Съвет при избор на седалка

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Съвет при избор на седалка

Мнениеот vznt » Пет Мар 29, 2019 10:13 am

Първо искам да приветствам всички.
Здравейте!
Наскоро си купих RAM HT2.2 29" и съм доста доволен, супер е колелцето, обаче седалката е мега неудобна.
Само след 2 часа каране усещах дискомфорт в задните части. :roll2:
Бих искал да ми предложите нещо с по-късо колче и да е една идея по-удобно, благодаря предварително. :beer:
vznt
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2019 11:58 am

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот Vatman » Пет Мар 29, 2019 10:38 am

Най-добре се получава чрез фина настройка на ъгъла и отместването спрямо захвата на колчето. Такова нещо като универсално удобна седалка не би могло да съществува защото анатомията на всеки е различна. Но ако те влече, вземи някоя скъпа и пробвай...
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Мар 29, 2019 11:11 am

Статията е на 14 години, но е все така актуална в частта си за настройка на позицията на ездача - https://www.mtb-bg.com/index.php/specia ... 69-tips008

Ъгълът на седалката ти, когато колелото е поставено на равно, трябва да е или успореден на земята или да сочи съвсем леко надолу, ако най-често катериш стръмни баири.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот Drunken MadLoud » Пет Мар 29, 2019 4:09 pm

Има доста четиво изписано по тази тема, както и съответно най-различни задници и седалки. Мога само да споделя личен опит, и той е че аз винаги си държа седалката в абсолютно хоризонтална позиция и в абсолютно еднаква равнина с кормилото ( изключая при продължителни спускания) . Освен това винаги се осланям на правилото за 14-те дни...демек дай си малко време задника ти да свикне със седалката. Имал съм седалки за които съм се кълнал, че ще ги изхвърля на втория ден, а седмица по-късно са се превръщали в любимите ми модели седалки. Ако е минало известно време от последния път когато си се качвал на колело, също се отразява. Покарай така и ако след седмица-две все още имаш гъзобол, потърси си друг модел седалка и по възможност я тествай предварително за известно време. Модела, който винаги ми е бил най-удобен и продължавам да ползвам е WTB Volt, най-неудобната седалка която съм имал беше на SDG. Всъщност като си припомням най-удобната ми беше една стокова на Specialized която си дойде с един от Specialized-ите ми, при нея дори го нямаше и периода на свикване..
Аватар
Drunken MadLoud
 
Мнения: 370
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 8:47 pm

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот vznt » Нед Мар 31, 2019 10:17 am

Drunken MadLoud написа:Има доста четиво изписано по тази тема, както и съответно най-различни задници и седалки. Мога само да споделя личен опит, и той е че аз винаги си държа седалката в абсолютно хоризонтална позиция и в абсолютно еднаква равнина с кормилото ( изключая при продължителни спускания) . Освен това винаги се осланям на правилото за 14-те дни...демек дай си малко време задника ти да свикне със седалката. Имал съм седалки за които съм се кълнал, че ще ги изхвърля на втория ден, а седмица по-късно са се превръщали в любимите ми модели седалки. Ако е минало известно време от последния път когато си се качвал на колело, също се отразява. Покарай така и ако след седмица-две все още имаш гъзобол, потърси си друг модел седалка и по възможност я тествай предварително за известно време. Модела, който винаги ми е бил най-удобен и продължавам да ползвам е WTB Volt, най-неудобната седалка която съм имал беше на SDG. Всъщност като си припомням най-удобната ми беше една стокова на Specialized която си дойде с един от Specialized-ите ми, при нея дори го нямаше и периода на свикване..


Много изчерпателен отговор, може би това търсех.
Взех шестограми и я настроих, возих се няколко часа и нямаше проблеми. Радвам се, че спестих някой друг разход покрай седалката. :clap:
vznt
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2019 11:58 am

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот compira » Нед Мар 31, 2019 8:43 pm

Drunken MadLoud написа: Всъщност като си припомням най-удобната ми беше една стокова на Specialized която си дойде с един от Specialized-ите ми, при нея дори го нямаше и периода на свикване..


И моята най-удобна беше една стокова на Specialized която замина с колелото преди да дойде новото и да разбера, че имало и неудобни седалки. Още не мога да намеря чак толкова удобна за мене седалка!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот vznt » Пон Апр 01, 2019 10:13 am

За да не пускам нова тема, ще пиша направо тук.
Прочетох в спецификациите на колелото, че имало някакво издигане на кормилото - "Кормило KORE XCD Flat 720 мм. с издигане".
Гледах лапата, гледах и кормилото и не видях как точно може да се случи целия процес. :D
Някакви идеи?
vznt
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 26, 2019 11:58 am

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот Gworan » Пон Апр 01, 2019 10:34 am

Издигането (Rise) на кормилото е извивката на горе. Снимка, Снимка
Последна промяна Gworan на Пон Апр 01, 2019 10:37 am, променена общо 1 път
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот Vatman » Пон Апр 01, 2019 10:37 am

vznt написа:За да не пускам нова тема, ще пиша направо тук.
Прочетох в спецификациите на колелото, че имало някакво издигане на кормилото - "Кормило KORE XCD Flat 720 мм. с издигане".
Гледах лапата, гледах и кормилото и не видях как точно може да се случи целия процес. :D
Някакви идеи?

Самото кормило е проектирано така, че ръкохватките в края са по-високо от средната точка на кормилото.
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот realprofesora » Пон Апр 01, 2019 2:40 pm

В България карах с една седалка закупена от Багира, евтина и мека. Сега в Норвегия велосипеда ми стои на дъжд и си намерих седалка която, колкото и да я вали дъжд, след леко забърсване е суха и не ми мокри задника. Колкото до настроките, ако усетя че ми създава дискомфорт на репродуктивните органи и я накланям леко надолу. Но както каза колегата по-горе, всичко е въпрос на свикване.
realprofesora
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1075
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 12:15 am

Re: Съвет при избор на седалка

Мнениеот Lucky Loser » Пон Апр 01, 2019 3:47 pm

:offtopic:
realprofesora написа:велосипеда ми стои на дъжд и си намерих седалка която, колкото и да я вали дъжд, след леко забърсване е суха и не ми мокри

А защо просто не го покриеш с нещо ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта