избор на велосипед/XC/GRAVEL/HARDTAIL/AM

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

избор на велосипед/XC/GRAVEL/HARDTAIL/AM

Мнениеот Medunko » Пет Авг 25, 2023 1:25 pm

Здравейте,
Нуждая се от съвет (ветеран съм от времето на ТУРИСТ, с него катерих по Витоша).
Наскоро поднових карането (здравословни проблеми ме спираха), търсих съвет за колело, получих различни съвети и накрая взех от ОЛХ, Shockblaze faster, 29", Shimano ACERA - дерайльор, рамка L. По съвет на веломеханици извърших и различни поправки по колелото, но в крайна сметка тази геометрия май не е за мен - висок съм 189 см и 85 кг. и за първи път в живота си паднах с колело! Вярно, че това бе на добре обмислените серпантини за колоездачи в подлеза на бул. Гешов и бъл. България....
Накратко не знам точно какъв вид колело да взема за моите цели, а именно каране до работа 5-6 км всекидневно, преходи по селски пътища, без асфалт и катерене пак по шосе до Алеко да кажем, с опция за разходка в планината.
Гравел байковете най-много по терория следва да ми пасват, но бюджета ми е около 2000 лв. Не държа да е лек, а удобен и с по-читави скорости, Ацера-та бива, но е по-зле от долните скорости на Туриста...Има замисляне, ръчкане, докато пасне точната скорост.
Благодаря.
П.С. Може и употребявано от Бг или Германия, Европа.
Medunko
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 25, 2023 9:32 am

Re: избор на велосипед/XC/GRAVEL/HARDTAIL/AM

Мнениеот martin.radev » Пет Авг 25, 2023 6:52 pm

Преди 10на години си взех първия свестен хардтейл и с него опознах голяма част от България
и никога не съжалих за пътя, по който тръгнах.
Няма нищо по-универсално от Класически 100мм ходов твърдак с удобна Маратонска геометрия.
Безкамерни леки гуми и ще летиш с кеф!
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 695
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: избор на велосипед/XC/GRAVEL/HARDTAIL/AM

Мнениеот the_rookie » Пет Авг 25, 2023 8:40 pm

Потърсих данни за геометрията на настоящото колело,...ама честно казано не открих ясни и точни такива!
:offtopic: съвет- не купувайте колела за които производителя не си е мръднал пръста дори да опише като хората!
Както и да е... преди да се впуснеш към покупка на друго колело, аз на твое място бих помислил за проба с твърда вилка на сегашното. Мисля че усещането за управление ще се промени в посоката която желаеш и от там би могъл да вложиш парите, надграждайки стабилно базата която имаш!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: избор на велосипед/XC/GRAVEL/HARDTAIL/AM

Мнениеот Drunken MadLoud » Съб Авг 26, 2023 1:58 pm

Здравей. На първо място при твоя ръст, според мен си за рамка размер XL. Shockblaze дори и да не са си правили труда да описват геометрии на рамките, a също е очеизвадно че рамките на всичките им велосипеди са с архаична геометрия...дори не знам дали все още произвеждат велосипеди. Ако твърдо ще ползваш велосипеда си за придвижване до работа и за градско каране Gravel-а би ти свършил работа, и ще изисква по малко поддръжка поради липсата на вилка за обслужване и т.н. Ако си се насочил към тип колело за градско каране, бих ти препоръчал Marin Muirwoods, най общо казано защото е стомана, събира дебели гуми и е с по удобна позиция и стойка за каране от типичния Gravel. Имай предвид обаче, че с такъв тип велосипед си ограничен, само до леки и равни пътеки ако те влече да караш и по "черно". За мен по универсалното колело би било ХС, защото винаги може да му сложиш по тесни и бързи гуми, или дори да си наплетеш допълнителен "wheelset", също ако решиш може да му сложиш и твърда вилка, същевременно няма да си ограничен само до асфалт и много леки пътеки. Също мисля, че MTB колелата, са с по щадяща геометрия и стойка на карача, защото поне на мен по залегналата позиция при Gravel и подобни видове колела ми разсипваше гърба, а хилавите гумички задника и бъбреците...явно годинките си казват думата :D.
:beer:
https://youtu.be/xk2lVZ2A0AM?si=W-4Gf1xVBOalUYnc
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 371
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: избор на велосипед/XC/GRAVEL/HARDTAIL/AM

Мнениеот Bi11y » Съб Авг 26, 2023 2:46 pm

Питай този Трек дали не е ХЛ - изглежда ми като ХЛ рамка...
https://www.olx.bg/d/ad/treksuperfly-6v ... erIndex=10

В момента е модерно 1х11 или 1х12 задвиване - тука обаче имаш хубава база ( рамка, Rockshox REBA вилка , проходни оси ) . Карал съм 2 такива и бях много доволен - много добре се управлява . Тук относително лесно можеш да минеш до 1х11 ако те влече - команда , дерейльор , касета и плоча.
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: избор на велосипед/XC/GRAVEL/HARDTAIL/AM

Мнениеот the_rookie » Съб Авг 26, 2023 4:12 pm

Medunko, ако може хвърли малко повече светлина относно прблемите с геометрията?! Размера ли не ти пасва, управлението ли е не е отзивчиво при ниска скорост, маневреност ли ти липсва- добре ще е да ни ориентираш с повече конкретика!
Drunken MadLoud, беше се позагубил напоследък май! :beer:
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: избор на велосипед/XC/GRAVEL/HARDTAIL/AM

Мнениеот Medunko » Съб Авг 26, 2023 4:45 pm

Благодаря на всички отзовали се, извинявам се за закъснението, но карах на село.
Много въпроси отправихте, ще се опитам да систематизирам зашо шокблейза ще го оставя за село, доста парички хвърлих на вятъра, няма да мога да му взема цената.
Какво не ми допада, скоростите, че очевиддно сбърках с размера, но бях в еуфория и пратих снимки на спец, който ми каза вземай го. Трябваше да се подготвя теоретично, да чета май-малко. Стойката явно е по-изправена и "риийч" е смешен, предложиха ми лапа да бъде по-дълго, но се отказах.
Фен съм на Тур дьо Франс от времето на М.Пантани и когато нямаше Бг участници в Евроспорт, когато се появиха ги слушах, гледах, но не можех да карам.
Вероятно е за дообро, доколкото разбирам, гравел е наскоро по-известен, първо ще опитам с него, а после и чинно ще послушам изкзалите се по-горе, не съм пробвал хардтейл, може и да е моето колело.
Понеже и ходих на риба ми е останало, като навик, че една въдица не стига за всички възможни сценарии т.е. ще търся гравел и хардтейл, за моите размери. Ще снаправя колекция лека-полека.
От едно време ми е останло, когато почти нямаше коли по бул. България към Витоша да гоня скорост и после пак скорост при спускане, приведената стойка за момента не ме плаши, струва ми се по-удачна, но както по-горе се изказа колегата, годинките....
1. Гравел
2. Хардтейл
3. Олх лин, но последното го взех именно от сайта - едни момчета с бус от Костинброд дойдоха, дано не е крадено, а има и ръжда по венеца, което естетически ме дразни.
Благодаря за мнениеята и съветите, не очаквах толкова топъл прием за досадни, вечно повтарящи се въпроси.
Medunko
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 25, 2023 9:32 am


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 111 госта