Кратки новини от Родопите (без колело) №1

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Кратки новини от Родопите (без колело) №1

Мнениеот did » Сря Май 25, 2005 11:25 am

Имам 1 добра, 1 лоша и 1 интересна новина от шматкането ми около 22-23 май в Западните Родопи без колело, но може на някого да са му от полза.

Лошата:
Екопътеката към Дяволския мост в Буйновското Ждрело преди Ягодина е вече недостъпна. Паднал е първият мост, реката е много пълноводна и въобще не може да се тръгне по нея. Гадно. Загубата е наистина голяма, ама така става, като се усвояват средства по разни проекти без нещата да се правят добре. То още миналата година щяхме да се пребием като я минавахме заради изгнилите парапети, сега поне не е опасна за хората, защото все едно я няма. Мир на стърготините и!

Интересната:
Билото около връх Перелик е все още цялото в сняг:D. Няма и едно тъмно петънце, което да подсказва, че до месец снегът там ще се стопи. Очертава се интересно състезание:D в началото на юли.

Добрата:
Екопътека "Каньонът на водопадите" край Смолян наистина съществува, независимо от мнението на 95% от местните жители, че такова нещо нема и никога не е имало (трябваше да питаме 20-тина човека, докато намерим 1, който знае). Проектът явно е бил строго секретен, но е успешно реализиран и сега дава невероятната възможност на всеки, който иска, да иде, да се поразходи по МНОГО ЗДРАВИТЕ дървени мостчета и да види десетките водопади по Черна Река, най-високо от които е водопадът "Орфей". Снимки нарочно няма да качвам, щото обещах на Наско да не му ги показвам преди и той да иде там и сам да види всичко:D.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот did » Чет Май 26, 2005 9:13 am

Моля Naka76 в никакъв случай да не клика [url=http://www.bikedir.com/usr/did/smolqn/index.html]тук[/url]!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Cu0 » Чет Май 26, 2005 9:58 am

[quote="did"]

Моля Naka76 в никакъв случай да не клика [url=http://www.bikedir.com/usr/did/smolqn/index.html]тук[/url]!
[/quote]

did, дай малко повече инфо плс къде точно се намира това, което нака76 не бива да вижда на снимки :) за колко време се минава и тн подробности :)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот did » Чет Май 26, 2005 11:18 am

[quote="Cu0"]

[quote="did"]

Моля Naka76 в никакъв случай да не клика [url=http://www.bikedir.com/usr/did/smolqn/index.html]тук[/url]!
[/quote]

did, дай малко повече инфо плс къде точно се намира това, което нака76 не бива да вижда на снимки :) за колко време се минава и тн подробности :)
[/quote]


С удоволствие!:thumbu:

Първите снимки са от до болка познатото ви Триградско ждрело, после от пътя към Широка Лъка (Момата;)), а накрая са от Рожен.

Най-много обаче са от екопътеката "Каньонът на водопадите" край Смолян. Снощи разбрах, че трудното намиране на началото на тази пътека не е случайно. Има замесени комерсиални интереси там да се ходи с водачи, които нямат сметка пътеката да се популяризира:banghead:. Аз затова и с огромно удоволствие ще им направя мръсно!

Пътеката се намира съвсем близо до Смолян, почти до края на града, но както вече писах, само хората, които живеят в най-западната част на града си имат идея за съществуването и, и то не всички. Тръгва се в западна посока от Смолян по пътя към с.Мугла. В един момент, малко преди края на града, пътя се разклонява без никакви табели - наляво надолу към реката и надясно нагоре към незнам-си-коя махала. Тръгва се надясно. Пътя излиза от града и в самия му край вляво се вижда някакъв автопарк или авто-работилница, не знам точно. Веднага след нея НАДЯСНО и нагоре тръгва едва забележимо асфалтово пътче, водещо до някакви изоставени рибарници. В един момент то достига до разклон. Наляво се минава през мостче, надясно тръгва черен път към едно ждрело и точно по средата, без да е ясно за кое разклонение се отнася, стои схемата на екопътеката на голяма табела. Стрелки обаче НАРОЧНО няма. Логичното е да се тръгне по реката надясно, но НЕ! Верния път е напред през моста. Дълго време няма никакви табели или указания и в един момент асфалта свършва до една вила и пак разбити рибарници, започва черен път, вървящ в източна и западна посока. Тръгва се по него на запад (наляво), той пак няколко пъти се разклонява, не помня точно в какви посоки, но трябва да се държи най-дясното разклонение. С изненада в един момент ще видите, че пътя свършва и започва пътека със страхотна маркировка, табели, хубави мостове, направени от цели борове, парапети, стълбички... По нея до големия водопад "Орфей" на мен и на две деца на 6 и 7 години ни отне 2 часа да се качим и още толкова да се върнем, но ако се бърза може и наполовина (ама не си струва:D). Докато се стигне до над 80 метровото чудовище "Орфей" се минава поне покрай 10-20 други, по-малки орфейченцета, всичко е обрасло със здравец... Страхотия. Над "Орфей" се намира една панорамна площадка с метален парапет, за да не падне човек от високото, след която ние не продължихме, но според скицата пътеката продължава още нагоре до Ритлите, само че май още там не е маркирана и направена, макар да се вижда, че пътека има, а и вече се отдалечава от реката и не знам доколко ще си струва драпането. Гледката от панорамната площадка я има в галерията, но SPA не я хареса и я пооправи, така по-заприлича на истинската: [url]http://spa.bratcheda.org/public/did/did_edit.jpg[/url]. Аз нищо не съм редактирал по снимките във вида, в който съм ги качил сега, но специално тоя кадър съм го снимал от статив с 4 различни бленди и обещавам скоро да покажа нещо наистина близко до реалността чрез комбиниране на снимките, колкото и да е невъзможно такива мащаби да влезнат в правоъгълниче.

Това е! Ако идете, намерите този каньон и ви хареса, ще черпите по една виртуална бира:D
:beer:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Cu0 » Чет Май 26, 2005 2:02 pm

имаш я!:beer:
незнам коя ти е любимата, затова предлагам да си избереш :)
[img]http://www.no-treason.com/images/uploads/beer_fridge.jpg[/img]

разпечатах си го за следващия тур из Родопите! бтв това с криенето на забележителностите и "задължителното" минаване през водач и на нас ни го приложиха :yuck:

и още нещо .. имам инфо за една еко пътека до Трън, намирането й е почти толкова невъзможно колкото и тази която ти описа, но си заслужава да се види! представлява живописна разходка по каньона на река Ерма мисля беше ... та ако решиш да разходиш на там свирни, ще си откупя бирата ;)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот did » Чет Май 26, 2005 2:20 pm

[quote="Cu0"]
бтв това с криенето на забележителностите и "задължителното" минаване през водач и на нас ни го приложиха :yuck:
[/quote]

На мен пък за първи път ми се случва да видя такова нещо. Тъпичко е, щото тия проекти ги финансира МОСВ, т.е. аз и ти с нашите данъци.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот naka76 » Чет Май 26, 2005 7:21 pm

Ako идваш на състезанието и дойдеш в петък по-рано можеш да отскочиш до Смолян.Който е само на 20 км от Чепеларе
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот halcor » Пет Май 27, 2005 9:00 am

И аз благодаря за споделянето и ще има :beer: като се видим някой ден :)
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта