Задна гума...

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Задна гума...

Мнениеот L-E-G-O » Чет Сеп 18, 2008 2:08 pm

Каква задна гума ще ми предложите за зимата, да не е с метални шипове и да е нещо по приемливо като цена: 40-50 пари. Аз се насочих към Wet Scream, но искам да видя и вашето мнение
Вода и RAM тръгнат ли ... нямат спиране
Аватар
L-E-G-O
 
Мнения: 264
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 6:35 pm
Местоположение: Севлиево

Мнениеот Sasho88 » Чет Сеп 18, 2008 8:28 pm

Wet Scream аз лично бих го сложил от пред, защото е с доста висок и твърд грайфер и въртенето с него няма да ти е от най-удобните, въобще тази гума по мои наблюдения въобще не е ориентирана за ХС.Бих предложилl Мaxxis High Roller(им аи направен тест в сайта) или continental vertical с която карам в момента(като задна).Гумата има отлично сцепление с пресечен терен и спира доста адекватно, в момента я карам около 800-ят километър и не е мръднала.За high roller-a нищо друго не мога да ти кажа освен това което е написано в теста, защото никога не съм си имал взимане даване с нея, пък и Любо(автора на статията) му имам пълното доверие в това което е изнесъл за нея.
Аватар
Sasho88
 
Мнения: 145
Рейтинг: 1352
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:47 pm
Местоположение: Sofia/Nadejda

Мнениеот L-E-G-O » Чет Сеп 18, 2008 10:55 pm

Под пресечен терен имаш ли предвид сняг? Зимата не търся търкаляне а искам колелото да не хвърля къчове при изкачване
Вода и RAM тръгнат ли ... нямат спиране
Аватар
L-E-G-O
 
Мнения: 264
Рейтинг: 1367
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 6:35 pm
Местоположение: Севлиево

Мнениеот SStoeV » Пет Сеп 19, 2008 7:09 am

Миналата зима карах CST Caballero 2.4.Държаха се много добре на сняг и нагоре и надолу не съм имал проблем със сцеплението,сега карам отново с тях и се държат много добре на всякакъв терен,минал съм доста километри с тях и не личи да са карани.
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Пет Сеп 19, 2008 8:55 am

@L-E-G-O
Дори и за сняг, ако става дума за ХС, не мисля, че Wetscream ще е добро решение - все пак не живеем близо до северния полюс и се очаква, че няма да е само сняг, а пък тази гума за други условия не става за въртене (за самата нея не е добре, остави за теб).

Тъй като през зимата по сняг карам почти само спускане, ми е трудно да ти дам съвет от личен опит. Мисля, че нещо като Continental Survival Pro би бил точно на място, или пък Schwalbe Muddy Mary 2.35, макар че и тя се води по принцип като гума за спускане. Пак казвам, съветът ми не е базиран на личен опит, просто това са вариантите, които бих пробвал, ако съм в твоето положение.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Сеп 19, 2008 12:03 pm

Темата за гуми и сняг беше разисисквана вече.

Та извода, до който се стигна е, че за да караш на сняг зимата и двете гуми трябва да са с голям балон и грайфер, и да имат шипчета.

Зимното ми каране се състоеше в спускане и бутане, като единствено въртях на лек заледен наклон. Честно казано зимата трудно ще намериш достатъчно отъпкана пътека, по която да е възможно въртене, особено ако не си оборудван с гуми точно за това.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот naka76 » Пет Сеп 19, 2008 5:00 pm

Pr3d4t0R написа: Честно казано зимата трудно ще намериш достатъчно отъпкана пътека, по която да е възможно въртене, особено ако не си оборудван с гуми точно за това.


Поредното доказателство че не си много осведомен то темата.

http://www.bikedir.com/usr/naka/Trigrad ... get28.html
http://www.bikedir.com/usr/naka/Chudni% ... get35.html
http://www.bikedir.com/usr/naka/Chudni% ... rget7.html
http://www.bikedir.com/usr/naka/Chudni% ... rget4.html
http://www.bikedir.com/usr/naka/Trigrad ... rget3.html
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Сеп 19, 2008 6:08 pm

Разгледах албумите и видях през какви пътеки сте снимали, че сте въртяли. Каска ви свалям - аз надали ще успея да мина от там върху колелото.

Та все пак - с какви гуми си и какви би препоръчал?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Задна гума...

Мнениеот botroid » Пет Сеп 19, 2008 8:29 pm

L-E-G-O написа:Каква задна гума ще ми предложите за зимата... насочих се към Wet Scream, но искам да видя и вашето мнение


Wet Scream е тясно специализирана гума за DH по екстремно кални трасета и не е удачен избор за други неща. Избягвай гуми със специфична DH насоченост, защото са тежки и не стават за въртене. За зимата става всяка гума, която е предназначена за агресивно XC(AM). В този сезон най-важното е гумите да са широки и да стъпват стабилно на снега, за да не се хлъзгат прекалено много. Минималния размер трябва да е 2.30 за задна, а за предна 2.40-2.50 е още по-добре. Грайферите не са за подценяване, но не е нужно да са някакви крайно високи и бодливи както на Скрийма, защото през зимата се кара предимно по утъпкан сняг, както и асфалтови пътища и гумата трябва да се търкаля без голям зор и напъване.
Аз лично зимата карам с евтини широки гуми на CST, като Caballero и други модели и нямам оплаквания. А за твоя случай, щом ти се дават повече пари, смятам че подходящи гуми могат да бъдат например тези:

За задна:
Minion DHR 2.35
HighRoller 2.35
Continental Vertical 2.30

За предна:
Advantage 2.40
HighRoller 2.50
Minion DHF 2.50
Аватар
botroid
 
Мнения: 701
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Авг 14, 2007 3:53 pm
Местоположение: Габрово

Мнениеот Admin » Пет Сеп 19, 2008 10:57 pm

Не съм убеден, че High Roller и Minion са подходящ избор за сняг, поне съдейки по отзиви от други хора.

ADvantage наистина може би ще свърши работа, както и Vertical, но ако ще е Continental, продължавам да смятам, че Survival е най-добре.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот vladimir.dzhuvinov » Съб Сеп 20, 2008 10:45 am

Admin написа:Не съм убеден, че High Roller и Minion са подходящ избор за сняг, поне съдейки по отзиви от други хора.


Миналата зима няколко пъти карах с Maxxis Minion DHF по сняг и лед, поведението на тази гума при такива условия беше много разочароващо.

ПС: За сцеплението в зимата изглежда е важна гумената смес. При едно снежно каране в планината забелязах, че колега с гуми на Конти се справяше много по-лесно; това го свеждам го наличието на силикат (малки песъчинки) в техните гуми от моделите Mountain king, Speed king и др.
Аватар
vladimir.dzhuvinov
 
Мнения: 810
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 9:33 am
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Kpoko » Сря Сеп 24, 2008 2:25 pm

Хубаво, но сървайвъла не мога да го намеря никъде, дори и на сайта на конти не се споменава и дума за него.
Малко оффтопик. Маунтън кинг 2.4 дали ще влезе на ХТ2 и по-важното - дали ще се върти без проблем и при леко изкривена капла?
Аватар
Kpoko
 
Мнения: 1542
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 10:58 am
Местоположение: София

Мнениеот naka76 » Чет Сеп 25, 2008 4:49 pm

Kpoko написа: Маунтън кинг 2.4 дали ще влезе на ХТ2 и по-важното - дали ще се върти без проблем и при леко изкривена капла?


Не знам дали си забелязал, но темата се води за гуми за сняг и лед. Аз отзад не биш сложил нищо по-голямо от 2.1 размер, камо ли да се чудя дали ще минавапрез рамката, защото дори и да минва ако влезнеш в някой кален участък вече няма да минава.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Чет Сеп 25, 2008 4:54 pm

naka76 написа:
Kpoko написа: Маунтън кинг 2.4 дали ще влезе на ХТ2 и по-важното - дали ще се върти без проблем и при леко изкривена капла?


Не знам дали си забелязал, но темата се води за гуми за сняг и лед. Аз отзад не биш сложил нищо по-голямо от 2.1 размер, камо ли да се чудя дали ще минавапрез рамката, защото дори и да минва ако влезнеш в някой кален участък вече няма да минава.


Нака, не така с лошото! :rofl:
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Kpoko » Чет Сеп 25, 2008 6:38 pm

Хм, в интерес на истината от няколко дни чета теми за гуми за зимния сезон и преобладаващото мнение, че за сняг трябват по-широки гуми, с които колелото да затъва по-малко, а за 2.4 попитах, тъй като в една от статийте в сайта пишеше, че континетал надценявали размера на гумите си. Както и да е.
Аватар
Kpoko
 
Мнения: 1542
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 10:58 am
Местоположение: София

Мнениеот XTR » Чет Сеп 25, 2008 6:43 pm

Един приятел кара Continental Slash и каза че се държи доста приятно на сняг :agree:
Изображение
Аватар
XTR
 
Мнения: 540
Рейтинг: 1395
Регистриран на: Нед Фев 24, 2008 8:42 pm
Местоположение: neverland...

Мнениеот did » Чет Сеп 25, 2008 7:44 pm

Kpoko написа:Хм, в интерес на истината от няколко дни чета теми за гуми за зимния сезон.

а правиш ли разлика дали се коментират гуми за спускане или гуми за въртене?

забелязал ли си дали коментарите са от 13 годишни, които искат колелата им да изглеждат като мотори, или хора, вдъртяли с колело поне 4-5 зими в планината, които знаят за какво говорят?

като четеш, внимателно гледай кой пише, щото тук се пишат големи глупости.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Задна гума...

Мнениеот Kpoko » Чет Сеп 25, 2008 8:20 pm

botroid написа:
....Избягвай гуми със специфична DH насоченост, защото са тежки и не стават за въртене. За зимата става всяка гума, която е предназначена за агресивно XC(AM). В този сезон най-важното е гумите да са широки и да стъпват стабилно на снега, за да не се хлъзгат прекалено много. Минималния размер трябва да е 2.30 за задна, а за предна 2.40-2.50 е още по-добре...


Това е от тази тема, няколко поста по-нагоре. Лично на мен не ми звучи като 13 годишен, в ХС раздела сме, следователно става дума за въртене, а колко зими има в планината просто няма как да знам :) . На мен тази ще ми е първата и за това питам. За човека, пуснал тази тема съм убеден, че е карал достатъчно, но не е споменал размери.
В следствие на коментарите за размерите и на забележката на vladimir.dzhuvinov, реших, че МК 2.4 е удачен избор и знаейки, че хт2 няма проблем с 2.35 (карам с такива, знам че ще каже някой, че са големи за хц, но това е друга тема) исках да знам дали тази стотна от цола ще е проблем за норманото въртене на задната гума. Признавам, за фактора споменат от naka76 не се бях сетил.
Аватар
Kpoko
 
Мнения: 1542
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 10:58 am
Местоположение: София

Re: Задна гума...

Мнениеот naka76 » Чет Сеп 25, 2008 10:41 pm

Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Kpoko » Чет Сеп 25, 2008 11:44 pm

Ми, да кажем, че имам една теорийка, която лежи на две идеи.
1. Теглото - при гума с размер 2.3 с толкова метални елементи по нея сигурно ще мине кило.
2. Все пак това са гуми и за лед ( или пък предимно за лед, това не знам), а за добро сцепление с леда тежестта се концентрира в металния елемент или до колкото виждам от снимките - в два елемента, които контактуват в даден момент с леда (говоря за два аксиални). При гумите с повече на брой елементи те са подредени на по-малка стъпка. За лед, поне аз мисля така, по-тясна гума ще е абсолютно достатъчна, но пък на сняг ще затъва повече.
В обобщение мисля, че размера 2.1 е баланса между тегло и потъване на гумата.
Та така си обяснявам нещата. Може и да бъркам, ако е така - с радост бих искал да разбера къде и защо.

Не знам до колко добре си развих тезата, но трябва вече да лягам, че след 5 часа ставам за бачкане.
Аватар
Kpoko
 
Мнения: 1542
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 10:58 am
Местоположение: София

Мнениеот outfaced » Пет Сеп 26, 2008 8:36 am

В следствие на коментарите за размерите и на забележката на vladimir.dzhuvinov, реших, че МК 2.4 е удачен избор и знаейки, че хт2 няма проблем с 2.35 (карам с такива, знам че ще каже някой, че са големи за хц, но това е друга тема) исках да знам дали тази стотна от цола ще е проблем за норманото въртене на задната гума. Признавам, за фактора споменат от naka76 не се бях сетил.


да ти допълня само размислите с малко опит с МК 2.4 ...
гумата е голяма :) ... мен в рамката не ми е опирала, но когато ми беше отзад страничните грайферчета закачах леко веригата когато е на най малък венец отпред и най голям отзад.
Това едно ... второ, тая гума за задна заминава просто за отрицателно време. Особенно ако се кара по усърдно нагоре по каманаци или асфалт ...
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Kpoko » Пет Сеп 26, 2008 9:49 am

Мерси.
За сега съм се спрял на МК 2.2, но чак като Витоша почне да побелява. А щом толкова бързо заминава ще имам шанс и да пробвам и някоя друга, поне опит да се трупа :beer: .
Аватар
Kpoko
 
Мнения: 1542
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 10:58 am
Местоположение: София


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 111 госта