Въпрос относно Shimano Alivio M431 (V-brake)

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос относно Shimano Alivio M431 (V-brake)

Мнениеот WesTBounD » Съб Яну 03, 2009 10:33 pm

Драги съфорумници,
Сигурно вече ставам малко нахалничък с постоянното писане на нови теми, НО ми трябват Вашите съвети постоянно за да си сглабям постепенно едно колело отговарящо на нуждите ми, все пак за това сме в един форум - да си помагаме с каквото можем! Сега покрай празниците посъбрах малко пари и реших да заделя малко от тях за любимото ми колело и реших да ги добавя в бюджетът "Спирачки", тъй като те според мен са най-важни във велосипедната система. Днес в тази тема бих желал да обсъждаме спирачките, които съм посочил в заглавието, а именно Shimano Alivio M431 ето и линк- http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... ts_id=1028 . Нищо не знам за тях, може би тук е удобно да задам няколкото си въпроса за тях и тяхната конфигурация.
1. Имат ли лесен реглаж на натегността на пружините?
2. Лесни ли са за поддържане, в смисъл да не се налага да им правя профилактика, да ги смазвам и прочее преди, по-време и след каране? Аз бих искал профилактиката на спирачките ми да става един или най много два пъти в месеца, защото по някой път едва намирам време за каране, а какво остава за ремонти...
3. Това може би е най важният въпрос- Имат ли като цяло спирачна сила, като за крос кънтри (катерене и спускане по XC терени, бих казал и малко по сложни с повече неравности, знам че няма стил - тежък XC или лек DH, но нека да кажем, че моят е Allmountain при това много лек, казах Ви в какво се състои карането ми и се надявам да сте ме разбрали! Сега ето някои детаили за останалата част от спирачната система и бюджета ми.
Спирачките ще се карат с лостчета Shimano, също модел от серията Аливио, ето ги и тях - http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... cts_id=398 и с брони и жила Jagware, защото си мисля, че са най-добри, предвид цената им. :deal:
Не е казано, че трябва да си купя точно тези спирачки! Може да давате и вашите предложения. Стига да отговаря на няколкото мои изисквания, а те са:
1. Да са по добри от Alivio-то
2. Да се вместват в рамките на 65-70 лева с хубави брони, жила и калодки евентуално.
Съжелявам, че поетически текста не изглежда добре заради постоянното повторение на думата "спирачки", но не знаех с кой техен синоним да ги заместя!
Благодаря предварително на всички отзовали се! :beer:
Едит1: Тека около 85-90 килограма, съжелявам, че не го споменах... :)
Последна промяна WesTBounD на Съб Яну 03, 2009 10:51 pm, променена общо 1 път
WesTBounD
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1369
Регистриран на: Чет Юли 17, 2008 11:05 pm

Мнениеот Krismars » Съб Яну 03, 2009 10:44 pm

Замени лостчето с две такива http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... cts_id=168 и броните със Шимански, Jagwire-a е твърде твърда, как да се изразя, лостчето на спирачката е едно такова твърдо, със шиманските нямаш проблеми. Челюстите не оказват особено значение, далеч по-важни са накладките. Е сега не става с някакви с прецакани пружини и т.н, но да речем шиманотата са добри. Ако ги комбинираш след като изхабиш тези накладки с онези трицветните, мисля ще получиш ефекта който търсиш. На спирачките е нужно да смазваш само жилата и броните, ако караш в кално време на около 2-3 месеца, иначе по-рядко. Настройка според състоянието на каплата и степента на износване - веднъж в месеца. Доста важно е и теглото ти, тъй като със стандартните накладки, ако си по-тежък, надали ще спираш достатъчно.
Аватар
Krismars
 
Мнения: 1654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Дек 20, 2005 5:47 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот hitar_potter » Съб Яну 03, 2009 10:58 pm

Имам такива спирачки, доволен съм. Аз също съм с Jagwire брони. Препоръчвам ти, обаче, да си купиш тези спирачки. До колкото знам, разликата е само в накладките, а именно от накладките бях разочарован. Много бързо се разтичаха, износиха се бързо... Та, препоръчвам ти да си вземеш тези от линка - колкото и прости да изглеждат накладките, вършат работа. След това сменяш накладките със тези koolstop накладки. Тогава наистина ще усетиш спирачна сила. Не е нужно и на задната да слагаш такива накладки, според мен. Задната гума много по-малко участва в спирането ;)
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Мнениеот PowerSlide » Нед Яну 04, 2009 12:46 am

При положение че си 85-90кг спирането ще се окаже проблем, аз (65кг) днес доста се озорих на 2 спущания в студа и снега калотките се бяха одървили и много трудно се спираше. Иначе при по-топло време с по-скъпички калотки може да се кара но при дълги и високоскоростни спускания прегряват и пак почват да се пързалят. За теглото ти дискова спирачка отпред се явява задължителен елемент, ако смяташ да караш сериозно. Иначе за из града и парка е достатъчен комплект калотки 8+ лева :) :beer: :agree:
Аватар
PowerSlide
 
Мнения: 1189
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Ное 10, 2008 12:07 pm
Местоположение: на баира

Мнениеот Trip-tfk » Нед Яну 04, 2009 1:28 am

Няма да е зле да погледнеш в-брейковете на Авид. Аз съм 70 килограма и карам със SingleDigit 5 http://www.niko-bikes.com/eshop/product ... ucts_id=77 ,вършат ми перфектна работа,според мен са по-добри от Acera-то и Alivio-то.И аз ги ползвам в комбинация с лостчета Аливио.Ако надхвърлиш малко бюджета може да им смениш и калодките с тези http://www.niko-bikes.com/eshop/product ... cts_id=671 и няма да имаш проблеми със спирането. :beer:
Trip-tfk
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1718
Регистриран на: Нед Мар 25, 2007 6:56 pm
Местоположение: Blagoevgrad Bulgaria

Мнениеот Quasar » Нед Яну 04, 2009 11:39 am

Аз пък съм с лостчета Аливио и спирачки Tektro честно казано като го настроиш добре можеш да се изплющиш по гръб пред колелото...ако не са ти криви шините можеш да ги проверяваш през месец и повече..зависи как ги караш...и все пак по добре дискова отпред...може и 160 да е
Аватар
Quasar
 
Мнения: 294
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Сря Сеп 10, 2008 2:24 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот DoCD » Нед Яну 04, 2009 12:08 pm

Аз карам с калодките, които предложи Trip-tfk, http://www.niko-bikes.com/eshop/product ... cts_id=671 и добавям още едно положително мнение за тях.
Аватар
DoCD
 
Мнения: 113
Рейтинг: 1213
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 1:25 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот me4oce » Нед Яну 04, 2009 1:08 pm

Мда и аз съм доволен от моето Аливео,което го карам със лост фр5 и броня Джегуеар.Както те посъветваха и другите,така ще направя и аз тази комбинация не е лоша.А колкото до поддръжката просто трябва да следиш калодките,кога са за смяна. :agree:
п.п.Дано съм ти помогнал. :)
Аватар
me4oce
 
Мнения: 136
Рейтинг: 1003
Регистриран на: Чет Авг 07, 2008 10:52 pm

Мнениеот azsa-bachinito » Нед Яну 04, 2009 1:14 pm

Що не добавиш малко още парички и не сложиш дискови на ُShimano?
Ти заслужаваш приключение ---> http://www.facebook.com/groups/370492219650901/
Аватар
azsa-bachinito
 
Мнения: 1477
Рейтинг: 1665
Регистриран на: Пон Авг 25, 2008 9:05 pm

Мнениеот hitar_potter » Нед Яну 04, 2009 1:35 pm

Бтв, можеш да пробваш да сложиш brake booster:


Изображение

Казват, че помагало :agree:
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Мнениеот vpravov » Нед Яну 04, 2009 2:06 pm

@hitar_potter :agree: :agree: :agree:

Разликата е меко казано осезаема. Бих казал, че при каране с V-Brake brake booster-а е направо задължителен.
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Мнениеот HAMMER T » Нед Яну 04, 2009 6:08 pm

Задната спирачка ми е Alivio, с накладки Rhino, трикомпонентни, с Breakbooster и лостче SD7. Лостчето е наистина много удобно, заради модулацията. Затова бих ти препоръчал да вземеш такова лостче, с времето ще усетиш удобството.
Изображение Кирилица ис нот дед
Аватар
HAMMER T
 
Мнения: 79
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Сря Юни 11, 2008 6:26 am
Местоположение: Пловдив


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 115 госта