изкривено ухо за задния дерейльор!!!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

изкривено ухо за задния дерейльор!!!

Мнениеот nme » Съб Юли 30, 2005 6:58 pm

значи днес си купих клипсове от бас, много яка работа! направо няма база за сравнение с обокновените педали. та карам си аз, още несвикнал с по-здравата ми обвързаност с колелото и паднах няколко пъти (според мен нормално за първо каране). и точно като се прибирах към нас паднах много каръшки пред блока :banghead: и изкривих ухото за дерейльора. и сега моля за съвети как да действам. мерси предварително :beer:
Не го насилвай, вземи по-голям чук!
Аватар
nme
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 9:22 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Ozzie » Съб Юли 30, 2005 8:29 pm

Ако не е много криво, можеш и сам да си го изправиш ръчно по способа [b][u]оправи се сам, [/b][/u]:nuts: т.е. да го наместиш в надлъжната и напречната равнина така както ти се вижда най- добре. Другия вариант е да тичкаш до БАС или да врътнеш едно телефонче да ги питаш дали имат инструмент за изправяне на ушенца. Ако пък ухото е изкривено много, най- добре новичко.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот nme » Нед Юли 31, 2005 12:57 am

10х за инфото. на око като го гледам е изкривено с 15-20 градуса. мисля да пробвам да го изправя внимателно с чук. ако се преебе ше си взема ново. а да знаете колко струва горе долу? и къде мога да намеря?
Не го насилвай, вземи по-голям чук!
Аватар
nme
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 9:22 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Нед Юли 31, 2005 10:03 am

А каква е рамката? Ушите, които съм виждал да се продават, са по около 15 лева.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Нед Юли 31, 2005 10:07 am

[quote="nme"]

мисля да пробвам да го изправя [b]внимателно с чук[/b]. ако се преебе ше си взема ново. а да знаете колко струва горе долу? и къде мога да намеря?
[/quote]

чакай, не е нужно чак да грабваш чука... :nono:
най-малкото първо разбери дали в момента има уши в наличност като за твоята рамка...;)
пробвай да свалиш дерайльора и да хванеш ухото с френски ключ с по-дълго рамо. опитай се да го изправиш с минимум движения, защото колкото повече го местиш, толкова по-меко става ухото. дори и добре изправено то вече е по-меко отколкото като ново и е добре да го смениш при първа възможност, като изправеното да си имаш (носиш) като резервно.
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот nme » Нед Юли 31, 2005 10:08 am

@cocko: жълта:D
твърдак за ХС, незнам ква марка е.
@mih: аз търся временен вариант за 2-3 дена докато си намеря ново. всъщност като се замисля идеята с френски ключ (или водопроводен такъв) е доста по-добра от вандалските ми намерения:) 10х
Не го насилвай, вземи по-голям чук!
Аватар
nme
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 9:22 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Bodom » Нед Юли 31, 2005 11:16 am

Аз наскоро изкривих ухо. С чук НЕ СТАВА. Поне аз нищо не постигнах по този начин. Изправих го с една стяга, която да го държи за ръба на масата и напъвах с нещо като клещи(по скоро ръчна стяга). И въпреки, че изглеждаше идеално право - сега дерайльора ми стои леко посукан, но поне работи. При първа възможност ще сменя ухото. Така работа не става :)
Аватар
Bodom
 
Мнения: 484
Рейтинг: 1722
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:01 am
Местоположение: София

Мнениеот Phantom » Нед Юли 31, 2005 12:08 pm

Не с чук.Френскя ключ е достатъчен аз вече два пъти си изправям така.
Лесно ми е, защото се задоволявам само с най-доброто.
Phantom
 
Мнения: 197
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 11:18 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nme » Нед Юли 31, 2005 12:24 pm

хмм не успях да изправя добре ухото с френския ключ. може би този, с който разполагам не е подходящ за целта, не съм сигурен. утре ше мисля кво да правя, щото сега отивам да загрея (разхладя) с няколко бири за мача довечера!
Само Левски:hbang2:
Не го насилвай, вземи по-голям чук!
Аватар
nme
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 9:22 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот GОA2 » Нед Юли 31, 2005 7:54 pm

[quote="bodom"]

И въпреки, че изглеждаше идеално право - сега дерайльора ми стои леко посукан, но поне работи.
[/quote]

Ушите, които съм виждал до сега са леко усукани (нови) и рамото на дерейльора се приближава повече към спиците. На мен ми правиха ухо по поръчка (фрезист), и естествено стана право. Сега дерейльора стои малко на криво (навън) но сивърши работата перфектно, въпреки че се изкриви малко и рамото (пак навън) след завирането м/у спиците.
[center]Слей се с тълпата. Остави глупаците да блестят.
GОA2
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:08 pm

Мнениеот bikerider » Пон Авг 01, 2005 8:54 am

без да искам да назидавам никого, бих ви препоръчал да спрете с тия тинтири-минтири, лостове, менгемета и подобни направи-си-сам изпълнения. Не мога да си спомня колко уши съм огъвал (над 20 са всеки случай). Изправянето с нещо различно от подоходящ инструмент винаги водеше до шупли и отслабване на ухото, с още по-лощи резултати, независимо от вниманието и старанието. Имал съм дору случай да падна заради изправяно от мен ухо.

Има един единствен [b]лесен, бърз и ПРЕЦИЗЕН[/b] начин - чрез специализиран инструмент. Има го на Стадиона в Педерацията, както и в БАС. Няма начин да ръка да се постигне такава прецизност, тоест дерайльора да е хем вертикално надолу, хем да е успореден на равнината на венците, освен чрез такъв инструмент (който се интересува да провери в parktool.com)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Phantom » Пон Авг 01, 2005 9:52 am

Разбира се,bikerider абсолютно си прав,това е само един начин за временно изправяне на ухото.Няма нищо по хубаво от ново ухо.
Лесно ми е, защото се задоволявам само с най-доброто.
Phantom
 
Мнения: 197
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 11:18 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Авг 01, 2005 10:18 am

[quote="Phantom"]

Разбира се,bikerider абсолютно си прав,това е само един начин за временно изправяне на ухото.Няма нищо по хубаво от ново ухо.
[/quote]


Точно това имах предвид, че инструмента има голямо рамо и много лесно се изправя ухото с минимална сила. Иначе при изцепки със силата поне моите уши заминаха два дена след подобно "изправяне". Оттогава колкото пъти ми се е налагало винаги съм ползвал такъв инструмент и не съм съжалявал.
А новото ухо е друга бира. Малко религиозен въпрос като с лепенето на феродо ;):8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот nme » Пон Авг 01, 2005 2:37 pm

аз въпреки всичко си позволих (в името на нАучния експеримент и общото благо) да дам ухото на един приятел за да го изправи на преса. довечера ше споделя първите впечатления... пък може това да се окаже един приемлив вариант за временно решаване на проблема :)
Не го насилвай, вземи по-голям чук!
Аватар
nme
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 9:22 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nme » Пон Авг 01, 2005 11:37 pm

резултатът от пресата е много добър с тенденции на отличен:8D: тва обаче е след оглед на око... утре след монтажа ще знам кво съм постигнал в крайна сметка:dunno:
Не го насилвай, вземи по-голям чук!
Аватар
nme
 
Мнения: 30
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2005 9:22 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот melbata » Нед Авг 07, 2005 9:50 pm

и кво са, варви ли пауара :)
melbata
 
Мнения: 78
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Нед Юли 17, 2005 11:12 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот biggfoot » Пон Авг 08, 2005 2:13 pm

Много съм загрижен. Никъде няма уши за Бехемот. Претърсих форума, но не намерих някой да е писал нещо за този проблем. Във веломания повече нямало да носят. Дочух, че може да се правя уши на фреза. Може ли някои да ми поясни как стават тези неща. Къде има фрезист, трябва ли да му занеса материал, от какъв алуминии трябва да бъде ухото, от къде да намеря такъв алуминии, достатъчно ли е да му занеса старото ухо и по него да се направи копие, колко ще струва това удоволствие и т.н. Благодаря предварително.
Take the long road and ride it
Аватар
biggfoot
 
Мнения: 225
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:24 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пон Авг 08, 2005 2:54 pm

В [url=http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=3606]ЧЗВ[/url] има много теми за ушите, включително как и къде евентуално могат да ти направят! но си трябва и доста четене, де;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот biggfoot » Пон Авг 08, 2005 7:21 pm

:lol:как не ми хрумна?:D
Take the long road and ride it
Аватар
biggfoot
 
Мнения: 225
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:24 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пон Авг 08, 2005 7:37 pm

Какво имаш предвид, че си чел темите и там няма инфото, което търсиш, или нещо друго? :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот biggfoot » Пон Авг 08, 2005 7:52 pm

Не просто наистина не се сетих! Не знам защо.:dunno:
Въпреки това сега прочетох написаното в ЧЗВ и не открих някой да е писал къде може да се намери фрезист. Също така не пише дали трябва да му нося матриял. Дали ще има точно такъв алуминии, какъвто ми трябва?
П.п. Препоръчаният в "Специализирани услуги" фрезист днес ми каза, че не иска повече да се занимава с колела.
Take the long road and ride it
Аватар
biggfoot
 
Мнения: 225
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Сря Окт 13, 2004 12:24 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пон Авг 08, 2005 10:00 pm

Мдааа, това е една от причините по темите да не пише за фрезисти или пък написаното да не е актуално - за съжаление някои от тях решават да не се занимават с колела, други пък се преместват и изобщо...голяма каша! Може би трябва да се направи отделна тема само за фрезисти :D Или пък просто повече хора да споделят в [url=http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=2646]съответната тема[/url] къде успешно са им правили такива специализирани услуги ;)
За материала - той все ще може да ти намери някакъв, но не очаквай да знае какъв точно :D Ако имаш откъде, най-добре е ти да си намериш. Иначе някой спомена за складовете за изкупуване на цветни метали, но и там едва ли ще могат да ти кажат за дадено парче алуминий от кой вид точно е. :dunno:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта