Проблем с демонтирането на freehub

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с демонтирането на freehub

Мнениеот bio » Нед Фев 08, 2004 9:27 am

Имам едно старо колело, повечето части са Shimano. Та проблема ми е в това че не мога да демонтирам групата на венците от задното движение. За тези който питат, що ми е .. ами искам да сменя една две скъсани спици. Значи махам оста на QR, съчмите и всичко друго ... остава ми само да отвия кухия бол, който държи групата към движението (вижте може и аз да бъркам, но поне доколкото можах да схвана от разни картинки това трябва да направя). И този бол ми се опъва .. не искам да го счупя .. нито да си счупя инструмента .. 1/4'' тресчотка + имбусен камък 10mm. Та понеже предполагам самото тяло е алуминиево, а болта желязен .. и съм чувал че протича електро-химична (или нещо подобно) реакция между двата метала и се получава един вид спойка .. да попитам дали е подходящо да се загрее с оксижен болта (понеже това може дапомагне за развиването). Готов съм на изслушам всякакви мнения по въпроса.
P.S. искам да попитам дали се продава самия кух болт, в краен случай ще го издялкам с бормашината. А и нямам такива камшици с вериги за да отвия самите венци един по един! Може и такива да си направя обаче не е проблем. Благодаря за вниманието!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Black » Нед Фев 08, 2004 3:26 pm

v NIKAKAV SLY4AI NE GO NAGRIAVAI MATERIALITE SE DEFORMIRAT I stava mnogo veselo
BMW,колела,и некви руси каки с големи цици
Аватар
Black
 
Мнения: 868
Рейтинг: 1697
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 1:42 pm
Местоположение: Bulgaria,София,Лозенец

Мнениеот bikerider » Пон Фев 09, 2004 11:02 am

[quote="bio"]

Имам едно старо колело, повечето части са Shimano. Та проблема ми е в това че не мога да демонтирам групата на венците от задното движение. За тези който питат, що ми е .. ами искам да сменя една две скъсани спици. Значи махам оста на QR, съчмите и всичко друго ... остава ми само да отвия кухия бол, който държи групата към движението (вижте може и аз да бъркам, но поне доколкото можах да схвана от разни картинки това трябва да направя). И този бол ми се опъва .. не искам да го счупя .. нито да си счупя инструмента .. 1/4'' тресчотка + имбусен камък 10mm. Та понеже предполагам самото тяло е алуминиево, а болта желязен .. и съм чувал че протича електро-химична (или нещо подобно) реакция между двата метала и се получава един вид спойка .. да попитам дали е подходящо да се загрее с оксижен болта (понеже това може дапомагне за развиването). Готов съм на изслушам всякакви мнения по въпроса.
P.S. искам да попитам дали се продава самия кух болт, в краен случай ще го издялкам с бормашината. А и нямам такива камшици с вериги за да отвия самите венци един по един! Може и такива да си направя обаче не е проблем. Благодаря за вниманието!
[/quote]


Пробвай спрей на Valvoline за разхлабване на заяли резби (Valvoline Penetrating Oil MoSi)
Освен това няма да е лошо да споменеш и модела на главината :D:8D:;)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bio » Сря Апр 14, 2004 8:51 pm

Проблема продължава .. накрая успях да сваля целият freehub заедно с групата на венците. С тази разлика, че не отвих freehub holding-bolt-а ами ... излезна с вътрешната част ... т.е. с това inner race & pawls от тази рисунка взех имената [url]http://www.parktool.com/repair_help/howfix_freehub.shtml[/url] ... не мога да сваля самите венци защото нямам камшиче за тях. Така че реших да тръгна да отделям подвижната част. От вътрешната страна имаше място за имбус 14 мм. Захванах се да върша бързо глупости. Навих на менгемето един имбус 10 мм захванах тъпия болт и от другата страна зверски напънах с рамо поне 40 см (без тресчотка). Първите няколко пъти самия имбус превъртя в менгемето .. (2 см захват) след това го сложих по-дължината и ... и спуках inner race .. демек таз хава с резбата, която се захваща за главината.
Главината .. е мисля Шимано Алтус или Ацера, предната главина е Exage HB-RM50 .. наистина съжалявам .. но не мога да кажа каква точно е .. няма лепенка или каквото и да е .. търсих информация за нея .. и някакви разглобки .. както има за всички главини .. но уви нищо не се появи. Доста старо нещо е ... адски старо.
Въпросите ми са следните .. възможно ли е цялото това нещо .. което е на принципа на тресчотката .. не помня как точно се наричаше .. някакъв руски учен ли беше .. та това чудо да е неразглобяемо.
Второ ... от всички разглобки които съм разгледал .. не виждам конструктивна причина .. да не сваля само тялото с цялата група .. о доста объркано пиша, но много ми се спи.
Трето понеже явно се осрах яко и не виждам никакъв изход освен заварка ( колелото си е лично мое ) бих се радвал на някакви съвети от ваша страна. Единственото което ми хрумва в момента .. е да го наваря леко от вътрешната страна след това да го взема със злодейката и накрая да набия една втукла през която да минава оста и да я наваря и нея .. и след това .. ако даде господ да си намеря флашка за да си оправя резбата.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот bio » Сря Апр 14, 2004 8:57 pm

ейй то бива бива простотия ама .. мисля че хъба е точно това .. [url]http://www3.big.or.jp/~number-1/No.1_ShimanoFH740067.html[/url] .. и формата на самата главина е същата .. е това нещо май не се разглобява .. със здраве .. как ми беше казал Admin, отговарям си сам .. но защо си отговарям след като счупих тъпата резба .. все пак бихте могли много да ми помогнете със съвети за заварката.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот did » Чет Апр 15, 2004 8:13 am

Абе не знам аз ли криво те разбирам, ама ти май си се опитвал с имбус да развиваш гайката, дето държи блока зъбчатки, като си наврял имбуса в някои от шлиците, дето са предназначени за едно малко, евтино специално ключе за тая работа. До сега сигурно 20 пъти съм развивал такова нещо и никога не се е получавало като при тебе. Другия път, преди да захапеш нещо с менгемето, звънни ми и кажи какъв точно проблем имаш, че хич не е хубаво да си прецакаш така главината за едното нищо. Предлагам ти маааа-а-а-аалко опит, напълно безвъзмездна помощ и почти пълен набор инструменти!

А като стана въпрос в една друга тема за Megarange зъбчатка с 34 зъба, т.е. бившия ми предпазител за верига от страната на спиците:D:D:D, ето ти още един повод да се чуем скоро пак. Само че ти сам ще трябва да си развиеш зъбчатката или пък да помагаш да си попълня инструментариума с камшици, щото и аз такива нямам, но пък имам бол шини и стари вериги, пък сега имам и повод, желание и know-how да си направя:D. И имай предвид, че доколкото разбирам каква ти е главината, този Megarange не съм сигурен дали ще ти свърши работа, защото е за резба, а не за шлици.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bio » Чет Апр 15, 2004 7:52 pm

ами криво си ме разбрал .. ама и аз съм обяснил много глупаво. Така като погледнеш картинката [img]http://www3.big.or.jp/~number-1/Image.ShimanoFH740067.gif[/img]... #16 е тялото на венците .. проблема е че се опитах да го разглобя, а то е неразглобяемо! Значи от лявата страна е резбата с която тоз чалъм се захваща за главината, от лявата са шлиците, на които се поставя групата на венците. От към лявата стана има място да се пъхне имбус 14 мм и той пасва като у дома си, от към лявата страна .. къде се предполага че е самия болт .. дето може да го видиш с #14 на тази картинка [img]http://www3.big.or.jp/~number-1/Image.ShimanoFH7700.gif[/img] се пъха имбус 10 мм и въртиш ... и аз превъртях .. 14-ката от страната с резбата и опа .. тя се напука. За да съм точен спука се.
Аз имам и още едно колело .. за него ми трябва мега-та. Обаче аз ти затрих телефона .. ако си свободен неделя за по бира .. дай го на майл и ще се видим да ти обясня кви ги делам :>
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Windstream » Пет Апр 16, 2004 7:40 am

Хмм, не знам само аз ли го забелязвам, но главините които си показал са доста различни по начина на закрепване на касетата към тялото:
1) при първата касетата се навива в тялото, болта всъщност е едновременно и носител на кученцата и пружините на тресчотката, и конус за левия ситносъчмен лагер на самата касета, а пък гайката която се навива на него е служи едновременно за конус на десния ситносъчмен на касетата и чашка на десния основен лагер на QR оста. На тази схема дето беше дал връзка в първия си пост доста ясно се виждат нещата:
[img]http://www.parktool.com/images/repair_help/freehubparts.jpg[/img]
Недостатъка на тази конструкция е че колкото по-яко натискаш педалите, толкова повече се затяга касетата към останалата част от главината (същото се получава и при евтините главини и венци на резба).

2) конструкцията на втората главина е почти идентична, само че лявата резба на цилиндъра с кученцата и ситносъчмените лагери е премахната и вместо нея са издълбани шлици, които се плъзгат върху тези на тялото на главината и всичко се стяга с въпросния кух болт с вътрешен шестостен 10мм. При тази конструкция нежеланото самопренатягане на цялата касета към останалата част от главината е избегнато благодарение на шлиците.

Касетите и на двете главини са разглобяеми, става чрез развиването на чашката на десния главен лагер на главината (която по съвместителство е и конус за десния ситносъчмен лагер на касетата). Препоръчително е това да се прави докато касетата е още закрепена към останалата част от главината защото иначе няма как да я държиш да не се върти докато напъваш дясната чашката. Процедурата е следната:
1) развиваш гайката с много шлици която държи венците към касетата и махаш венците (да не ти се мотаят из ръцете после);
2) махаш QR оста на главината и изтръскваш всички съчми от двата й лагера;
3) избалакваш уплътнителя на десния лагер, обикновено с плоста отвертка става доста лесно;
4) пъхаш нещо в двата жлеба на чашката и напъваш яко, мисля че резбата си беше нормална дясна;
5) изсипваш ситните съчми от лагера на касетата и внимателно я издърпваш;
6) събираш изпопадалите съчми от левия лагер на касетата;
7) едва сега може да развиваш кухия болт и да махаш оста на касетата от тялото на главината, в повечето случаи обаче не е нужно - вече си разглобил касетата и имаш достъп до всичките й карантии.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот bio » Пет Апр 16, 2004 9:42 pm

Мерси Windstream мерси много за подробното разяснение .. всичко ми стана ясно .. аз бях останал с погрешно впечаление .. че кухият болт придържа лагерите и играе ролята на конус. И въобще .. съм се осрал. Сега вече грешката ми се проясни. Отново мерси.
Наистина последен въпрос. Мога ли да си купя от някъде такива камшици за верига (chain whip) и горе долу да ми дадете ориентировъчна цена. В Пловдив съм питал, но ги няма ... ако в София има .. просто кажете магазина и ще си ги поръчам с наложен платеж. Просто предпочитам да работя с истински инструменти, а не с DIY.
Лек ден
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот КапитанПланета » Съб Апр 17, 2004 9:48 am

bio, камшикът го има като част от комплекта с инструменти, който се продава в screambikes :
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=114

Дали го има отделно не мога та ти кажа - не съм ходил скоро по магазините. Ако имам път ще питам. Въпреки всичко си мисля че това е наистина най-лесния за правене инструмент, така че ако не успееш да си купиш, за половин час можеш да си го измайсториш. Ще са ти нужни : едно стоманено парче за дръжката, две парчета от стара верига, бормашина и инструмент за поставяне/сваляне на верига. Ето така изглежда :
[img]http://aebike.com/site/images/library/catalogs/soc/prodl/TL4070.jpg[/img]
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bio » Пон Апр 19, 2004 8:40 pm

Наистина не е трудно да си направиш подобно чудо, но наистина предпочитам да си купя ... понякога е по-безопасно да работиш с истински инструменти или такива претендиращи да са такива. Имам един подобен сглобен .. и малко се е изметнала шината .. 3мм шина и се поогъна. Засега ми върши работа .. но ако ми се счупи в ръцете .. ще го стопя. Комплекта е доста хубав .. липват ми някои инструменти .. но другата половина ги имам и не мога да си позволя да дам 100 лева за 2-3 инструмента. Другото което търся е това:
[img]http://www.allproducts.com.tw/tbea/lifu/01lf09.jpg[/img]
... инструмента за зъбчатката на резба е идентичен, но се разминава малко съвсем леко в диаметъра.
Благодаря отново !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот КапитанПланета » Пон Апр 19, 2004 8:55 pm

bio, утре ще ходя до Веломания и ще проверя какво имат и на какви цени. Относно истинските инструменти - аз вече счупих два от комплекта на Lifu:xx(: така че и това не е гаранция [:p]. Е, аз съм малко склонен към пренатягане, та може и това да е причината :B):[:0][:p]:D:8D:.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bio » Вто Апр 20, 2004 7:08 am

Много съм признателен за съдействието.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот did » Вто Апр 20, 2004 7:44 am

[quote="bio"]

Наистина не е трудно да си направиш подобно чудо, но наистина предпочитам да си купя ... понякога е по-безопасно да работиш с истински инструменти или такива претендиращи да са такива. Имам един подобен сглобен .. и малко се е изметнала шината .. 3мм шина и се поогъна. Засега ми върши работа .. но ако ми се счупи в ръцете .. ще го стопя. Комплекта е доста хубав .. липват ми някои инструменти .. но другата половина ги имам и не мога да си позволя да дам 100 лева за 2-3 инструмента. Другото което търся е това:
[img]http://www.allproducts.com.tw/tbea/lifu/01lf09.jpg[/img]
... инструмента за зъбчатката на резба е идентичен, но се разминава малко съвсем леко в диаметъра.
Благодаря отново !!!
[/quote]


Туй нещо струваше май 3лв. на руския пазар в Пловдив, най-в дъното в дясно има един голям бял фургон, продават само велочасти. Почти всичко, което продават, е или боклук, или пълен боклук, или е внесено контрабандно, но аз с такова тяхно ключе си работя повече от 2 години и не е правило проблеми!

P.S. Е-mail-a в профила ми е валиден, така че няма как да си изгубил координатите ми:D:D:D.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот КапитанПланета » Сря Апр 21, 2004 4:28 pm

bio,
Инструмента го има във веломания. Някакъв noname за 10.50 и на Shimano за 17.50. Камшици нямат.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Нед Май 02, 2004 9:09 pm

-znachi iskam da si razglobq zadnata glavina /kasetachna/,zastoto koelloto e vtora upotreba i iskam da si qsmaja i da q provera,zastoto ne esmazvana 8 meseca ,glavinata e ot koito na kolelata im slagat na cross;
1.kakvi instrumenti mi trebat
2.obqsnete mi koe sas kakva rezba e che da ne stane kato sas ramkata mi /zavih na obratno srednoto i malko q po precakah ,no mi q opraviha/
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта