VPP срещу ICT

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

VPP срещу ICT

Мнениеот Newone » Сря Авг 10, 2005 11:15 pm

Не съм сигурен дали точно тук е мястото на темата или в "product consult"....Имам въпрос към всички, които се чувстват ПОДГОТВЕНИ!!!!!!!!!!!!Та така, имам идея/отдавна/ да си ъпгрейдна рамката и още не мога да реша за себе си какъв тип окачване да си взема...Става дума за трейл или ол маунтън рамка с ход 15-ина см, колебая се между два типа окачване/без оглед на цената/ VPP или ICT!!!!
т.е. Santa Cruz, Intense/Yeti???/ или Ellsworth,Turner/@Bikerider...Banshee:beer::beer:/
Предварително благодаря за ПОЛЕЗНИТЕ съвети8)8):beer::beer:
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Авг 10, 2005 11:23 pm

Reign?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Newone » Сря Авг 10, 2005 11:31 pm

Maestro и DW link са модификации на четиризвенното окачване, които на скромното ми НЕ8)-инженерно мнение идват малко претруфени...предпочитам по-изчистен дизайн...Въпросът ми е къде е разумното съотношение между комфорт и ефективност при катерене...абе best of two worlds...не че има вариант....."..и в рая.."
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Сря Авг 10, 2005 11:34 pm

Моят съвет няма да е много полезен :D
Аз лично, за себе си, бих избрал VPP. На практика това е избор между две много добри (според това, което съм чел за тях) окачвания, така че главната причина да избера VPP е отколешното ми увлечение по двете марки, които стоят зад него. ;)
Освен това, без да мога да посоча конкретни технически причини, но просто като общо впечатление в главата ми е останало, че VPP е с една идейка по-добро окачване от ICT. (Разбира се, това може да се дължи и на повечко суперлативи, използвани от американските журналисти, както и на това, че VPP е по-ново и малко "по-модно"). :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот batman » Чет Авг 11, 2005 12:10 am

Подкрепям админа - наскоро имах късмета да повъртя педалите на едно от колелата на Santa Cruzz, за няколко часа по баирите, и съм много впечатлен. VPP ми изглежда доста по-културна и по-рафинирана схема на окачване, отколкото ICT. Велосипедът с VPP е някак си по-стегнат при катерене, но това си е мое субективно мнение (Bikerider-а да не се обижда!). ;)
batman
 
Мнения: 516
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Вто Фев 03, 2004 2:08 am
Местоположение: Bangladesh

Мнениеот TOYAGA » Чет Авг 11, 2005 12:12 am

Хм, ясно е, че по тая тема могат да се изпишат (и са изписани) томове, без да се стигне до ясно и обосновано на железни факти заключение... Както спомена Любо, в цялата история има и сериозна доза маркетингов hype, който допълнително размива нещата... Не бих казал в никакъв случай, че Maestro, DW-Link, германския Float Link и дори добрия стар FSR са "просто модернизирани" (разбирай изчерпани) четириточкови системи... Със същата убеденост друг ще каже, че (също четириточковия по принцип) VPP събирА прах с години, преди да се превърне в новия BIG BANG, или пък че ICT е супербутикова история, за която са чували само некви си там американци...

Ако поставим нещата на малко по-изчистена основа и ги сведем до избор между VPP и ICT, аз бих подкрепил Любо и неговите аргументи - просто купувайки си SC или Intense, човек не си купува само технология, а и компетентност, качество, опит, култ и т.н. във възходящ ред :D:D:D

Лично аз ако реша някога да си купувам рамка с по-дълъг ход, категорично бих се насочил към продукт с европейски произход. КАТЕГОРИЧНО!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Чет Авг 11, 2005 12:33 am

[quote="TOYAGA"]

Лично аз ако реша някога да си купувам рамка с по-дълъг ход, категорично бих се насочил към продукт с европейски произход. КАТЕГОРИЧНО!
[/quote]


Ми що тогава го прати човека чак в Тайван ? Или Maestro е изобретен в Мюнхен ? Не бих се учудил ако дадеш доводи и в тая насока :baby::B)::nuts:;)...
А сега сериозно... моля ти се, изброй ги тези продукти с европейски произход, които влизат в класацията...
Иначе и моето скромно мнение (без да мога да приложа няколкотомната обосновка) е в духа на мнението на Любо... В тази категория май нещата опират до вкус, а и моят клони към SC и особено Intense... Абе ае стига че ми потекоха лигите...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Newone » Чет Авг 11, 2005 6:23 am

[quote="TOYAGA"]

Хм, ясно е, че по тая тема могат да се изпишат (и са изписани) томове, без да се стигне до ясно и обосновано на железни факти заключение... Както спомена Любо, в цялата история има и сериозна доза маркетингов hype, който допълнително размива нещата... Не бих казал в никакъв случай, че Maestro, DW-Link, германския Float Link и дори добрия стар FSR са "просто модернизирани" (разбирай изчерпани) четириточкови системи... Със същата убеденост друг ще каже, че (също четириточковия по принцип) VPP събирА прах с години, преди да се превърне в новия BIG BANG, или пък че ICT е супербутикова история, за която са чували само некви си там американци...

Ако поставим нещата на малко по-изчистена основа и ги сведем до избор между VPP и ICT, аз бих подкрепил Любо и неговите аргументи - просто купувайки си SC или Intense, човек не си купува само технология, а и компетентност, качество, опит, култ и т.н. във възходящ ред :D:D:D

Лично аз ако реша някога да си купувам рамка с по-дълъг ход, категорично бих се насочил към продукт с европейски произход. КАТЕГОРИЧНО!


[/quote]

Дай някой пример, моля.
Другата причина, поради която предпочитам гореспоменатите марки е, че при еднакъв ход на задницата, "Маестро"/Reign/ e най-тежкият вариант.Наистина не мога да се сетя в момента за трейл колело от европейски произход..:dunno:
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Авг 11, 2005 8:37 am

@ Newone & Капитана

ПРЕКАЛЕНО много хамериканска лиТРатура четете... Въпросът беше за VPP, ICT и подобни, а не за европейски велосипеди - затова се почувствах свободен да дам предложение за Тайпе, а не за Мюнхен...:D:D:D Пък и продължавам да съм на мнение (а и не само аз), че от гледна точка value for money, продуктите на Giant къртят миФки...

Що се отнася до европейските примери, ето ви един:

[b]Fusion Freak[/b]. С желаните от Newone 152 мм ход на задницата - което е БЕЗОБРАЗНО много според мен и не е никакъв trail/all mountain, a направо long travel enduro...:dunno:

[img]http://www.bike-side.com/shop/images/fusi_Freak_rot_weiss.jpg[/img]

ПЕРФЕКТНА КИНЕМАТИКА, перфектна репутация, произведен в Германия, възможност за покупка като frameset или за 100% индивидуална окомплектовка в завода – кво повече могат да ти предложат SC примерно? Возилото с показаната на снимката окомплектовка тежи под 14 кила...

Moга да дам още поне три примера за произведени в Европа „даси*бемамата” рамки с ход между 110 и 130 мм, но са няма да се отпущам в подробности, щото отлепям към Бааааанско ле си? :D:banana::banana::banana:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот C_Mo » Чет Авг 11, 2005 9:43 am

... с тея умни шокове каквато и система да избереш ще работи чудесно... или ужасно ;) зависи колко си в час какво се случва отзад.

Затова взимай нещо качествено като изработка, което ти допада и си го карай с кеф ;)
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Newone » Чет Авг 11, 2005 10:03 am

@Toyaga
10x за Фюжъна, ще потърся да попрочета повечко за него, а за Giant знаеш, че мненията ни съвпадат..Просто ми се иска да си взема някаква ултимативна гъзария....Чисто естетически аз съм фен на класическата "diamond shape", a изработката на Ellsworth e убийствена..На пръв поглед, разбира се/виждал съм един Truth на живо/, от друга страна VPP e много прехвалвана и ме интересуваше от теоретична гледна точка коя задница би работила по-добре...т.е. минимум "боб" при катерене и максимална отзивчивост надолу...:look:8):thumbu:
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Авг 11, 2005 12:27 pm

@NewOne:
:beer::beer::beer:

виж това
[url=http://www.mtbcomprador.com/pa/english/chapter4_5.htm#TheVirtualPivotPoint][u]VPP[/u][/url]
[url=http://www.mtbcomprador.com/pa/english/chapter5_5.htm#ICT][u]ICT[/u][/url]

доколкото съм се интересувал изобщо от ICT и VPP, аз лично съвсем субективно и теоретично също клоня към VPP. карал съм съвсем малко железния кон на Harka и ми хареса, но не мога да кажа нищо за практическо сравнение с ICT. И все пак ако пред мен стоеше твоя избор бих си взел VPP най-вече заради S-образния ход на задната ос, пък ако ще и да не е анодизирана рамката като на ellsworth...

btw, а защо Banshee Scream да има нещо общо с ICT? дизайна е същия, но за мен това не е ICT. високия main pivot поне на мен ми говори, че не е ICT.

@batman: за какво да ти се обиждам бре... :dunno:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Newone » Пет Авг 12, 2005 10:02 am

@Bikerider
Благодаря за инфото....На мене визуално геометрията на "Скрийм" и "Шапрал" ми прилича на ICT, вероятно бъркам
:banghead: Както и да е, явно ще е VPP, дано всичко е наред с ресурса;)
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Авг 12, 2005 11:22 am

[quote="Newone"]

@Bikerider
Благодаря за инфото....На мене визуално геометрията на "Скрийм" и "Шапрал" ми прилича на ICT, вероятно бъркам
:banghead: Както и да е, явно ще е VPP, дано всичко е наред с ресурса;)
[/quote]



Ами аз и преди съм цитирал Пипин:
"Finally, the geometry of the suspension linkage must be arranged to allow proper pedaling dynamics. The bike should sag into a stable position that will be plush to small bump impacts at the wheel but be unaffected by low amplitude pedaling forces, about the pivots. By placing the sag point at the correct tangent angle of the shock's dynamic curve, the suspension will progressively ramp up, further resisting pedaling forces. This is where the whole suspension system has to come together. The damping curve of the shock has to work together with the force curves from pedaling and bumps.
Getting the whole system to work harmoniously is an incredibly complex task. [b]I can design a 4 bar suspension system in around 4 hours. The suspension system on the Chaparral has over 400 hours of design and analysis work to perfect it.[/b]"

никъде ни дума за IC и "теории" относно положението му. щото няма и нужда от подобни "бързи и мръсни" хакове като ICT, за да се направи хубаво колело - моите кобилици се мърдат около един милиметър на око, когато стана и въртя нагоре като хамалин на 2-6, но окачването поема всяко камъче. Ако пък въртя културно и опъвам равномерно веригата, усещам колелото буквално като твърдак.
На теория, ако тръгна да търся тоя Instant Center на Скрийма, ми той е някъде пред шока, демек според "теорията" зад ICT моето окачване би следвало да се сгъва когато въртя. Да ама не :hbang:
Изобщо аз поне (доколкото аз съм в час) не мога да намеря грешка в разсъжденията на този пич Кен Сасаки в документа който цитирах ([url=http://www.mtbcomprador.com/pa/english][u]ето[/u][/url] целия му вариант).

в заключение според мен лично VPP определено е по-добрата система, ако ICT изобщо може да се нарече система, щото за мен ICT е грозен hack от рода на Curnutt клапата и SPV.

Да не говорим, че е по-елегантнoто окачване и има по-голям потенциал заради S-образния ход, както и не на последно място факта, че определено може да се намери VPP супергъзария на пазара :D:beer:.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Нед Авг 14, 2005 9:41 pm

@ Newone

[quote]Просто ми се иска да си взема някаква ултимативна гъзария....[/quote]


Ми с тва требваше да почнеш бе, брат'чед! :D:D:D "VPP срещу ICT", тинтири-минтири... Според мен ултимативните гъзарии не са нито с VPP, нито с ICT - голяма част от тях дори нямат задно окачване...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Newone » Пон Авг 15, 2005 7:06 am

[quote="TOYAGA"]

@ Newone

[quote]Просто ми се иска да си взема някаква ултимативна гъзария....[/quote]


Ми с тва требваше да почнеш бе, брат'чед! :D:D:D "VPP срещу ICT", тинтири-минтири... Според мен ултимативните гъзарии не са нито с VPP, нито с ICT - голяма част от тях дори нямат задно окачване...
[/quote]

E, освен всичко, смятам и да я карам въпросната гъзария:D:D:beer:
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Авг 15, 2005 8:09 am

[quote="Newone"]
E, освен всичко, смятам и да я карам въпросната гъзария:D:D:beer:
[/quote]


А свирки треа ли да върти? :D:D:D Сериозно - мисля, че след всичко казано досега, изборът силно се накланя в посока 5.5 EVP.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Newone » Пон Авг 15, 2005 7:34 pm

И аз така мисля вече...:D:D
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пон Авг 15, 2005 10:56 pm

След като изчетох всичко, дето е на страницата, цитирана от Марто и разбрах някои неща, а други не съвсем (физико-математиката на английски не ми е най-силната :rofl:, но поне изводите и заключенията на автора са ясни), стигнах до съждението, че според автора на това интересно четиво VPP и подобните на него окачвания (т.е. DW Link и Maestro примерно) са сред малкото, които имат потенциала да се откроят от останалите на пазара с реално по-добри качества, или по-точно с постигане на добра ефективност при педалиране без големи компромиси в лицето на негативни ефекти като pedal feedback и др. такива. Само че, това че имат потенциал не значи, че са го реализирали - всъщност за мен това е основният въпрос. Според автора на статията Santa Cruz и Intense не са :( Все пак, аз бих избрал VPP пред ICT, най-малкото и заради това, че идеята, стояща в основата му, е по-добра и напредничава, макар вероятно да не е реализирана напълно (поне според онзи сайт, за който не мога да изкажа мнение дали всичко написано е вярно или не, тъй като някои от доказателствата ме затрудниха ;)). Та така...
Intense 5.5 EVP звучи много, много добре! :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот hlebarka » Вто Авг 16, 2005 12:32 am

Каква гъзария, дори няма кобилици.
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Авг 16, 2005 8:30 am

Абе и менци няма.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Авг 16, 2005 11:28 am

[quote="Admin"]
Intense 5.5 EVP звучи много, много добре! :D
[/quote]


SC VP-Free в анодизирано черешово :banana::banana::banana::banana:

не ме слушайте, замечтах се за vpp танк... :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Вто Авг 16, 2005 11:48 am

[quote="bikerider"]
SC VP-Free в анодизирано черешово :banana::banana::banana::banana:
[/quote]


Да, точно този модел и точно в този цвят ми е един от най-най-любимите байкове :agree::D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот marshall__ » Сря Авг 17, 2005 2:46 pm

анодизирана черна v10 с бял триъгълник отзад.. ;)
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот TOYAGA » Сря Авг 17, 2005 8:15 pm

Шоколадово кафява с къдрав триъгълник отпред...;)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот velco » Чет Авг 18, 2005 12:07 am

[quote="TOYAGA"]

Шоколадово кафява с къдрав триъгълник отпред...;)
[/quote]

:naughty:
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Авг 18, 2005 8:42 am

[quote="TOYAGA"]

Шоколадово кафява с къдрав триъгълник отпред...;)
[/quote]

:offtopic:Ъъъъ... не може ли малко да я подстрижем/обръснем?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Авг 18, 2005 10:00 am

сакън!!! :lol:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Newone » Чет Авг 18, 2005 10:13 am

Само малко триминг "Brasilian wax":bouncy::bouncy::beer:
Life is a short, warm moment!
Аватар
Newone
 
Мнения: 1036
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 03, 2004 5:46 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Авг 18, 2005 10:15 am

:liplick::beer:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта