш по леглата. Утре ни чака Огражден.


Ден втори: Магарешкият Рай

Спал съм като къпан...Събуждам се и с наслада протягам членове в удобното легло. Свежа сутрин е изпълнила околните баири и всичко сякаш е ново, по-красиво и чисто след вчерашният дъжд. Небето над Огражден ми намига с очи от метличина, а Беласица (тази палавница) се подсмихва с яка от пухкави бели облачета.
Дружината изпълзява полечка от леглата и закусвайки на верандата, уточняваме плана за деня.
Час по-късно, се товарим на колата и стигайки до паркинга на Самуиловата крепост, разтоварваме велосипедите и поемаме по асфалта към границата, но това е само два километра. Стръмна отбивка в дясно по изровен от коловози черен път дава началото на същинското каране за днешният обещаващо слънчев ден.
Дали защото съм се наспал, или защото съм се адаптирал към жегите в района, но днес определено карането ми спори повече, а гледките към Беласица стават толкова по-спиращи дъха, колкото по-нагоре се изкачваме. Горичките, през които се вие пътя ни, постепенно се отдръпват, и пред погледа ми се ширва шарената черга на малки нивици, разпростряли се по околните баирчета.
Огражден е на пръв поглед разлата и слабо нагъната планина, но както по-късно се убедихме, това е малко измамно впечатление. Терена може да създаде предизвикателства за всеки вкус, както при изкачванията, тъй и на спускане.
Провирайки се между нивици, обори и овощни дръвчета, наближаваме първото село за деня – Долна Крушица. Надявам се да има кръчма. Доста често почваме да срещаме събратята си по инат. Направо имам чувството, че на всяко по-стръмно изкачване стои по едно магаре (Хм, а по някога и повече.)...Сякаш е някакъв намек „свише”...Оня горе, май нещо се ебава с назе?...
Селото...Провираме се по кривите улички с ясна цел и чудовищни намерения. Щастието пълнозъбо ни се усмихва, когато между дуварите на две къщи зърваме стена от бирени каси.
Единодушно решаваме, че предвид очакваните жеги, ще бъде непростимо да отритнем съдбовният дар на биреното изобилие, и без бавене се настаняваме на една маса, удобно разположена под напъпили храсти.
Няколко бири по-късно подновяваме педалното движение заредени с нови сили и течности.
След Долна Крушица, пътят малко-много стана по-равен и нозете и душите ни се отпуснаха. Не за дълго обаче, понеже върховете пред нас неприятно се забулиха в зловеща черна премяна, а просветващите в далечината мълнии не предвещаваха нищо добро.
Натиснахме здраво на педалите с тайната надежда да изпреварим бурята и да стигнем село Гега преди да се е изплющяло.
През цялото време докато се набираме към селото, дъждът се кани, кани, накрая нещо го извъртя и когато стигнахме в Гега още не беше заваляло. Личеше си обаче, че няма да ни се размине, ама в края на крайщата, решихме да продължим да караме с идеята да се изкачим възможно най-високо преди да спрем за почивка и обяд. Времето беше напреднало, а с него - глада и умората. Това не ми попречи да се дивя на красотите на Огражден, разкрили се пред очите ми от тоя панорамен път.
Почват да ме терзаят освен спазмите от глад и разни съмнения, относно осъществимостта на дневният ни план. Целта ни да се изкачим до вр. Билска чука (1644 м) – най-високия в планината, от там да се спуснем до с. Долна Рибница и от там – в долината, се отдалечава неприятно в очите ми. За сега пазя съмненията за себе си, но дъждовната заплаха отново се появява. Таман стигаме едно населено (дали мога да го нарека така?) място наречено Кукуряхцево (!) и дъждът, дето ни се кани от няколко часа руква, като из ведро.
Скриваме се от пороя в най-мизерният хоремаг, в който съм попадал в близките няколко години. Там получавам откровение, каквото рядко се случва – попадам на абсолютното доказателство, че „Липсващото звено” (еволюционната брънка между човека и маймуната) съществува. Сигурен съм, че е така, щото тримата примати вътре притежават всички белези на хуманоида, но са лишени от артикулирана словесност и прочее белези на Хомо Сапиенс.
Та, нека ви ги представя: Кръчмаря Гошо, овчаря Ангел и Безименна Проклета Бабичка...
