Затегната? средна касета

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Затегната? средна касета

Мнениеот omerta » Чет Юли 28, 2005 9:11 pm

Проблемът е следния:напоследък усещам,че въртенето става по-трудно,сякаш съм на нереално тежък оборот.Като сваля веригата и завъртя педалите с ръка-прави 2-3 оборота и рязко спира.не се чува никакъв шум,имам чувството че се е затегнало нещо,но не знам как да разреша проблема.Помагайте!
omerta
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 7:41 pm

Мнениеот RaveUnit » Чет Юли 28, 2005 9:23 pm

[url=http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/product_info.php?products_id=496]квадрат[/url]
[url=http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/product_info.php?products_id=659]ISIS[/url]
[url=http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/product_info.php?cPath=55_76&products_id=316]Octalink[/url]
има и други, тези са само най-бързо достъпните ми примери
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот Rotting » Чет Юли 28, 2005 9:23 pm

Ами когато средното ти движение е ос с две сачмени лагерчета и два странични "кожуха", които се навиват на резбата на средната тръба на рамката, е нормално при развиване на контра-гайката на единия "кожух" и разбиване на някое от лагерчетата и излизане на сачма, тя да "засече" и оста да спре да се върти. Така може да се надере или леглото на оста, или леглото на кожуха.
Каквато и да е причината, защо не инвестираш между 10 и 20 лева за една средна касета с машинни лагери. Аз съм с Труватив за 19 лева. Има и Неко за 14 лева, които са с два капсуловани лагера и метални "кожуси", без пластмасови части, като някои евтини Шимански касети. За мойта не знам, но на Некото му махаш лагерите и си купуваш нови, между 1 и 2 лева са българските.

Едит:
RaveUnit, изпревари ме, и аз мисля, че Shimano Deore Octalink не е лоша инвестиция, но ми се струва, че omerta едва ли ще реши да сменя и курбели за сега. Но ако го направи - една крачка напред.
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Чет Юли 28, 2005 9:28 pm

За да се стигне до касетата трябва да се свалят курбелите, кето става със специален инструмент (в никакъв случай чук!). За да се затегне/ разхлаби ти трябва пак специален ключ. Евентуално бих пробвал да смажа с някакво масло.
П.С. Колкото и безмислено да звучи, май касетите се завиваха в посока обратна на посоката на въртене, но не съм сигурен. Верно е много безмислено, ама като завивах моята май така беше.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот omerta » Чет Юли 28, 2005 9:41 pm

Може би не се изказах разбираемо,но преди 50 дена си сложих ( МИ сложиха,разбира се) касета Труватив,та именно в нея май е проблема...Искаше ми се да узная дали е възможно така да се затегне за толкова кратко време,и дали е възможно и да се отхлаби.
omerta
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 7:41 pm

Мнениеот Cocko » Чет Юли 28, 2005 9:47 pm

Карал съм този Труватив и не съм имал никакви проблеми с него. Сега карам едно много по- болклучаво нещо, пластмасово и грозно и пак не съм го повредил. А да се отхлаби е напълно възможно.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот GОA2 » Чет Юли 28, 2005 10:21 pm

[quote="Cocko"]

П.С. Колкото и безмислено да звучи, май касетите се завиваха в посока обратна на посоката на въртене, но не съм сигурен. Верно е много безмислено, ама като завивах моята май така беше.
[/quote]
Верно е много безмислено. Защо не помисли преди да го напишеш ?

Имам и аз едино въпрос(т)че:
Може ли да се разглоби касетата и да се смажат лагерите ? И после пак да се сглоби и да върши поне същата работа, разбира се.
(тук май ще има отговор в хор "НЕ")
Всъщност някой опитвал ли е да разглоби ~ ?
Конкретен модел, който ме интересува не мога да посоча, не го знам :I
[center]Слей се с тълпата. Остави глупаците да блестят.
GОA2
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:08 pm

Мнениеот SPA » Чет Юли 28, 2005 10:27 pm

[quote="omerta"]

Може би не се изказах разбираемо,но преди 50 дена си сложих ( МИ сложиха,разбира се) касета Труватив,та именно в нея май е проблема...Искаше ми се да узная дали е възможно така да се затегне за толкова кратко време,и дали е възможно и да се отхлаби.
[/quote]

Не мисля че касетката може да се затегне в смисъла който ти влагаш. По скоро може да е зацапана, или да се проявил дефект. Карал съм таква повече от година и половина в много тежки условия и още я кара един прител.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Чет Юли 28, 2005 10:49 pm

Никъде не съм писал да се разглобява. Имах предвид да се сложи малко смазка между капачката и самата касета, макар че едва ли ще помогне.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Чет Юли 28, 2005 10:52 pm

[quote="GОA"]

[quote="Cocko"]

П.С. Колкото и безмислено да звучи, май касетите се завиваха в посока обратна на посоката на въртене, но не съм сигурен. Верно е много безмислено, ама като завивах моята май така беше.
[/quote]
Верно е много безмислено. Защо не помисли преди да го напишеш ?

Имам и аз едино въпрос(т)че:
Може ли да се разглоби касетата и да се смажат лагерите ? И после пак да се сглоби и да върши поне същата работа, разбира се.
(тук май ще има отговор в хор "НЕ")
Всъщност някой опитвал ли е да разглоби ~ ?
Конкретен модел, който ме интересува не мога да посоча, не го знам :I

[/quote]

Специално тази може да се смаже единя лагер с масло, до другиа почти няма достъп.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Phantom » Чет Юли 28, 2005 11:05 pm

[quote="GОA"]

[quote="Cocko"]

П.С. Колкото и безмислено да звучи, май касетите се завиваха в посока обратна на посоката на въртене, но не съм сигурен. Верно е много безмислено, ама като завивах моята май така беше.
[/quote]
Верно е много безмислено. Защо не помисли преди да го напишеш ?

Имам и аз едино въпрос(т)че:
Може ли да се разглоби касетата и да се смажат лагерите ? И после пак да се сглоби и да върши поне същата работа, разбира се.
(тук май ще има отговор в хор "НЕ")
Всъщност някой опитвал ли е да разглоби ~ ?
Конкретен модел, който ме интересува не мога да посоча, не го знам :I

[/quote]

Може и да може мисля да опитам с една дето имам в нас и после ще докладвам ако има положителен резултат(ма не се надяваи много).
Лесно ми е, защото се задоволявам само с най-доброто.
Phantom
 
Мнения: 197
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2005 11:18 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот KRAZzy » Пет Юли 29, 2005 1:12 am

[quote="SPA"]

... Карал съм таква повече от година и половина в много тежки условия и още я кара един прител.
[/quote]


Имаш огромен късмет (по-точно касетата)! Аз потроших осите на 3 такива, докато се сетя да премина на ISIS :thumb:

Edit: Трудното въртене на касетата е много познато явление, но може да е от какво ли не - като се започне от замърсяване при лагерите и се стигне до усукана рамка...
Препоръчвам ти да отстраниш курбелите и да разглобиш внимателно касетата с необходимите за целта инстроменти. След това огледай за възможни протърквания или особени замърсявания по детайлите на касетата. Ако са лагерите, замени ги с нови - продават се по магазините за лагери.
Успех!
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Пет Юли 29, 2005 10:05 am

А как подобряват здравината ISIS/Octalink технологиите? Аз знам, че само увеличават коравината на връзката курбел/касета.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Пет Юли 29, 2005 10:54 am

[quote="Cocko"]

А как подобряват здравината ISIS/Octalink технологиите? Аз знам, че само увеличават коравината на връзката курбел/касета.
[/quote]

Ами материал, куха ос, начин на връзка.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Юли 29, 2005 1:25 pm

Аз така и не разбрах каква е точно касетата (модел), но ако капачките имат ръб, който стиска рамката, тогава рамката трябва да е с ИДЕАЛНО успоредни страни на муфата на средното. Иначе лагерите затягят в някоя позиция.
Решението се казва facing на муфата на средното - операция напълно непозната по нашите ширини....
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот jivkonik » Пет Юли 29, 2005 2:04 pm

[quote="bikerider"]

Аз така и не разбрах каква е точно касетата (модел), но ако капачките имат ръб, който стиска рамката, тогава рамката трябва да е с ИДЕАЛНО успоредни страни на муфата на средното. Иначе лагерите затягят в някоя позиция.
Решението се казва facing на муфата на средното - операция напълно непозната по нашите ширини....
[/quote]

Ми да! Къде ше ти фейсва чела и муфи бай Пешо - неизвестния веломайстор! Он си добре знае - чук му е майката и всичко влиза!!! :thumb:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта


cron