Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Vexxter » Съб Юли 20, 2019 9:59 am

Здравейте,
Имам нужда от помощ в избора си на планинско колело. Бюджетът ми е около 1250 лв. и си избрах 3 колела. Искам да ми кажете кое е най-добро и ако имате други предложения, споделете долу. Аз съм 168 см. и 53 кг.

Ето и колелата:
Cube Attention 27.5
https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... -irdm-red/

Cross Xtreme Eco 27.5
https://velosiped.bg/cross-xtreme-eco-27-5-2019.html

Pulse St-1 27.5
https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... tail/st-1/
Vexxter
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 19, 2019 8:12 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот billclinton » Съб Юли 20, 2019 10:51 am

Взимай Пулса
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Bi11y » Вто Авг 13, 2019 2:52 pm

Държиш ли да е нова - тези са с нисък монтаж... Загледай втора ръка - има хубави машинки с далеч по-добър монтаж и отлично състояние ...
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот bcdd » Вто Авг 13, 2019 5:53 pm

аз лично бих взел нещо от сорта на това https://www.olx.bg/ad/damsko-kolelo-sco ... c8fd2f7c67
хем и пари ще спестиш ,така един приятел си купи преди месец ново колело specilazed и спука 3пъти гума щото новото е по здраво :D
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот SkyLLeNd » Нед Сеп 01, 2019 3:46 am

Аз също съм горе долу с този бюджет. Търся си първо колело Момче съм 175. Ще го карам предимно градско бордюри и тн има доста извън градско предимно по асфалт. гледам CUBE ATTENTION e е на промоция ЛИНК. Дали си заслужава? Имате ли по-добро предложение около тези пари (1300лв). Благодаря предварително.
SkyLLeNd
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 02, 2019 3:45 am

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Bi11y » Сря Сеп 04, 2019 10:32 am

SkyLLeNd написа:Аз също съм горе долу с този бюджет. Търся си първо колело Момче съм 175. Ще го карам предимно градско бордюри и тн има доста извън градско предимно по асфалт. гледам CUBE ATTENTION e е на промоция ЛИНК. Дали си заслужава? Имате ли по-добро предложение около тези пари (1300лв). Благодаря предварително.


https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... 2c9d5-ff14

Вземи си това - всичко му е по-хубаво ...


Актуална геометрия ,Boost , 15 ос отпред , 12 ос отзад , новатек главни с капсуловани лагери , чудесни спирачки , добра вилка , по-хубави шини ... Можеш да го направиш 1х и с една 34Т плоча да си караш (1х ще го олекотиш с около 500 грама и считам за по-удобно).

Кюба е със старо поколение части - Пулса носи ъпгрейти с актуални модели части ...
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Lucky Loser » Сря Сеп 04, 2019 10:37 am

Bi11y написа:https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... 2c9d5-ff14

Вземи си това - всичко му е по-хубаво ...

Червеното SOLD OUT не го ли виждаш ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Bi11y » Сря Сеп 04, 2019 12:38 pm

Lucky Loser написа:
Bi11y написа:https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... 2c9d5-ff14

Вземи си това - всичко му е по-хубаво ...

Червеното SOLD OUT не го ли виждаш ?


Не съм видял - принципно продават само рамка и може къстъм проект да си направиш по подобие ...

Аз ти дадох насоки какво аз бих гледал ако избирам - прецени си и ти кое е важно за теб...

Ако не ти е спешен велосипеда набележи си марки/модел и на черния петък правят намаления (-20-40%) и си прецени кое ще ти се вмести в бюдежета.
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Arkadietz » Нед Дек 22, 2019 1:26 pm

Bi11y написа:
SkyLLeNd написа:Аз също съм горе долу с този бюджет. Търся си първо колело Момче съм 175. Ще го карам предимно градско бордюри и тн има доста извън градско предимно по асфалт. гледам CUBE ATTENTION e е на промоция ЛИНК. Дали си заслужава? Имате ли по-добро предложение около тези пари (1300лв). Благодаря предварително.


https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... 2c9d5-ff14

Вземи си това - всичко му е по-хубаво ...


Актуална геометрия ,Boost , 15 ос отпред , 12 ос отзад , новатек главни с капсуловани лагери , чудесни спирачки , добра вилка , по-хубави шини ... Можеш да го направиш 1х и с една 34Т плоча да си караш (1х ще го олекотиш с около 500 грама и считам за по-удобно).

Кюба е със старо поколение части - Пулса носи ъпгрейти с актуални модели части ...


И кое по-точно му е хубавото? Рамката се прави в България. Novatec главини ??? Shimano > rest of all.
Всички носят на ъпгрейд стига да имаш пари и желание.
Grand Canyon 8 2022 Custom
Аватар
Arkadietz
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 9:41 am

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Petar_stoychev » Нед Дек 22, 2019 2:14 pm

Arkadietz написа:
Bi11y написа:
SkyLLeNd написа:Аз също съм горе долу с този бюджет. Търся си първо колело Момче съм 175. Ще го карам предимно градско бордюри и тн има доста извън градско предимно по асфалт. гледам CUBE ATTENTION e е на промоция ЛИНК. Дали си заслужава? Имате ли по-добро предложение около тези пари (1300лв). Благодаря предварително.


https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... 2c9d5-ff14

Вземи си това - всичко му е по-хубаво ...


Актуална геометрия ,Boost , 15 ос отпред , 12 ос отзад , новатек главни с капсуловани лагери , чудесни спирачки , добра вилка , по-хубави шини ... Можеш да го направиш 1х и с една 34Т плоча да си караш (1х ще го олекотиш с около 500 грама и считам за по-удобно).

Кюба е със старо поколение части - Пулса носи ъпгрейти с актуални модели части ...


И кое по-точно му е хубавото? Рамката се прави в България. Novatec главини ??? Shimano > rest of all.
Всички носят на ъпгрейд стига да имаш пари и желание.


10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Bi11y » Нед Дек 22, 2019 4:49 pm

Petar_stoychev написа:
10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...


Я пак се изкажи , че не ти се получи...
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Petar_stoychev » Нед Дек 22, 2019 4:51 pm

Bi11y написа:
Petar_stoychev написа:
10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...


Я пак се изкажи , че не ти се получи...


Става въпрос за Arkadietz ...
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Bi11y » Нед Дек 22, 2019 4:55 pm

:beer:
Bi11y
 
Мнения: 1368
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Lucky Loser » Нед Дек 22, 2019 7:49 pm

Petar_stoychev написа:
Bi11y написа:
Petar_stoychev написа:
10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...


Я пак се изкажи , че не ти се получи...


Става въпрос за Arkadietz ...

Като го гледам изравя вече забравени теми и на всяка манджа меродия.. :popcorn:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Arkadietz » Чет Яну 09, 2020 11:32 am

Petar_stoychev написа:
Bi11y написа:
Petar_stoychev написа:
10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...


Я пак се изкажи , че не ти се получи...


Става въпрос за Arkadietz ...


Имаш правото да ми докажеш че не съм прав.
Дай да видим колко и какви тестове е минал Pulsе. Отговора е "nobody knows"
Grand Canyon 8 2022 Custom
Аватар
Arkadietz
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 9:41 am

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Lucky Loser » Чет Яну 09, 2020 11:37 am

Arkadietz написа:
Petar_stoychev написа:
Bi11y написа:
Petar_stoychev написа:
10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...


Я пак се изкажи , че не ти се получи...


Става въпрос за Arkadietz ...


Имаш правото да ми докажеш че не съм прав.
Дай да видим колко и какви тестове е минал Pulsе. Отговора е "nobody knows"

:usclap:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Petar_stoychev » Чет Яну 09, 2020 1:17 pm

Arkadietz написа:
Petar_stoychev написа:
Bi11y написа:
Petar_stoychev написа:
10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...


Я пак се изкажи , че не ти се получи...


Става въпрос за Arkadietz ...


Имаш правото да ми докажеш че не съм прав.
Дай да видим колко и какви тестове е минал Pulsе. Отговора е "nobody knows"


Няма какво да доказвам на кон с капаци които си мисли че всичко което лети се яде,върл фен на Cube и вярвайки че архаичните им рамки се правят в Германия.Както ти се каза и тук и в другите теми ....образовай се малко по темата... :beer: жив и здрав.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот martin.radev » Пет Яну 17, 2020 1:50 pm

Petar_stoychev написа:
Arkadietz написа:
Petar_stoychev написа:
Bi11y написа:
Petar_stoychev написа:
10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...


Я пак се изкажи , че не ти се получи...


Става въпрос за Arkadietz ...


Имаш правото да ми докажеш че не съм прав.
Дай да видим колко и какви тестове е минал Pulsе. Отговора е "nobody knows"


Няма какво да доказвам на кон с капаци които си мисли че всичко което лети се яде,върл фен на Cube и вярвайки че архаичните им рамки се правят в Германия.Както ти се каза и тук и в другите теми ....образовай се малко по темата... :beer: жив и здрав.


Хехе за Аркадиец съм съгласен с теб, и изглежда наистина е някакъв върл фен на Кюб, ама за останалото не си прав - фабриката им е във Валдерсхоф и работи от 3 години :)
https://singletrackworld.com/2016/08/fa ... n-factory/
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 693
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Boyan1984 » Пет Яну 17, 2020 1:54 pm

It`s only an assembling line. Frames are made in China and Taiwan, Haha
:D
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2433
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот martin.radev » Пет Яну 17, 2020 2:56 pm

Ох боже, тея са е*ати отрепките, никога нямаше да помисля, че само сглобяват след цялата тая кампания по откриването на завода преди няколко години.
Сори @Petar_Stoychev не съм догледал като хората
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 693
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Alexi » Пет Яну 17, 2020 9:11 pm

пичове вече всеки уважаващ себе си производител има фабрики в Азия .. това нищо конкретно не означава .. рамките на Кюб са инхаус ( тяхна разработка а не изкопирано нещо от някого ) един от топ световните производители са ( вероятно продават около 1000 пъти повече велосипеди от Йети и Санта Круз примерно ,взети заедно ) и изобщо споменаването им до Пулс е .. все едно да споменеш България наравно с Китай .. общо взето ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот martin.radev » Вто Яну 28, 2020 1:59 pm

Alexi написа:пичове вече всеки уважаващ себе си производител има фабрики в Азия .. това нищо конкретно не означава .. рамките на Кюб са инхаус ( тяхна разработка а не изкопирано нещо от някого ) един от топ световните производители са ( вероятно продават около 1000 пъти повече велосипеди от Йети и Санта Круз примерно ,взети заедно ) и изобщо споменаването им до Пулс е .. все едно да споменеш България наравно с Китай .. общо взето ..


Не бе, Алекси за това конкретно според мен никой не спори :) - въпроса, е че Йети и Санта Круз са по-скоро бутикови марки, отколкото мас-продукшън, каквито Кюб определено са,
но нека се съгласим, че са също така и може би една от най-консервативните марки в СВЕТА. Имат World Cup team, Enduro Action team, имат велосипеди и на шосейната сцена (В тур дьо Франс винаги има Кюб)
а в същия момент продължават да изкарват колела, които изглеждат като Крос Кънтри твърдак отпреди 2015 :) Карам Cube Reaction GTC и си го харесвам, но е отживелица.

П.С; Относно Пулс, никога не бях попадал на място където като се спомене една дума (в случая Pulse) и поне 10 човека почват да палят свещи. Хубави колелца правят(правиха?!), но нищо по-особенно
и цялото това идолизиране и "Подкрепяйте българското" ми е непонятно, защо да го подкрепям? Те връщат ли нещо в нашето МТБ Общество? Инвестират ли в байк инфраструктура, трейл-билдинг? Ако не,
тогава ми е все тая кой ще произведе рамката, на която ще си сглобя колелото. (Сори за оф-топика)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 693
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Arkadietz » Вто Яну 28, 2020 5:04 pm

martin.radev написа:
Alexi написа:пичове вече всеки уважаващ себе си производител има фабрики в Азия .. това нищо конкретно не означава .. рамките на Кюб са инхаус ( тяхна разработка а не изкопирано нещо от някого ) един от топ световните производители са ( вероятно продават около 1000 пъти повече велосипеди от Йети и Санта Круз примерно ,взети заедно ) и изобщо споменаването им до Пулс е .. все едно да споменеш България наравно с Китай .. общо взето ..


Не бе, Алекси за това конкретно според мен никой не спори :) - въпроса, е че Йети и Санта Круз са по-скоро бутикови марки, отколкото мас-продукшън, каквито Кюб определено са,
но нека се съгласим, че са също така и може би една от най-консервативните марки в СВЕТА. Имат World Cup team, Enduro Action team, имат велосипеди и на шосейната сцена (В тур дьо Франс винаги има Кюб)
а в същия момент продължават да изкарват колела, които изглеждат като Крос Кънтри твърдак отпреди 2015 :) Карам Cube Reaction GTC и си го харесвам, но е отживелица.

П.С; Относно Пулс, никога не бях попадал на място където като се спомене една дума (в случая Pulse) и поне 10 човека почват да палят свещи. Хубави колелца правят(правиха?!), но нищо по-особенно
и цялото това идолизиране и "Подкрепяйте българското" ми е непонятно, защо да го подкрепям? Те връщат ли нещо в нашето МТБ Общество? Инвестират ли в байк инфраструктура, трейл-билдинг? Ако не,
тогава ми е все тая кой ще произведе рамката, на която ще си сглобя колелото. (Сори за оф-топика)


Точно това се опитах да им кажа и аз, но веднага ми се нахвърлиха, че CUBE са много тъпи колелета с архаични рамки (неактуални). И с нищо не се отличават.
И попитах кои са тези които се отличават? Отговор не получих. Лично аз съм склонен да вярвам точно на такъв тип производител, а не някой вчерашен български.
Има една статия която е много хубава и тя че 99 % от рамките се правят на две места - Тайван и Китай.
https://www.pinkbike.com/news/we-went-to-taiwan-and-started-a-bike-company.html

Ето го и примера отдолу.
- Задавам му въпрос "Как реши, че Pulse който е имал господина и вече е сменил е толкова велик?"
Той просто ми отговаря с

Няма какво да доказвам на кон с капаци които си мисли че всичко което лети се яде,върл фен на Cube и вярвайки че архаичните им рамки се правят в Германия.Както ти се каза и тук и в другите теми ....образовай се малко по темата... :beer: жив и здрав.


Petar_stoychev написа:
Arkadietz написа:
Petar_stoychev написа:
Bi11y написа:
Petar_stoychev написа:
10 мнения във форума ,абсолютно балъшки и неподплатени с грам информация или знание по материята...

Я пак се изкажи , че не ти се получи...

Става въпрос за Arkadietz ...


Имаш правото да ми докажеш че не съм прав.
Дай да видим колко и какви тестове е минал Pulsе. Отговора е "nobody knows"


Няма какво да доказвам на кон с капаци които си мисли че всичко което лети се яде,върл фен на Cube и вярвайки че архаичните им рамки се правят в Германия.Както ти се каза и тук и в другите теми ....образовай се малко по темата... :beer: жив и здрав.


P.S Както обясних и на други места аз не съм фен на дадена марка, аз търся цена-качество. И не видях някой голям производител да изкара по-добра оферта от тази на CUBE.
Ето и пример 29 CUBE ATTENTION SL BLK BLU - https://www.bikecenter.bg/velosiped-29- ... l-blk-blu/
Grand Canyon 8 2022 Custom
Аватар
Arkadietz
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 9:41 am

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот sos » Вто Яну 28, 2020 5:21 pm

bcdd написа:аз лично бих взел нещо от сорта на това https://www.olx.bg/ad/damsko-kolelo-sco ... c8fd2f7c67
хем и пари ще спестиш ,така един приятел си купи преди месец ново колело specilazed и спука 3пъти гума щото новото е по здраво :D

Подкрепям колегата, познавам колелото и собственика. С много добра сглобка е, собственика си взе по висок клас колело и за това е продажбата :agree:
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Какъв MTB да избера около 1250 лв.?

Мнениеот Petar_stoychev » Вто Яну 28, 2020 8:00 pm

Arkadietz написа:
Ето го и примера отдолу.
- Задавам му въпрос "Как реши, че Pulse който е имал господина и вече е сменил е толкова велик?"
Той просто ми отговаря с

Няма какво да доказвам на кон с капаци които си мисли че всичко което лети се яде,върл фен на Cube и вярвайки че архаичните им рамки се правят в Германия.Както ти се каза и тук и в другите теми ....образовай се малко по темата... :beer: жив и здрав.



P.S Както обясних и на други места аз не съм фен на дадена марка, аз търся цена-качество. И не видях някой голям производител да изкара по-добра оферта от тази на CUBE.
Ето и пример 29 CUBE ATTENTION SL BLK BLU - https://www.bikecenter.bg/velosiped-29- ... l-blk-blu/


Чак се чудя защо си губя времето да отговарям на човек който грам не вдява какво му се казва...

Първо ако въобще си прочел темата от начало...тук се коментират конкретни велосипеди и това какво предлагат за парите си.Отговор какво повече предлага Pulse в случая е дал колегата "Bi11y" Актуална геометрия ,Boost , 15 ос отпред , 12 ос отзад , новатек главни с капсуловани лагери , чудесни спирачки , добра вилка , по-хубави шини ... Можеш да го направиш 1х и с една 34Т плоча да си караш (1х ще го олекотиш с около 500 грама и считам за по-удобно).

Кюба е със старо поколение части - Пулса носи ъпгрейти с актуални модели части ..."" Ако това въобще ти говори нещо...а дано ама надали.

Второ, къде с цялото си плюене попита кои Марки/Колела се оличават,че нещо не вжидам ?
Отделно някъде да видя да казвам че Pulse е велика марка или нещо такова или просто се правиш на интересен ?

Относно темата за "Българското".Не виждам нищо лошо в това да се подкрепи "Българското" (дали направено или сглобено тук) когато може да ти предложи качествен и конкурентен продукт,когато може да допринесеш за това Българска фирма с 5 или 500 човека да продължи да съществува и да дава някаква прехрана на хората а не да ги засили към летището.
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта