Въпрос на геометрия

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос на геометрия

Мнениеот Bolverk » Пон Дек 15, 2008 1:18 am

С други думи харесал съм си едно колело:

http://www.chainreactioncycles.com/Mode ... elID=29070

Единственият проблем е следният:
Аз съм 172 см. около 72 кг. И се чудя кой размер по ми подхожда - medium или large. Дилемата ми е следната. Като височина на рамката, за мен е Medium, но ме притеснявам от късата горна тръба, Ако искам по-дълга, минавам в размер Large. И понеже не мога да реша дилемата си моля за помощ вас. Дайте някое предложение кой размер е по-подходящ за моята особа, а ако искате коментираите и колелото.

Поздрави.
Аватар
Bolverk
 
Мнения: 879
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 10:43 am
Местоположение: Там при Реката

Re: Въпрос на геометрия

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Дек 15, 2008 10:37 am

Bolverk написа:...Ако искам по-дълга...


Съвсем точно си го казал ;)

По-големия размер, предрасполага за по-легнала позиция и по-ефективно въртене, докато по-малкия ти дава по-изправена позиция, евентуално по-удобна за спускане. Та точно въпроса е ти какво искаш.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3982
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Мнениеот Bolverk » Пон Дек 15, 2008 12:33 pm

Добре де :) Искам по-дълга горна тръба - все пак си говорим за ХС. Притеснявам се просто за това големият размер да не ми е над възможностите. Все пак кадето и да погледнеш за моят ръст препоръчителен размер е 17-18 инча. Както се казва основно трябва да му е удобно на човек.
Аватар
Bolverk
 
Мнения: 879
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 10:43 am
Местоположение: Там при Реката

Мнениеот GECKO » Пон Дек 15, 2008 1:41 pm

Аз съм 176см и карах доста успешно рамка с размери, средни между Small и Medium, на това GT. Мога да предположа, че за теб би бил удобен размер Small, а в последствие, ако ти се окаже къс, дори с тази лапа, можеш да експериметираш с дължина на лапа или с изнесено назад колче за седалката.

Най-добрият съвет който мога да ти дам сега, че да отидеш в някой магазин, в който ги продават (има няколко такива в София) и да пробваш размерите.

Ако нямаш възможност да го направиш, винаги можеш да се застраховаш с по-малкия размер и да играеш с лапа и колче, защото една къса рамка има как да и поудължиш Cockpit-а, но на една вече дълга такава, трудно ще го намалиш. Има странични ефекти от удължаването на лапата над управлението, но по-добре това, от колкото да не можеш да се спуснеш по нещо смешно, заради дългата рамка.
Аватар
GECKO
 
Мнения: 2688
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Мар 03, 2005 1:22 am
Местоположение: GCB

Мнениеот Admin » Пон Дек 15, 2008 2:04 pm

Моят съвет е да си вземеш среден размер, но това е без да съм се качвал на колелото, а само като гледам данните за геометрията в таблицата. Висок съм 169см и за ХС посочените разстояния за среден размер на мен ми пасват идеално в комбинация с 90мм лапа (0 или 5 градуса наклон) - поне така съдя от велосипедите, които съм карал до момента.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот pyle » Пон Дек 15, 2008 8:04 pm

http://www.niko-bikes.com/saddle-height.php това може да ти е от полза
:beer:
Аватар
pyle
 
Мнения: 330
Рейтинг: 1128
Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 9:28 pm
Местоположение: марс


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта