Разлика между гуми?

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Разлика между гуми?

Мнениеот DownhillX » Сря Юни 29, 2005 9:28 pm

Ами понеже не съм много наясно с тия неща,може ли някой да ми обясни основните разлики между евтините гуми и тези над 24-25лв?:banghead:Сега съм със Schwalbe BlackShark(те си бяха с байка),но трябва да ги сменям вече и се чудя какви да си взема.А...и ако може да ми препоръчате някой гуми за спускане до към 30лв!Мерси!:I:I
Животът е екстремно усещане!
DownhillX
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 5:54 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот par4ok » Сря Юни 29, 2005 10:23 pm

аз не съм спец ,но разликата м/у скъпите и евтините мога да ти кажа каква е - евтините са от друг материял(пак е гума :D само че по твърда ако греша поправете ме)и грайфера е различен и размера обикновенно е друг и не ти дават никакво качество.ако говориш за Кенда те не са кофти марка(поне за мене)защото е достатъчно само да им видиш сайта и ще разбереш че работата при тях е сериозна просто БГ фирмите използват по некачествените им модели да ги слагат на колела(т.е. те моделите са качествени но за градско :D )мисля че това са разликите м/у евтините и скъпите гуми.shwalbe също са една стабилна марка(не водя изводи от сайта им щото не съм го виждал :I )а за какви гуми да си купиш и аз се интересувах скоро можеж да погледнеш тази тема [url]http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=7596[/url]
par4ok
 
Мнения: 148
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот DownhillX » Чет Юни 30, 2005 7:46 am

Мерси за съвета...ама така като гледам май направо ще питам хората от Веломания.
Животът е екстремно усещане!
DownhillX
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 5:54 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот klmn » Чет Юни 30, 2005 8:15 am

Ако тьрсиш евтини гуми според мен наи добрата от евтините е CST-2,35 за 12лв.Пак е NYLON,но не много като сьотношение наилон-каучук.Странното е че на хасвалт не затруднява вьртенето много,може би защото е твьрд граифера,вьпреки големината.
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот DownhillX » Пет Юли 01, 2005 7:05 pm

Ами реших и си взех Tioga Factory DH 2.10.

[url=http://www.tiogausa.com/products/tires/mtb/dh/factorydh21/factorydh21.html]Ето я тук гумата[/url]

Но си взех само задна,защото предната беше почти нова.Днес я пробвах и добре се справя.
Някой от вас има ли е така и да си каже мнението ако е имал.Ако не-пак!:8D::peace:
Животът е екстремно усещане!
DownhillX
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 5:54 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот RaveUnit » Пет Юли 01, 2005 7:40 pm

външната гума се състои от вътрешен слой, над него оплетка, външен слой с грайфер, специалния профил който се захваща за шината може да е подсилен с метални (примерно кевларени)обръчи, дали има подсилване на бордовете (може да се кара по-мека и не се пука толкова от смачкване)

сега разликата между гумите е във всички тези компоненти - дали изобщо има 2 слоя или е един слой, дали има оплетка и колко гъста е тя (tpi - tapes per inch, брой нишки на инч), от какво е оплетката, дали има обръчи, от какво са - стомана, кевлар, какъв е материала на външния слой - колко % каучук и дали въобще има каучук или е само някаква пластмаса (примерно Nylon - найлон), каква е шарката на грайфера - гъстота, форма, какви са ръбовете на грайфера т.е. как ще се държи в завой, каква е мекотата на грайфера (дурометър) - колкото по-мек толкова повече прилепва и съответно по-трудно се върти

и така, от евтина гума може да очакваш високо тегло - евтини материали и по-мало компоненти т.е. по-малко технология при производството, високо съдържание на пластмаса т.е. държи само на сухо и най-вече в средата

сега това не означава че непременно евтините гуми са лоши
примерно тази тиога е добра защото е каучукова и държи, няма разни подсилени пластове, бордовете май не са подсилени, незнам за обръчи - когато има обръчи гумата е по-стабилна в шината и не само не се размества при завои но и не влизат разни пукащи елементи

и така избираш си какво къде и как ще караш и си търсиш съответната гума

в общи линии дано не съм внесъл повече объркване

***e да разбира се и размера на балона, като купиш гума 2.5 тя е направена с примерно два пъти повече материал от 2.1 и естествено ще струва около 2 пъти повече, на карането това се отразява - по-малко се затъва но и нараства сцеплението т.е. затруднено въртене + подобрено спиране (повече грайфер контактува с пътя); така че може би по-голяма гума с по-твърд материал ще се държи в повечето ситуации при средни скорости и сух терен както и по-малка гума с по-мек материал, само ще е по-тежка ИЗВОД - ако ще караш ХС за удоволствие по твърд сух терен може би ще е по-изгодно да си вземеш точно това което си си купил а не примерно максис 2.35 60а - който ще е по-скъп но няма да ти предложи кой знае колко предимства за такова каране, сега вече би трябвало да е по-ясно :D
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот TOYAGA » Пет Юли 01, 2005 8:29 pm

@ RaveUnit

Браво! Рядко някой си дава толкова зор. Ооообаче... експозето ти се нуждае от нЕкои корекции... Не ме разбирай погрешно - нямам намерение да се заяждам, а да предотвратя евентуални заблуждения и обърквания... :beer:

[quote]външната гума се състои от вътрешен слой[/quote]


Тва е вярно по същество, обаче звучи... абе кефи :D:D:D

[quote]над него оплетка[/quote]


Терминът е "каркас"

[quote]външен слой с грайфер[/quote]


Терминът е "протектор"

[quote]специалния профил който се захваща за шината може да е подсилен с метални (примерно кевларени) обръчи [/quote]


Кевларът е полимер. Не е метал.

[quote](tpi - tapes per inch, брой нишки на инч)[/quote]


Уникално - верен превод на неверен термин!:eek: TPI = "Threads Per Inch"

[quote]колко % каучук и дали въобще има каучук или е само някаква пластмаса (примерно Nylon - найлон)[/quote]


Запомни думата "полимери"... Важна е! "Пластмаса" е тривиално, респ. силно неточно понятие.

[quote]...когато има обръчи гумата е по-стабилна в шината и не само не се размества при завои но и не влизат разни пукащи елементи...[/quote]


Ъ? :eek: Кви обръчи? Аз примерно не карам гуми с телени обръчи, но не съм забелязал външните ми да зеят по завоите и да сгрибат "разни пукащи елементи"...

[quote]...като купиш гума 2.5 тя е направена с примерно два пъти повече материал от 2.1 и естествено ще струва около 2 пъти повече...[/quote]


:D:D:D

[quote]...на карането това се отразява - по-малко се затъва но и нараства сцеплението т.е. затруднено въртене + подобрено спиране (повече грайфер контактува с пътя); така че може би по-голяма гума с по-твърд материал ще се държи в повечето ситуации при средни скорости и сух терен както и по-малка гума с по-мек материал, само ще е по-тежка ИЗВОД - ако ще караш ХС за удоволствие по твърд сух терен може би ще е по-изгодно да си вземеш точно това което си си купил а не примерно максис 2.35 60а - който ще е по-скъп но няма да ти предложи кой знае колко предимства за такова каране, сега вече би трябвало да е по-ясно :D
[/quote]


Хм... Има около 5% истина...

[quote]в общи линии дано не съм внесъл повече объркване[/quote]


Дано!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот DownhillX » Пет Юли 01, 2005 8:41 pm

Ами аз карам повече XC по простата причина,че наоколо няма места за истински DH,но гледам където има яки пътеки да не ги оставям самотни.Мерси за информацията.Вече си купих тая гума...така че дано не остана разочарован предвид парите,които струва.Още веднъж и да двама ви :beer:
Животът е екстремно усещане!
DownhillX
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Апр 15, 2005 5:54 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот RaveUnit » Съб Юли 02, 2005 1:37 pm

моите благодарности са към [TOYAGA], урока ми е да не правя нещата половинчато както обикновено :D
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта