Отново...Избор на XC гуми

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Пон Мар 26, 2018 11:36 am

мнението ми е изцяло формирано от бачо Начо от нащо село дето с твърдакя и едни Икони с телен борд направо летьи !
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Friz » Пон Мар 26, 2018 11:58 am

Както си и мислех мнението ти е изцяло базирано на интернет, но чак да убеждаваш другите в правотата ти без да знаеш за какво пишеш :wavey:
Аватар
Friz
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Пон Авг 02, 2010 8:36 am
Местоположение: Разлог

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Пон Мар 26, 2018 12:08 pm

никого нищо не убеждавам .. карал съм достатъчно 500 грамови гуми за да знам ,че здрави такива няма ( или ако има са много тесни ) .. относно търкалянето - теста е безпристрастен - ако не си ми разбрал сарказма .. предпочитам да вярвам на такива тестове ,от колкото на някой който смята че гумите са номер 1 ( ама само такива е имал да речем ) :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Friz » Пон Мар 26, 2018 12:28 pm

Гумите не са Н1 определено, но и глупостите, които си изписал също не са верни. Предполага се, че когато някой пита иска отговори провокирани от личен опит, защото също се предполага, че има(може би :dontknow:) интернет и може да намери твоите "тестове". Кой какво е карал също можеш да търсиш в интернет сигурно пише :dontknow:
Аватар
Friz
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Пон Авг 02, 2010 8:36 am
Местоположение: Разлог

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Пон Мар 26, 2018 12:30 pm

кое точно са глупости ? за мен да каже някой ами аз карам Икон и са супер е мнение без никаква стойност .. за това си има ревюта и тестове ,сравнения
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Friz » Пон Мар 26, 2018 2:17 pm

Alexi написа:търкаля се много тежко според тестове ( по тежко от Ноби ник за Реисинг Ралф да не говорим ) ,плитък грайфер подходящ само за сухо

Те тая глупост може да я напише човек, който не е имал никога допир с въпросните гуми за сметка на това пък има добър интернет и предпочита да чете там и да дава ненужен акъл вместо да си кара колелото. Тука мисля да сложим край на :offtopic:
Към колегата, който зададе въпроса няма никакъв проблем да слагаш гуми от различни производители, но щом ти харесват швалбе избери някой от трите, които си посочил задължително със снейк скин(ако не гониш тегло разбира се). Лошото при швалбе е, че са много слаби под грайфера(за снейк скин говоря), което не е много добре за тюблес.
Аватар
Friz
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Пон Авг 02, 2010 8:36 am
Местоположение: Разлог

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Пон Мар 26, 2018 2:48 pm

Alexi написа:мнението ми е изцяло формирано от бачо Начо от нащо село дето с твърдакя и едни Икони с телен борд направо летьи !

Начо да се чете Friz .. Повече нямам какво да добавя по тая тема :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Lucky Loser » Пон Мар 26, 2018 3:10 pm

:offtopic: пак...
Alexi написа:за мен да каже някой ами аз карам Икон и са супер е мнение без никаква стойност ..

А какво трябва да съдържа едно мнение според теб, за да е напълно издържано и да има стойност за един средностатистически читател на този форум, още повече - за новопостъпилите ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Пон Мар 26, 2018 3:25 pm

Такива мнения има в изобилие..от тях може човек да си направи някакви изводи ,но най общи .. примерно ако всеки казва ,че гумата е боклук то тя най вероятно е такъв .. но след като не е ясно кой къде кара ,на какъв байк ( отделно налягане,тегло ,тюблес ли е и т.н. ) не може да се направи конкретен извод за дадена гума .. за това съм дал и сайт с тестове - черно на бяло пише тегло ,съпротивление при търкаляне и устойчивост на пукане измерено на професионални стендове .. аз самия имам 7 или 8 чифта гуми едновременно ,за които съм си направил определени собствени изводи карайки ги в различни условия ,на различни рамки/капли и в разни комбинации предна/задна ,но не съм посочил нито един модел и да кажа ей тва е ,по горните причини . Аз ползвам и един друг много съществен ориентир - гледам световните серии по ХС/Ендуро и с какво се кара от професионалистите .. примерно тая година Нино кара Максис ( явно е сменил спонсора ) но гумите с които кара са Ardent Race - явно това им е топ ХС гумата в момента ,и други детайли са важни но това е горе долу моя начин да се ориентирам в морето от гуми . За мекицата като избирах гуми ,исках нещо да държи добре отпред - по ревюта си харесах Меджик Мери ,вижда се и в ендуро сериите ( макар че аз съм далеч от това ниво ) и гумата оправдава очакванията ми .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Lucky Loser » Пон Мар 26, 2018 3:44 pm

Разбирам те.. донякъде, но е хубаво когато коментираш да споменаваш и едно "според мен" или "в даден сайт", или нещо подобно. Иначе генерални изказвания като "здрава 500 грама гума няма" - е как няма да предизвикват дразнения.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Friz » Пон Мар 26, 2018 3:48 pm

Уж нямаше какво да добавиш по темата и ми стана драго, и пак дълъг пост пълен с глупости. Чуждо мнение не се приема под никаква форма :banghead:
Аватар
Friz
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Пон Авг 02, 2010 8:36 am
Местоположение: Разлог

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Пон Мар 26, 2018 3:59 pm

ами като са глупости не ги чети ... попрехвърлих ти набързо част от мненията от любопитство ,90% са заяждане с някого и спам ,нямаш нито едно смислено и полезно мнение
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Friz » Пон Мар 26, 2018 4:27 pm

Благодаря за отделеното време. За сметка на това ти за 2 години си натрупал доста мнения с линкове към разни сайтове.
Аватар
Friz
 
Мнения: 95
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Пон Авг 02, 2010 8:36 am
Местоположение: Разлог

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот LiveByTheCode » Пон Мар 26, 2018 5:05 pm

Нино Шуртер кара Максис Аспен 2.25 гуми даже миналия сезон караше аспени само за него правени 170 TPI

Световните ХС/ендуро карачи карат тва което им дадат.

Има достатъчно писано за Иконите, доказали се като много добри гуми през годините и любими на много хс маратон съзтезатели.
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Zayphod » Пон Мар 26, 2018 6:57 pm

Friz написа:Към колегата, който зададе въпроса няма никакъв проблем да слагаш гуми от различни производители, но щом ти харесват швалбе избери някой от трите, които си посочил задължително със снейк скин(ако не гониш тегло разбира се). Лошото при швалбе е, че са много слаби под грайфера(за снейк скин говоря), което не е много добре за тюблес.


Определено не държа на Швалбе, просто с такава ми дойде колелото.
Иначе лично на мен ми е все тая дали са една марка, ама до колкото четох, из вело средите е кощунство да мешаш производителите. :D Иначе тегло не гоня или поне не на този етап. По-принцип е добре задната да е по-солидната, защото тя отнася повечето тормоз. Ще видя, още не съм го измъдрил.
Аватар
Zayphod
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1422
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 10:43 pm
Местоположение: Враца

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот iL_Diavolo » Пон Мар 26, 2018 11:49 pm

Tази година съм решил да преместя Икон-а отпред , а за задна да купя един Швабе Ралф .
Аватар
iL_Diavolo
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1291
Регистриран на: Съб Мар 03, 2018 10:28 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот nkc20 » Пон Апр 23, 2018 7:50 am

Здравейте!
За да не отварям нова тема, ще пиша в тази.
От около 2 години карам с Рейсинг Ралф. Не са лоши гумите, но всички знаем за най-големите им проблеми - липсата или минимално сцепление на мокро и кал, а като добавим към това и изключително бързото им износване, сцеплението (поне при мен) съвсем се губи.
Може би и стилът ми на каране малко се промени през това време и вече карам малко по-агресивно. Та, в тази връзка съм решил да сменям външните гуми. Гледах Maxxis Ikon в Байк Центъра, но и техният грайфер не ми вдъхва особено голямо доверие, а и за 29" им бяха изчерпани бройките. Ардент пък изобщо нямаха.
Можете ли да ми препоръчате нещо на Maxxis, WTB, Specialized и т.н., за което имате лични впечатления и което да стои стабилно при по-агресивно каране, но и да не е чак толкова трудно за въртене. Знам, че едва ли съществува такава гума, но поне да е нещо в "златната среда". :)
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот koopss » Пон Апр 23, 2018 10:36 pm

Да налея малко масло по темата "crossmark" vs "ikon" - cheers mates :-D

Ми, имам зад гърба си два чифта изтъркани кросмарк, и в момента съм с икон.

Crossmark:
минуси:
- тежест - 660гр (+-5гр, теглени от мен с евтина ел. везна) за ниския клас на crossmark (тва слагат RAM, не ме палете тука още)
- никакво сцепление на кал
- никакво сцепление на сняг (ама Никакво НИКАВО!)


плюсове:
- "не теления" модел - лека
- заради шарката се търкаля зверски добре при напомпана на макс гума
- на МОКРИ скали/камъни (мое мнение) не успях дори веднъж да занеса (няма обяснение тука мисля) - сравниявам си го на ум, че все едно съм с гума с грайфер като за кросов мотор.

Ikon:
минуси:
- Ikon-а шуми по асвалт все едно карам руски трактор. Интересното тука е, че при едно и също налягане, се държат като crossmark (субективно усещане) относно "търкаляемостта" им. Т.е въпреки "зверския" им шум на асвалт, според мен се представят като "супер" бързия "crosssmark".
- лоша защита на страничния борд (на всички ревюта, потребителите се оплакват че се цепят лесно отстрани). Надявам се да не го видя сам с очите си.

плюсове:
- Ikon на пътеки - ужасна разлика в полза на ikon - взимане завои, рязко спиране (със страх че ще занеса, ама не) - с две думи сравнено с crossmark се представя зверски добре за мен.
- Цена - явно заради заради ревютата(лоши заради сцепен страничен борд главно), взех Ikon-ите (две - предна и задна) на турбо промоция от UK - сгъваеми с тегло - 480гр (всяка) за £44.95 (двете).


Мисля че няма какво повече да добавя по този въпрос.

Поздрави
Аватар
koopss
 
Мнения: 138
Рейтинг: 1315
Регистриран на: Вто Юни 14, 2016 2:08 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Lucky Loser » Пон Апр 23, 2018 10:54 pm

koopss написа:Crossmark:
минуси:
- никакво сцепление на сняг (ама Никакво НИКАВО!)

Имайки предвид, че изобщо не е замислена да се кара в сняг, не бих го сложил в графа "минус". Все едно да искаш от влак да се движи по асфалтов път :)
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Da Nail » Вто Апр 24, 2018 8:14 am

Правилния избор си направи, мисля. Търкалях Ikon-и отпред, подарени от приятел, който ги е карал тюблес и им е сцепил борда. Залепени са и съм ги карал с вътрешна поне 2 години без никакъв проблем. Явно не карам достатъчно агресивно за да скъсам борд. Много ме кефи поведението на колелото с тази гума отпред.
Аватар
Da Nail
 
Мнения: 217
Рейтинг: 1409
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 6:40 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот LiveByTheCode » Вто Апр 24, 2018 9:00 am

Миналия сезон карах с WTB Ranger 2.25 имат два модела HighGrip(предна) и FastRolling (задна), на мокро и кал имат сцепление но и са по тежки гуми

Сега карам комбо Икон отзад и Wtb ranger(highgrip) отпред като стане сухо летните месеци я сменям с Ardent Race

Виж и maxxis Forekaster, но те по скоро са за ранна пролет и есента

Естествено много зависи и с какво налягане караш в гумите :beer:
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот winger » Вто Яну 29, 2019 5:38 pm

Здравейте :)
В момента карам с WTB Nano, които като падне капка дъжд и асфалта става на като лед... та искам да ги сменя и се чудя между Maxxis Ikon или Ardent.
Основно карам по асфалт и черни пътища, като в лошо време асфалт, в хубаво черните пътища. По-скоро си клоня към Ikon-a, но все пак въпросът ми е ан мокър асфалт, което ще държи по-добре?
Благодаря.
Аватар
winger
 
Мнения: 178
Рейтинг: 1752
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 8:58 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Boyan1984 » Вто Яну 29, 2019 5:54 pm

Аз съм с предна Ardent Race, задна - Ikon. Случи ми се няколко пъти на мокро да ги карам - не съм усетил никакви проблеми. Все пак са си за сухо, но ще ти вършат работа със сигурност. :agree:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот winger » Вто Яну 29, 2019 7:19 pm

Boyan1984 написа:Аз съм с предна Ardent Race, задна - Ikon. Случи ми се няколко пъти на мокро да ги карам - не съм усетил никакви проблеми. Все пак са си за сухо, но ще ти вършат работа със сигурност. :agree:


Забравих да напиша, че съм с 29-ка, а Ardent race, май нямат 29-ка. А за мокрото, то ще е само по асфалт, няма да се гази кал или мокра трева, камъни и т.н.
Клоня към Ikon 3C, exo...
Аватар
winger
 
Мнения: 178
Рейтинг: 1752
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 8:58 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот LiveByTheCode » Вто Яну 29, 2019 7:20 pm

Ardent Race предна, Ikon задна, ардента държи на мокро

*ardent race я има 29ка
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот winger » Сря Яну 30, 2019 11:20 am

Предвид, че и Ikon 3 C и Аrdent race са еднакви като гума, само шарката е различна, не трябва ли на мокър асфалт да се държат еднакво? Ако е така бих взел Ikon 3C за отпред и Ikon dual за отзад? Или ако няма съществена разлика направо Ikon dual и отпред и отзад. Въпросът е да се държат по-добре на мокър асфалт от WTB Nano.
Аватар
winger
 
Мнения: 178
Рейтинг: 1752
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 8:58 am

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Сря Яну 30, 2019 11:31 am

за каране на мокро е много важна сместа ,това важи освен за корени и камъни така и за асфалт .. по меките смеси имат осезаемо повече грип на мокро ,но пък обикновено се търкалят с повече загуби на ватове което за ХС гума не е особено желателно .. а твърдостта на сместа често е отбелязана на гумата или в спецификациите и от производителя по следния начин примерно 55а/65а ако е двукомпонентна смес като 65 е по твърда смес в средата а 55 по мека за страничния грайфер .. има и 3 компонентни гуми ,а по евтините са еднокомпонентни като обикновено се ползва изцяло твърда смес - такива гуми са зле на мокро .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот p360 » Сря Яну 30, 2019 8:40 pm

Аз пък имам същите наблюдения за обикновения Ikon с телен борд - не държи изобщо на мокро. В същото време съм доста по-доволен от WTB Ranger... :dontknow:
Та не мисля, че Ikon-a е най-подходящия избор
p360
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1215
Регистриран на: Пон Яну 02, 2012 8:52 pm

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Alexi » Сря Яну 30, 2019 8:45 pm

ако вземеш 3с Икон нещата ще са коренно различни .. не правете изводи така глобално едната гума е 25 лв другата е 80 лв .. и все са Икон .. четете за смесите пак
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Отново...Избор на XC гуми

Мнениеот Boyan1984 » Сря Яну 30, 2019 8:53 pm

Така е, аз като казах Ардент рейс и Икон, имах предвид от скъпите варианти.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

ПредишнаСледваща

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта