Ебаси главината ...

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Ебаси главината ...

Мнениеот KiZZo » Пон Авг 22, 2005 6:17 pm

Отварям си днеска предната главина (Shimano 475) , на една година е , викам вече и е време да я смажа малко. И вътре намирам следната грозна картина:

Изображение

Какво мислите по въпроса? Май че съчмите бяха с 1 по-малко от едната страна (не съм абсолютно сигурен възможно е да съм изгубил някоя при отварянето). Или пък фабрично си е била прецакана? Още като нова вървеше малко грубичко. Лошото е, че и една от чашките вече е доста нащърбена. Купена е заедно със задна 525 , която все още е в перфектно състояние ...
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот tisho » Пон Авг 22, 2005 6:46 pm

грашката си е твоя щом още като си я взел тая главина не си проверил или ли няма ли смазка, щото пишат навсякъде 4е били слагали производителите смазки и не знам си кво ли още не ама не им вярвай!!! :nono: вярвай само на "Око да види, ръка да пипне". па и това е цяла година!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Аватар
tisho
 
Мнения: 622
Рейтинг: 1628
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 3:49 pm
Местоположение: U picku materinu

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пон Авг 22, 2005 7:28 pm

[quote="tgeorgievbg"]

грашката си е твоя щом още като си я взел тая главина не си проверил или ли няма ли смазка, щото пишат навсякъде 4е били слагали производителите смазки и не знам си кво ли още не ама не им вярвай!!! :nono: вярвай само на "Око да види, ръка да пипне". па и това е цяла година!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/quote]


:offtopic:
то на мен скъпата формула за 20 мм ос след няма и 3 месеца ми беше спекла за остта на вилката...
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот caspar » Пон Авг 22, 2005 7:53 pm

Може много да си затегнал конусите.
"He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man."
Аватар
caspar
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 8:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Morpher » Пон Авг 22, 2005 9:49 pm

Я като има вече тема за главини, да не пълня форума с излишни топици, да пища тука. :)
Преди месец си взех предна главина - Shimano [url=http://www.eshop-gorgona.com/catalog/product_info.php?cPath=31_61_62&products_id=440]M600(Hone)[/url] и преди около седмица се появи луфт. Отидох до [url=http://www.eshop-gorgona.com/catalog/?language=bg]Горгоната[/url] и там ми казаха, че е в границите на нормалното, ама аз не мисля баш тъй. Затова искам повечко хора да ме убедят дали е така или съм си прав да се страхувам

Edit: Не знам дали ще бъде от полза, но ще спомена, че на главината е закачена спирачка [url=http://www.mtb-bg.com/tests/comptest026.htm]shim m465[/url]
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Пон Авг 22, 2005 10:04 pm

Хммм, не ми се струва нормално в главината да има луфт!
От друга страна, като познавам собственика на Горгона, предполагам, че магазинът и персоналът му са достатъчно качествени, т.е. би трябвало да преценят добре нещата.
За съжаление, така през интернет ми е трудно да кажа дали има проблем с главината ти или не, но пак повтарям, че не е нормално да има луфт в нея. :dunno:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот KiZZo » Пон Авг 22, 2005 10:04 pm

[quote="Morpher"]

Я като има вече тема за главини, да не пълня форума с излишни топици, да пища тука. :)
Преди месец си взех предна главина - Shimano [url=http://www.eshop-gorgona.com/catalog/product_info.php?cPath=31_61_62&products_id=440]M600(Hone)[/url] и преди около седмица се появи луфт. Отидох до [url=http://www.eshop-gorgona.com/catalog/?language=bg]Горгоната[/url] и там ми казаха, че е в границите на нормалното, ама аз не мисля баш тъй. Затова искам повечко хора да ме убедят дали е така или съм си прав да се страхувам

Edit: Не знам дали ще бъде от полза, но ще спомена, че на главината е закачена спирачка [url=http://www.mtb-bg.com/tests/comptest026.htm]shim m465[/url]
[/quote]


Може да има много малък луфт между оста и тялото на главината (даже се препоръчва), когато не е сложена и затегната с автомата. Когато се затвори QR-a този луфт изчезва, т.е. веднъж сложена не трябва да има. Също така, доколкото знам за много задни главини е нормално да имат лек луфт между свободното движение и тялото (моята още от нова си е така и предишната ми беше така).
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот afterburner » Пон Авг 22, 2005 10:40 pm

Моят скромен опит с предни главини 515 и 525 сочи, че тези главини имат гадния навик да се самозатягат. Контрагайките се отхлабват и консуите почват да се затягат. На всеки един месец профилактично ги отварях, смазвах ако има нужда и центровах.
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот caviara » Вто Авг 23, 2005 8:39 am

[quote="KiZZo"]

Отварям си днеска предната главина (Shimano 475) , на една година е , викам вече и е време да я смажа малко. И вътре намирам следната грозна картина:
[/quote]


при мен се получи абсолютно същата картинка, обаче главината е по-млада (купена е с Drag Climber края на м. Марти, и колелото е на около 1000-1500км) а има износване и отвътре не само на двата конуса. Главината имаше доста грес, движеше се добре, а и не смятам, че съм я блъскал много (като за deore :angel2:). Смятах да я продавам но...

P.S. сачмите при мен бяха по 10 на страна...
Защо трябва да е просто, като може да е сложно...
caviara
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 10:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот afterburner » Вто Авг 23, 2005 10:04 am

[quote="caviara"]
P.S. сачмите при мен бяха по 10 на страна...
[/quote]


Аз имам спомен, че нормалния брой на съчмите трябва да е 9 от всяка страна... може и да греша, но мисля, че толкова ги бях преброил, когато отварях моята.
Аватар
afterburner
 
Мнения: 733
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 11, 2003 8:59 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот FLOATER » Вто Авг 23, 2005 12:14 pm

...мойта главина е на същото дередже...смених конусите с тези от старата ми 525-ца, която е в пъти по-добра(според мен), но не е за диск ! Освен това за половин година чупя 2 пъти предна ос, а на задната и се е прее..а свободния ход на втория ден !!!!!! Явно made in malasia :banghead: си е е.ло м.....а !!!!!
FLOATER
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Апр 21, 2004 8:44 am

Мнениеот caviara » Вто Авг 23, 2005 12:17 pm

[quote="afterburner"]


Аз имам спомен, че нормалния брой на съчмите трябва да е 9 от всяка страна... може и да греша, но мисля, че толкова ги бях преброил, когато отварях моята.
[/quote]


Опа... Грешката е моя :banghead: , главината ми е 495, моля за извинение:I
Защо трябва да е просто, като може да е сложно...
caviara
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 10:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот caviara » Вто Авг 23, 2005 12:19 pm

[quote="FLOATER"]

... а на задната и се е прее..а свободния ход на втория ден !!!!!! Явно made in malasia :banghead: си е е.ло м.....а !!!!!
[/quote]


:thumb::banghead::banghead:
Защо трябва да е просто, като може да е сложно...
caviara
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 10:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот KiZZo » Вто Авг 23, 2005 1:10 pm

[quote="caviara"]

[quote="FLOATER"]

... а на задната и се е прее..а свободния ход на втория ден !!!!!! Явно made in malasia :banghead: си е е.ло м.....а !!!!!
[/quote]


:thumb::banghead::banghead:
[/quote]


Ъхъ ! :xx(: Само Shibano ...

Май ще се ориентирам към Formula. Старата ми задна беше някаква евтина Формулка , само дето не беше за диск. Никакви проблеми не е създавала. Сегашната ми задна (525) , вярно че все още нищо и няма но поне 3-4 пъти се е саморазвивала. Предишната ми предна беше Joytech. Карана 2 години , имаше съвсем леки поражения по конусите и никакви по чашките ...
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Вто Авг 23, 2005 4:04 pm

[quote="KiZZo"]
....
[/quote]

Грешката си е изцяло твоя. Главината трябва периодично да се преглежда, собено по ниските класове. Да се разглоби/почисте/смаже поне веднъж на 5-6 месаца при нормално каране и след всяко наистина много кално и мокро. Ако си миеш колелото някъде с маркуч или пък пароструйка/водоструйка и т.н. съсщо е желателно след това да си я погледнеш.
Иначе дупките в леглата се получават предимно от корозия, която пък е в следствие на влага/вода.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта