Тракаща 5та предавка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Тракаща 5та предавка

Мнениеот mitko11 » Пон Сеп 12, 2005 1:33 pm

Когато съм на петата зъбчатка зе чува шум като от недобре настоен дерайльор, когато мръдна дерайльора навън тракането намаля, но пък превключването на предавките се затруднява и някои от другите предавки започват да шумят.
Става въпрос за DRAG ONTARIO, дерайльора е shimano altus, зъбните колела не ги знам какви са.
mitko11
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Сеп 12, 2005 1:12 pm
Местоположение: Бургас

Мнениеот bikerider » Пон Сеп 12, 2005 1:39 pm

едно възможно решение е да натегнеш B-tension болта, за да отдалечиш горното колелце на обтегача от венците - така системата става по-нечувствителна на малки отклонения в настройката.

Да не говорим, че има и зависимост от ъгъла на веригата спрямо венците при тази проблемна скорост - тоест от така наречения chainline, или разстоянието от средния преден венец до средата на рамката.

Ако chainline ти е по-малък от нужното, тогава веригата започва да закача лесно на горния венец (4-ти), защото е под голям ъгъл спрямо равнината на венците. Решението е нова касета с по-дълга ос или просто да се намали чувствителността на венците спрямо ъгъла на веригата - нещо което при Шиманските обтегачи става чрез малко повече натягане на b-tension болта отзад на обтегача.

Но! Специално Altus по мои впечатления има пределно слаби B-tension и cage пружини, така че може би няма да има осезаем ефект.

Edit: А това, че когато си настроил обтегача да не шуми, а той е започнал да шуми на другите венци би могло да се дължи и на зацапано жило. Една профилактика и смазване с масълце няма да му се отрази зле, дори да не е от това.

Не искам да ти казвам да сменяш обтегача, но това е най-лесния начин да се отървеш от проблемите, ако не са от chainline-a.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот mitko11 » Пон Сеп 12, 2005 2:58 pm

скоро чистих и смазвах веригата, зъбните колела, дерайльора и нямаше ефект(по отношение на шума). Освен това още когато го купих(края на Май тази година) си беше така (тогава си мислех че просто дерайльора не е настроен добре).
А пружините наистина са много слаби, при слизане от всеки бордюр веригата се блъска в рамката.
Ще пробвам да натегна още малко B-Tension болта.
Можеш ли да ми препоръчаш някакъв дерайльор.
mitko11
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Сеп 12, 2005 1:12 pm
Местоположение: Бургас

Мнениеот bikerider » Пон Сеп 12, 2005 3:54 pm

[quote="mitko11"]

скоро чистих и смазвах веригата, зъбните колела, дерайльора и нямаше ефект(по отношение на шума). Освен това още когато го купих(края на Май тази година) си беше така (тогава си мислех че просто дерайльора не е настроен добре).
А пружините наистина са много слаби, при слизане от всеки бордюр веригата се блъска в рамката.
Ще пробвам да натегна още малко B-Tension болта.
[/quote]


А жилото, жилото? Имах предвид, че ако има мръсотия, дерайльора може да не се мести коректно и да остава някакви части от милиметъра върху горния венец и да закача.

[quote="mitko11"]
Можеш ли да ми препоръчаш някакъв дерайльор.
[/quote]


Зависи каква цена можеш да си позволиш.
Acera, Alivio, Deore...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта