Поддръжка на вилка Suntour M5000 (външни пружини)

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Поддръжка на вилка Suntour M5000 (външни пружини)

Мнениеот pdobrev » Пет Юли 08, 2005 4:13 pm

Здравейте!
Бих искал да попитам как се смазва това и каква профилактика трябва му да се прилага? Под ботушите няма шестограми и сигурно не може да се отвори или просто аз не знам как.
Самите пружини са под маншоните и мога директно да ги смазвам, но така пък по-трудно мога да смажа телескопите. При такава конструкция на нещата - с какво трябва да се смазва?
Почистване - вилката вярно, че е с маншони, но все пак при употреба дълго време сигурно пак ще трябва да се почиства. Някакви идеи как може да стане това?
Предполагам, че капачките отгоре на телескопите могат да се свалят, но би ли ми помогнало с нещо това?

Благодаря предварително!
pdobrev
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 17, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Пет Юли 08, 2005 7:58 pm

Разглобява се като се махнат капачките отгоре и после едни тъпо завряни шестогрми отвътре се развъртят. И за двете ти трябва спец. инструмент. За смазване не съм компетентен.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот pdobrev » Съб Юли 09, 2005 12:08 pm

До колкото разбирам, шестограмите са много далеч под капачките, така че ще трябва да си търся шестограм с дълго рамо.
А самите капачки с какво трябва да се свалят? С нож или отвертка ще стане ли?
pdobrev
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 17, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cocko » Съб Юли 09, 2005 12:43 pm

доколкото знам са винтове, така че не ги мъчи с отверка. По- добре питай в магазина, от който си взел колелото/вилката.
Пиши на кирлица!
Pi6i na kirilica!
Cocko
 
Мнения: 511
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 8:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот pdobrev » Съб Юли 09, 2005 12:46 pm

Това ще е проблем! :(
Купил съм я от човек, а той не знае. Може да питам местните сервизи.
А иначе за смазка от това, което прочетох тук на форумите, Сънтурите препоръчват да се смазват с телфонов спрей, така че и това ще търся по магазините.
pdobrev
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 17, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот pdobrev » Съб Юли 16, 2005 10:06 pm

Здрасти!
Днес свалих капачките, които се оказаха, че не са на резба. За мое разочарование, нямаше никакъв шестограм :( В дълбочината се виждаше нещо кръгло с 4 "ребра", които стърчаха радиално от него (не знам, това някакъв ключ ли е?). Възможно е и аз да съм в грешка и да съм се подлъгал.

Въпросът ми е дали някой е разглобявал такава вилка? Ако е - нека даде един съвет как става това.

Благодаря.
pdobrev
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 17, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот brum » Вто Юли 19, 2005 9:40 am

Мисля че имах точно такава. Капачките наистина не са на разба. Просто тапи некви. А отдолу - трябва ти дъъъълъг шестограм ( или имбус се вика, още не съм сигурен кое точно какво е ). Аз бях закачил 3 удилжителя един за друг и като смачкам вилката и се развиваше. Не я смазвай с тефлоноф спреи - сакън. При мен осра всичко. Графитрна грес, тъпчеш яко вътре, мачкаш няколко пъти и квото е излишно излиза отдолу през дупките. После бачка като нова:) Също никакво машинно масло - отмива и малкото смазка дето е вътре и почва да насича хода ( то и без тва е некви 5см :) )
One life is not enough
brum
 
Мнения: 198
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Нед Май 23, 2004 8:13 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот klmn » Вто Юли 19, 2005 12:36 pm

[quote="brum"]

Мисля че имах точно такава. Капачките наистина не са на разба. Просто тапи некви. А отдолу - трябва ти дъъъълъг шестограм ( или имбус се вика, още не съм сигурен кое точно какво е ). Аз бях закачил 3 удилжителя един за друг и като смачкам вилката и се развиваше. Не я смазвай с тефлоноф спреи - сакън. При мен осра всичко. Графитрна грес, тъпчеш яко вътре, мачкаш няколко пъти и квото е излишно излиза отдолу през дупките. После бачка като нова:) Също никакво машинно масло - отмива и малкото смазка дето е вътре и почва да насича хода ( то и без тва е некви 5см :) )
[/quote]
Абсолютно си прав!Важи и за XC-60.
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот pdobrev » Вто Юли 19, 2005 4:36 pm

Благодаря ви много за информацията!

Също искам да попитам за тези удължители - къде мога да ги намеря? Защото аз вече бях решил, че ще трябва да си поръчвам да ми изготвят на шмиргел. А и също - какъв е размерът на шестограма, тъй като не мога да преценя от такова разстояние.

А за графитната грес - по железариите ли да я търся?

Благодаря предварително!
pdobrev
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 17, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта