Ugal na kormilo?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Ugal na kormilo?

Мнениеот klmn » Пет Юли 15, 2005 11:52 pm

Задьлжително ли равнината на плоскоста на издигането на кормилото трябва да е успоредна на наклона на вилката?Или как ти е удобно?
Бах'ти формулировката,ама по-добре не моем :beer::I
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот shaggy86 » Съб Юли 16, 2005 12:10 am

не разбрах но аз смятам че е по-важно да ти е удобно да видим другите,за издигане ли става въпрос?
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот bikerider » Съб Юли 16, 2005 1:18 am

Аз лично винаги слагам кормилото с равнината на извивката вертикално нагоре (а не успоредно на вилката) като отправна точка за донагласяния. А позиции много щото кормила и извивки също много, някои имат извиване нагоре и назад, други само назад... едва ли има някаква точна формула, щото интервала на настройка е доста малък поне според мен.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот klmn » Съб Юли 16, 2005 1:21 am

Значи,за издигането от лапата до чупката за издигането назад (странично погледнато)сьм чувал че трябва да е успоредно на вилката.:?:
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот bikerider » Съб Юли 16, 2005 9:08 am

[quote="klmn"]

Значи,за издигането от лапата до чупката за издигането назад (странично погледнато)сьм чувал че трябва да е успоредно на вилката.:?:

[/quote]


ЗА позиция тип Чопър и супер ниска седалка, да. Но това е по-скоро стойка за мотор. Ако искаш да въртиш такова положение няма да ти е удобно според мен, защото ръкохватките стават много стръмни.
Но както ти казах, според мен най-добре е да се започне от вертикално положение и да се регулира според удобството и човека.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Съб Юли 16, 2005 9:30 am

Тая работа с кормилата е като оная работа със седалките...

[b]Теорията[/b]

Всеки производител на кормила се кълне, че е открил универсално лекарство за постигане на удобство, ергономичност и здравина, предлагайки някаква различна комбинация от извиване назад и издигане нагоре... Истината е, че няма универсално лекарство, щото хората са много и много различни в анатомията, навиците, предпочитанията и стила си на каране.

[b]Kакво да се прави?[/b]

Повечето качествени кормила имат скали за регулиране с неутрална (нулева) позиция и отклонение в едната и другата посока през определени стъпки. Неутралната позиция най-често съвпада с [b]"Бах'ти формулировката,ама по-добре не моем"[/b], но при определена конфигурация на кормилото (най-често създадена вследствие на някаква гениална теория на научния институт, спонсориран от производителя) може и да не съвпада. Има и кормила на специализирани в производството на суперергономични продукти фирми, които трябва да се инсталират според специални инструкции. Разпространена практика при монтаж на ново кормило е да се започне от неутрална позиция и в процеса на употреба да се правят корекции в рамките на скалата - т.е. да се достигне до най-удобната позиция по емпиричен път. Друг метод е този, описан от bikerider, но в крайна сметка гаранции, че ще се достигне до оптимална позиция няма. Няма, защото кормилото по начало може да е с неподходящи за съответния ездач параметри. Неприятното е, че няма универсални правила за установяване на тези параметри. С което се връщаме в началото...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот klmn » Съб Юли 16, 2005 9:33 am

Тенkc.Както каза,зависи от кормилото-TRUVATIV XR идва удобно в тази позиция,а преди с някьв ZООМ направо увисваше надолу.
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот shaggy86 » Съб Юли 16, 2005 9:41 am

@TOYAGA :agree: 10х за полезното инфо.
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта