Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Май 05, 2014 2:59 pm

От доста време се чудя дали наистина си заслужава такава покупка - за моя случай би било около 710 мм широко. Чуденката ми е свързана най-вече с това, дали карбоново кормило намалява високочистотните вибрации, които се проявяват най-вече при скоростно каране по каменист терен или типично високопланинско било (на ситни туфи).

Колелото е Ragley Blue Pig - стоманен твърдак, а вилката Rock Shox Sektor RL. Също така гумите ми са с боза и ги карам на ниско налягане - предна около 1.6-1.7, а задна на 2.0. Т.е. Притежавал съм хубава мекциа Scott Genius и съм наясно, че тези вибрации се появяват заради твърдата заднаци и до момента съм взел мерки да ги намаля допълнително, та въпроса е карбоново кормило дали би помогнало по някакъв начин?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот taurus13 » Пон Май 05, 2014 7:40 pm

Под високи честоти, имаш предвид тия над 30 KHz нали...? :magnify: :D
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Май 06, 2014 7:41 am

Е айде пък ти сега - не се сещам за по-добър начин да го обясня : - Р
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот sailman » Вто Май 06, 2014 8:14 am

Не знам, дали и какви честоти гаси карбоновото кормило, но разлика има. Ся, има си хора, дето по принцип не са твърде чувствителни към нещата по колелото. Такива, със сигурност ще ти кажат, че това са "бля-бля"...
Аз обаче, за себе си знам, че към алуминиево кормило едва ли бих се върнал.
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот moridinbg » Вто Май 06, 2014 9:13 am

И аз съм безвъзвратно карбонов. Смених Sunline V1 711 с Race Face Next SL и определено е по-леко за ръцете.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот penmark » Вто Май 06, 2014 9:31 am

Аз пък с едно китайско карбоново 640мм, на едно спускане от Узана към Ясеново, 3 пъти спирах да ми почиват ръцете, че изтръпваха. :) Пътят е само камъни, от там качват ветрогенераторите. С алуминиево не съм слизал по същия път и не мога да направя разлика. Сега съм със 700мм китайски карбон и като спрат дъждовете ще го тествам на същото спускане. Лапата ми е алуминиева, нз дали има значение.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот moridinbg » Вто Май 06, 2014 11:36 am

Карбонови лапи практически няма. Има 1-2 изцяло от карбон и няколко алуминии облечен в карбон. Изглежда изобщо не е подходящ материал за тази част от велосипеда.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот taurus13 » Вто Май 06, 2014 3:01 pm

Не знам дали знаете...обаче...за да не изпада кормилото в резонанс се прави един трик - от едната страна се реже с 5 мм по късо.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот borislav » Сря Май 07, 2014 6:45 pm

Да, така се прави. Познавам поне 5 човека, които си направиха този рахатлък. Идеята е, че като кормилото е по равно от 2-те страни на лапата изпада в резонанс и изтръпват ръцете. Е, точно затова се реже 5 мм, но не повече, защото иначе се усеща разликата. Може и 4 мм.

Трябва и моето да го резна някой ден :)
Изображение
Аватар
borislav
 
Мнения: 1367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 11:32 am
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот eternal_cycle » Сря Май 07, 2014 7:33 pm

Простете за (навярно) тъпия въпрос, но няма ли да се получи подобен ефект, ако вместо да режа и без това тясното си кормило, просто не го изместя 4 мм.? :dontknow:
Аватар
eternal_cycle
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Мар 08, 2011 8:17 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот svencho » Сря Май 07, 2014 7:39 pm

Антивибратор за кордаж на тенис- ракета няма ли да свърши по-добра работа срещу резонанса ?


:rofl:
Аватар
svencho
 
Мнения: 143
Рейтинг: 1350
Регистриран на: Вто Мар 19, 2013 9:17 pm
Местоположение: София 0898660704

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот moridinbg » Сря Май 07, 2014 7:50 pm

Това с рязането звучи интересно, бих го пробвал, но и сега ми е прекалено тясно с 680мм, остава и да режа...

@svencho
Обикновено кормилото е подсилено в центъра, където го хваща лапата. Особено при карбоново, рискуваш да го пръснеш ако го хванеш в страни. ако е riser също вероятно ще има проблеми.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот airborneone » Сря Май 07, 2014 8:12 pm

Ще ме прощавате, ама това с рязането по 5мм звъчи доста тъпо...
До момента никога не ми се е налагало да режа карбон, за да намаля вибрациите.
Карал съм с 711 Easton MonkeyBar и в момента 750мм Easton Havoc.
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот joropc » Сря Май 07, 2014 9:47 pm

И аз съм с 760мм Syntace Vector, на другото колело съм с 680мм Easton MonkeyBar и не съм забелязал ама никакъв резонанс.Друг е въпросът, че ако лапата не е подготвена за карбоново кормило, в дадени ситуации то само може да се "среже", ама през средата. ;)
Айде, отивам да си "тръкна" малко и единия курбел, че и те са карбонови, та да не влизат в резонанс. :D
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот airborneone » Чет Май 08, 2014 10:51 am

Преди години marshall беше срязал така 711 DH Monkeybar заради неподготвена лапа рейс фейс, но пак не се сещам да е имал проблем с 'резонанс'...
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Юли 01, 2014 9:55 am

Заложих на сигурно - https://www.syntace.com/index.cfm?pid=3&pk=1529
А лапата е Thomson X4.

Резултатът е точно това, което исках - некомфортните вибрации в кормилото при спускането от Ташмандра ги няма : - ) Благодаря на всички за мненията :beer:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот penmark » Пон Юли 14, 2014 2:11 pm

penmark написа:Аз пък с едно китайско карбоново 640мм, на едно спускане от Узана към Ясеново, 3 пъти спирах да ми почиват ръцете, че изтръпваха. :) Пътят е само камъни, от там качват ветрогенераторите. С алуминиево не съм слизал по същия път и не мога да направя разлика. Сега съм със 700мм китайски карбон и като спрат дъждовете ще го тествам на същото спускане. Лапата ми е алуминиева, нз дали има значение.

Скоро правих пак спускането със 700мм карбон кормилото. Това изтръпване го нямаше, но ме заболяха пръстите да стискам кормилото. :D
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот penmark » Пон Май 04, 2015 7:19 pm

Преди няколко дена ми дойде едно право карбоново корммило 700мм 3К. Старото ми беше пак 700 но райзер и UD. Със старото усещах всяко едно камъче в ръцете!!! Това 3К обира всичко! Баси кефа! Направо се родих! 2 години съм се тормозил с това UD... Настройките на вилката еднакви и с двете кормила.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот MacLeod » Пон Май 04, 2015 7:54 pm

Аз съм виждал как карбоново кормило се чупи в ръцете на човек, докато си кара колелото.
По чудо му се размина сериозна травма. Правете си сметка кое е по - важно - вибрациите или главата ?
Аз лично никога не бих си взел подобно нещо.
Последна промяна MacLeod на Пон Май 04, 2015 8:08 pm, променена общо 1 път
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот marsa » Пон Май 04, 2015 8:07 pm

2008-2009 си спомням, че с шосейкаджиите си говорехме как никога не бихме ползвали нищо карбоново, различно от спейсъри за вилка. Сега през един сме с фул-карбонови колела.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот MacLeod » Пон Май 04, 2015 8:32 pm

А сега каква е разликата ? Карбонът си е пак толкова чуплив, колкото и през 2009-та. На моето колело имам само карбонова седалка, колкото за майтапа и защото я взех на голяма промоция. :)
Но седалката дори да се счупи и да ме издъни, то ще е когато катеря и съм бавен или по равно. Надолу карам изправен и съм станал от седалката, така че няма как да се пречукам от седалката. Тази седалка определено е най - калпавият компонент от колелото ми. Където и да се докосне до нещо, оставя карбонови нишки, а тя не е модел 2009-та, а модел 2014-та. :) Напълно ми е ясно какво ще се случи с нея ако я ударя някъде. Просто за сега има късмет. Ама на мен ми дреме, защото я взех за без пари.
Такъв критичен компонент като кормилото в никакъв случай не бих взел да е от карбон. Особено след като видях как човек пада през глава заради счупване на карбоново кормило.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот marsa » Пон Май 04, 2015 9:17 pm

Разликата между 2009 и 2015 е, че от тогава до сега много чарколяк ни е минал през ръцете, очите, устите и т.н. и сме се запознали с качествата и недостатъците на карбона и къде доколко и как е приложим (не говоря само за себе си). Преди 5-10 години сме били на твоя хал - "виждал съм една картинка със счупено еди-какво-си". Аз лично съм прекършвал алуминиево кормило за късмет в доста безобидна ситуация. От друга страна с карбоново съм падал доста лошо и кормилото оцеля след директен удар, за разлика от други неща по байка. Чупил съм и карбонов колец, но за та*ака - пак не карбонов елемент от него, а алуминиева планка.

Отделно дето технологиите на материалите се подобряват с времето, но това е малко относително все пак.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот moridinbg » Пон Май 04, 2015 9:38 pm

Карбонът е същия, но да, технологиите се подобряват значително. Най-вече заводите вече натрупаха опит със смолите и сушенето, полагането на листовете...
Да беше видял 5-6 човека как им се чупят кормилата, да се замислиш, ама един дето му се било счупило... Пък ние си караме през това време карбонови кормила, колчета и рамки. Популярност набират и карбоновите капли. Заедно с карбонови курбели разбира се :beer:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот TheUndertaker » Вто Май 05, 2015 7:31 am

Аз лично карам карбоново кормило от 8-9 години. Разликата в различните карбонови кормила вече е доста огромна. Някои са гъвкави и има "обирането на малки неравности", други са правени да са максимално леки и твърди , аз лично не намирам разлика с алуминиево. Та хубаво е ако някой си купува такова да е наясно , кой вариант е за предпочитане ;). Иначе за вибрации системата на Spank- Vibrocore си работи в пъти повече от карбон-а , изглежда странно като решение.....но ....
Аватар
TheUndertaker
 
Мнения: 1253
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 10:33 am
Местоположение: Plovdiv

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот hitar_potar » Вто Май 05, 2015 8:22 am

Значи има някаква закономерност тегло/виброобиране? колкото е по-леко, толкова по-малко вибрации обира, така ли? Че се оглеждам в 1 Екзотик, който за 750мм дължина е под 160 грама, а марката не е някакво малоумно китайче... :)
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Май 05, 2015 8:47 am

Аз съм много доволен от моя Syntace, даже умората в горната част на тялото е по-малко. За мен при карбоновите компоненти е много важно да се заложи на производител с опит, традиции и доказан контрол по качеството. Също така трябва внимателно да се чете за какво каране е предвидено кормилото - ако не се лъжа Thomson изрично бяха написали за тяхното, че е чувствително на удари.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот kawasuna » Пет Юни 03, 2016 1:36 pm

http://www.bikecenter.bg/product/rentha ... ise_20_740
За това какво ще кажете?Предполагам е страхотно като се има впредвид цената.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Юни 08, 2016 5:52 pm

Погледни тази статия:
http://www.freeride-magazine.com/test/b ... 23345.html

На немски е, но като изтеглиш пдф-а има една табличка, която показва колко цикъла са били необходими, за да счупят даденото кормило. Рентала е на последно място в този тест - под чертата от 200 000 цикъла, която отговаря на няколко годишно ползване при freeride.

Различните цветове са за второ тествано кормило. При карбона има повече ръчна работа сравнено с алу кормило - вижда се, че при някои производители има значителна разлика в партидата.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот kawasuna » Сря Юни 08, 2016 7:35 pm

Мисля да си поръчам въпросния Renthal от по горния ми пост.Нещата които ме интересуват са-каква лапа да поръчам за кормилото,и каква да е височината му-30или40мм(тая извивка дето прави)Моля да ми разясните малко за въпросната височина че не съм наясно?И лапата колко да е дълга сегашната е базовата на байка 90мм.Sprint Apolon 29 e колелото ми.Какво да гледам за съвместимост на лапа с кормило,освен диаметъра му който е 31.8мм мисля.
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Карбоново кормило и високочистотни вибрации

Мнениеот outfaced » Сря Юни 08, 2016 10:42 pm

Toва с лапите малко странно ми се чини ... Всички читави карбонови кормила имат вложка в областта на лапата или са усилени специално, за да не те интересува тоя въпрос.
Иначе малко тъпотия е в момента с карбона, понеже не е ясно кой производител набляга на комфорта и кой на коравината. За рентал предполагам е по скоро второто. Отделно че има разни китайски нонейм дет и те не знаят на какво наблягат или са на "каквото се получи". Така че с карбона само на утвърдени производители трябва да се залага.
Аз от година и нещо съм с RF sixC ... кефи :D Някаква мега феноменална разлика не усетих, но аз лично никога не съм изпитвал и толкова умора в ръцете.
Интересен беше следния експеримент ... просто голо кормило го бях хванал с ръка и нещо го мотах насам натам и леко го ударих в една тръба. Част от вибрациите от удара ги нямаше :) Но не бих казал, че това е някакъв критерии за оценка, но ми направи впечатление, защото не го очаквах. Със сигурност обаче, понеже карбона не е някаква хомогенна структура няма два модела кормила с еднакви характеристики.
И друго интересно. Винаги ми е било малко длъжко, та оня ден го резнах с 5мм. С отрязъка си направих експеримент да го стисна в менгеме. Е баси зора :eyebrow: :D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron