Кратки тестове #1
Текст и снимки: Любомир Ботушаров
 

Това е първият подобен тест, който се появява на сайта МТБ-БГ, но едва ли ще е единственият. Става въпрос за няколко малки теста, събрани в едно. Малки са, защото самите тествани продукти са сравнително по-прости или с по-малко характеристики, поради което писането на дълъг тест за тях би било просто упражнение по "празнодумие". А пък толкова кратки тестове няма смисъл да се публикуват отделно. Затова като се съберат по два-три такива, ще ги обединяваме в подобни статии. Става дума за продукти от типа на помпи, ръкавици и др. дрехи, километражи, вътрешни гуми, и др. Разбира се, за тях може да се напише и по-голям тест, ако са твърде специални, но в повечето случаи няколко думи са напълно достатъчи, за да им се даде точна характеристика.

В настоящата статия ще ви представя една от най-добрите мини-помпи на пазара ни, едни ръкавици за крос-кънтри и едно извито кормило.

 
SKS Cyber Zoom

Тази помпа е поредното потвърждение, че германците умеят да изпипват нещата наистина до съвършенство. Изкушавам се да кажа, че тя е най-добрата мини-помпа на българския пазар за тази цена, но все пак може би някъде в някой магазин се крие неин достоен конкурент, кой знае? Затова ще го кажа по друг начин - това е мини-помпата, която аз лично бих препоръчал на всеки, който е приготвил 24лв. Има и малко по-скъп модел, Matrix Zoom, струващ около 30лв. - той е с алуминиев цилиндър за разлика от тестваната тук, която е с пластмасов. По отношение на останалите характеристики обаче двата модела се припокриват напълно.

И така, какво й е толкова специалното на тази помпа? Всъщност няма нищо твърде специално, освен простотата й и невероятната ефективност, дължащи се на внимателното проектиране и качетвена изработка на всяка част от нея. Дизайнът на помпата е ергономичен и удобен за работа. Тялото се състои от две части, телескопично влизащи една в друга, така че можете да работите с два различни въздушни обема. Когато използвате двойния обем (разгънали сте помпата) вкарвате повече въздух отколкото с всяка друга мини-помпа, която съм виждал. Това позволява да напомпате гумата за "отрицателно време". Единственият "недостатък" при двойния обем е едно тракане при срещането на дръжката, първия и втория цилиндър, но това просто не може да бъде избегнато. Когато пък налягането се повиши и помпането стане по-трудно, просто превключете на единичен обем, за да се улесните, докато достигнете желаната твърдост на гумата.

Главата на помпата е съвместима и с двата вида вентила (френски и автомобилен). При това изобщо не е нужно да сменяте гумичката, находяща се в главата, да обръщате помпата или нещо от сорта. Просто палеца, с който притягате главата на помпата към вентила, има две степени - при първата степен е за автомобилен, а при втората за френски вентил. Това е системата на SKS, наречена AVACS (All Valves Adjustable Connecting System) (В превод: Регулируема система за прикрепяне към всички вентили). Освен това задължително искам да спомена, че това е помпата с най-леко движение на палеца, която съм опитвал, а това е най-добрата гаранция, че палецът няма да се счупи (което се е случвало с всички други мини-помпи, които съм пробвал).

За десерт към всички тези чудесни свойства трябва да отбележа и страхотната система на прикрепване на помпата към колелото. Тя се състои от специална еластична скоба, която хваща помпата, и два "каиша", които стягат скобата и помпата към байка. Към която и да е тръба на байка, за да бъдем по-точни. Ако искате на кормилото, ако искате на колчето за седалката, на долната тръба, на горната тръба, отдолу, отгоре, отстрани, успоредно или напречно на тръбата и където още ви хрумне! А можете да я сложите и в раницата или джоба си - размерът й е компактен - дължина 240мм (макар да не е най-малкият възможен, което би намалило работния й обем) и теглото й е съвсем прилично - 178 грама. И, ако сте забравили, цената й е 24лв!

Искам да благодаря на Ники Николов, който няколко пъти ми е услужвал с тази помпа, благодарение на което имах възможност да се убедя в качествата й.


Ръкавици Jan (Bike Collection)

Всъщност не знам дали точно това е марката на тези ръкавички за крос-кънтри, но само това пише на тях. И може би затова нямаше да реша да пиша тест за тях, ако не беше цената им от 15лв., съчетана с превъзходно качество. Защото тези ръкавици са нещо, за което трябва да знаете, когато тръгнете на пазар. Както всички ръкавици за колоездене, и тези имат меки подплънки откъм дланта, за да осигуряват нужния комфорт. Освен това долната им част е покрита с плат с малки "пъпчици", което осигурява добро сцепление между ръкавицата и ръкохватката на кормилото. От горната страна, в областта на кокалчетата на ръката е пришито друго парче плат, който е издръжлив на протриване, така че да не се къса от неизбежното съприкосновение с връхчета и клонки на храсти и други подобни. Ластикът на ръкавиците също е добре направен и обхваща плътно китката, но без да я стяга.

Ръкавиците са удобни и, въпреки че всички платове, които са използвани, изглеждат плътни и здрави, те изпотяват и запарват ръката по-малко, отколкото някои от "по-прозрачните" платове на другите евтини ръкавици. Освен това след един сезон каране мога да отбележа с радост, че ръкавиците не са "мръднали", така че здравината им е повече от задоволителна с оглед цената. (Предишните ми ръкавици струваха 8лв. и започнаха да се прокъсват и разшиват още след втората седмица, а след два месеца бяха вече неизползваеми).

В заключение ще кажа, че любимите ми ръкавички Jan едва ли могат да се мерят със скъпите маркови модели (30лв и нагоре), но предлагат може би най-доброто за цената от 10-20лв. Те се предлагат и в други разцветки и няколко размера и според мен са много по-изгоден избор от най-евтиното, което обикновено в крайна сметка излиза по-скъпо.

 
 

кормило Pazzaz

(за съжаление не успях да намеря снимка от каталог, а аз самият също не съм го снимал)

На едно кормило е доста трудно да се направи тест, тъй като аз не съм като свръхчувствителните западни журналисти, които усещат неща като "гъвкавост на лапата", "мекота на кормилото" и други такива тънкости. Може би такава преценка се добива след многогодишно каране на най-различни компоненти, а може би просто тя се базира на показатели като тегло, цена и т.н. (Лесно е да напишеш, че лапа, която тежи 125гр. е по-податлива от такава, която тежи 200гр., защото е твърде вероятно това да е така. Въпросът обаче е как се усеща подобно нещо, особено когато и вилката ти има 10см ход!?).

Както и да е, това което отличава моделът на Pazzaz от другите кормила на пазара ни, е цената му. Тя е само 29лв. Не съм сигурен, но мисля, че това е най-евтиното извито кормило, което едновременно с това си има марка, достатъчно яко е да издържи стабилно спускане, има страхотен черен цвят и изобщо...си личи, че е качествен продукт. Кормилото е с ширина 650мм и издигане 40мм. Е, вярно е, че теглото му не е възможно най-ниското (390 грама), но пък стените му са достатъчно дебели, за да сте сигурни в здравината му. Може би страхотното черно покритие няма да издържи толкова, колкото на кормило за 100лв., но ако сте готови да дадете 50-70лв. повече само заради боята и едно-две изтънявания, които намаляват теглото, запазвайки здравината, то тогава този тест едва ли е за вас. Между другото, до момента цялото покритие на кормилото си е на мястото и няма намерение да пада. Очевидно не само аз разсъждавам по горния начин, защото в магазин БАС, където се продава(ше) кормилото, не остана нито една бройка от този модел! Да се надяваме, че догодина ще докарат още повече.
За контакти: bike.bas-bg.com

 


Още тестове