Настройка на накладки за Shimano M-475?

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Настройка на накладки за Shimano M-475?

Мнениеот Shadowknight » Вто Авг 09, 2005 12:14 pm

Привет на всички!

Пробвах "търсене" и след като сървъра на mtb-bg.com ми даде вежливото съобщение
Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e31'
Timeout expired
/forum/search.asp, line 547


...реших да питам тук ;-)

Как се настройват/регулират накладките на Shimano M-475? Спирачката е евтина, и не виждам никъде нещо, предназначено за приближаване/отдалечаване на накладките от спирачния диск... въпреки това, не може от Shimano да не са помислили за това... Все пак, и двете накладки се износват малко по малко, и рано или късно ще се отдалечат от диска и ще е необходим реглаж; другото е, ако си свалиш колелото примерно (спукана гума) и после го поставиш обратно, може съвсем минимално, но все пак да се променят разстоянията и пак да е необходимо фино настройване...

Предварително благодаря - нямам опит с дискови спирачки, само с V-brakes... :beer:
Shadowknight
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 3:42 pm

Мнениеот M1010X » Вто Авг 09, 2005 12:23 pm

защо не погледнеш в [url=http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=3606]самото ЧЗВ[/url]? малко повече тършуване ще е, отколкото със сърча, но все пак...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот mcrae » Вто Авг 09, 2005 12:23 pm

мисля че може да се регулира само подвижната (външна) накладка, просто с натягане на жилото
при следващия модел - M465 има вече реглаж на двете накладки с шестограми
mcrae
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 8:31 pm
Местоположение: Sweden

Мнениеот Shadowknight » Вто Авг 09, 2005 12:31 pm

[i]@M1010X[/i]
Търсих, "M-475" се среща само на едно място и води към тема, където пише че спирачките не струват :D
(за което съм съгласен, ама за момента, с този модел ще карам, като се поизноси главината отпред/капла/предната дискова, ще видим - все ще мога няколко хиляди километра да изкарам:-)

[i]mcrae[/i]
Видях, че може да се натегне леко жилото на едната накладка - а другата?? Ако спирам и спирам и регулирам само [b]едната[/b] (подвижната) накладка, какво ще се случи накрая??

[i]@Everybody[/i]
Ако някой се сети, дали има начин да се регулира и неподвижната накладка, нека пише... В противен случай, отивам още днес на Витоша и ще се кача високо-високо-високо и после ще се пуууууснаааа по шосетоооо и докато не ми изгорят накладките и спирачките - и после бегом в магазина, за нови M-465 или, още по-добре, M-495
:D :D :D
Shadowknight
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 3:42 pm

Мнениеот bikerider » Вто Авг 09, 2005 12:31 pm

[quote][i]Originally posted by
Пробвах "търсене" и след като сървъра на mtb-bg.com ми даде вежливото съобщение
[quote]Microsoft OLE DB Provider for SQL Server error '80040e31'
Timeout expired
/forum/search.asp, line 547[/quote]


[/quote]


<offtopic>
между другото и на мен ми направи впечатление - от няколко дена search-а или е ужасно бавен или гърми.
</offtopic>
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Вто Авг 09, 2005 12:34 pm

[quote="Shadowknight"]
Видях, че може да се натегне леко жилото на едната накладка - а другата??
[/quote]


Дано да не бъркам модела, но вътрешната накладка би трябвало да се регулира отвътре откъм спиците. Бъркаш през спиците и регулираш.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Авг 09, 2005 12:41 pm

Точно така - външната се регулира с жилото, а вътрешната с шестогран през спиците. Болтът е направен да се върти на стъпки.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот mcrae » Вто Авг 09, 2005 12:52 pm

[quote="NovemberCharlie"]

Точно така - външната се регулира с жилото, а вътрешната с шестогран през спиците. Болтът е направен да се върти на стъпки.
[/quote]

ама аз доколкото разбрах това го няма при Мч75,а при ч65, аз съм с такива и като питах преди месец-два ми обяснихте как стоят не6тата
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.p ... mano%2C465
но не съм вийдал 475, така че не съм сигурен
mcrae
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 15, 2005 8:31 pm
Местоположение: Sweden

Мнениеот Shadowknight » Вто Авг 09, 2005 12:52 pm

[quote="NovemberCharlie"]

Точно така - външната се регулира с жилото, а вътрешната с шестогран през спиците. Болтът е направен да се върти на стъпки.
[/quote]

Благодаря! Така се и оказа - въртиш през спиците и неподвижната накладка се приближава или отдалечава от диска! :beer: (Доста неудобно, BTW...)

[size=67]:offtopic:Моделът на Shimano M-465, който е малко по-добър и е за Center Lock главина, струва дори по-малко от М-475, жалко, че не слагат него на Drag OTE...[/size]
Shadowknight
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 3:42 pm

Мнениеот Shadowknight » Вто Авг 09, 2005 12:59 pm

[quote="mcrae"]
ама аз доколкото разбрах това го няма при Мч75,а при ч65, аз съм с такива и като питах преди месец-два ми обяснихте как стоят не6тата
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.p ... mano%2C465
но не съм вийдал 475, така че не съм сигурен
[/quote]

Не, и двете накладки се регулират, аз като оглеждах болта в началото (който е зад неподвижната накладка), така си и мислех, че с него тя се регулира, но просто не бях сигурен... А пък другата накладка - с жилото се регулира, с болта или дори обтягане на самото жило малко, ако се наложи... Почти като класически M-420, какво друго да се очаква от Shimano :-)

Благодаря на всички за помощта! :)
Shadowknight
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 3:42 pm

Мнениеот TOYAGA » Вто Авг 09, 2005 1:02 pm

[quote]Доста неудобно, BTW...[/quote]


За тия пари - ТОЛКОЗ! Че и претенциозен, дебиш! Френска направа... :puke:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Вто Авг 09, 2005 1:09 pm

:offtopic:

@Shadowknight

[quote="Shadowknight"]
Търсих, "M-475" се среща само на едно място [/quote]


В случая проблемът не е в търсачката ;) Пълното име на спирачкта е BR-M475 - следователно, за по-кратко, само М475, но без тире :thumb:

@bikerider
Наистина май й става нещо на търсачката, ще питам капитана, като се поосвободи малко, от какво може да е - дали просто от нарастването на темите (респективно на базата-данни) или от нещо друго... Хубавото поне е, че онзи проблем, за който ми каза наскоро, не съществува, поне при мен :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Авг 09, 2005 1:33 pm

[quote="Admin"]
@bikerider
Наистина май й става нещо на търсачката, ще питам капитана, като се поосвободи малко, от какво може да е - дали просто от нарастването на темите (респективно на базата-данни) или от нещо друго... Хубавото поне е, че онзи проблем, за който ми каза наскоро, не съществува, поне при мен :beer:
[/quote]


Да, аз проверих и наистина вече го няма. Може би е било стар бъг и не съм забелязъл, че е оправен.

@Shadowknight: ако спирачката (независимо от модела) има и болт за реглаж на външната накладка, тогава откъм лостчето само се обира хлабината на жилото, тоест да няма празен ход на лостчето в началото.
всякакви реглажи на накладките поради износване или реглаж на модулацията следва да се правят при апарата с тези болтове. единствено при спирачки като твоята жилото служи и за реглаж на външната накладка.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Shadowknight » Вто Авг 09, 2005 4:01 pm

[quote="bikerider"]
@Shadowknight: ако спирачката (независимо от модела) има и болт за реглаж на външната накладка, тогава откъм лостчето само се обира хлабината на жилото, тоест да няма празен ход на лостчето в началото.
всякакви реглажи на накладките поради износване или реглаж на модулацията следва да се правят при апарата с тези болтове. единствено при спирачки като твоята жилото служи и за реглаж на външната накладка.[/quote]

Точно така! Тъй като подвижната накладка няма болт за реглаж, очевидно тя се регулира с жилото. Другата (неподвижната) накладка вече я регулирах, всичко ОК:-)

[quote="TOYAGA"]
За тия пари - ТОЛКОЗ! Че и претенциозен, дебиш! Френска направа...[/quote]

Не съм претенциозен, само констатирах! Като за дискова спирачка до около 60 лв., тази не е лоша и ще върши работа, колкото ще върши... После ще видим. Не се заяждай, моля! :mad:
Shadowknight
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Мар 29, 2005 3:42 pm


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 63 госта