Ta gledam si az 1 RAM...

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Ta gledam si az 1 RAM...

Мнениеот dagegen » Сря Сеп 14, 2005 1:10 pm

gledam edin RAM XCountry u edin magazin ( http://ram-bikes.com/bikes/xc.htm za nezapoznatite ) vsi4ko po bike e perfektno nqmam pretencii oba4e toq montaj SRAM... zadniq deklanshor ne mi vduhva mnogo doverie puk i komandite sa shifters i mqzat na oneq deto gi slagat na bikeovete ot po 100lv a tova struva nad 1000... moje i az da sum prosto predubeden ili da e nqkakva liubov kum shimano:D no ne znam :) kajete nqkakvo mnenie po vuprosa :confused:
dagegen
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 11:15 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Сеп 14, 2005 1:13 pm

всички команди се наричат shifters
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот dagegen » Сря Сеп 14, 2005 1:25 pm

... dobre ne sa s lost4eta a sa ot oneq deto sa vurtqt ako mi kajesh kak im se vika shte sum ti blagodare :)
dagegen
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 11:15 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Сеп 14, 2005 1:39 pm

grip shifters
тези с лостчета се казват trigger shifters и SRAM правят такива, така че [b]предполагам[/b] можеш да договориш да ги сменят.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот C_Mo » Сря Сеп 14, 2005 2:21 pm

Мисля че си леко предубеден и някаква любоф към Shimano се долавя ;)

Ако държиш да е с команди с лостчета не е проблем да се сменят. Питай в магазина! :)

btw колелото от линка е с X.7 trigger shifters.
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Сря Сеп 14, 2005 2:27 pm

[quote="dagegen"]

gledam edin RAM XCountry u edin magazin ( http://ram-bikes.com/bikes/xc.htm za nezapoznatite ) vsi4ko po bike e perfektno nqmam pretencii oba4e toq montaj SRAM... zadniq deklanshor ne mi vduhva mnogo doverie puk i komandite sa shifters i mqzat na oneq deto gi slagat na bikeovete ot po 100lv a tova struva nad 1000... moje i az da sum prosto predubeden ili da e nqkakva liubov kum shimano:D no ne znam :) kajete nqkakvo mnenie po vuprosa :confused:
[/quote]


abe vij i vav velomaniq kakvo ste ti predlojat za teq pari

ne se laji che kato koleloto ti e ram si balgarskiq gazar

vzemi si dobro kolelo i tva e
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Persenk » Сря Сеп 14, 2005 3:00 pm

[quote="axelmax"]

[quote][i]
ne se laji che kato koleloto ti e ram si balgarskiq gazar

[/quote]


Колко жестоко съм се лъгал досега
everything is fine
Аватар
Persenk
 
Мнения: 451
Рейтинг: 1765
Регистриран на: Съб Яну 18, 2003 9:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dagegen » Сря Сеп 14, 2005 3:24 pm

prosto si tursq nqkvo qko kolelo za free ride i tva mi haresa dosta :)
dagegen
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 11:15 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bluskanie » Сря Сеп 14, 2005 3:41 pm

Абе хубаво ама на това дето си харесал само името му подсказва, че не е за FR.Що не пробваш за целта нещо такова:
http://ram-bikes.com/bikes/fr.htm
Или ако ти е скъпичко това също не е зле:
http://ram-bikes.com/bikes/ht2.htm
Успех в избора но според мен наи-важно е да си наясно как ще караш бъдещото си колело и тогава да го купиш според стила си :beer:
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот PtD » Сря Сеп 14, 2005 3:48 pm

[quote="Persenk"]

[quote="axelmax"]


ne se laji che kato koleloto ti e ram si balgarskiq gazar

[/quote]


Колко жестоко съм се лъгал досега
[/quote]


[i][b]"... Бедний мой Йорик..."[/b][/i] :emlaugh:

@dagegen ти си мислиш, че XCountry значи "extreme country" ли? :spin:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот dagegen » Сря Сеп 14, 2005 7:20 pm

prosto tva mi haresa gledah i dosta drugi modeli :)
dagegen
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 11:15 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот F1-MAN » Сря Сеп 14, 2005 7:38 pm

[quote="dagegen"]

prosto tva mi haresa gledah i dosta drugi modeli :)
[/quote]

То може и да е хубаво, ама с теглото си от 1.23кг рамката далеч не е затова. RAM AM би бил по-добър избор.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Сря Сеп 14, 2005 9:54 pm

ramka;
drag dragomir diesel

vilka;
MANITOU SHERMAN FLICK PLUS '05-ednokoronna s 20mm
MANITOU STANCE KINGPIN '05-dvukoronna s 20mm

v momenta ima golqmo namalenie na tezi vilki

lapa;
truvativ holz 31.8

kormilo;
truvativ 31.8


coming soon...............
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот kpax » Чет Сеп 15, 2005 10:06 am

[quote="dagegen"]

gledam edin RAM XCountry u edin magazin ( http://ram-bikes.com/bikes/xc.htm za nezapoznatite ) vsi4ko po bike e perfektno nqmam pretencii oba4e toq montaj SRAM... zadniq deklanshor ne mi vduhva mnogo doverie puk i komandite sa shifters i mqzat na oneq deto gi slagat na bikeovete ot po 100lv a tova struva nad 1000... moje i az da sum prosto predubeden ili da e nqkakva liubov kum shimano:D no ne znam :) kajete nqkakvo mnenie po vuprosa :confused:
[/quote]



Защо SRAM не ти вдъхват доверие? Много състезатели предпочитат SRAM, аз лично съм още на Шимано единствено защото палцовите команди на SRAM са излишно скъпи. Иначе замисъла на задните им дерейльори е по-добър, с повече ход на жилото и по-малко триене в бронята, превквлючват много леко и много хора ги смятат (с право) за по-добри от Shimano.
Аватар
kpax
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1655
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:37 pm
Местоположение: Ботевград

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 15, 2005 10:20 am

[quote="kpax"]
...и много хора ги смятат (с право) за по-добри от Shimano.
[/quote]


имат си и недостатъците като всяко нещо, така че е силно субективно дали са или не са по-добри от Шимано.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот kpax » Чет Сеп 15, 2005 2:51 pm

[quote]
имат си и недостатъците като всяко нещо, така че е силно субективно дали са или не са по-добри от Шимано.
[/quote]

Можеш ли да посочиш недостатъци на SRAM в сравнение със Shimano? От прочетеното по чужди форуми на тема SRAM vs Shimano определено последните обират повече негативи. Аз лично ще се радвам да видя едно обективно сравнение на Shimano и SRAM задни дерейльори от един клас.
Аватар
kpax
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1655
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:37 pm
Местоположение: Ботевград

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 15, 2005 3:13 pm

много зависи как сравняваме.
ако сравняваме модел срещу модел Шимано има един единствен модел с възможности, които SRAM нямат, но пък ниските модели на SRAM за мен отстъпват като качество на изработка на ниските Шимански модели - да речем SX.5/5.0 срещу LX.

предимствата на SRAM са очевидни - горното колелце се фиксира неподвижно спрямо венците, не е като при Шибано да се клатушка и да прави карането като цигански катун и да се увиват гуми около рамката (което обаче е оправено по много як начин при Saint).
второто предимство е липсата на ухо на бронята заради дизайна на обтегачите на SRAM - оправя се при Шиманските обтегачи със Avid Rollamagiq - пределно евтин, прост и удобен чарк.
третото предимство е отношението в жилата. по мои наблюдения SRAM превключват много по-прецизно, особено в сравнение с high-normal обтегачите на Шимано, което не е задължително да е от обтегачите, а по-скоро според мен е от командите - там SRAM за мен НЯМАТ конкуренция.

Това всичко важи ако под SRAM разбираме X.0, в най-добрия случай X.9/9.0. Всичко под X.9/9.0 за мен е боклук, първо заради материалите, второ заради дизайна, който НЕ позволява ремонт (занитени cage-ове). Всички Шимански обтегачи са алуминиеви, което за мен бидейки НЕ weight-weenie е плюс. Всичко Шиманско от LX нагоре е що годе сервизируемо, а XTR дори има реглаж на пружината на cage-a.


За мен единственото което ме кара да остана на Шимано е Сейнт. SRAM нямат такъв обтегач, толкова здрав и толкова устойчив на удари.
Първо заради закрепването на 10мм ос (вече има и модел за 12мм ос - мерси на marshall ;)), второ заради дизайна на паралелограма, който действа точно както се твърди в рекламата - препяствията се плъзгат по него вместо да се удрят в него - говоря от личен опит.


Така. Дотук с очевидните сравнения, щото говорим за идеални условия, демек чисто нов обтегач. По мои впечатления раздрънкан SRAM обтегач работи по-зле от раздрънкан Шимано обтегач. Отново заради материалите и лагеруването на паралелограма. За дължина на живота - ниските модели на Шимано определено са по-издръжливи от ниските модели на SRAM (поне според мен) дори да плащаш цената с дрънкането на обтегача в рамката заради хлабава B-tension пружина.


И така... както казах силно субективно е - зависи на какво държиш повече.

Edit: държа да уточня, че това, което казвам отразява мнението ми за ситуацията към настоящия момент и нищо чудно съвсем скоро нещата да се променят коренно, било от страна на SRAM или Шимано.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот shaggy86 » Чет Сеп 15, 2005 3:14 pm

[quote="kpax"]
Можеш ли да посочиш недостатъци на SRAM в сравнение със Shimano?
[/quote]

лично съм фен на шимано
заради 2 причини
с да дена серия шимано може да оборудваш цяло колело и вс да ти е 1 и това подобрява работата,друго предимство е и цената(все пак не съм състезател)
и комбинирани команди ацера за 36 кинта мога да ги карам 2 години без да мръднат не мисля че срам 3.0 може да ми докара такова качество
другото което е че не може да се разглеждат само задни дерейльори а всички продукти от една серия/серии
:agree:
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот kpax » Чет Сеп 15, 2005 5:11 pm

@bikerider :thumbu: за сравнението.
Аватар
kpax
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1655
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:37 pm
Местоположение: Ботевград

Мнениеот Admin » Чет Сеп 15, 2005 6:07 pm

Абе това си е религиозен спор :D И според мен всяко мнение по темата, включително и моето, ще е силно субективно, защото понякога зависи дори и от лош късмет...
За мен е трудно да кажа SRAM или Shimano са по-добри. Зависи си и от карането, и от какво ли още не.
Малко не ми стана ясно как SRAM "5" попадна в една категория с Shimano LX - според мен коректното сравнение е с Deore.
Мен лично "пластмасата" в SRAM не ме притеснява - виждал съм SRAM 5.0 на хора, които знам, че карат доста агресивно и на някои от дерайльорите си личеше колко бой са отнесли, но нищо им нямаше. Все пак, аз лично не съм карал такъв, за да имам лични впечатления, каквито имам например от Shimano Alivio и Shimano LX (стария). А от тях впечатленията ми са, че доста бързо сдадоха багажа, главно заради това, че се удрят непрекъснато в рамката. Не съм карал разлуфтен SRAM, но разлуфтеното Shimano не работи никак добре - все ми бяга по някоя предавка и не мога да го настроя читаво. Предполагам, че и със SRAM е така, защото едно нещо като излезе от строя, то прави точно това не работи добре. Така че, накратко, аз не съм доволен от дълготрайността на Shimano LX и надолу, когато става дума за по-грубо каране. Може би не бих бил и от SRAM, не знам. :dunno:
В момента съм със SRAM X-9 дерайльор и SRAM X-7 команди и единствената комбинация, с която съм карал достатъчно, за да ги сравня, е Shimano XT low-normal с коанди SRAM Rocket. И в двата случая движението работи леко и прецизно, на очакваното високо ниво. За ХС каране ги намирам равностойни. За по-грубо каране, ако ще е Shimano, според мен трябва да е Hone или Saint - иначе SRAM повеждат, защото не се лашкат толкова, не се удрят в рамката и заради това не се разлуфтват толкова бързо. "Проблемът" със Saint и Hone е, че човек трябва да се "върже" с Shimano, заради подходът им на системна интеграция. За някои хора това е проблем, за други не е, така че всеки трябва сам да си прецени.
В крайна сметка, за сегашното си 1 колело съм избрал SRAM, до известна степен и от любопитство. Ако някой ден имам повече от едно колела, сигурно едното ще е със SRAM, а другото с Shimano, най-малкото, за да мога да правя сравнения между двете ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 15, 2005 7:13 pm

[quote="Admin"]
Малко не ми стана ясно как SRAM "5" попадна в една категория с Shimano LX - според мен коректното сравнение е с Deore.
[/quote]

Да. Бързах с поста и не помислих много-много - тук си прав - сравнението ми не е коректно.

[quote="Admin"]
"Проблемът" със Saint и Hone е, че човек трябва да се "върже" с Shimano, заради подходът им на системна интеграция.
[/quote]


Ами единственото което може да те върже за Шимано е ако имаш обикновена рамка с QR дропаути, което наистина е 99% от случаите.
Само че ако си с колело с thru-axle, както съм аз и както е RAM DH/DHX нищо не пречи да се монтира Saint обтегач - всичко зависи от оста.
Моята ос е 12мм и в края е стругована до 10мм с резба точно за да е съвместима със Saint. А все пак ос се прави елементарно, така че ако някой иска да кара Saint без да купува Saint главина - има си начини. Да не говорим за новия модел Saint M805 който е за 12мм ос, тоест изобщо не задължава екстремните карачи да си купуват каквото и да е на Шимано за да карат такъв обтегач. Така че за екстремните ниши на пазара Шимано явно вече имат по-либерален отношение от интеграционния подход към хората със стандартни дропаути, защото явно са видяли, че хората от тази ниша не са много-много настроени положително към "връзването" към Шимано (поне такива са моите впечатления).
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот F1-MAN » Чет Сеп 15, 2005 7:41 pm

Да кажа мнението си за издражливостта. Обтегача ми, Аливио, е преживял вече бая, блъскане и по-спокойно каране, луфта му е много голям, и въпреки това, ако състоянието на броните и жилата ми е добро, превключва идеално. Същотото се отнася за Деорето на един приятел. Другото което е, че половината от луфта е в споменатата b-tension пружина(по-точно в оста), при Срам може би не би се появил. Влизал е сигурно два пъти между спиците и му няма нищо:).
Курбелите ми, който са Асера, също на бая време не са мръдали, въпреки теглото ми от около 90кг, единствено пукат.
Главините при почистване по два(3) пъти на година все още им няма нищо, пак Аливио.
Мнението ми е ограничено, защото не съм пробвал продуктите на Срам и компания, но май найстина всичко си е въпрос на лично предпочитение, познавам хора, който са си много доволни от Срам.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Чет Сеп 15, 2005 10:06 pm

@bikerider
Марто, приемам напълно аргументите ти за Saint, аз затова и сложих "проблем" в кавички, защото за някои е, за някои не е, а ти ясно посочи, че и тези, за които е, могат да си го решат проблема по сравнително лесен начин.
На мен лично не ми пречи системния подход на Shimano - големи са, могат да си го позволят :D Предполагам, че всеки на тяхно място би го направил. Аз, като потребител, просто решавам, когато стане нужда, какво и от кого да си купувам - ако не ми харесва системния подход на Shimano примерно, ще си взема SRAM, ако пък не ми харесва "пластмасата", ще си взема Shimano. То в половината случаи нещата са улеснени от други компоненти, които човек вече има :D, т.е. не винаги се започва на чисто.

@F1-MAN
Точно затова казах, че нещата често опират и до лош късмет. Аз примерно съм вкарвал един LX между спиците, с бавна скорост беше, обаче да не ти казвам той как излезе оттам :D Освен това и Alivio-то като се разлуфти, почна да прави проблеми при смяна на предавките. Ти при същите ситуации нямаш проблеми с твоя. Затова аз примерно не бих обобщил, че Alivio са боклуци, защото това просто не би било вярно, дори и за мен, какво остава пък за хора като теб ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 15, 2005 10:33 pm

@Admin: аз не споря, щото съм горе-долу на твоето мнение, по-скоро се опитвам да обхвана колкото се може повече от темата.

Ако мога да обобщя моето мнение така: за екстремно каране с 12мм thru-axle рамка - категорично Шимано Saint с Avid Rollamagiq.

За всичко друго - SRAM, но най-малко X.7.

За моята конфигурация в момента идеалната комбинация е команди SRAM и обтегач Saint.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KiZZo » Чет Сеп 15, 2005 11:04 pm

Абе стана яко оффтопик (: ама и аз да се изкажа - да наистина си зависи от късмет - онзи ден ми отиде керамичната втулка на ХТ-то (обтегач). Странен дефект , с доста по-скапани обтегачи не съм имал подобен проблем ...
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот AgentOrange » Пет Сеп 16, 2005 11:46 am

Понеже виждам се споменава използването на композитни материали и издръжливостта при обтегачите SRAM...

[img]http://www.ram-bikes.com/img/hosted/sram5/sram_rd_1.jpg[/img]

[img]http://www.ram-bikes.com/img/hosted/sram5/sram_rd_2.jpg[/img]

[img]http://www.ram-bikes.com/img/hosted/sram5/sram_rd_3.jpg[/img]

Модел: SRAM 5.0
Възраст: малко над 3 години
История: 3 рамки, към 6-7 уши
Използван за: DH, скачане, общ abuse... То си му личи, мисля.
Място на счупване: Една от малкото метални части в обтегача
Момент на счупване: Неизвестен. Нещо в задницата тракаше през последните няколко карания, явно е бил обтегача
Статус: Обтегача стои леко накриво, но си работи. След последните карания съм се прибирал до нас на въртене, с превключване и всичко останало. Не съм усетил счупването.

Нямам време да споря и да пиша фермани, просто споделям опит с "кекавите" пластмасови обтегачи. Иначе тая работа с чупенето си е до късмет, всичко се чупи - въпрос на камък.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот Alien » Пет Сеп 16, 2005 12:20 pm

Агента е прав. Всичко се чупи, особено ако влезе в спиците. :) Аз карах повече от година 5.0 и си беше в идеално състояние. Това е, докато на един скок не ми влезе в спиците. Стана на кайма естествено, но то няма как. :) Сега съм с 3.0, съществена разлика аз не усещам.
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот axelmax » Пет Сеп 16, 2005 12:27 pm

@AgentOrange-и какwо искаш да докаже,4e za]ото срама бил с4упен ама пак превклу4вал е по добар

завари си го и го караи;)
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот dagegen » Пет Сеп 16, 2005 2:36 pm

mnogo mnogo blagodarq na vsi4ki koito oburnaha vnimanie na tazi tema :) v kraina smetka sled tova koeto pro4etoh tuk i kato porazpitah na oshte nqkolko mesta razbrah 4e sram naistina sa dostoina alternativa na shimano :beer:
dagegen
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 11:15 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот gladstone » Пет Сеп 16, 2005 2:39 pm

Agent: Точно на този обтегач матриала му е нещо като гумена пластмаса :), не баш пластмаса. Много издражлива на бой в действителност :splat:
gladstone
 
Мнения: 831
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Юли 07, 2004 11:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта