Демонтаж на курбели Deore Octalink

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Демонтаж на курбели Deore Octalink

Мнениеот 4getcredo » Вто Май 31, 2005 2:33 pm

Поради кухата ос на касатета демонтажът на курбелите не става с класическия инструмент за сваляне. Въпросът ми е дали някой (tailor преди всичко) е виждал (продава ли се) някаква приставка или приспособление към класическия инструмент, което да позволява свалянето на курбели от такава куха ос.
Ясно ми е, че мога да импровизирам, но и също така ми е ясно, че със специално пригодения уред, рискът да увредя оста и курбелите е по-малък.:^:
Също така забелязвам, че след по-продължително каране болтовете на курбелите се разхлабват. Редовно ги притягам, но нормално ли е това и съществува ли пряка заплаха за износването на шлиците заради това разхлабване на болта? Не употребявам пълната си сила при затягането, за да не пукна самите курбели...
Благодаря предварително!
:beer:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот zar » Вто Май 31, 2005 3:16 pm

с нормалният инструмент няма да стане, има същият за окталинк, така че си търси специално за окталинк.
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот caviara » Вто Май 31, 2005 4:00 pm

[quote="4getcredo"]

...Също така забелязвам, че след по-продължително каране болтовете на курбелите се разхлабват. Редовно ги притягам, но нормално ли е това и съществува ли пряка заплаха за износването на шлиците заради това разхлабване на болта? Не употребявам пълната си сила при затягането, за да не пукна самите курбели...
[/quote]


този проблем се решава просто: купуваш си лепило за болтове(червеното, че държи по-здраво), капваш малко на резбата и чакаш 1 нощ да стегне. Иначе не съм забелязал да се износват шлиците...
Защо трябва да е просто, като може да е сложно...
caviara
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 10:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Май 31, 2005 6:20 pm

@ 4orgetcredo

Бонджорно!

Въпросните курбели са практически идентични с предишните XT-курбели, които от своя страна разполагаха със специални (self-extracting) болтове - при демонтаж последните не изискват специален инструмент, а просто нормален имбус. Ако болтовете ти не са такива (което би ме учудило), ще ти трябва инструментът, споменат от zar. Повече подробности и тинтири-минтири[url=http://www.parktool.com/repair_help/Pipe_Billet_Spindle_type.shtml]тук[/url].

@ caviara

"Лепило за болтове"... :D:D:D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот caviara » Сря Юни 01, 2005 9:00 am

най сетне някой да ме коригира :D
[quote="TOYAGA"]

@ caviara

"Лепило за болтове"... :D:D:D
[/quote]
:banghead:
"Tread Lock"... мисля,че се казваше... :peace::beer:
Защо трябва да е просто, като може да е сложно...
caviara
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 10:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот 4getcredo » Сря Юни 01, 2005 10:37 am

[quote="TOYAGA"]
Бонджорно!

Въпросните курбели са практически идентични с предишните XT-курбели, които от своя страна разполагаха със специални (self-extracting) болтове - при демонтаж последните не изискват специален инструмент, а просто нормален имбус. Ако болтовете ти не са такива (което би ме учудило), ще ти трябва инструментът, споменат от zar. [/quote]


Бонджорно и от мен! :beer:
Ами трябва да те учудя ;), защото болтът ми се струва, че не е такъв. С нищо не подсказва, че с него мога да издърпам курбела от оста.:dunno:
[img]http://bike.shimano.com/media/images/cycling/products/bikecomponents/FC/FC-M540-L_popup_v2_m56577569830550271.jpg[/img]

Мерси за отговора!:D
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 01, 2005 11:01 am

[quote="4getcredo"]

Бонджорно и от мен! :beer:
Ами трябва да те учудя ;), защото болтът ми се струва, че не е такъв. С нищо не подсказва, че с него мога да издърпам курбела от оста.:dunno:
[img]http://bike.shimano.com/media/images/cycling/products/bikecomponents/FC/FC-M540-L_popup_v2_m56577569830550271.jpg[/img]

Мерси за отговора!:D
[/quote]


Хмъ! Явно нЕкой е решил да пЕсти!

По принцип болтовете за курбели на Shimano се състоят от два компонента - шайба и същински имбус-болт. При обикновените болтове въпросната шайба е просто предпазител (dust cap) и е пластмасова, докато при self-extracting-болтовете въпросната е метален детайл с резба по външния си диаметър. Именно въпросната действа като екстрактор (puller) на курбела при завъртане на болта в посока обратна на използваната за неговото затягане. На снимката ти болт не се вижда :D, а и аз още не съм виждал такъв курбел наживо, за да кажа от кой тип са болтовете. Виж кви са ти шайбите - ако са пластмасови, най-вероятно ще ти трябва специален Octalink-puller.

[b]Съвет.[/b] В дългосрочен план бих ти препоръчал вместо puller да си набавиш self-extracting-болтове (примерно като тези [url=http://www.fullspeedahead.com/fly.aspx?layout=estore&taxid=228&pid=375]тук[/url]. За развиването на болтовете - слушай caviara и използвай Loctite или някаквa другa подходяща "Thread Lock"-боза.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот 4getcredo » Сря Юни 01, 2005 11:28 am

Определено някой е решил да пести (откъм тегло), защото и болта, който ти се струва, че го няма, всъщност е там, но е "кух" :)(има гледка :)). Той се монтира с метална шайба (без резба) и предпазител. След като видях примерите ти, вече със сигурност мога да ти кажа, че няма self-extracting болт на този модел.:D
Ще последвам съвета ти и ще потърся такива.
@tailor (или друг осведомен): във Веломания или някъде другаде предлагат ли такива и колко пари?
:beer:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 01, 2005 12:33 pm

[quote="4getcredo"]

...болта, който ти се струва, че го няма, всъщност е там...[/quote]


Мда, заблудил съм се поради наличието на новата за мен комбинация от заоблена тапа Y-1E3 11010 и 10 мм имбус-болт Y-1E4 98020 (през чиито по-голям отвор се осъществява "гледката" :D), поставена на мястото на добрата стара плоска тапа Y-16V 07000 и 8 мм имбус-болт Y-1FM 98010. Случват се и грешки...:crazy2:

Разбира се, това не нарушава валидността на съвета за self-extracting-болтовете. :beer:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот M1010X » Сря Юни 01, 2005 1:37 pm

я да попитаме знаещите :)
а тоя селф екстрактинг болт няма ли да доведе дотам, че ако той самият се саморазвива (поради непълно затягане, да речем, или по някаква друга причина - примерно масло в резбите (:crazy:)), да ектрактне курбелите в някой неподходящ момент (когато караш) или пък да ги разлуфти? макар че той е затегнат към самите курбели чрез външната си резба, а те са набити към оста, което би трябвало да възпрепятства саморазвиването на болтовете. и все пак... има ли такава опасност? и откъде могат да се намерят [i]таквизи[/i] болтове?
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот C_Mo » Сря Юни 01, 2005 1:40 pm

[quote="M1010X"]

я да попитаме знаещите :)
а тоя селф екстрактинг болт няма ли да доведе дотам, че ако той самият се саморазвива (поради непълно затягане, да речем, или по някаква друга причина - примерно масло в резбите (:crazy:)), да ектрактне курбелите в някой неподходящ момент (когато караш) или пък да ги разлуфти? макар че той е затегнат към самите курбели чрез външната си резба, а те са набити към оста, което би трябвало да възпрепятства саморазвиването на болтовете. и все пак... има ли такава опасност? и откъде могат да се намерят [i]таквизи[/i] болтове?
[/quote]

Няма опасност да ти паднат курбелите докато караш... :) такива болтове, на Truvativ, ще има след известно време по магазините.
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот M1010X » Сря Юни 01, 2005 8:32 pm

мерси за инфото.

и аз предполагах, че няма да изпаднат, но все пак да питам :)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта