драг behemoth разлуфтена (?) рамка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

драг behemoth разлуфтена (?) рамка

Мнениеот prachonko » Нед Авг 07, 2005 11:20 am

какото някои от вас може би знаят, че отскоро имам такова колело - най-много 3 седмици и почвам да се разочаровам. досега не съм имал сериозни проблеми (надявам се и този да не е), но отскоро забелязах, че когато хвана коелолото за седалката и го бутна настрани и го пусна на земята се чува едно тракане. Реших да погледна отдолу дали ще видя нещо и го обърнах и в точката на окачването точно до касетката като го притисна виждам, че има луфт. Движи се почи незабележимо, но трака. катого притисна на страни виждам да мърда съвсем малко- по-малко и от милиметъра. в софия ще съм след около месец и тогава ще отида във веломания и за това реших да пробвам да затегна болта само - белким стане нещо... обаче на всичкото отгоре със шибания шестограм го изтървах и болта леко се попрецака - все пак си хваща ама реших да не го пипам повече. интерсува ме далиако го карам още 1 месец ще има някакви необратими прецаквания по колелото? ако има нужда от смяна на лагерите ще си събера пари и ще ги сменя, само ме интересува нещо на саматарамка дали може да стане ако го карам така??!? много се чдосвам, че така стана ама кво да се прави...
пс като си карам колелото не чувам никакви тракания и т.н. или поне не ги усещам, но мисляче ги няма...
prachonko
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 31, 2005 11:54 am

Мнениеот Admin » Нед Авг 07, 2005 11:36 am

Кажи все пак кой модел Behemoth - новия (2005) или стария? Предполагам, че стария...
Принципно не е хубаво да се кара с луфтове, но не винаги е и фатално - зависи от това къде е луфта, как и колко караш и т.н.
Все пак най-добре е някой от многото собственици на този модел колело да сподели повече...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот prachonko » Нед Авг 07, 2005 11:55 am

става въпрос за новия модел и то не знамдали е точно луфт, щото трябда да се натисне за да щракне. а и като натискам самата гума отзад нищо не се чува. трябва да се притисене в средата за да се получи звука
prachonko
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 31, 2005 11:54 am

Мнениеот prachonko » Нед Авг 07, 2005 11:59 am

луфт все пак е така да си се движи свободоно,нали, но при мен не е така, трябва да се оприложи сила.. пробвах и на еин друг бехемот на няколко месеца и той е така, при него се усеща малко по-слабо, но пак го има.... аве аз го пазя толковамного тва колело никакн е съм го блъскал...а от магазинами го бяха сглобили накриво бяха ми сложили отзад мюамортисьора на една страна и направо се съмнявам дали някой майстор нещо си е свършил работата "както трябва"...
prachonko
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 31, 2005 11:54 am

Мнениеот mih » Нед Авг 07, 2005 1:20 pm

[quote="prachonko"]

отскоро забелязах, че когато хвана коелолото за седалката и го бутна настрани и го пусна на земята се чува едно тракане.
[/quote]


[quote="prachonko"]

аве аз го пазя толковамного тва колело никакн е съм го блъскал...
[/quote]


малко се съмнявам, че това е начинът за проверка за луфт, както и че го пазиш толкова много...
:dunno:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот Admin » Нед Авг 07, 2005 1:28 pm

може и луфт да е, така както описваш нещата, със сигурност има някакъв проблем в ставата на окачването ти. Не съм специалист по луфтовете, моите лични велосипеди досега са били все тъврдаци, а и явно става дума за нещо, което е трудно да се диагностицира само по описание. Това, че си успял да увредиш болта на оста ме навежда на мисълта, че едва ли е от недобро стягане на тези болтове.
Не мисля, че проблемът е голям (засега), но все пак при първа възможност го закарай на гаранционен сервиз.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот prachonko » Нед Авг 07, 2005 1:44 pm

mih, незнам какво разбираш от това, което казвам, но наистина го пазя и не го блъскам Не съм казал че така се проверява дали има луфт и не го блъскам в земята, ако така си мислиш. просто го местя настрани и му опирам гумата в земята и тогава трака. наистина си пазя колелото. и не го блъскам ! а и най-ме е яд, че и гаранцията сигурно няма да
ми признаят като видят ще болта одран
prachonko
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 31, 2005 11:54 am

Мнениеот mih » Нед Авг 07, 2005 4:15 pm

[quote="prachonko"]

mih, незнам какво разбираш от това, което казвам, но наистина го пазя и не го блъскам Не съм казал че така се проверява дали има луфт и не го блъскам в земята, ако така си мислиш. просто го местя настрани и му опирам гумата в земята и тогава трака. наистина си пазя колелото. и не го блъскам ! а и най-ме е яд, че и гаранцията сигурно няма да
ми признаят като видят ще болта одран
[/quote]

чак пък за одран болт да не спазят гаранцията се съмнявам.
а иначе за пазенето ти вярвам, просто, както си ги описал, нещата изглеждат малко по-различно и затова ти обърнах внимание
:)
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот prachonko » Пет Авг 12, 2005 10:57 pm

Може ли някой да ми обясни горе-долу как е устроена тази част от окачването? Не мога и да разбера в крайна сметка на лагери ли е рамката или на втулки :confused: !???
prachonko
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 31, 2005 11:54 am

Мнениеот Disclaimer » Вто Авг 30, 2005 9:50 pm

Emi bratle az karam stariq model behemoth i sum 4uval 4e na noviq ima nqkvi problemi s ramkata ot mnogo hora.drugo ne moga da kaja.
"Imagination is more important than knowledge."
Disclaimer
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 10:29 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Peca » Сря Авг 31, 2005 9:42 am

И при мен има същия проблем с втулките,които държат шока.Когато повдигна леко седалката и си сложа пръстите при болтовете усещам луфт,въпреки че съм ги стегнал до край!Ето къде е проблема:
[img]http://www.bgphoto.net/photos/2788/o632610818649843750.JPG[/img]
Peca
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 10:15 pm
Местоположение: East Timor

Мнениеот flat-6 » Сря Авг 31, 2005 8:06 pm

az imam su6tiq problem s f5 cata su6tite boltove koito durjat 6oka tiq 6okobe sa gadni i davat mnogo naprejenioe na ramkata re6enieto e smqna pri purva vuzmojnost na 6oka s ne6to s maslo koeto 6te spomogne za po plavnoto dvijenie i da nqma podbivane na 6oka.nai veroqtno e aluminiqt da ti se e pdvil.takak e pri men.az obiram lufta sus tunki lenti debel nailon koito slagam mu bolta i 6oka.stava za okolo 50-80km i posle pak.taka e dokato se smeni 6oka.posle novite po skupi 6okove osven maslenoto smek4avane(koeto 6te predotvrati ritaneto i podbivaneto) sa i s teflonovo pokritie i sa mnogo zazdraveni na tezi mesta problemi nqma da ima6.

zatqgai hubavo bolta da ne podbie i kobilicite na ramkata tova moje6 da napravi6 za da go opazi6 koleloto dokato si kupi6 nov 6ok:agree:
Винаги [color=red]отгоре, и винаги надолу!!![/color]
Аватар
flat-6
 
Мнения: 227
Рейтинг: 1540
Регистриран на: Пон Окт 25, 2004 2:07 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Авг 31, 2005 11:38 pm

Ако наистина луфта е във тефлоновите втулки на шока, говорим за косуматив (wear & tear) който се подменя редовно и няма нищо общо с гаранцията. Това са си триещи лагери и се износват от каране.

Сменят се като всички лагери с набиване в шока.

Иначе съм съгласен, че шок с маслено смекчаване би удължил живота им. Не знам точно какъв е фабричния шок, но се съмнявам лагерите му да нямат полимерно покритие. Найлона на flat-6 (hint: изолирбанда издържа повече ;)) компенсира изхабеното полимерно покритие.
Освен това болта би трябвало да не минава през шока, а през втулки набити в тефлоновите лагери (т.е. оста им). Там трябва да се намотае компенсиращия найлон или изолирбанд.

А ако наистина хлопането е при болта и кобилицата, значи втулките (не лагерите) на шока са къси и не покриват добре разстоянието между планките на окачването и съответно шока не може да се застопори в планките дотатъчно здраво, което разбива алуминия на кобилиците. Нови по-дълги втулки или дистанционни шайби биха решили проблема веднъж завинаги, както и шайби под главата на болта за да стиска кобилицата на по-голяма площ и да може да се затегне повече без опасност за алуминия на планката.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Brave » Чет Сеп 01, 2005 9:43 am

Шока на снимката не е ли ДНМ Торч? Защото ми мяза на такъв и той е с маслено смекчаване. Не е от хубавите, разбира се. Обаче, имам един въпрос относно, начина по който е разположен - не е ли с главата надолу, от общоприетия начин за разполагане? Не знам, дали има подобно нещо, особено след като така си го сглобяват в Драг, но моя (същия ДНМ) издава гадни пльокащи звуци, ако врътката за рибаунда е отгоре, докато ако е обратно, заспива. Просто от личен опит го знам, защото се ядосвах няколко дни с него, докато донякъде случайно не го обърнах, при един от опитите да го поправя.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Мнениеот bikerider » Чет Сеп 01, 2005 10:13 am

По-вероятно е да не ти е обезвъздушен шока.

Не би трябвало да има разлика в положението за монтаж, освен ако производителя не казва изрично нещо по въпроса.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта