Скърцащо колче за седалка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Скърцащо колче за седалка

Мнениеот bmw » Нед Авг 21, 2005 12:10 am

Здравейте майстори!
От известно време имам едно много дразнещо скърцане от колчето на седалката или от скобата, която го държи - не мога да установя точно откъде идва шумът.Аз по принцип карам с високо вдигната седалка и колчето ми е около 40см/колелото ми е Спринт, ако има значение/Смених вече 1 болт за скоба с машинка/тъй като рамката си има уши за стягане, но те не изглеждат ни най-малко напукани - т.е. рамката не се нуждае от цяла скоба/, но скърцането продължи...стягам скобата много силно, но при преминаване през дупка, дори при просто педалиране колчето скърца много изнервящо!На какво може да се дължи?Как мога да го поправя?Дали машинката/колчето трябва да се смазват леко?Дайте съвет, ще съм ви благодарен!
bmw
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 12, 2004 7:18 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот klmn » Нед Авг 21, 2005 12:31 am

Имах сьщия проблем,пробвай да развиеш шейната на седалката и хубаво я изчисти от набилите се песьчинки от каране в дьжд.При мен изчезна.Ако си с калници виж да не е от седалката,затени я добре.
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Нед Авг 21, 2005 12:37 am

[quote="bmw"]

Здравейте майстори!
От известно време имам едно много дразнещо скърцане от колчето на седалката или от скобата, която го държи - не мога да установя точно откъде идва шумът.Аз по принцип карам с високо вдигната седалка и колчето ми е около 40см/колелото ми е Спринт, ако има значение/Смених вече 1 болт за скоба с машинка/тъй като рамката си има уши за стягане, но те не изглеждат ни най-малко напукани - т.е. рамката не се нуждае от цяла скоба/, но скърцането продължи...стягам скобата много силно, но при преминаване през дупка, дори при просто педалиране колчето скърца много изнервящо!На какво може да се дължи?Как мога да го поправя?Дали машинката/колчето трябва да се смазват леко?Дайте съвет, ще съм ви благодарен!
[/quote]


Опитай с основно почистване и смазване (с тънък слой грес) на кола на седалката и рамката в участъка, в който двете контактуват. Затегни хубаво (не зверски!) скобата и покарай. Ако скърцането не изчезне, тогава:

[b]1[/b] Почисти и смажи (с тънък слой грес) релсите на седалката в участъка, който същата контактува със стягата на кола. Смажи с грес болтовете и затегни хубаво (не зверски!).
[b]2[/b] Смажи (с тънък слой грес) болта на скобата, както и вътрешната част на гривната, след което я затегни хубаво.

Ако и след тези процедури скърцането не изчезне, изхвърляй/сменяй с нови компонентите както следва:

[b]а[/b] седалка
[b]b[/b] скоба
[b]с[/b] кол
[b]d[/b] рамка
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bmw » Нед Авг 21, 2005 11:17 am

Благодаря много за съветите!Днес следобед ще го смажа и довечера ще ви съобщя какво е станало.
Едва ли е от седалката, защото тя е Selle Royal - полутвърда и е много добра, но все пак ще пробвам нещата, които ми препоръчахте.
bmw
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 12, 2004 7:18 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Нед Авг 21, 2005 12:11 pm

[quote="bmw"]

Благодаря много за съветите!Днес следобед ще го смажа и довечера ще ви съобщя какво е станало.
Едва ли е от седалката, защото тя е Selle Royal - полутвърда и е много добра, но все пак ще пробвам нещата, които ми препоръчахте.
[/quote]


btw има едно седло на Selle Royal, с гел и с някаква пластмаса по средата ("анти-простата";)), дето за проветрение ли са я сложили - не знам, та тази седалка скърца зверски на всички велосипеди, на които съм я пробвал, дори и като нова.
:yuck:

ето за този модел става дума:

[img]http://velomania-bg.com/selle/selle_8480dg_b.gif[/img]
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот Rotting » Нед Авг 21, 2005 12:38 pm

[quote="bmw"]

Едва ли е от седалката, защото тя е Selle Royal - полутвърда и е много добра, но все пак ще пробвам нещата, които ми препоръчахте.
[/quote]
Мойта седалка е Specialized, полу-твърда, колчето е 400мм Zoom, и съм сигурен, че скърцат повече от твойта :D. Абе на паваж, просто не ми се разправя. Може би от мързел, но и аз не съм ги смазвал до сега.

Освен после и аз да споделя резултата :beer::D
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот KiZZo » Нед Авг 21, 2005 12:45 pm

Аз използвах вездесъщия силиконов спрей на Motip :agree: , което ми реши проблема ...
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот giro » Нед Авг 21, 2005 1:12 pm

На мен ми скърцаше там където контактува шейната на седалката с колчето и аз реших проблема като подложих 4аст от вътрешна гума и скърцането изчезна
Аватар
giro
 
Мнения: 429
Рейтинг: 1199
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 3:58 pm
Местоположение: София

Мнениеот bmw » Нед Авг 21, 2005 11:23 pm

Благодаря на всички за препоръките и напътствията!!!"Дразнителят" се оказа саморазвилият се болт на колчето, който стяга шейната на седалката.Стегнах го и колелото заспа!!!Сега се движи тихо - прекрасно!!!:beer::)Ще смажа елементите, както ми казахте, въпреки че шумовете спряха!
bmw
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 12, 2004 7:18 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 70 госта