Каска Full Face MET Parachute?

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Каска Full Face MET Parachute?

Мнениеот fhristo » Вто Юни 07, 2005 7:58 am

Ето за тази каска става дума:
http://www.met-helmets.com/ProdottiDet. ... 42&idcat=7
Видях че има стари теми, в които е обсъждана каската, но така и не намерих мнение на човек, който си я е взел и може да каже на практика как се държи каската. Та, ако някой си я е взел да каже дали е достатъчно издръжлива за спускане с висока скорост, за скокове и т.н. Дали няма да се счупи от 1-2 падания?
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Вто Юни 07, 2005 8:18 am

[quote="fhristo"]
Дали няма да се счупи от 1-2 падания?
[/quote]


По принцип е препоръчително каската да се сменя след първото падане, в което е взела дейно участие. В противен случай рискуваш при второто такова падане дейно участие да вземе черепната ти кутия...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот fhristo » Вто Юни 07, 2005 8:40 am

Значи тази водеща се full face каска за фрийрайд според производителя има здравината на обикновена каска, която трябва да се хвърля след един по-сериозен удар? Защото в такъв случай е твърде неизгодно като се има предвид цената й - 220 лв. Ако ще си взимам нещо, което ще хвърлям след един удар, то това ще е каска до 50 лв мисля.
И междудругото как стои въпроса с шлемовете - тях може да ги удряш доста повече без нищо да им стане, нали? Специално съм се спрял на 661 Full Bravo - добър ли е?
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Вто Юни 07, 2005 9:08 am

Каската на MET определено не е толкова масивна, колкото "шлемовете", но пък това от друга страна е нейното предимство, тъй като е по-лека и проветрива. ;)
По принцип и шлемът трябва да бъде сменен, ако е участвал в силен удар, както ти каза и Toyaga. Разликата е, че шлемът носи повече на слаби удари и не се поврежда толкова лесно от клони и др. подобни. Но паднеш ли си здраво на главата, каквато и каска да има на нея, най-вероятно ще ще е за смяна. Само че при шлемовете уврежданията не си личат толкова ясно...;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот halcor » Вто Юни 07, 2005 9:33 am

И освен това едва ли имаш навика всеки ден да си падаш на главата :) Приеми каската като някакъв вид застраховка, ама не с някакъв срок, а докато се случи Падането (е, по-добре да не се случва, разбира се), а с разликите в цените си купуваш удобство - като си вземеш шлем за 50 кинта ще ти тежи, спарва и това всеки път като го носиш и може да решиш, че ти е неудобен да го носиш и точно тогава да решиш да падаш.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот TOYAGA » Вто Юни 07, 2005 10:22 am

@ fhristo

100% съм съгласен с казаното от Admin и halcor. Искам само да ти дам още един поглед върху нещата - на колко оценяваш главата си, че 220 лева ти се виждат много? :crazy:

Що се отнася до пригодността на Parachute за FR, аз съм по-скоро скептичен, имайки предвид най-актуалните схващания за съдържанието на понятието "FR". От днешна гледна точка Parachute ще е най-подходяща за ездач на някое Long Travel Enduro...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Юни 07, 2005 10:41 am

@fhristo: ако искаш да се пазиш от непредвидени падания, съветвам те да не жалиш пари за шлем. 220 лева не са толкова много за хубав шлем.

иначе ако планираш да падаш на глава редовно според мен няма голямо значение какъв шлем ще вземеш...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Вто Юни 07, 2005 10:43 am

[quote="TOYAGA"]
От днешна гледна точка Parachute ще е най-подходяща за ездач на някое Long Travel Enduro...
[/quote]


@velco: това беше безплатен съвет за шлем :lol::lol::lol:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Вто Юни 07, 2005 11:18 am

[quote="bikerider"]

[quote="TOYAGA"]
От днешна гледна точка Parachute ще е най-подходяща за ездач на някое Long Travel Enduro...
[/quote]


@velco: това беше безплатен съвет за шлем :lol::lol::lol:
[/quote]


Тц! Ето това е безплатен съвет за шлем...

[img]http://www.precicarb.be/Images/Nonne_home.jpg[/img]
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот C_Mo » Вто Юни 07, 2005 11:27 am

[quote="fhristo"]

Ето за тази каска става дума:
http://www.met-helmets.com/ProdottiDet. ... 42&idcat=7
Видях че има стари теми, в които е обсъждана каската, но така и не намерих мнение на човек, който си я е взел и може да каже на практика как се държи каската. Та, ако някой си я е взел да каже дали е достатъчно издръжлива за спускане с висока скорост, за скокове и т.н. Дали няма да се счупи от 1-2 падания?
[/quote]

Не съм я карал, но пък тия дни си падах на главата...радвам се, че бях с FullBravo защото каската за която питаш щеше да е станала на салата...
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Юни 07, 2005 12:03 pm

[quote="TOYAGA"]
Тц! Ето това е безплатен съвет за шлем...

http://www.precicarb.be/Images/Nonne_home.jpg
[/quote]


:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

МНОГУ СЕКС В ТУЙ ШАПКЪ БРАТМИ :thumb::beer::lol:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Вто Юни 07, 2005 12:59 pm

[quote="bikerider"]

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

МНОГУ СЕКС В ТУЙ ШАПКЪ БРАТМИ :thumb::beer::lol:
[/quote]


Амчи няя да загрозяваме момчето я!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот fhristo » Вто Юни 07, 2005 4:44 pm

Все още чакам мнение на човек, който притежава такава каска! Дано се появи такъв!
Иначе каската много ме кефи, ама е и много скъпа... не знам дали си заслужава.
От друга страна пък ако си взема половинка за XC ще дам двойно по-малко пари, но нищо не ми гарантира, че няма да си падна на лицето и да си избия зъбите примерно - и тогава и тези пари, които съм дал ще са на вятъра.
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот jivkonik » Вто Юни 07, 2005 5:15 pm

[quote="fhristo"]

Все още чакам мнение на човек, който притежава такава каска! Дано се появи такъв!
Иначе каската много ме кефи, ама е и много скъпа... не знам дали си заслужава.
От друга страна пък ако си взема половинка за XC ще дам двойно по-малко пари, но нищо не ми гарантира, че няма да си падна на лицето и да си избия зъбите примерно - и тогава и тези пари, които съм дал ще са на вятъра.

[/quote]

Виж това http://www.ram-bikes.com/img/galleries/ ... G_3987.jpg
http://www.ram-bikes.com/img/galleries/ ... G_3956.jpg
Агент Ориндж е това, бил е с ФУЛФЕЙС шлем и МАСКА за очите - е виж какво е станало с него? Тъй, че НЯМА шлем който да те пази от всичко! Вземи си нещо според възможностите и СТИЛА НА КАРАНЕ и не се опитвай да "надскочиш себе си" и възможностите си на карач, защото понякога боли много.... независимо от вида на шлема
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Admin » Вто Юни 07, 2005 6:21 pm

[quote="fhristo"]

Все още чакам мнение на човек, който притежава такава каска! Дано се появи такъв!
Иначе каската много ме кефи, ама е и много скъпа... не знам дали си заслужава.
От друга страна пък ако си взема половинка за XC ще дам двойно по-малко пари, но нищо не ми гарантира, че няма да си падна на лицето и да си избия зъбите примерно - и тогава и тези пари, които съм дал ще са на вятъра.

[/quote]


Христо, такъв човек може и да не се появи, особено пък някой, който и да е падал по подходящия начин с тази каска ;):D
Не е нужно някой да я е карал, за да се види, че това е лека каска, която не е предвидена за спускане и фрийрайд като ежедневни занимания, а по-скоро за хора, които карат и нагоре, но се спускат агресивно и желаят за тази част от карането си да се подсигурят допълнително. Пак ще наблегна на това, че въпросната каска не е здрава толкова, колкото шлем!
Оттук нататък ти трябва да дефинираш за себе си какво караш, как и колко и т.н. Ако караш ХС, дори и такава каска не ти не трябва - всяка "половинка" ще е по-подходяща, а за зъбите ще се примириш с риска и ще караш по-внимателно. Може да си вземеш и тази, само че цената й е доста солена, а пък работата която върши не е много повече отколкото ХС каска за 60лв.
Затова, ако караш спускане, фрийрайд, абе с една дума - надолу, тогава просто си купи хубав шлем и забрави чуденките си.
Ако караш и двете неща, най-добре е да имаш две каски - една половинка и един шлем. Много хора сме така ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот fhristo » Вто Юни 07, 2005 8:16 pm

Значи аз започнах с крос кънтри, но все повече ми харесва да карам по-агресивно, да минавам през разни препятствия, да скачам от стълби (засега 60 см), та мисля полека-лека да продължавам да задълбавам в по-агресивните стилове. Шлем явно ще трябва да си взема (спрял съм се на 661 Full Bravo), но това мисля да стане по-нататък, когато събера пари за колело с два амортисьора - F5 или RAM AM. А дотогава ми трябва каска и именно за избора на която става дума в тази тема :)
Спрях се сега на два модела: Met A-Tomo (http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... cts_id=531)
и Bell Nemesis pro (http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... cts_id=218).
Кажете дали стават за стила ми на каране и къде могат да се намерят в някой магазин в София. И каква е разликата между двете, защото и по-евтината ми се струва достатъчно добра, а и като дизайн ми харесва.
И още един въпрос - за скокове от стълби 60 см, и малко повече както се очертава, обикновената каска за XC достатъчна защита ли е? Защото именно с мисъл за такива скокчета и впоследствие други подобни, неприсъщи на крос кънтрито, се насочих към MET Parachute.
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Вто Юни 07, 2005 8:46 pm

[quote="fhristo"]

Значи аз започнах с крос кънтри, но все повече ми харесва да карам по-агресивно, да минавам през разни препятствия, да скачам от стълби (засега 60 см)...
[/quote]


Защо си мислиш, че спускането по наклон и преодоляването на препятствия (вкл. и с малки скокове) не е ХС?

[quote]
Спрях се сега на два модела: Met A-Tomo и Bell Nemesis pro
[/quote]


Nemesis pro е чудесен шлем за ХС - ползвал съм го с огромно задоволство, а мисля, че тук има и доста други хора, които могат да дадат добри отзиви. Малко е старичък като модел, но предполагам можеш да го намериш на добра цена (ако е са останали бройки във Веломания).

[quote]
...за скокове от стълби 60 см, и малко повече както се очертава, обикновената каска за XC достатъчна защита ли е...[/quote]


Да, ако се научиш да скачаш кадърно. Щото по принцип можеш да се размажеш и след спъване в трамвайна линия....
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikezilla » Вто Юни 07, 2005 9:02 pm

[quote="fhristo"]
Спрях се сега на два модела: Met A-Tomo (http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... cts_id=531)
и Bell Nemesis pro (http://www.eshop-gorgona.com/catalog/pr ... cts_id=218).
[/quote]


Аз бих ти препоръчал Немезис про. Мет-а има 16 отвора, докато Бел-а има 19 отгоре и още 8 отзад.
Именно тези отвори отзад са най-важното му предимство, защото допринасят много за доброто проветрение на главата ти ;) А Мет-а няма нито един отвор на тилната си част.
Карам вече една година с Немезис про, преди това карах едно Жиро (без отвори на задната си част), и трябва да отбележа, че има чуствителна разлика в проветрението, в полза на Немезис.
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот fhristo » Чет Юни 09, 2005 4:01 pm

Окончателно се отказах от MET Parachute - много е скъпо, а и на живо не изглежда толкова добре, колкото на картинка :)
Ще си взема хубав шлем и каска :beer:
Аватар
fhristo
 
Мнения: 486
Рейтинг: 1905
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 1:23 pm
Местоположение: София

Мнениеот pascoff » Пет Юни 10, 2005 7:55 am

Аз също се чудих преди време какво точно да си взема и бях на косъм да си взема Парашута (добре че ме разубедиха) ... сега съм с 2 каски - Немезис за ХС и Star Helmets (китайски някакъв) шлем за нанадолни дисциплини - виж във Веломания може да ги има още, цената му беше около 80 лв. и мога да ти кажа със сигурност че е достатъчно надежден (колкото и 661 примерно) - имах "късмета" да разбера това преди няколко дена на Драгалевци, паднах с лицето напред на пътеката точно под лифта, от удара имах само малка рана на носа от очилата а шлема си свърши работата перфектно, малко му се сцепи козирката но иначе си запази цялостта ... ако бях с Парашута сега щях да съм си изял зъбите :) разбира се за тая цена има и недостатъци - малко по тежък е, има по малък "прозорец" на видимост но ако не ти се дават много пари, това е една добра алтернатива :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта