Оборудване за велотуризъм

Този форум е за обмен на информация, свързана с всички видове колоездене извън планинското и велосипеди, различни от маунтин байк - шосейни, пистови, градски, туристически, и т.н., и т.н. Той обаче не е предвиден за обсъждане на най-евтините масови велосипеди, предлагани в изобилие в България! Моля, не занимавайте аудиторията излишно с тях!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 900 / 900 / 10

Re: Оборудване за велотуризъм

Мнениеот bgbikeriv » Вто Юни 06, 2017 9:00 am

Ключодържател с аларма е най-добрия и лесен вариант. Аз съм така, но добре, че досег не ме е будил :bowdown:
Feel the freedom of biking!
Аватар
bgbikeriv

Рейтинг: 1200

Мнениеот carmo » Съб Авг 26, 2017 7:48 am

carmo

Рейтинг: 1790

Мнениеот carmo » Съб Авг 26, 2017 7:50 am

carmo

Мнениеот victortrt » Сря Авг 30, 2017 8:16 am

Дота скъпо излиза.
victortrt

Рейтинг: 1679

Мнениеот Alexi » Сря Авг 30, 2017 9:15 am

с тая малката плоча ще се измъчи човек по шосе .. поне 2х да беше
Lapierre Zesty AM 2018 custom build 1x11 XT 13.2 kg
Vitus Zenium SL Disc 2018 custom build Ultegra 685/R7000 2x11 8.2 kg
Cube LTD Pro 2017 custom build 27.5 3x10 XT 11.6 kg
Giant Revel 2 2015 custom build 27.5 1x10 XT 10.4 kg
Аватар
Alexi

Рейтинг: 2000

Мнениеот L&R » Сря Авг 30, 2017 9:44 am

Alexi написа:с тая малката плоча ще се измъчи човек по шосе .. поне 2х да беше

направо не става за асфалт
Аватар
L&R

Рейтинг: 1312

Мнениеот evilzet » Сря Авг 30, 2017 10:31 am

Те и гумите не са от най-шосейните, че са и +.
Задния триъгълник кефи - не ти трябва разглобяема верига, махаш обтегача и я сваляш.
Интересно ми е, че този задния багажник пренася силите от удари препендикулярно на тръбите отзад, а това за тях е най-неблагоприятния случай. Явно са го смятали, но нещо ми е странно...
evilzet

Мнениеот 2WBGST » Сря Авг 30, 2017 4:16 pm

Моя байк е най-обикновен твърдак. Спрямо Трек-1120 гумите са по-тесни 50х622, но стават освен за шосе и за черен път. Имам малък опит с 150-250 км/седм. извънградско. Карам малко(на село) и по черен път, доста по-широк, но пък по-неравен и груб от този на видеото на Трек-1120. Когато е без багаж или с лека раница Cross Areal няма проблеми с черен път гази навсякъде стига да не е мокро и кално.
Багажниците на Trek1120 са оригинално измислени, но задния с повече от 10 кг. няма да е удобен за каране по груб път. Класическия багажник е за повече килограми и е по-удобен и стабилен.
При Трек залагат на 1 централна зъбчатка, която е малка заради дебелите гуми и неравните терени. Но по-добре е да са поне 2 предни венеца, ако се ползва и асфалтиран път. На подобен път (https://www.youtube.com/watch?v=P_Zl2huhPwg), че дори и по-начупен предпочитам 38х(15;18 или 21) зъба. :popcorn:
В крайна смекта има пътешественици(Iohan Gueorguiev), които предпочитат точно такива байкове https://www.youtube.com/watch?v=EcMT9FGeTSM
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST

Рейтинг: 1255

Мнениеот carmo » Чет Авг 31, 2017 6:37 am

Задният багажник е функционален, но не е за голяма маса. Така или иначе колелото си променя поведението при товар, но отзад пътното му поведение е по-константно, спрямо празна / пълна предница.
Да, странно изглежда конзолният му тип, но не забравяйте че в зоната на долните му опори се намират пивотите за Ви-брейк, които все още са масови спирачки и усилието върху рамката в тази зона при рязко спиране оказва аналогично въздействие като сила и вектор.
carmo

Мнениеот 2WBGST » Вто Сеп 05, 2017 7:02 pm

Какъв по-широк багажник да си взема за Cross Areal 2017, като се има предвид, че е с по-широка задницата от традиционните хибриди? Предложението на Vencil не става, понеже багажника е тесен и най-лошото е че планките в долната част са под кос ъгъл и при по-голямо натоварване ще сдадат багажа.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST

Мнениеот carmo » Сря Сеп 06, 2017 10:00 am

Предполагам имаш предвид показаният багажник в мнението му от Нед Мар 27, 2016 8:28 pm Аз не виждам проблем в планките, нито смятам въпросният багажник за тесен. Слим багажниците са под 120мм широчина и пак се монтират на стандартни трекинги. Твоята рамка е 100% еднаква с тази от трекинг версията http://www.crosscycle.com/en/catalog/tr ... n-145.html и всеки класически багажник би трябвало да и пасне, примерно този https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... heren.html Само питай дали към него вървят планките с които предната му част се хваща към рамката. Този е стоманен, но има и алуминиеви.
Иначе аз ползвам такъв https://gvrbss.wordpress.com/2012/07/10 ... %88%D0%B0/ за походчетата си + раница, а в битовото ежедневие синковеца вози с него училищната си раница (която надхвърля предписанието от мах 10 кг).
carmo

Мнениеот 2WBGST » Сря Сеп 06, 2017 10:45 am

Багажника трябва да е за дисаги и да носи от 2х6kg до 2х8kg - оптимално(въпреки че максимумът е до 25 кг. за мен оптимумът е до 16 кг.).
Имах метален, но при дъжд и намокряне ръждяса(въпреки покритието). Ръждата пък зацапва. Този от Velosiped.bg няма допълнителни странични тръби за предпазване на дисагите от допир в задната гума.
Не съм виждал на живо този – https://dragzone.bg/aksesoari/bagazhnit ... -raider-db. Има и видео - https://www.youtube.com/watch?v=_eB04b4rzaA . Но ми казаха, че за Cross Areal ще е малък, тесен и въобще не си заслужава парите. Но за поставяне на дисаги страничните му тръби покриват по-голяма площ (като трапец).
Има и още един вариант – https://dragzone.bg/aksesoari/bagazhnit ... ity-adjust - тук страничните тръби покриват по-малко площ при поставяне на дисаги. И може би скрепителните елементи за предната част се продават отделно - https://dragzone.bg/aksesoari/bagazhnitsi?p=2 ?
P.S. Долните скрепителните планки за мен лично трябва да са под ъгъл 90 градуса(товара се разпределя правилно, не се натоварват жлебовете в които се поставят планките според размера на гумата). Не ми вършат работа тези под остър ъгъл, както е при - https://dragzone.bg/aksesoari/bagazhnit ... our-adjust
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST

Мнениеот carmo » Сря Сеп 06, 2017 10:57 am

първият (с видеото) мисля ще ти стане. Явно мерят широчината на платформата, но "краката" са по-широки.
carmo

Мнениеот 2WBGST » Пет Ное 03, 2017 11:18 pm

Ето какво обявиха тази седмица: http://www.dnevnik.bg/skorost/2017/10/3 ... overki_za/
През лятото по-често срещам КАТ-аджии, извънградско отколкото през зимата.
Май една капла с динамо-главина ще е добра опция при дълги (1-2-3 седмични) велопреходи.
Изобщо някой кара ли трекинг велосипед с динамо главина? :popcorn:
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST

Мнениеот Петър Велков » Съб Ное 04, 2017 8:31 pm

Докато имах туристическо колело, го карах с динамо-главина.

Ако пак си купя/направя такова колело, то задължително също ще е с динамо-главина.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков

Мнениеот 2WBGST » Съб Ное 04, 2017 9:40 pm

Петър Велков написа:Докато имах туристическо колело, го карах с динамо-главина...............
Вероятно спрямо архивното динамо, което се върти по гумата, електромагнитното противодействие на динамо-хъба(според включените светлини) е поне 10-15 пъти по-малко(не съм карал - предполагам). Теглото от 500-600 g не е проблем, но наличието на сигурно целогодишно елзахранване си е голям бонус. Стига динамо-главините да са здрави и надеждни за дълги километри.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST

Мнениеот Петър Велков » Нед Ное 05, 2017 7:12 pm

Аз с динамо-главина си карах обиколката на България. 44 дни с по средно 100 км. пробег и 1000 м. положителна денивелация на ден, като динамото е ползвано постоянно с регулатор на напрежение за зареждане на външна батерия, от която си в последствие зареждах фара и телефона. Не се наемам да смятам "в пъти" кое колко товари краката на каращия, единствено ще кажа, че ако смениш шосейните гуми (Schwalbe Marathon в моя случай) с не много рошави, но планински такива, ще ти стане много по-тегаво, отколкото ако си сложиш динамо-главина.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков

Мнениеот 2WBGST » Нед Ное 05, 2017 9:17 pm

Петър Велков написа:Аз с динамо-главина си карах обиколката на България. 44 дни с по средно 100 км. пробег и 1000 м. положителна денивелация на ден, като динамото е ползвано постоянно с регулатор на напрежение за зареждане на външна батерия, от която си в последствие зареждах фара и телефона. Не се наемам да смятам "в пъти" кое колко товари краката на каращия, единствено ще кажа, че ако смениш шосейните гуми (Schwalbe Marathon в моя случай) с не много рошави, но планински такива, ще ти стане много по-тегаво, отколкото ако си сложиш динамо-главина.

Мерси за споделения опит - ясно е, че динамоглавината е много важен компонент за велотуризъм. Ще си взема нещо готово - капла с динамо-главина.
P.S. Днес едва се измъкнах от 6-7 песа - внезапна странична атака. За реакция имах само 1s да цъкна на по-бърза предавка и да ускоря на макс за късмет по надолнище, а зад мен само 1 кола.
В тази връзка елекрошока или халостни изстрели* е най-бързия отговор в такива ситуации (на скорост), когато отдясно са псетата, зад теб автомобилите. Някои дори хвърлят пиратки, но за тях трябват поне 5-6 секунди и запалка под ръка.
* имам предвид гърмялка - http://www.pushka.eu/product/%D0%A1%D1% ... 0%BA%D0%B0)
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST

Мнениеот L&R » Пон Ное 06, 2017 9:23 am

И аз съм много доволен от динамо главините, за трекинг или градско колело си е стандарт, не мислиш за захранване и зареждане, просто се качваш на колелото и потегляш. Ако ти се дават повечко пари shutter precision правят доста добри, ползвам такава и се справя отлично, по лека и по ефективна от Shimano.

Изображение
Аватар
L&R

Рейтинг: 1312

Мнениеот victortrt » Пон Ное 06, 2017 9:47 am

Виждал съм и някакви западни велосипеди /май беше Кога - Миата/ с една странна система на фаровете - магнит на спиците и нещо на вилката и като се върти предната гума, свети, а като спре, свети още малко поне задната. Съответно ако караш бързо свети силно, ако караш бавно свети на мигащ режим.
victortrt

Рейтинг: 1679

Предишна

Назад към Други видове колоездене