preden amortisior

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

preden amortisior

Мнениеот hok1 » Нед Дек 07, 2003 12:24 am

tursa si preden amortisior na cena kam 50-60 lv. mojete li da mi preporu4ate nqkoi model (i otkade da go kupq). Dali ne e po dobre da si vzema upotrebqvan (ako prodavate pi6ete na [email protected]). Na men 4elnata truba mi e ot tunkite (toest mai sam vijdal 4e ima i po 6iroki ot neq). I o6te ne6to. Moje li obiknoveno sredno dvijenie da se smeni s kaseta (pasvat li si razmerite).
10x
hok1
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 8:56 pm

Мнениеот uha_rampage » Нед Дек 07, 2003 12:50 am

am po-dobre si suberi pari4ki i si kupi ramka s "debela" 4elna truba... i 4ak togaz si zemi nekuf amortisior...
no ako imash mnoo golem merak hodi pri Djenko - toi shte ti nameri neshto 'dobro i ka4estveno' :)

UHA™ ADMIN LEVEL 5
www.rampage.hit.bg
www.uha-mtb.hit.bg
www.rampage.hit.bg
Drujba-2 County - кварталът на богатите :)
Аватар
uha_rampage
 
Мнения: 1617
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Юли 20, 2003 3:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MOTuKATA » Нед Дек 07, 2003 7:19 pm

bratle taq tunka truba e mnogo lo6 problem:(ama ne se ot4aivai!pitai uha za jenko i otivai natam
MOTuKATA
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Авг 30, 2003 10:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот screamBoy » Нед Дек 07, 2003 10:01 pm

обикновено средно можеш да го смениш с касета, само бъди готов че може да се наложи да смениш и курбелите (предните венци)
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот w1zz4rd » Нед Дек 07, 2003 11:08 pm

i az shte smenqm sega srednoto dvijenie .. s kaseta .. samo4e iskam osta da e kvadratna .. shtoto nemi se davat pari i za kurbeli .. az koleloto shte go smenqm na prolet .. ama do togava nemoga da karam s tova sredno .. mislq si zema Drag .. nekav .. no shte vidime ima vreme ..
w1zz4rd
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Ное 20, 2003 10:34 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот barbarossa » Нед Дек 07, 2003 11:39 pm

zemi si sprint appolo za 400lv s pylen komplekt acera:+) w magazina na 43ti blok deto prodawat scott bikes
Аватар
barbarossa
 
Мнения: 321
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Май 04, 2003 10:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Пон Дек 08, 2003 12:38 am

@w1zz4rd
Онтарио-то също е нелош вариант, ако искаш нещо по-скъпо разгледай Zx5 ;)

@hok1
За тия пари най-доброто което можеш да си намериш е някое Сънтур-че. Няколко пъти съм виждал ХC60 с 1" стержен за 80лв обаче това беше доста отдавна а и сега тези вилки са "oversize". Въпреки това не ги изключвай като възможност, често "дебелата" вилка спокойно си влиза в "тънка" рамка, само лагерите (и може би лапата) трябва да се сменят. Казвам го от личен опит, точно така изкарах две седмици докато си чаках новата рамка.

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот tuba » Пон Дек 08, 2003 10:54 am

ami za kasetata v BAS prodavaha
dosta chitavi Truvativ s kvadrat
stavat bez problem samo che vij
danebi tvoqta ramka da e nestandartna
i trybata na centrqlnoto da ti e po dylga
premeriq i otidi s razmerite
Az karam s takava kaeta a sym nad 100 kila
i nikakyv luft ne sy ospql da i napravq
a tva si e dosta seriozen test
A is e pazari shtot inache shte ti q
dadyt za 20lv. Pyk mi se struva che i za 15
shte ti q dadyt
tuba
 
Мнения: 342
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юли 02, 2003 10:14 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jokata » Пон Дек 08, 2003 12:22 pm

[quote="Windstream"]

... често "дебелата" вилка спокойно си влиза в "тънка" рамка, само лагерите (и може би лапата) трябва да се сменят. Казвам го от личен опит, точно така изкарах две седмици докато си чаках новата рамка.

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:
[/quote]


Ееееех, БРАТЛЕ, защо не го знаех по-рано това :(:(:V: (много ме е яд), нямаше сега да се чудя какво да я правя тая 1" вилка (не че ще я хвърлям де, но нямаше да е зле да ползвам нея на първо време на бъдещия си БАЙК). Така е, който бърза - бърка... Неслучайно старите хора казват: "Три пъти режи, един път мери!" (така де).

P.S.
Т'ва последното е тъкмо обратното - естествено ;).

P.S.

@ hok
Eвтините модели на Suntour стават... за ИЗ ГРАДА предимно (според мен). Аз имам M5000 - 1" челна тръба и пружини, за другите модели не мога да кажа. И още нещо - по-добре не се хвърляй на нещо евтино "втора ръка". Рискът е голям.

Аз знам, че нищо не знам...
Човек без идея е като риба без велосипед.
Аватар
jokata
 
Мнения: 299
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Авг 30, 2003 11:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Пон Дек 08, 2003 1:30 pm

[quote="hok1"]

tursa si preden amortisior na cena kam 50-60 lv. mojete li da mi preporu4ate nqkoi model (i otkade da go kupq). Dali ne e po dobre da si vzema upotrebqvan (ako prodavate pi6ete na [email protected]). Na men 4elnata truba mi e ot tunkite (toest mai sam vijdal 4e ima i po 6iroki ot neq). I o6te ne6to. Moje li obiknoveno sredno dvijenie da se smeni s kaseta (pasvat li si razmerite).
10x
[/quote]

ВАЖНО!!! За касетата не бързай да купуваш. Всякя касета има размер който отговаря на ширината на оста. Размера варира от 110мм до кам 130мм (не прединдирам да е най-точния интервал). Според рамката и вида курбел и венците към него се слага различен размер касетка. Затова преди да купиш иди с колелото и на място да се прецени ще стане ли или не? Понякога е много криво, защото не винаги може да намериш точната касета.

Ето ти един пример за размера. Аз имам Спринт Аполо. Оригиналната касетка е 125мм. Купих си нови курбели - модел на Truvativ и се оказа, че трябва да сменям и касетката. Та сега ми е 113мм.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Пон Дек 08, 2003 2:27 pm

[quote="jokata"]

Ееееех, БРАТЛЕ, защо не го знаех по-рано това :(:(:V: (много ме е яд), нямаше сега да се чудя какво да я правя тая 1" вилка (не че ще я хвърлям де, но нямаше да е зле да ползвам нея на първо време на бъдещия си БАЙК). Така е, който бърза - бърка...
[/quote]

Колко човека мислиш го знаят това? Тия неща обикновено няма кой да ти ги каже, сам трябва да си ги откриеш - в моя случай причината беше че вилката ми дойде с интегрирани чашки Cane Creek и никак не ми се даваха пари за нови обикновени, новата ми рамка пък си беше стандартен oversize обаче нещо пътя от Калифорния дълъг й се видя и често е спирала да си почива (20 дни за доставката, по разписание са 12) та две седмици трябваше да карам с oversize вилка и 1" рамка.
[quote]
Eвтините модели на Suntour стават... за ИЗ ГРАДА предимно
[/quote]

Зависи от модела, ХС60 и нагоре стават и за планината ама без дивашки изпълнения.
[quote]
И още нещо - по-добре не се хвърляй на нещо евтино "втора ръка". Рискът е голям.
[/quote]

Тук си абсолютно прав, на старо се купува само ако познаваш човека който го е карал нещото или вярваш на тоя който го продава (за предпочитане и двете).

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот jokata » Пон Дек 08, 2003 4:54 pm

[quote="Windstream"]

... та две седмици трябваше да карам с oversize вилка и 1" рамка.

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:
[/quote]


А-ха, значи все пак не съм се минал/прецакал...
Т.е. решението е приложимо - но само временно и не се препоръчва за дълго време (вилката я имам от ~4 месеца... + още толкова до началото на следващия сезон - имам предвид активно) => не би било добра идея да карам така.
Е, благодаря че ме успокои, тъкмо бях започнал да усещам надигащия се гняв някъде дълбоко... :D:D:D

Аз знам, че нищо не знам...
Човек без идея е като риба без велосипед.
Аватар
jokata
 
Мнения: 299
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Авг 30, 2003 11:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MOTuKATA » Пон Дек 08, 2003 8:45 pm

[quote]@w1zz4rd
Онтарио-то също е нелош вариант[/quote]

mersi!mnogo me zaradva!rqdko 4yvam po ne6to dobro za bika si. ponqkoga me kefi tolkova 4e si mislq 4e ne bix go zamenil za orange!(tfa be6e typo)
MOTuKATA
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Авг 30, 2003 10:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот uha_rampage » Пон Дек 08, 2003 11:08 pm

w1zz4rd - brato az oshte si prodavam kurbelite + srednoto za 60 kinta ako ti trebet pi6i!

UHA™ ADMIN LEVEL 5
www.rampage.hit.bg
www.uha-mtb.hit.bg
www.rampage.hit.bg
Drujba-2 County - кварталът на богатите :)
Аватар
uha_rampage
 
Мнения: 1617
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Юли 20, 2003 3:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Пон Дек 08, 2003 11:38 pm

[quote="jokata"]

А-ха, значи все пак не съм се минал/прецакал...
Т.е. решението е приложимо - но само временно и не се препоръчва за дълго време (вилката я имам от ~4 месеца... + още толкова до началото на следващия сезон - имам предвид активно) => не би било добра идея да карам така.
Е, благодаря че ме успокои, тъкмо бях започнал да усещам надигащия се гняв някъде дълбоко... :D:D:D

Аз знам, че нищо не знам...
[/quote]


Честно казано ако знаех че ще стане въобще не бих си вземал другата рамка, тя вече беше на път когато открих тоя номер. Така че всъщност си се прецакал :D

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот Yasen » Вто Дек 09, 2003 12:36 pm

Най добре си свали остта и я измери и ще рабереш какъв размер ти трябва(най-често се използва 113). Също така си премери дължината на тръбата на стедното движение, но тя 99% трябва да ти е 68мм. Виж тази касета долу, не е лоша и има разнообразие от размери.
http://e-shop.screambikes.tobulgaria.in ... cts_id=312

[quote="SPA"]

[quote="hok1"]

tursa si preden amortisior na cena kam 50-60 lv. mojete li da mi preporu4ate nqkoi model (i otkade da go kupq). Dali ne e po dobre da si vzema upotrebqvan (ako prodavate pi6ete na [email protected]). Na men 4elnata truba mi e ot tunkite (toest mai sam vijdal 4e ima i po 6iroki ot neq). I o6te ne6to. Moje li obiknoveno sredno dvijenie da se smeni s kaseta (pasvat li si razmerite).
10x
[/quote]

ВАЖНО!!! За касетата не бързай да купуваш. Всякя касета има размер който отговаря на ширината на оста. Размера варира от 110мм до кам 130мм (не прединдирам да е най-точния интервал). Според рамката и вида курбел и венците към него се слага различен размер касетка. Затова преди да купиш иди с колелото и на място да се прецени ще стане ли или не? Понякога е много криво, защото не винаги може да намериш точната касета.

Ето ти един пример за размера. Аз имам Спринт Аполо. Оригиналната касетка е 125мм. Купих си нови курбели - модел на Truvativ и се оказа, че трябва да сменям и касетката. Та сега ми е 113мм.
[/quote]


[b][color=red]Scream Bikes[/color][/b]
http://screambikes.hit.bg или
http://screambikes.tobulgaria.info
Yasen
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1235
Регистриран на: Сря Юни 04, 2003 10:10 pm
Местоположение: София

Мнениеот jokata » Вто Дек 09, 2003 10:05 pm

[quote="Windstream"]

Честно казано ако знаех че ще стане въобще не бих си вземал другата рамка, тя вече беше на път когато открих тоя номер. Така че всъщност си се прецакал :D

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:
[/quote]


Я чакай малко...
Нима искаш да кажеш, че няма проблем да се кара с oversize вилка, сложена на 1" рамка постоянно??? Ето какво говорят фактите:
Oversize = 1,125 инча = 2,8575 см. (приблизително)
1 инч = 2,54 см.
Чисто теоретично, не си представям как си успял да напъхаш oversize стержен във 1"-ова рамка. Когато си купувах вилката (тогава още не бях съвсем "в час" но все пак знаех, че 1,125-инчовия размер е стандартът който е много по-разпространен и ми беше хрумнала твоята идея с цел икономия при евентуален бъдещ upgrade) и човека който я монтираше ми обясняваше надълго и нашироко, че това е невъзможно и когато реша да си сменям рамката тогава ще мога да сложа такава вилка. Щом казваш, че си го практикувал две седмици, сигурно е така - не споря. И все пак мисля, че не е за препоръчване.

А по въпроса с прецакването - вече го преживях. :D:8D: Тази ЕВТИНА вилка подхожда на моята ЕВТИНА рамка, затова догодина по някое време ще имам по-нормална рамка със ХУБАВА вилка (надявам се).;)

Аз знам, че нищо не знам...
Човек без идея е като риба без велосипед.
Аватар
jokata
 
Мнения: 299
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Авг 30, 2003 11:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Сря Дек 10, 2003 9:21 am

Е ти сега да не мислиш че като рамката е за 1" вилка челната й тръба е с такъв вътрешен диаметър? Всъщност вътрешния диаметър е към 30мм и то на чашките, т.е. тръбата е с още по голяма дупка. А ако в 30мм отвор не можеш да напъхаш 28,6 мм тръба... Челата на оversize рамките са по-дебели защото имат повече разстояние между стержена и ръба на чашката, горе долу колкото е същото в нормално 1" изпълнение, и поради това техните чашки не могат да се набият в тясна рамка. Обаче е твърде възможно oversize лагерите да си влязат в 1" чашките, поне при мен това беше безпроблемно а уж са за интегрирани чашки. Ако те е страх от директна комбинация направи си едни преходници между двата размера, набий ги в рамката и в тях набий големите чашки, така даже интегрирани можеш да си сложиш (при достатъчно дълъг стержена разбира се, преходниците удължават челната тръба с 10-20мм).

Обаче си прав че е временно решение само че по съвсем друга причина - oversize вилките обикновено са с пъти по-добри от едноинчовите и е малко тъпо да се слагат на калпава рамка. Обаче ако имаш хубава 1" рамчица и хубава 1 1/8" вилка (не твоя случай за съжаление ;)) защо трябва да сменяш едното или другото ако със съвсем малко усилие от твоя страна двете всъщност спокойно могат да си работят заедно?

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот did » Сря Дек 10, 2003 11:59 am

[quote="Windstream"]

[quote="jokata"]

А-ха, значи все пак не съм се минал/прецакал...
Т.е. решението е приложимо - но само временно и не се препоръчва за дълго време (вилката я имам от ~4 месеца... + още толкова до началото на следващия сезон - имам предвид активно) => не би било добра идея да карам така.
Е, благодаря че ме успокои, тъкмо бях започнал да усещам надигащия се гняв някъде дълбоко... :D:D:D

Аз знам, че нищо не знам...
[/quote]


Честно казано ако знаех че ще стане въобще не бих си вземал другата рамка, тя вече беше на път когато открих тоя номер. Така че всъщност си се прецакал :D

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:
[/quote]


Даааа! Туй, дето ми го каза един вело-майстор май е сериозно и се потвърждава от независим източник (Windstream)... Питах го аз майстора: "абе на 1 инч ... такова... какво може... според тебе... как смяташ... може ли 1.125..." Оня ме гледа, гледа странно и ми вика "Абе момче, какви инчове, ти да не си в Америка бе! Вземи шублера и мери в милиметри. Ако можеш я вкара някакси в тръбата, ще намерим начин да я закрепим добре! Тамън сега слагам ей тая вилка на ей оная рамка и убий ме, не ги знам какви инчове ги водят. Аз си вярвам на шублера!". Е, аз не му повярвах! Не че щях нещо да купувам, просто по принцип си се интересувах, но явно тоя тарикатлък не е единичен случай. А може би има и "Тънки" и "тъъъничкички" тръби. Знам ли?


Безисходица е ситуацията, очевидният и логичен изход от която просто не ти харесва.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот jokata » Сря Дек 10, 2003 6:26 pm

[quote="Windstream"]

... Всъщност вътрешния диаметър е към 30мм и то на чашките, т.е. тръбата е с още по голяма дупка. А ако в 30мм отвор не можеш да напъхаш 28,6 мм тръба...
[/quote]


Абе разбрахме се най-накрая! :D:D:D Но трябваше и аз да хвана шублера и да пробвам сам (неслучайно казват - "Не питай старило, питай патило!"). Що за "майстор" тогава е тоя дето ме убеждаваше в противното??? Пак ме хвана яд че рамката е кофти (и то мнооого кофти - на няколко спускания в Плана просто имах чувството, че съм на косъм - АДРЕНАЛИНЪТ ми скочи до немай'къде) и не мога да се възползвам.

Сега се сещам нещо друго да те питам - да си ги виждал случайно тези рамки дето ги продават в Bike Center-а в Младост - "Polar" (Alu 7005, oversize, без подсилки при челото, размерите са само от 17" нагоре струва ми се - типична XC рамка) или да си чувал нещо повече за тях?

[quote="did"]

Даааа! Туй, дето ми го каза един вело-майстор май е сериозно и се потвърждава от независим източник (Windstream)... Питах го аз майстора: "абе на 1 инч ... такова... какво може... според тебе... как смяташ... може ли 1.125..."

... просто по принцип си се интересувах, но явно тоя тарикатлък не е единичен случай.
[/quote]


Хе-хе... май ще въвеждаме нов стандарт - КОФТИ/ЕВТИНИ рамки + ХУБАВИ/СКЪПИ вилки. Един съвет към всички, които имат 1" рамки и си ги харесват (т.е. не искат да влизат в излишни разходи за 1,125"):
- Да знаете, [b][color=red]че не е нужно[/color][/b] да хвърляте *** лева/EUR/$ за нова рамка. Просто опитайте дали гореописаните неща са осъществими при вас и ако да, то тогава ги добавете към сумата за по-хубава вилка (за мен Marzocchi'03 Z1.FR-SL doppio air [:p][:p][:p])!

ПП
И да почерпите Windstream - той ни открехна... :D:8D::D:8D::D

Аз знам, че нищо не знам...
Човек без идея е като риба без велосипед.
Аватар
jokata
 
Мнения: 299
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Авг 30, 2003 11:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hok1 » Пет Дек 12, 2003 11:46 pm

Windstream, mersi za ideqta. Ama neska bqh vav velomania i tam mi kazaha 4e tva bilo nevazmojno, 4e stavalo samo s nekfi prehodnici (veroqtno tiq za koito govori6) i 4e samo 6tel sam da si precakam koleloto. Moje li nqkoi da mi kaje kade da namerq 4ovek koito pravi podobni prehodnici ili takaf koito napravo da sloji "debel" amortisior na "tunka ramka".
10x
hok1
 
Мнения: 35
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 8:56 pm

Мнениеот Windstream » Съб Дек 13, 2003 3:03 am

Невъзможно друг път, туй че те не са го пробвали не значи че не става. Стержена би трябвало спокойно да си мине през чашките, проблема идва от лагерите, те по принцип са с малко по-голям диаметър от тези за 1", може и да влязат в малките чашки но тогава сачмите им няма да се търкалят по предназначената за това повърхност (със съответния радиус) а малко по-встрани. От това идва и скъсяването на живота им. Освен това поради стената на преходниците (ако решиш да ползваш такива) между oversize чашките и рамката лагерите се отдалечават от края на челото, което означава удължаване на рамото към което се прилагат силите от контакта на вилката с неравностите и съответното нарастване на момента на усукване в мястото на набиване на преходника към рамката. Това до голяма степен би се неутрализирало ако преходника е от сравнително доста твърд материал (стомани колкото щеш) а тази му част която влиза в рамката е по-дълга от нормалното, примерно 30мм. Преходник се прави лесно, всеки грамотен стругар би могъл да ти го изработи, но едва ли ще намериш някой който вече има опит с тия неща, прекалено нестандартно и често лишено от смисъл е.

[b][color=red]Live to ride... and ride to feel alive![/color][/b] :8D:

П.С. изтрий си поста от темата за рождения ден на Rider-a ;)
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта