Имате ли нужда от велоалеи в София?

Тук всеки може да пусне анкета по въпрос, свързан с колоезденето, който го интересува, или да отговори по вече зададена тема.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 800 / 600 / 10

Имате ли нужда от велоалеи в София?

Да
156
56%
Не
21
7%
Боли ме фара
104
37%
 
Общо гласове : 281

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Фев 13, 2008 1:18 pm

jd написа:
NovemberCharlie написа:Как се сменя култура?


По принцип почина с моркова и пръчката може и да проработи. Иначе за културата на българския народ - препоръчвам ти да попрочетеш Иван Хаджийски - "Бит и душевност на българския народ" - там пише кое как и защо. Не мисля във велофорум да изпадам в размишление за това как е култура и как се променят културни практики.

;)
Доста ...опростенческо. И неработещо. Да не забравяме, че моркова и тоягата са за управление на магарета. Възможно е отделни индивиди или малки групи от индивиди да се поддават на подобен подход. Социални ситеми не се поддават. А Иван Хаджийски е непровим оптимист. Фаталната му грешка е, че от частното прави изводи за общото. Иначе книгата е хубава.
Последна промяна NovemberCharlie на Сря Фев 13, 2008 1:45 pm, променена общо 1 път
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот PtD » Сря Фев 13, 2008 1:34 pm

Нямам никакво мнение да си сменям културата, при сегашното положение на улицата - ще бъде опасно за живота. Първо да видя убийците с таратайките да се очовечат, пък тогава и аз ще си помисля.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот wuminator » Сря Фев 13, 2008 2:01 pm

епаа в тоя форум вече само езици се чешат,а мене ме сурбеше тка 4еее свиквайте :rofl: ;)
All in the name of riding freee!!!!
Аватар
wuminator
 
Мнения: 164
Рейтинг: 970
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 10:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Фев 13, 2008 2:27 pm

NovemberCharlie написа:Да не забравяме, че моркова и тоягата са за управление на магарета


Моркова и тоягата са прекалено стеснен избор за нашите времена. Не става само с тях, ама иди го обясни това на PtD :^:
Последна промяна bikerider на Сря Фев 13, 2008 2:33 pm, променена общо 3 пъти
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Сря Фев 13, 2008 2:29 pm

PtD написа:Нямам никакво мнение да си сменям културата, при сегашното положение на улицата - ще бъде опасно за живота. Първо да видя убийците с таратайките да се очовечат, пък тогава и аз ще си помисля.


Тя твойта култура няма нужда от сменяне. Има нужда от подкрепа, освен в частта с дебелия.

Но... ти самия си ми казвал, че такава позиция ("първо да видя") не е далновидна ;)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

за велоалеите

Мнениеот Medun4e » Съб Фев 16, 2008 1:38 pm

направят ли велоалеи,ще трябва да се движим само по тях и никъде другаде. Освен това,ще се появят и задължителните изисквания за каране в града-каска,мигач,фар,светлоотразители и т.н.,които не мога да си представя как ги монтирам на байк за downhill. Дори и да има такива алеи,не виждам как типичния обитател на София,в кола или без,ще ги спазва,давайки път на колоездачите. Знаете за софийското автомобилно ежедневие-трета колона,пета колона,газ в насрещното,минаване на червено... Мисля,че всяка дестинация в София може да бъде достигната по малки,сравнително тихи улички,паркове,градинки и широки тротоари. Зарежете големите улици,те са си за колите.
Medun4e
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 17, 2005 1:31 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Alpina » Съб Фев 16, 2008 2:18 pm

Тия изисквания и сега ги има, но сещаш се колко се спазват и контролират, какво те кара да мислиш, че след евентуалното наличие на алеи, нещата в тази насока, ще се променят.

Ама това с мигача ме уби.

Още повече, че едва ли най-често използващите алеите, ще са колела за каране в планината, за да се притесняваш как на XC/FR/DH колело ще стоят такива "екстри" ;)

O, забравих и AM :D
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bikerider » Нед Фев 17, 2008 2:58 pm

Карането на ДХ байк в града е работа единствено на каращия ДХ байк в града, но не съумявам да видя какъв е проблема в това правилата да важат и за каращите ДХ байк в града.

@Alpina: това с мигача беше весело :lol:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alpina » Нед Фев 17, 2008 3:25 pm

Има много колела с такива "екстри" ама не съм видял някой да ги ползва, дори светлините не ползват, ама са ги накичили, като играчки на елха.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот tweety » Пон Фев 18, 2008 9:30 pm

то по някои места има разни намазани бои по тротоарите,дето никой не ги спазва,аз се опитвам да спазвам нещо където го има,ама пешеходците...немам думи за тях !!!! :dunno: :dunno:
Мy Fear is My only Courage
Аватар
tweety
 
Мнения: 459
Рейтинг: 934
Регистриран на: Вто Дек 25, 2007 6:08 pm
Местоположение: България София

Мнениеот energy93 » Съб Апр 26, 2008 8:20 pm

А бе хора за вам България , София ли означава . Мене някои пита ли ме дали искам алеи в моя град ??
Газ до ламарина !
Аватар
energy93
 
Мнения: 115
Рейтинг: 982
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 2:16 pm
Местоположение: В Мрежата ! (Троян)

Мнениеот gru » Вто Апр 29, 2008 4:28 pm

и мен ме БОЛИ ЛАМПАТА за велоалеи съгласен съм ако има ясни и точни правила за движението по тях а и да ги има в изобилие !!!!
Аватар
gru
 
Мнения: 89
Рейтинг: 1147
Регистриран на: Сря Сеп 21, 2005 1:30 pm
Местоположение: тамбокту

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот DEMON BOY 13 » Чет Авг 12, 2010 10:47 pm

ДА задалжително трябва да има.Бате Бойко в тебе ми е надеждата!!! :praying:
Аватар
DEMON BOY 13
 
Мнения: 802
Рейтинг: 1231
Регистриран на: Съб Апр 10, 2010 11:37 am
Местоположение: In the middle of NoWhere!

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот BRAMBARA » Чет Авг 12, 2010 11:38 pm

Боли ме фара , аз съм от Пловдив. :D
BRAMBARA
 
Мнения: 855
Рейтинг: 1014
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 11:02 am

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот sbelchev » Пон Авг 23, 2010 2:48 pm

Ще е по-добре да има, за да е по-безопасно за колоездачите.
Аватар
sbelchev
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1158
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 11:18 am
Местоположение: София

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот azze » Сря Авг 25, 2010 11:17 pm

Дори и да има,а това няма да стане в близките десетилетия,съм абсолютно сигурен,че повечето шофьори ще карат по тях.По един или друг начин карането по тях пак няма да е спокойно.Дано да греша.
Отговорих с "Да",въпреки че карането по улицата не ми притеснява кой знае колко.
"Най-голямото доказателство за съществуването на разумен живот във Вселената е,че досега никой не се е опитал да се свърже с нас."
Аватар
azze
 
Мнения: 1943
Рейтинг: 1731
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:33 am

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот prokalnatiq » Съб Авг 28, 2010 10:47 am

Аз съм за ДА, нищо че не съм от София, не поддържам теорията "Не сакам я да съм добре, сакам Вуте да е зле". :beer:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот novice » Съб Авг 28, 2010 5:29 pm

Има, но няма кой да ни ги направи! Кметството е заинтересовано от собствениците на коли, понеже плащат данък и печели от тях, а велосипедистите не. Съответно никой не мисли за нас. И не е само София от нужда от велоалеи, но все още културата на масово каране тук я няма. По-гъзарско си е за селските тарикати да се возят на кола и да надуят чалгата отвътре, вместо да си правят усилието да се потят и да въртят педали.
Изображение
Аватар
novice
 
Мнения: 1021
Рейтинг: 1960
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 9:54 pm
Местоположение: Bulgaria, SF

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот Antediluvian » Нед Авг 29, 2010 11:56 pm

Гласувал съм с "НЕ".
Сещам се само за 1-2 места, където велоалеята би ми била потребна. Карането по улиците не ме притеснява. Както някой отбеляза, с появата на велоалеи ще се води задължително само на тях да се кара. Това води до няколко последствия, като например: Всеки друг участник в движението ще си намира извинение да е по-малко толерантен към колоездачите с нещо то типа на "имаш си велоялея /дори на примерното място да не е точно така/ значи ми се пречкаш, значи това, че съм те бутнал не е мой проблем". Напоследък наблюдавам, че шофьорите в София стават все по-толерантни - поне към мен като колоездач и пешеходец. Друг момент е, че неминуемо придвижването ще стане по-бавно /На улицата нищо не ми пречи, докато велоалеите ще имат прекъсвания и много пешеходци, които да ходят върху лентата на колоездачите/ В тази връзка даже бих казал, че ще е по-стряскащо и за мен и за тях.

Разбира се, моят случай е безкрайно частен, предполагам за масовите хора е много стряскащо карането по улицата.
Имам 30 000км на педалите в София, върл колоездач-идиот който кара дори в възможно най-лошите условия и може би ще звучи изненадващо това, което ще кажа :D.

Наличието на велоалеи съвсем не е единственото условие за това значим брой хора да предпочетат придвижването с колело. Според мен има някои фактори /въздух, разстояния, кражби, облекло, липса на СИГУРНО място за оставяне на колело и много други, някои от които е НЕВЪЗМОЖНО да се избегнат/, заради които това никога няма да се случи, а в бъдеще и аз не се виждам да въртя още 30 000км градско. Мисля, че е нормално да се мисли първо за шофьорите, това е напълно естествено и трябва да се работи именно в тази посока.
"Never underestimate the power of stupid things in large numbers!"
Аватар
Antediluvian
 
Мнения: 408
Рейтинг: 1761
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 2:54 am
Местоположение: София

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот PtD » Пон Авг 30, 2010 10:27 am

Повечето разсъждават от собствената си камбанария "не ми требат, оти съм 'бахти якия колоездач и моем си карам по улицатата". Ама не са всички такива яки пичове. Ако трябва да се придвижа с колело заедно с 3-годишния си син, пак ли да карам по улицата? :smash:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот Alpina » Пон Авг 30, 2010 12:22 pm

Ама много сте смешни с този довод "като направят ще ни задължат да караме само по тях"
Да не изживавате като тролеи и трамваи бре :D Че ако има например 30-40км мрежа от велоаели -цда не можете да карате извън тях :crazy:
Ако улицата няма такава, пак ще може да си карате по нея, къде го измислихте това :dontknow:
Все едно сега като има по Цар Борис III например, някой ви спира да карате по някоя от успоредните на нея улички :rofl:
Стига с тия глупости!!!
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот did » Пон Авг 30, 2010 4:02 pm

не са глупости!

ако на тротоара има нарисувана непроходима велоалея, ти си на пътя и стане произшествие, ти си в нарушение.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот Antediluvian » Вто Авг 31, 2010 11:05 pm

did написа:не са глупости!

ако на тротоара има нарисувана непроходима велоалея, ти си на пътя и стане произшествие, ти си в нарушение.


Това имах предвид, давайки идиотски пример обаче. :D

Идеята за велоалеи в другите градове /не София/ ми се струва доста по-добра и изпълнима.
"Never underestimate the power of stupid things in large numbers!"
Аватар
Antediluvian
 
Мнения: 408
Рейтинг: 1761
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 2:54 am
Местоположение: София

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот grebo » Пет Сеп 10, 2010 3:56 pm

Ами всяка алея е проходима, дори да има 1-2-тонни ламаринени препятствия по нея. Гледайте на тях като на храсти бе!
- минаваш просеката между бронята/вратата/огледалото/калника. Ако трябва - слизаш и буташ. Ако запъне нещо, буташ МАЛКО-по-силно, с оглед да не счупиш колелото, ама това обикновено не се случва, защото опират почти винаги някой педал или рогите - да не се плашите ако се чуят стържещи звуци - нормално е. Като преминеш препятствието - оглеждаш дали не си строшил нещо ПО КОЛЕЛОТО!!! Ако не си - продължаваш. :smokin:
Я уже не волк. Я аморал, алкоголик, курильщик и педофил. Ну заец, ну Pussy Riot!
grebo
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1275
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 2:54 pm

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот Antediluvian » Съб Сеп 11, 2010 4:37 pm

grebo написа:Ами всяка алея е проходима, дори да има 1-2-тонни ламаринени препятствия по нея. Гледайте на тях като на храсти бе!
- минаваш просеката между бронята/вратата/огледалото/калника.


Много интересна гледна точка :D
Не че всички не сме го правили, но това ли е нормалното положение според теб?
Да разминаваш на сантиметри брони, пешеходци и бетонни саксии е понякога далеч по-опасно от това да караш по улицата...
Не ни трябват такива алеи ;)
"Never underestimate the power of stupid things in large numbers!"
Аватар
Antediluvian
 
Мнения: 408
Рейтинг: 1761
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 2:54 am
Местоположение: София

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот PtD » Съб Сеп 11, 2010 5:03 pm

Antediluvian написа:
grebo написа:Ами всяка алея е проходима, дори да има 1-2-тонни ламаринени препятствия по нея. Гледайте на тях като на храсти бе!
- минаваш просеката между бронята/вратата/огледалото/калника.


Не че всички не сме го правили, но това ли е нормалното положение според теб?

Не е нормално, но описаният метод за минаване е стъпка към нормализирането :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот did » Чет Сеп 23, 2010 12:03 am

Главният архитект на София Петър Диков обеща 1000 километра велоалеи до 2025 година.
Но докато това се случи, велосипедистите приканват само за малко повече толерантност на пътя.

:rofl:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 23, 2010 6:53 am

:evil: :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот PtD » Чет Сеп 23, 2010 10:52 am

A не обеща ли да си пъхне няколко десетки милиона в джобчето? Щото това ми се вижда доста по-вероятно. Имал съм неудоволствието да го наблюдавам на живо... :puke:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Имате ли нужда от велоалеи в София?

Мнениеот CC Designs » Пон Окт 11, 2010 12:25 pm

Честно казано "Боли ме фара" :D Ама иначе е добре да има във всички градове (и села), за по-голяма безопасност.
An Alien Hoopajupe написа:Не приемам съвети от човек с Кондьо на аватара .
CC Designs
 
Мнения: 260
Рейтинг: 998
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 6:55 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Анкети

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 130 госта