Spici. Kolko nategnati???

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Spici. Kolko nategnati???

Мнениеот Phantomaz » Съб Юли 16, 2005 4:14 pm

Ne e kato da ne 4etoh vyv FAQ... pisheshe za pletki ,na edna kuka ,na dve na obry4...
Nikyde ne sreshtnah tova koeto me interesuvashe! A imenno ,kolko da sa stegnati spicite? Primer hvashtam dve sysedni spici /tezi krystosanite/ i kato gi sviq s prystite edna kym druga ,si li4i ,4e sa hlabavi. Taka mi gi napravi ,kakto se vodi nai-dobriq maistor vyv Varna. Kaza mi: za pistov bega4 se stqgat mnogo spicite ,za mtb trqbva da sa po-hlabavi, ina4e se kysat... Men li4no ne mi dopadat taka, kato sym na koleloto ,i go dyrja nakloneno balansiraiki /imam predvid nakloneno ,no ne v zavoi / ,useshtam kak shinata se izmestva leko i opira v gumi4kite za spira4kite, shtoto ne sa nategnati spicite. Po vreme na drugi manevri i taka natatyk ,syshto sqkash go useshtam leko nestabilno koleloto ,i mislq 4e e ot spicite /nqmam luftove po dvijeniqta/,no kato kazvam hlabavi ,nqmam predvid ,4e shinata igrae ,stava vypros ,4e ne sa mnogo stegnati ,i se useshta. Ta ima li problem da mu kaja da gi stegne kato na pistov bega4, i da si 4uvstvam stabilno koleloto ,ili naistina trqbva da ne se stqgat tolkova?!?
Life without a danger is a waste of oxygen!!!
Phantomaz
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Фев 15, 2005 2:23 am

Мнениеот Admin » Съб Юли 16, 2005 4:33 pm

Изместването е нормално, но до някаква степен.
А спиците не трябва да са хлабави, трябва да са си добре натегнати.
Може и да е вярно това, че при маунтин байковете се късат повече спици, но проблемът не е в натягането им, а в натоварванията, които понасят. Ако са хлабави, това няма да помогне, дори напротив! :thumb:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Нед Юли 17, 2005 4:06 pm

Ако си добре със слуха и имаш добре акордиран инструмент може да направиш груб тест за натегнатостта на спиците по тона на звука, който генерират при удар с нещо (примерно отвертка). Ето линк с повече информация за този метод :
http://www.bikexprt.com/bicycle/tension.htm

Разбира се, за предпочитане е добър майстор да провери колелото. Има и специални инструменти за измерване натягането на спиците - примерно това :
http://www.parktool.com/tools/TM_1.shtml
но у нас не съм го виждал никъде в употреба.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 76 госта