Избор на велосипед?

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на велосипед?

Мнениеот RL » Нед Май 03, 2020 10:31 pm

Здравейте,

Налага се да се огледам за нов велосипед, защото и съпругата се запали по колоезденето и взе та и хареса моето Ferrini 3, което сдобих преди няколко месеца. Това ме устройва, защото рано или късно трябваше да го сменя и сега имам оправдание да направя съответния разход :-) . До момента съм карал основно в града и около 20 излета по черни пътеки (общо около 3500 - 4000 км. Предвид възрастта и килограмите ми, нямам намерение да пробвам по-сериозни неща като спускания, скокове и т.н., и точно защото съм много тежък, имам чуденки какъв тип байк да купя. В момента съм 117 кг и продължавам надолу (от 130 след операцията на коляното миналата есен), но не вярвам да сляза под 100 (което все пак ще е успех де). Решил съм да не е евтин и начален клас велосипед и се колебая между mountain bike, hybrid или gravel. Пробвах няколко хибрида на приятели - удобни са ми, но все се чудя дали няма да ги сгъна на някоя неравност по пътеките, не че ще мина нарочно от там, но не винаги мога да съобразя разбира се. Същите притеснения имам и за гравел байка. Пробвал съм един и въпреки, че би следвало да е по-здрав от хибридите, имам страх че ако го стръскам по-силно, с моето тегло ще е до там. То остави байка, ами и аз ще се пребия. Последен вариант, както до сега XC байк, но нещо по-добро от Феринито. Това, че е по-тежко за каране в града и по асфалт като цяло, мисля че ще е добре за таргета ми (100 кг) :-)
Бюджетът е 1500-2500 лв в зависимост от оборудването.
Ръст 180 см
Вътрешна дължина на крака 80 см
Моля да ме посъветвате към кой тип колело да се насоча.
Благодаря предварително и извинявайте за дългия пост.

Поздрави и лека вечер
RL
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 22, 2019 10:41 pm

Re: Избор на велосипед?

Мнениеот zarrick » Пон Май 04, 2020 1:51 pm

Здравей,
Сравнено с Феринито ценовия клас 1500-2500, който си посочил предполага доста по-висок клас велосипед, но в диапазона от 1000лв може да има много предложения и много разлики в обурудването.
За да не те подведат хората тук е хубаво да дадеш възможно най-много информация. Например дали искаш велосипеда да е същата концепция и размер, т.е. дали пак да е с твърда рамка без задно окачване и да е с 26" гуми или примерно 27.5" или 29" гуми. Бюджетът ти го позволява, както и ръстът. В този ред на мисли това Ферини не ти ли идваше възмалко? Също можеш да се замислиш за колело с окачаване и отзад. При една и съща сума пари класът на колелото с окачаване ще отстъпва на това с твърда рамка, но пак ще е доста приличен, а и има хубави оферти за 2 ръка.
Хубаво ще е да дадеш насоки какъв е типа на каране, който практикуваш: дали е само градско, по асфалт или караш и парково, междуградско, по черни пътища, пресечен терен и т.н..
Честно да си призная на мен малко са ми размити границите между Гравел байк, Хибрид, чиста 28ца, като и фитнес байк и шосейка, но като цяло това са шосейно ориентирани колела. На асфалт са по-ефективни от ХС колелото, по-бързи са, с по-добре подбрани предавки и по-тъкни гуми за по ниско съпротивление. Ограничени са откъм терен, основно заради тънките гуми. Бордюрите също трябва да се внимават при преминаване, особено когато ездача не е лек.
ХС колелото е по-универсално, но и то си е с особености: по-дебели гуми, но по-бавно, но пък по-проходимо.
Ако пък решиш , че искаш пълно окачване и отзад, там отиваш още повече към характеристики за оф-роуд, но това не значи, че ако го подбереш добре няма да можеш да го караш и в града... Бордюрите и стълбите ще са лесна работа.
С една дума трябва ти да си прецениш къде и как и колко искаш да караш. Бюджетът ти е повече от добър, дори и в долната му граница, така че имаш голям избор.
Ако се спреш на ХС, според мен се насочи към 27.5 или 29" и примерно скоростна система 2х10 или 2х11 и хидравлични дискови спирачки и въздушна вилка.
От това което се предлага като твърди рамки на Българския пазар като ново може да погледнеш:
DRAG HARDY TE, (тук отварям скоба, на мен много ми хареса новия DRAG SHIFT, но май не е типично ХС)
PULSE: STR2 или STR1
CUBE: като започнеш от скъпо към по-евтино: REACTION, ATTENTION, ACID, AIM
CROSS: като отново: XTREME, XTEND, EUPHORIA, GRX9 и т.н
ORIX: NINE за 29", за 27'5 не ги знам
KROSS: LEVEL (гамата от Level 4 до Level 9)
SCOTT: SCALE, има и др. , но не го знам моделите
SHOCKBLAZE и SPRINT моделите - на практика един и същ производител и продукт с разлика в окомплектовката и имиджа.
Не съм ги степенувал кои от кои са по, просто изброих тези за които се сетих че се предлагат в БГ. Сигурно съм ипропуснал някои.

За модели с окачване колегите могат да препоръчат.

Като заключение: Ходи, гледай, пробвай, колкото повече, толкова по-добре... и си искай отстъпки, че е криза. :)
Успех!
zarrick
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юни 20, 2019 7:29 pm

Re: Избор на велосипед?

Мнениеот Bi11y » Пон Май 04, 2020 8:49 pm

https://scott.bg/bg/velosipedi/12175-ve ... -2020.html

Ако си го поръчаш с цялостно предплащане е -20% - почти се вмества бюджета ти. Вилка Фокс ,задвижване СЛХ,задна ос 12 мм ,15 мм предна - мисля ,че няма какво да се желае повече за нов велосипед за тези пари. Възможно е втора ръка може и по-добър да се намери ;)...
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на велосипед?

Мнениеот RL » Пон Май 04, 2020 9:40 pm

zarrick написа:Здравей,
Сравнено с Феринито ценовия клас 1500-2500, който си посочил предполага доста по-висок клас велосипед, но в диапазона от 1000лв може да има много предложения и много разлики в обурудването.
За да не те подведат хората тук е хубаво да дадеш възможно най-много информация. Например дали искаш велосипеда да е същата концепция и размер, т.е. дали пак да е с твърда рамка без задно окачване и да е с 26" гуми или примерно 27.5" или 29" гуми. Бюджетът ти го позволява, както и ръстът. В този ред на мисли това Ферини не ти ли идваше възмалко? Също можеш да се замислиш за колело с окачаване и отзад. При една и съща сума пари класът на колелото с окачаване ще отстъпва на това с твърда рамка, но пак ще е доста приличен, а и има хубави оферти за 2 ръка.
Хубаво ще е да дадеш насоки какъв е типа на каране, който практикуваш: дали е само градско, по асфалт или караш и парково, междуградско, по черни пътища, пресечен терен и т.н..
Честно да си призная на мен малко са ми размити границите между Гравел байк, Хибрид, чиста 28ца, като и фитнес байк и шосейка, но като цяло това са шосейно ориентирани колела. На асфалт са по-ефективни от ХС колелото, по-бързи са, с по-добре подбрани предавки и по-тъкни гуми за по ниско съпротивление. Ограничени са откъм терен, основно заради тънките гуми. Бордюрите също трябва да се внимават при преминаване, особено когато ездача не е лек.
ХС колелото е по-универсално, но и то си е с особености: по-дебели гуми, но по-бавно, но пък по-проходимо.
Ако пък решиш , че искаш пълно окачване и отзад, там отиваш още повече към характеристики за оф-роуд, но това не значи, че ако го подбереш добре няма да можеш да го караш и в града... Бордюрите и стълбите ще са лесна работа.
С една дума трябва ти да си прецениш къде и как и колко искаш да караш. Бюджетът ти е повече от добър, дори и в долната му граница, така че имаш голям избор.
Ако се спреш на ХС, според мен се насочи към 27.5 или 29" и примерно скоростна система 2х10 или 2х11 и хидравлични дискови спирачки и въздушна вилка.
От това което се предлага като твърди рамки на Българския пазар като ново може да погледнеш:
DRAG HARDY TE, (тук отварям скоба, на мен много ми хареса новия DRAG SHIFT, но май не е типично ХС)
PULSE: STR2 или STR1
CUBE: като започнеш от скъпо към по-евтино: REACTION, ATTENTION, ACID, AIM
CROSS: като отново: XTREME, XTEND, EUPHORIA, GRX9 и т.н
ORIX: NINE за 29", за 27'5 не ги знам
KROSS: LEVEL (гамата от Level 4 до Level 9)
SCOTT: SCALE, има и др. , но не го знам моделите
SHOCKBLAZE и SPRINT моделите - на практика един и същ производител и продукт с разлика в окомплектовката и имиджа.
Не съм ги степенувал кои от кои са по, просто изброих тези за които се сетих че се предлагат в БГ. Сигурно съм ипропуснал някои.

За модели с окачване колегите могат да препоръчат.

Като заключение: Ходи, гледай, пробвай, колкото повече, толкова по-добре... и си искай отстъпки, че е криза. :)
Успех!



Здравейте,

Както написах, и аз клоня към XC велосипед. При всички положения е по-дуракоустойчив, а това че е по-тежък от хибрида и гравел байка... ами, както казах - трябва да отслабвам и не държа да ми е леко. Имайки предвид, че едва ще намеря къде да сухранявам три байка (моя, на жената и на детето), предпочитам да имам нещо, което ще ми върши работа във всяка ситуация. Освен в града и по асфалт, когато имам възможност винаги бих предпочел някоя лека пътека в планината или по черен път.

Относно размера - не съм усетил Феринито (26") да ми малее (особено след като му смених лапата и кормилото с по-високи, наистина ми е много удобно). Знам, че тенденцията от няколко години е към 27,5" и 29", но аз просто не съм карал толкова много и различни размери, че да направя реално сравнение и да имам мнение.

Относно окачването - да, най-вероятно, за местата където карам, твърдата рамка е достатъчна, но може би заради теглото ми и най-малките неравности ги усещам и не ми е особено комфортно. Да се изправям на педалите също не е опция за мен, заради споменатата вече операция на коляното (а ме чака подобна и на другото коляно), и тогава цялото сътресение отива в коленете. Пробвал съм 2-3 пъти байк с двойно окачване (по черни пътища и леки пътеки в планината) и ми беше определено по-комфортно от Феринито, а на асфалт и в града винаги мога да заключа задното окачване и вилката.

Това са моделите, които съм разглеждал (не претендирам да съм подбрал всички да са XC и моля за поправка където греша, и да дадете по-добри предложения ако има):

ТВЪРДА РАМКА:
Shockblaze KRS PRO 29'' (намирам само размер XL???):
https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... -2018.html
Scott Scale 970 2020 29" (размер L):
https://scott.bg/bg/velosipedi/12067-39 ... 3-razmer-l
CROSS XTEND PLUS 27,5 (размер 440 мм):
https://kadenas.bg/Velosipedi/MTB/Mounta ... XTEND-PLUS

ДВОЙНО ОКАЧВАНЕ:
Shockblaze Concept Evo Race 26" (размер 45 см) - единственият 26", но Феринито и то е 26", и ми е удобно:
https://www.velomasters.bg/velosipedi/p ... ace-26.htm
Oryx X120 - full suspension, 27,5" (намирам само M размер, а аз съм L???):
https://www.pumpmybike.eu/Bikes/29-inch ... on-bicycle
Shockblaze ENEMY PRO-RACE 29":
https://giro-bikes.com/velosiped-enemy-pro-race-29
Kellys TYKE 10 27,5" (размер 17" или 19", аз съм 18"???):
http://www.velozona-bg.com/shop/%D0%9F% ... %2027.5-18
SPRINT ADDICTED ELITE 27,5" 2016 (размер 440):
https://kadenas.bg/Velosipedi/MTB/Mounta ... TE-27-2016
SPRINT ADDICTED 27.5" (размер L):
https://pavebikeshop.com/collections/mt ... 7541381205

Поздрави
RL
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Окт 22, 2019 10:41 pm

Re: Избор на велосипед?

Мнениеот zarrick » Вто Май 05, 2020 7:26 am

Пробвай и другите размери за да натрупаш база за сравнение и да прецениш.
Сам казваш че си пробвал колело с окачване и ти е било добре. Колело се избира с каране и проби най-вече, особено ако не се осланяш на някакъв опит.
Първия Шокблейз, който си показал като че ли бие всички други като обурудване и части, но е 26" и е със скорости 3х10, което май си е ок за 26"
П.С. Скота който е показал колегата, според мен са му много 3000лв.
zarrick
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Юни 20, 2019 7:29 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 110 госта