Прах, мизерия, мухи...По пръстеният под се търкалят фасове, капачки от бира и всякаква друга смет. На единствената маса направо ме е гнус да седна. Всичко в магазина, включително и прдуктите е покрито с дебел към половин сантиметър слой мръсотия. Ама иначе хората са едни такива любееезни, отзивчиви...
Докато купуваме бири и мири, Кръчмарят опитва да узнае що за птици сме, което не му се отдава твърде, предвид речника му от 2-3 думи – Крайно не достатъчен за целта. На помощ му се притичва чобанина, та с общи лингвистични напъни успяват да ни кажат имената си.
Само Безименна Проклета Бабичка нищо не казваше.
Дъждът плющи, бира се лющи, а Любчо пък заспа на масата. Идилия пълна!
Постепенно сполучваме да опознаеме местните способи за комуникация, но всичките ни опити да узнаем има ли път между селата Кукуряхцево (където се намираме) и Волно (удобно настанило се отвъд огромен стръмен дол) се провалят.
Междувременно дъждът почти е спрял и решаваме, ако не друго, поне да отидем до намиращото се малко по-високо село Баскалци, с тайната надежда Примитивите да са ни спестили някоя и друга козя пътечка...
Надеждите ни увяхват бързо, щом погледите ни почват да се реят в мъгливата, синкава глъбина на въпросното дере. С мъка в сърцата сме принудени да обърнем назад и да поемем пътя обратно. Все пак, имаме малка надежда във вид на едно ребро, по което твърде вероятно е да има пътека, дето върви в посока село Гега. Стигаме началото му и поемаме по гладкият му гръб, а колкото по-надолу слизаме, толкоз по-хубаво става.
В края на една ливада откриваме страхотна, тясна, крива и камениста пътечка, водеща точно там, където ни е необходимо. Кефа от откритието и спускането е неописуем, та само ще се задоволя да спомена, че пътеката свърши пред един старинен манастир, от където ни чакаше стръмно, но не и непосилно изкачване обратно до пътя водещ обратно към Гега.
След кратка почивка и съдържателен военен съвет в Гега, решаваме да търсим нов път насочвайки се плътно покрай границата. Имаше там едни обещаващи долинки и дерета, по които при малко късмет можеше интересно и разнообразно да се доберем до шосето водещо към граничния пункт, а от там – право до колата.
Започваме с траверсиране по тясна, опасна пътечка...С кеф наблюдавам чудесните изпълнения на другарите си по това ронливо въже. Правя снимки, след което и аз се изнизвам. Следва стръмно, осеяно с интересни прагове спускане приключващо в коритото на една рекичка. Когато и аз се озовавам долу, взаимно се поздравяваме тържествуващи, щото на дъното на оврага се натъкваме точно на това, което очакваме – тясна, виеща се като змия през тревите пътека.
Безброй чудесни еквилибристики ни отвеждат до поредният навигационен проблем. Достигайки водослива на две дерета, нашата Ариаднина нишка изчезва, оставяйки ни сред ливади от влажна нежност. Толква са красиви! Всяко стръкче трева е окичено с безброй прозрачно пъстри капчици роса, които правят тревата да изглежда сякаш окъпана в диаманти...Които Бобчо разцепва без капка съжаление, окъпан в росни капчици дъга...
По десният склон на едно от деретата намираме някакво подобие на много стар, изчезнал път, който след едно доста стръмно изкачване, и още по стръмно и изровено спускане, най-подир ни извежда обратно в село Долна Крушица, от където според GPS-а има пътища покрай границата, та не би трябвало да очакваме изненади.
Така се и оказва...Пътищата са скоростни, леко объркани, но иначе с добра настилка и ясни, та без други проблеми и премеждия скоро се исипваме на шосето, където поемаме последните 5-6 километра обратно до колата ни.
Въпреки умората в краката, светналите погледи на другарите ми са балсам за душата и пътувайки обратно, всички въодушевено и оживено заявяваме решителността си, при първа възможност да се върнем да скитаме отново в този невероятен край на България, пълен с толкова неочаквани и чудесни изненади.
Прибирайки се в Базата, узнаваме, че в Яворница него ден е имало събор и ще се наложи да изядем няколко баяти порции ярешко, обилно поляти с вино и ракия...
Вечерята минава словоохотливо, въпреки понатрупаната през тоя съдържателен ден умора. Стопанката е безмилостна и ми е крайно забавно да наблюдавам, как Митака и Ботушаров слагат длан върху чашите си...Ей! Тая леля Рукие налива като влах, да знаете! :lol:

Малко СНИМКИ илюстриращи разказа :magnify:

Ден трети:Следва продължение...
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот boriss13 » Съб Фев 11, 2012 7:55 am

Като видях заглавието си помислих, че ще да е някоя зимна приказка...Е, разочарованието ми се изпари на третото изречение :look:
Чакам ден трети...
П.П. Липсата на фотоси на Проклета Бабичка ме разочарова... :V: !!!
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот jd » Съб Фев 11, 2012 9:08 am

Ех Камба, все такива един интересни ги пишеш, ама с тийзър :) Та сега трябва да чакаме продължението с още по-голУем интерес :beer:
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот gilb » Съб Фев 11, 2012 10:10 am

Супер увлекателно разказче..потопих се изцяло в магията му и се размечтах за пролетни приключения :) Нямам търпение да прочета продължението..

П.П. Снимката на кметството в с.Баскалци направо ме удари в земята :bigeyes:
:turtle:
Аватар
gilb
 
Мнения: 1041
Рейтинг: 1841
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 8:10 pm
Местоположение: София / Стара Загора

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот joropc » Съб Фев 11, 2012 10:32 am

ОлЕ!
Камбата е неотразим, както винаги!
:clap: :clap:
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот vpravov » Съб Фев 11, 2012 11:25 am

Ммммм... лежерна съботна сутрин с кафенце, цигарка и разказ от Камбата.... кеф. :beer:
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот taurus13 » Съб Фев 11, 2012 1:40 pm

Камба, ти си лирик. Бас ловя, че и стихове си писал някога. :)
След това ви каране Боби ми разказваше за най-мръсната кръчма на Балканския полуостров, пък аз си мисля, колко пък да е била мръсна - колкото онази най-мръсна тоалетна от филма Трейнспотинг ли? :lol:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот punki » Съб Фев 11, 2012 5:50 pm

Е днеска прекалихте не не мога да карам а тука ми описват разни чудесии но поне ми стоплят студения зимен гаден ден Ком - Емине, Локорско направо ме изстреляхте в "Трейнспотинг".
Айде :praying: по-бързо продълженията че ще се :crazy:тия дни.
punki
 

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот heep » Нед Фев 12, 2012 11:21 am

Хайде де .... продължение.....
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот Admin » Пон Фев 13, 2012 10:39 am

Камбата, както винаги, е пресъздал тая незабравима ваканция по неповторим начин! :bowdown:
Ако не бях част от това каране, сигурно щеше много да ми се иска да отида там. А понеже бях, иска ми се още повече. :D
Той е пуснал снимки, ама да напомня и аз за една галерия от тези три дни: http://www.mtb-bg.com/index.php/gallery ... en-may2011 . В нея има и кратки описания към някои от снимките, та да знаете къде се развива действието, следейки повествованието на Камбата. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот sailman » Пон Фев 13, 2012 12:11 pm

taurus13 написа: След това ви каране Боби ми разказваше за най-мръсната кръчма на Балканския полуостров, пък аз си мисля, колко пък да е била мръсна - колкото онази най-мръсна тоалетна от филма Трейнспотинг ли? :lol:

Ахахахаха :rofl: Не, бе! Поне нямаше видими ла*на...Ама под дебелият слой прашоляци, знам ли?
Камба, ти си лирик. Бас ловя, че и стихове си писал някога. :)

Мне, не съм вещ в използуването на римически структури ;) Само от време на време спретвам нЕкоя рима в стил Трендафил Акациев :lol:
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот boriss13 » Пон Фев 13, 2012 1:47 pm

sailman написа:.

Ти пускай ден трети, не се разсейвай... :popcorn:
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот jd » Пон Фев 13, 2012 2:14 pm

Айде бре, к'де е втората серия? :)
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот sailman » Вто Фев 14, 2012 10:49 am

Ден трети: Пътеката на костенурките

Въпреки снощната сесия, утрото ме заварва с неочаквано бистра глава. Слънчев пръст се протяга през щорите на прозореца и ме гъделичка под клепачите...Ставай, мързеливецо!...Ми, ставам. К`во да правя...
Измушвам се на верандата и се размотавам пиейки кафенце, докато другите се извървят през банята. Попипвам туй-онуй от разхвърляната да се суши екипировка – сухи са нещата, ама не се престаравам твърде с прибирането им в раницата. Последен ден ни е и хич, ама, хич не ми се стяга багаж, щото си знам, че това ще е началото на края.
Сядаме да закусваме и Шефа излага плана за деня. А той предвижда изкачване по шосето, а после по черен път до връх Конгур. Като се стигне горе, се почва яко спускане по пътека с червена маркировка до х. Беласица, а от там....От там, ни очакваше нещо, дето не знаехме, че ни очаква.
И тъй, натоварихме велосипедите на аутото, натъпкахме раниците и се захванахме да си взимаме многословно довиждане с любезните ни домакини от Изировата къща (мястото, където бяхме „побили байряка”).
Когато ни свършиха изразните средства и стана време да тръгваме, леля Рукие ми тикна в ръката една половиница от домашната си ракийка...Наблюдателната ни хазайка беше забелязала влечението ми към тоя род напитки.
Разтоварваме се в Петрич, където ни срещат онзиденшните агенти. Очаква ни стръмен асфалтов път, който за щастие минава през толкоз красива местност, та не е досаден, както обикновено са асфалтовите пътища. Драпам бавничко нагоре, ама за зла беда, усещам отчайващо безсилие и неприятни опити за световъртеж. Ебаси! К`во ми става, бе!?
Любчо и Митака са спрели да ме изчакат на разклона за хижа Беласица. Понеже се виждам колко струвам в момента, бързо спретвам авариен план: Ще свърна към хижата, дето ще си почина, и като минат на слизане от там, заедно ще продължим надоле.
Речено – сторено! Другарите отпрашват нагоре, а аз затътрям пребитата си снага до ливадата пред хижата и намерил удобна сянка, тутакси се просвам да спя.
Час-два по-късно се пробуждам. Около мене пеят птички, врякат дечица и бучат техните родители. Имам чувството, че половината град се е изсипал на тая Петричка Витоша, през празничният ден.
Определено съм се осеферил, и дали заради хапчетата, дето ги бях изпил преди да се просна под сенките, дали от друго, но за момента се чувствах отново готов за подвизи, още повече, че бяха нанадолни, което поставяше очакваните зорове в измамно лека форма...
От към гората почва да се чува яко дрънчене, и моичките се итрещяват от едни храсти право на ливадата, като предизвикват смут у народонаселението. Осведомяват ме, че не са успели да издрапат до Конгур, а само до хижата със същото име и след кратка почивка и подхапване са поели надолу. Разменяйки тия няколко приказки, разбирам колко съм изпуснал, ама няма да си оскубя брадата от яд сега, де!
Обковани с кори, кой колкото му е в природата, юрваме се по тясно изрязана всред горската растителност пътечка. Наклонът става умопомрачителен и яростно стискам спирателите. Пред гумите ми изхвръкват каманяци, между които се провирам с отчаяни гюбеци в кръста и тикове в нозете...
Наклонът сякаш намалява и пътеката почва палаво да мени посока насам-натам, чертаейки страни драскулици по склона. Излизаме на малко заравнение, нещо като ливадка обрасла с ниски храсти, а въсщност – гърба на едно ребро, където пътеката се раздела на две. Ушите ми още бучат от адреналина и без да влагам много мисъл, подхващам лявото разклонение (Грешка, както по-късно се оказа).
А пътеката се плъзва по левия скат и след плавен завой, ни поднася най-тесният и крив пасаж в цялото спущане днеска. Между тревите надникват каменни гърди, а минаването в тесният канал по между им, става само с високо вдигнати крака. Отчаяно се моля, някой от педалите да не закачи скалата, щото ще последва такова търкаляне...Накрая въздишка на облекчение се откъсва от няколко чифта гърди – имушихме се!
Надолу нещата се поуспокояват и след няколко стръмни серпантини, изпадаме на шосето. Видимо продължение на тоя кеф няма, та се пръсваме наоколо в търсена на истината. Докато оглеждам храстите в дясно от пътя, изведнъж погледа ми привличат две костенурки. Нежно потракваха, търкайки черупки една в друга. Захласнат от тая гледка, за момент забравям какво съм тръгнал да правя...Гората тихо шумоли, цикадите пеят, а костенурките кротко си потракват...
Поглеждам на горе, към върховете над мен и мислите ми литват далеч, далеч...Там, където ще се върнем пак – В рая на магаретата, костенурките и миризмата на смолни гори.

Камен Котев 14.02.2012 г.
Последна промяна sailman на Вто Фев 14, 2012 11:14 am, променена общо 1 път
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот boriss13 » Вто Фев 14, 2012 11:07 am

:usclap: Бравос!!!Жестоко!!! :beer:
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот Rayko » Вто Фев 14, 2012 11:12 am

:clap: :beer:
По телевизора да го бях гледал, нямаше да е толкова цветно.
о879 зз 4о з6
Аватар
Rayko
 
Мнения: 462
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 3:11 pm
Местоположение: У центъра на Вселената

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот jd » Вто Фев 14, 2012 11:32 am

:clap: Браво Камба! Още веднъж хвала! :D :beer:
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот kibikoff » Вто Фев 14, 2012 11:57 am

:bowdown:
:beer: :D :beer:

само не разбрах, защо другите 2 магарета, са си слагали ръцете върху чашите ... :eek3:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот sailman » Вто Фев 14, 2012 12:42 pm

kibikoff написа:...само не разбрах, защо другите 2 магарета, са си слагали ръцете върху чашите ... :eek3:

Бобчо не пие...Ония двамата... :dontknow: Вардеха се, нещо... Не знам дали знаеш, как се налива "по влашки"... :evil:

* Наливане "по влашки": В момента, в който си отпил от чашата си, любезДният домакин, тутакси я допълва. :lol: Много душугубна е тая тактика, да знаете... :nuts:
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот Admin » Сря Фев 15, 2012 12:49 am

kibikoff написа::bowdown:
:beer: :D :beer:

само не разбрах, защо другите 2 магарета, са си слагали ръцете върху чашите ... :eek3:


Другите двама още не беА минАли през тренировъчния лагер в Семково, та затуй се вардеха. ;) :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот Snevk » Сря Фев 15, 2012 5:26 pm

Евала Камба ! :)
С нетърпение ви чакаме пак да дойдете.
Поздрави
Киро - Петрич
Аватар
Snevk
 
Мнения: 175
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 12:30 am
Местоположение: Петрич

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот sailman » Сря Фев 15, 2012 5:53 pm

Snevk написа:...С нетърпение ви чакаме пак да дойдете.

Ше дойдем, ше дойдем :D :wavey: Намислено е вече. Само трябва да заковем датата, че в края на Май - началото на Юни, много се сгъстява програмата. Ама за Беласица и Огражден ще намерим време. Задължително! :smash:
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Разходка с магаретата в Рая

Мнениеот Admin » Чет Фев 16, 2012 1:00 am

Snevk написа: С нетърпение ви чакаме пак да дойдете.


Вие дръжте под око ситуацията със снега, че ще се обаждаме напролет да ни информирате, когато се оттегли белия и пухкав. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта