Как се разглобява Драг Бегемот

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Как се разглобява Драг Бегемот

Мнениеот Brave » Пон Авг 01, 2005 9:13 am

Преди няколко дни си взех тази рамка на старо и веднага се сблъсках с този проблем - как да разглобя втулките за да ги сменя - развих болта, който ги държи, но явно има и още нещо, което ги задържа - не знам, дали са набити една в друга или пък са на някаква резба. Ако е второто, не знам, как се развива, след като едната втулка (тази с резбата за болта) има изрязан шестостен 10мм, но другата е напълно гладка. Когато въртя чрез шестостена едната, другата се върти заедно с нея. През тъничкия процеп, който се е отворил от луфта на втулките, ми се струва, че виждам някакви шлици, което ме навежда на мисълтта, че другата втулка, не е трябвало да може да се върти спрямо ръката(arm), но е насилена и превъртяна. Ако е това, проблема не е толкова голям, защото вкъщи на фрезата, ще направя другата втулка да може да се хване с някакъв ключ или отвертка, но ми се щеше, преди да прибягвам до подобни простотии, първо да попитам, да не би разглабянето да има някакъв чалъм, който не съм схванал.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Мнениеот GОA2 » Пон Авг 01, 2005 10:06 am

Ми гуей са.
Завиваш болта до някъде, не го стягаш, и с шестограма (8) държиш контра. Вече си свалил десния курбел, нали ? От другата страна завираш
шестограм 12 и въртиш на ляво.
Така ще излезе дясното парче от оста. По (горе-долу) средата на рамката двете се заклещват, за това трудно излизат. Другото ако не ще после - с леко почукване.
:headpho:
[center]Слей се с тълпата. Остави глупаците да блестят.
GОA2
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:08 pm

Мнениеот Brave » Пон Авг 01, 2005 10:30 am

Рамката е съвсем гола - няма курбели или други пречки. Но нещо, явно не разбрах от обяснението, защото така както си представям нещата, ако завия болта до някъде, хвана го с шестограма 8мм да не се върти и завъртя втулката чрез изрязания в нея шестограм в ляво (разбирам: обратно на часовниковата стрелка), ще почна да развивам болта, докато го развия.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Мнениеот GОA2 » Пон Авг 01, 2005 10:52 am

Е, трябва и аксиално да го понатиснеш бол'чето.
Идеята е болта да остане неподвижен и да се развие "втулката" (която няма нищо общо с втулката, която трябва да сменяш).
А бе вместо да пишеш тук - 'фащай 6ограмите и чука и действай.
[center]Слей се с тълпата. Остави глупаците да блестят.
GОA2
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:08 pm

Мнениеот Brave » Пон Авг 01, 2005 11:18 am

Благодаря, ще пробвам, макар, че бая потропах по тоя болт вчера. Колкото до писането - малко ще ми е проблем да плесна рамката на средата на офиса, да наизвадя 6-грамните ключета, чука и да разглабям :) Шефа ще е щастлив да ме види така.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Мнениеот Brave » Вто Авг 02, 2005 7:43 pm

Стана, просто не съм млатил достатъчно, сигурно от страх за новата ми рамчица. ГОА, много ти благодаря.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Мнениеот shaggy86 » Сря Авг 10, 2005 2:18 pm

повдигам отново темата
рамката е същата но е на лагери
има един дълъг шестогнанен болт
с резба в единия край и две шайбички и една гайка
като го махна рамото си се движи и не знам как и кое да млатя?
благодаря!:angel:
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот GОA2 » Сря Авг 10, 2005 11:17 pm

Моля. Радвам се че и на теб ти бях полезен.
[center]Слей се с тълпата. Остави глупаците да блестят.
GОA2
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:08 pm

Мнениеот Brave » Чет Авг 11, 2005 12:04 am

Тъй като, тази рамка, фабрично е на втулки, то твоята е "афтър-маркет тунинг" и по-скоро трябва да питаш този който ти я е правил, тъй като не е ясно, как точно е лагерована твоята. Ако е стандартното лагероване в Веломания, поне, както ми го обясниха на мен, би следвало да има набита в отвора на предната част на рамката, втулка, която да редуцира размера, до подходящ, за да се прекара оста на сачмените лагери, леглата, на които са фрезовани в ушите на рамото. Ако твоята е така, след като си махнал болта, вероятно, е нужно да избиеш оста на лагерите и тогава рамката ще стане на две отделни части, но това е само предположение, тъй като не съм виждал рамката ти.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта