Скърцане при Rockshox Pike SL

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Скърцане при Rockshox Pike SL

Мнениеот KRAZzy » Пет Юли 08, 2005 12:10 pm

Скърцането идва от челото на рамката (като не затегнати курбели, но по-слабо). Проверих всички възможни източници на проблема - смених чашките, смазах, където трябва и както трябва, затегнах където трябва, но скърцнето/пукането продължава :crap:
Само да поясня, че не става дума замоя велосипед, а за на брат ми ;)
Имам съмнения, че е от вилката, защото и U-Turn започна да сдава багажа (леко хлопа, когато е на макс), а тя е само на 1 месец. Не е от челото, защото то е адски масивно и с големи подсилки, а и няма пукнатини (оглеждах го многократно).

Ако някой е имал подобни приключения, моля да пише.
BTW, в понеделник ще я нося на ремонт, но до тогава...

10x!
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Юли 08, 2005 12:55 pm

Какво имаш предвид под "хлопа" и "на макс"?

Би могло пружината да е улегнала и да имаш хлопане при разхлабен U-turn, би могло и да се е счупила пружината в стеснението на U-Turn-а, което не е причина да не работи вилката, но определено може да е причина да хлопа. Отвори си я внимателно като внимаваш изключително много за пружинките и сачмите на реглажа и погледни вътре пружината.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KRAZzy » Пет Юли 08, 2005 1:36 pm

Довечера ще и напрвя профилактика с ръководството в ръка.Само ми е притеснено, да не отиде гаранцията... Ако има нещо неясно, ще питам.

С "На макс" имам пред вид, когато U-Turn е в крайно развито положение, тоест, когато вилката е с 140 мм ход.
Хлопането се получава след първите 2 сантиметра, тоест не веднага при влизане и има звук на изхлузване...

Чудя се, дали по-добре да си я дам в БАС да я погледнат, където я купих... пък и маслото вече е за смяна.
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Юли 08, 2005 4:18 pm

[quote="KRAZzy"]
Хлопането се получава след първите 2 сантиметра, тоест не веднага при влизане и има звук на изхлузване...
[/quote]


Ако е така, вероятно няма смисъл да я пипаш (още повече, че е в гаранция).
според мен най-вероятно е пружината да се огъва при сгъване на вилката и да се търка в тръбата - всички Rockshox вилки го правят.
Като натегнеш U-Turn-а, малката пружина влиза повече в голямата и я центрира по-добре, затова и не чуваш или чуваш по-малък шум.
Тъпо е но е факт - ако имаше водач за пружината нямаше да го има тоя проблем.

Edit: ако наистина искаш да я отваряш, най-добре отиди в БАС. но ако съм прав няма смисъл да правиш каквото и да е - RoskShox взимат мерки и нахлузват едни пластмасови фолиа върху пружината - повече от това едва ли може да се направи по въпроса.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MAN6 » Пет Юли 08, 2005 4:34 pm

[quote="bikerider"]

[quote="KRAZzy"]
Хлопането се получава след първите 2 сантиметра, тоест не веднага при влизане и има звук на изхлузване...
[/quote]


Ако е така, вероятно няма смисъл да я пипаш (още повече, че е в гаранция).
според мен най-вероятно е пружината да се огъва при сгъване на вилката и да се търка в тръбата - всички Rockshox вилки го правят.
Като натегнеш U-Turn-а, малката пружина влиза повече в голямата и я центрира по-добре, затова и не чуваш или чуваш по-малък шум.
Тъпо е но е факт - ако имаше водач за пружината нямаше да го има тоя проблем.

Edit: ако наистина искаш да я отваряш, най-добре отиди в БАС. но ако съм прав няма смисъл да правиш каквото и да е - RoskShox взимат мерки и нахлузват едни пластмасови фолиа върху пружината - повече от това едва ли може да се направи по въпроса.
[/quote]


:agree: ;)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот bikerider » Пет Юли 08, 2005 4:38 pm

само не изолирбанд!!! :lol::rofl::agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MAN6 » Пет Юли 08, 2005 4:49 pm

може прозрачно домакиснко фолио ;)

P.S.: да се подменq на всеки 3 1/2 карания :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот KRAZzy » Пет Юли 08, 2005 6:44 pm

Вероятно сте ме разбрали погрешно. Първоначалният проблем не беше хлопането, майната му и аз предполагах, че е от пружините, то не е проблем - проблем е скърцането. Така и не разбрах от къде идва. Прилича на скърцане в чашките, но е абсолютно невъзможно, тъй като собственоръчно ги замених (на старите им нямаше нищо). Както и да е, в понеделник ще се изясни, надявам се :beer:
За съжаление до тогава братлето ще мине само с лек trail и нищо повече.

BTW, по другия въпрос (с хлопането) - наистина, когато се натегне U-Turn, спира да го прави.
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот pdobrev » Пет Юли 08, 2005 7:11 pm

Възможно ли е да е от лапата или от захватите при лапата някъде?
Защото при мен имаше също такова скърцане, но на мен 100% ми скърцаше кола, защото карах широко кормило на кол с много тясна клампа и постоянно се гънеше и скърцаше.
pdobrev
 
Мнения: 33
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 17, 2005 2:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот KRAZzy » Пет Юли 08, 2005 7:18 pm

Impossible - лапа Truvative Hussefelt on Truvative Теам 7050 TV кормило. Тествах го и там, направо не знам какво да правя. Първите пъти (преди седмица) брат ми отряза "От вилката е" и аз му се изсмях, но май ще се окаже прав :crap:
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Съб Юли 09, 2005 12:51 am

да не се окаже, че тея супер вилки страдат от втулки-problems... ?!
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот C_Mo » Съб Юли 09, 2005 9:11 am

Пробвай да смажеш хубаво около оста.
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот KRAZzy » Съб Юли 09, 2005 12:58 pm

[quote="C_Mo"]

Пробвай да смажеш хубаво около оста.
[/quote]


Около оста при предната главина ли имаш пред вид? Не бях и омислял за там, звука идва отгоре... ще тествам :boggled:]
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Съб Юли 09, 2005 3:34 pm

ако не ти скърца при сучене на вилката значи не е от оста.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KRAZzy » Вто Юли 12, 2005 12:27 pm

В БАС казаха (Цуцо), че било от чашките
:(!:
Аз обаче категорично отказвам да повярвам в тая глупост! Токущо след като за пореден път направих оглед на положението, забелязах това:

[img]http://yo.primasoft.bg/bikes_clips/12-07-05_1315.jpg[/img]
<hr noshade size="1">
[img]http://yo.primasoft.bg/bikes_clips/12-07-05_1321.jpg[/img]

Според мен, стерженът трябва да стига до края на коронката, а тук не е така! Стерженът се е измъкнал и от там идва скърцането, а в последно време и хлопане. Прав ли съм или си въобразявам?
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Юли 12, 2005 12:37 pm

Е ти си намерил Специалист да даде акъл...

много е лесно да се разбере - ако цъка при скок, тоест при усилие все едно вилката да изкърти челото, значи е от чашките в челото. обаче ако не е, значи е от вилката.

ако наистина е от вилката, много внимателно изследвай точно кога се появява звука.
ако се появява при сгъване, тоест при усилие да се откърти стержена напред (при сгъване на предницата), значи наистина може да е от стержена. в такъв случай помага да се набие допълнителна втулка в стержена отдолу за да стане сглобката още по-здрава.

ако не можеш да определиш дали е от чашките или вилката, пробвай твоята рамка с друга вилка (само долния конус ще трябва да се мести). ако пак скърца, значи е от чашките. ако не - значи е от твоята вилка.

пробвай едно по едно и изследвай ефектите след всяка проба и най-вече не разчитай на "майстори" - това мога да те посъветвам.

Edit: ако наистина чувстваш и хлопане, спри незабавно да караш и подложи всяка част на много внимателен оглед за луфтове, най-вече стержена щом те съмнява (това ти най-добре го усещаш, така че ти най-добре знаеш откъде би могло да е). само недей да чакаш да стане по-зле, защото ако е от стержена си на ръба да си избиеш зъбите. а нищо чудно да е оттам - има прецеденти за калпави cryofit-ове...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KRAZzy » Вто Юли 12, 2005 12:59 pm

Той (брат ми) определено няма да кара повече, камо ли да скача, докато не се опрвим ;)

Проблемът е,че за съжаление съм адски зает постоянно и не мога да отделя достатъчно вниамние за това и преди да започна да разгадавам мистериите и да слагам Boxxer на hardtail, искам да попитам - Вижда ли се нередност в снимката? Има ли изместване на стержена нагоре (към кормилото) от коронката? Изглежда ми прекалено подозрително да оставят празно място на каря на коронката, ако е фабрично...

И друго нещо - брат ми казва, че е донатягал няколко пъти, докато е карал болта при капачката на чашките, тоест това още повече допълва тезата ми, че стерженът се измъква.

Едит: моля някой с Пайк да погледне как е ситуацията със стержена при него!
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Юли 12, 2005 1:07 pm

Не това не е възможно. Стержена не може да се измъкне от натягане на капачката - изключено е.
По въпроса дали се е измъкнал - според мен не е и това е нормалната сглобка - иначе нямаше да е така прецизна на външен вид, щото стержена щеше да се е клатил и пукането щеше да е много силно.

Аз лично не вярвам, че е от стержена, но щом казваш, че пука при сгъване на вилката, а не при скок, значи не може да е от чашките. Или пука И при скок?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KRAZzy » Вто Юли 12, 2005 1:14 pm

Пука най-вече при натисната предна спирачка и движение напред-назад. А от скоро и хлопа при лек удар в стена...
уф, май ще трябва да се заема сега с това и да разменям части на двата байка... а как нямам време :bawling:
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Юли 12, 2005 1:22 pm

[quote="KRAZzy"]

Пука най-вече при натисната предна спирачка и движение напред-назад. А от скоро и хлопа при лек удар в стена...
уф, май ще трябва да се заема сега с това и да разменям части на двата байка... а как нямам време :bawling:
[/quote]


В такъв случай в БАС са те ориентирали правилно и наистина е от чашките, тоест не от самите чашки, а от овализирано чело. Щом при удар в стена цъка, категорично е от разлуфтени чашки - говоря от собствен опит. Стержена не бива да те притеснява - според мен на вилката й няма нищо.

Бедата е, че ако луфта е голям, челото е заминало, тоест рамката. Ако е малък обаче може да се опита с loctite 638 или нещо уплътняващо. Има и отчаяни варианти като струговане на челото наново и набиване с преходници, но така се отслабва самото чело.

Изобщо - ситуацията е доста насрана.

Предлагам ти един последен тест - скочи на равно, би трябвало да изцъка силно. След това вдигни предницата във въздуха и завърти докрай кормилото - би трябвало да чувстваш леко затягане във въртенето на кормилото ако е това за което говоря. Ако и го удариш в стена и пак изцъка, след което затягането в края на завиването не се чувства, значи няма никакво съмнение и е от челото и чашките.

Edit: btw, какви са точно чашките и кой ги е монтирал? напълно възможно е това овализиране да е резултат от непрецизен монтаж. има и друг вариант - твърде плитки чашки, несъобразени с толкова голям axle-to-crown.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KRAZzy » Вто Юли 12, 2005 1:34 pm

Чашките съм ги слагал аз
Беше със тези, когато пак скърцаше (бе да тропа):
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=421

а сега е със тези:
http://www.gumibike.co.kr/mall/wizmart. ... o=545&lv=2


Замръзявам каквито и да е понататъчни занимания по проблема, за сега. По-късно ще започна работа шп механичната част

Едит: Не забелязах никакви аномалии при монтиране - самите чашки (гнездата за лагерите) набих с норманите за тази работа усилия в челото на рамката и не вярвам, че от там е луфтът...

П.С. 10x за помощта все пак, по-късно ще разменям чаркове.. [:-)]
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Вто Юли 12, 2005 1:47 pm

[quote="KRAZzy"]

Чашките съм ги слагал аз
Беше със тези, когато пак скърцаше (бе да тропа):
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=421

а сега е със тези:
http://www.gumibike.co.kr/mall/wizmart. ... o=545&lv=2


Замръзявам каквито и да е понататъчни занимания по проблема, за сега. По-късно ще започна работа шп механичната част

Едит: Не забелязах никакви аномалии при монтиране - самите чашки (гнездата за лагерите) набих с норманите за тази работа усилия в челото на рамката и не вярвам, че от там е луфтът...

П.С. 10x за помощта все пак, по-късно ще разменям чаркове.. [:-)]
[/quote]


ебаси лудата тема :)
моето предложение- смени си чашките. тези си ги пази като резервни, а за истинско каране си купи ФСА!!! виж при Иван какво има.
страдал съм от тея чашки. при мен освен пукане и кУрмилната уредба не се въртеше добре. особено след по-сериозно натоварване, като челен удар в дърво ;). много са сдухани тея ВеПе-та да ги ебеш...
тва с локтайта дето байкрайдърът ти предлага също е възможно решение, макар че ме съмнявам да помогне в случая... то и аз съм ебаси капацитетът де, ама тва вече е друг въпрос :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот bikerider » Вто Юли 12, 2005 2:37 pm

@KRAZzy: да вметна нещо последно - силно зависи как си ги монтирал тези чашки. Ако си ползвал чук (надявам се, че не) е напълно нормално да се е получил луфт - чашките са плитки и трудно се водят сами при набиване с удари или непрецизен инструмент, което е нормално да смъкне стружка от самото чело.

мисля, че съвета на MAN6 е най-добър - вземи си по-дълбоки чашки и ги набии с пресата при Тони на стадиона - по-прецизен монтаж от това няма.

имал съм точно същия проблем, заради заблудата ми, че мога сам да си направя преса за чашки от шпилка, шайби и гайки. после разбрах, че такава прецизност при монтиране може да се постигне само от специализиран инструмент, който в момента го има само там - на стадиона.

А челото ти е тръгнало да се овализира, следователно само по-дълбоки чашки и малко loctite биха били що-годе трайно решение (като може да се наложи и доструговане на челото навътре за да поеме по-дълбоките чашки, нещо което ти препоръчвам ако се наложи да го направиш на стадиона със специалния инструмент за струговане на чела).

Успех! :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KRAZzy » Съб Юли 16, 2005 9:10 pm

Най-после имаше един ден, в който почти да не вали и сменихме чашките с FSA - Pig. Вече няма хлопане, а скърцането почти изчезна. Почти, защото все още нещо поскърцва отпред, сигурно да напомня, че все още е там :evil:

Сега остана само да сменя маслото :)
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MAN6 » Пон Юли 18, 2005 9:40 am

:agree:
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 82 госта