Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот irgnet » Чет Апр 25, 2019 5:00 pm

Така, още не съм решил нищо конкретно но напоследък се ориентирам към 3 велосипеда:
Cube Reaction - https://www.bikecenter.bg/velosipedi/pl ... o-blk-blu/ - 1827лв
Pulse TS+ 2 - https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... tail/ts-2/ 1600лв
Pulste STR 2 - https://www.pulse-cycles.com/shop/cycle ... ail/str-2/ 1600лв
Oryx Nine X22 - https://kadenas.bg/ORYX/ORYX-NINE-X22-29 - 1699лв

И тук сега започва чуденката, Cube и Oryx са уж с по-добри компоненти, но са с 1кг по-тежки. Не вярвам да има такава разлика от рамката, а вилките на cube и pusle str2 са почти еднакви. Въобще теглото на Пусла реално ли е?

Като цяло най-много ми допада визията на TS+2 , но там това недоносче 1x скоростна система тотално ме отказва от това колело. Не мисля че е подходяща за XC каране на дълги разстояния смесено черно с асфалт, 70,80,100+ км.

Имам време до към средата на Май да реша какво ще взема, като бюджета за предпочитане е към 1600-1700, може и малко отгоре, но определено под 2000
Аватар
irgnet
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 9:22 pm

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот Alexi » Чет Апр 25, 2019 6:40 pm

задължително вземи съвременен велосипед с "недоносчето" 1х :beer: .. STR2 - велосипед с тоя монтаж не може да тежи 12.5 кг ,повече е .. то няма един лек компонент дори
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот evilzet » Чет Апр 25, 2019 10:23 pm

Вземи си 1х и като се опънеш на асфалта ще те топли, че си модерен :evil: Моето каране е точно каквото си описал и да знаеш, че не помислям за 1х.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот Alexi » Чет Апр 25, 2019 10:28 pm

има хора правят 30 средна на асфалт ,с МТБ 1х и 34 плоча .. ако покараш с такъв човек ще се чудиш закво са ти тия плочи ,като няма толкова сила :beer:
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот Иван Нончев » Пет Апр 26, 2019 6:56 am

Винаги, когато човек взима колело и за в планината, и за асфалта, трябва да направи компромис. В смисъл, че на едно от двете места няма да му е съвсем удобно. Аз лично бих предпочел да не правя компромис баш с моментите, в които си правя кефа. Ако ще да са 20% от времето, прекарано с велосипеда. От тази гледна точка, ако карането ти ще включва поне малко пътеки в посока надолу, TS+ бие останалите с няколко класи. Ако обаче спусканията в планината ще се изчерпват с леки наклончета, тип Витоша 100, то всеки друг MTB би свършил същата работа. И още нещо - плюсовете на т. нар. "модерни" рамки не се изчерпват с 1х, а и с възможностите за upgrade.
Аватар
Иван Нончев
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 9:48 am

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот realprofesora » Пет Апр 26, 2019 11:45 am

Хело колеги, Винаги когато някой дава мнение, си го дава от собствен опит и ако щете по велосипедно казано от собствените си крака. Обяснявам веднага какво имам предвид. Всеки в този форум е запален по колоезденето и си е направил велосипед по свой си вкус- един е запален по асфалта, кара с голеееми плочи отпред и с мааалки венци отзад. Гумите му са тесни, велосипеда му е като перце...гледа с презрение на МТБ машините. Другия вид колоездачи са онези с МТБ помпите, които са напомпани с 50 зъба отзад и 30 или 34 отпред, за тях преден дерайльор е табу, да карат с диск 160 е равностойно на самоубийство, а тънка гума е мръсна дума.
Та нека да помислим от гледна точка на колегата който е пуснал темата. Явно човека иска нещо което да му достави нови преживявания и забавления има средства и желание. Колегата(нека ме поправи ако бъркам) явно не е почитател на асфалтовите преживявания, но не изключва каране и по такива настилки. С този велосипед който се е насочил да си закупи няма начин да не се качи по баирите за да изпита възможностите му...пък и собствените си такива. Знам го защото на 52 се запалих и аз и сега катеря баири и цопам в локви. Но също така и карам по асфалта, ако може да се нарече 30-35 км каране.
Велосипеда ми в момента е със една плоча на курбелите от 30 зъба, отзад съм с касета 11/40 и мога спокойно да заявя, че за тези параметри спокойно може да се кара и на асфалта, като по надолнище развивам максимална 46км/ч . По баирите спокойно си катеря доста стръмни пътеки като с отношението 30/40 и МОИТЕ КРАКА(доста важен елемент в колоезденето) нямам кой знае какви проблеми. Ползвам и различни техники като диагонално катерене, ако е възможно, изправяне на педалите и др подобни.

Та конкретно по темата за мен като избор за колегата irgnet най -подходящ велосипед е ТS+, заради причините които изброих по-горе, заради по-добрата вилка спрямо останалите, заради по-агресивния си вид ( ще има престиж пред останалите велосипедисти на пътя) и заради това, че си е чисто изразено съвременно МТБ. А там е твоето поприще колега. Ако нещо на асфалта скоростта ти се струва малка, винаги можеш да си смениш предната плоча с по-голяма такава(казах да забравиш за преден дерайльор ако не искаш да изглеждаш смешен на баира)...ако пък на баира ти дойде малка тази 42 отзад...ще ъпгрейтнеш. (аз например си чакам по пощата 34 плоча с 11/50 касета. Но това си е за в бъдеще при теб, след като добиеш опит в карането на такава машина.
Успех с покупката и не забравяй-много хора ще ти дадат ъкъл, но никой няма да ти даде пари за това което ще ти предложат. :beer:
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот atanashh » Пет Апр 26, 2019 12:04 pm

Аз бях пред същата дилема TS+ или STR, като основното, което ме отказваше от TS-a беше тази "недомислица" 1*11 :)
Обаче отидох на място в Пулс ... и си тръгнах с TS+ :D
Вече 4-5 месеца го карам, основно паркове и пътеки, но и катерене и асфалт. Скоро откривам и планинския сезон.
Еми проблеми с едната плоча отпред не съм имал! Даже ми е много по-добре от старото 3*7.
Според мен на асфалта проблема му е по-скоро с широките гуми. 2.8 не е много за асфалт...
На другите терени с тези гуми е супер - много стабилно и комфортно може да вози.
Успех с избора :beer:
atanashh
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Ное 13, 2018 5:53 pm

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот irgnet » Пет Апр 26, 2019 12:49 pm

само да спомена че от 2012-та карам един cross, който е 3x9 , 22 на 32 му е най-леката предавка, и това ме притеснява в ts+2, че 30x42 е по-тегаво да се върти нагоре.
Все пак кефа от спускането идва след катеренето :)
Аватар
irgnet
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Сря Май 16, 2012 9:22 pm

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот realprofesora » Пет Апр 26, 2019 1:02 pm

irgnet написа:само да спомена че от 2012-та карам един cross, който е 3x9 , 22 на 32 му е най-леката предавка, и това ме притеснява в ts+2, че 30x42 е по-тегаво да се върти нагоре.
Все пак кефа от спускането идва след катеренето :)

Колега, писах по-горе- Нямам проблеми с 30/40 , винаги можеш да сложиш по голяма касета отзад, но ти казвам няма смисъл. Световните серии карат с 36/50 ретиото е същото като на 30/42. Всичко е психология, ако някой не ти каже няма да усетиш разлика. Споменах ли ти че съм с 9 скорости отзад...и там едва л се усеща разлика с 11-12 скорости като най-малката и най- голямата са едни и същи....но, човек е така устроен.
Една касета ти е 44$- https://www.aliexpress.com/item/VG-Spor ... VkFFAj&s=p
винаги можеш да ъпгрейтнеш.
Качи се и покарай и ще говорим пак.
Точно ми дойде по пощата плочата 34Т, отивам да монтирам. Успех и на теб.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот panayotov.r » Пет Апр 26, 2019 3:37 pm

22/32 ти е 0.69 , 30/42 - 0.71 Колко пък да е по-тегаво ? Имай предвид ,че тоя крос който караш със сигурност е доста далеч от компонентине на Пулса и дори и като близки предавателни сигурно ще усещаш въртенето с пулса доста по-добре.
panayotov.r
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Ное 28, 2015 9:15 pm

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот emo_gp » Пет Апр 26, 2019 3:57 pm

:offtopic: При еднакъв каданс и еднакво предавателно число и различен цолаж то скороста е различна !
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Чудене за избор на велоипед - Cube, Pulse или Oryx

Мнениеот Alexi » Пет Апр 26, 2019 4:08 pm

повечето противници на 1х никога не са карали такъв групсет :beer: особено пък ако минаваш от 3х7 ,3х8 .. доста остарели вече групсети ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта