Превъртя ми вилката. Кво да праа ?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Превъртя ми вилката. Кво да праа ?

Мнениеот GOА1 » Чет Май 19, 2005 11:21 am

Болта от горната страна на лапата, който се завива се в няква джунджурия в стержена не ще да се развива/завива.
Като тръгнах да го отвивам се чу едно "скръц" и до утре да си го въртя в произволна посока няма да има ефект.
Предполагам, че приплъзват шайбите и гайката на въпросната джунджурия (не зная как се казва :I).

Може ли да се извади проклетия болт ?
Или пък да изкъртя цялата джунджурия ?
(и изобщо продава ли се тази част ?? или ако я счупя да си търся вилка ???)
GOА1
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:07 pm

Мнениеот bikerider » Чет Май 19, 2005 11:26 am

[quote="GOА"]

Болта от горната страна на лапата, който се завива се в няква джунджурия в стержена не ще да се развива/завива.
Като тръгнах да го отвивам се чу едно "скръц" и до утре да си го въртя в произволна посока няма да има ефект.
Предполагам, че приплъзват шайбите и гайката на въпросната джунджурия (не зная как се казва :I).

Може ли да се извади проклетия болт ?
Или пък да изкъртя цялата джунджурия ?
(и изобщо продава ли се тази част ?? или ако я счупя да си търся вилка ???)

[/quote]


това в стержена се казва "звездичка" или "пеперудка". служи за обиране на луфта в чашките с болта. представлява ламаринка набита в стержена и застопорена в метала отвътре, така че да не се измъква. в нея е занитена метална втулка с резба в която се навива болта.
предполагам че болта е ръждясал и се е споил за занитената част, при което ти превърташ цялата занитена част във пеперудката, а не болта спрямо резбата.

по принцип такова нещо се избива само надолу към гумата понеже е закривено така че да се впива в стержена при дърпане нагоре. обаче при заял болт как ще демонтираш лапата за да избиеш звездичката не мога да се сетя.

Edit: освен да разпробиеш главата на болта за да го скъсаш и да махнеш лапата? би трябвало да стане, но бургията може да надере капачката (проблем от козметична гледна точка :)

Edit2: друго което ми дойде сега наум е да напръскаш звездичката с ръждопреобразувател или спрей за заяли резби, но това ще трябва да стане отдолу през целия стержен.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот GOА1 » Чет Май 19, 2005 11:35 am

[quote="bikerider"]

предполагам че болта е ръждясал и се е споил за занитената част, при което ти превърташ цялата занитена част във пеперудката, а не болта спрямо резбата.
Edit: освен да разпробиеш главата на болта за да го скъсаш и да махнеш лапата? би трябвало да стане, но бургията може да надере капачката (проблем от козметична гледна точка :)
[/quote]

Именно, и аз стигнах до тези изводи.
А тази пеперудка намира ли се като резервна част ?
...и къде ако я има ? (не съм виждал)
Има ли тънкости при слагането й в стержена, или само се набива отгоре надолу ?

edit:
болта със сигурност не е ръждясал, преди седмица го сложих, лъскав и прав. Най-вероятно е пренатегнат.
GOА1
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:07 pm

Мнениеот КапитанПланета » Чет Май 19, 2005 11:43 am

Пеперудката по принцип се намира като резервна част, но нямам представа сега дали има по магазините. Пробвай се, и ако не намериш мога да ти подаря една. Ако прецакаш капачката и болта - също мога да услужа.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот GOА1 » Чет Май 19, 2005 11:50 am

[quote="КапитанПланета"]

Пеперудката по принцип се намира като резервна част, но нямам представа сега дали има по магазините.
[/quote]

Благодаря, ще действам :).

@bikerider
и на теб мерси :)
GOА1
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:07 pm

Мнениеот bikerider » Чет Май 19, 2005 2:30 pm

При Нина би трябвало да има пеперудки, даже съм сигурен че има. Ако не намериш, имам и аз една ще ти я подаря, че и без това нямам употреба за нея...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот KRAZzy » Чет Май 19, 2005 4:37 pm

[quote]
[i]Originally posted by GOА[/i]
Болта от горната страна на лапата, който се завива се в няква джунджурия в стержена не ще да се развива/завива.
Като тръгнах да го отвивам се чу едно "скръц" и до утре да си го въртя в произволна посока няма да има ефект.
Предполагам, че приплъзват шайбите и гайката на въпросната джунджурия (не зная как се казва ).
[/quote]


Имах същия проблем много отдавна. Адски гадно е, а и тогава нямаше кой да питам и се наложи да избивам пеперудката нагоре, тоест да чукам до полуда от към коронката :crazy: Е, получи се, в крайна сметка, но си беше мъчение - не го правете :)
Аватар
KRAZzy
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1304
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 3:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот GOА1 » Чет Май 19, 2005 4:58 pm

Трябваше да изляза преди да прочета поста на bikerider, и въпреки това се отбих при Нина. Еми има, 5.50 лв. парчето, с капачката, болта и гумена шапчица за болта :D.
Някви си там, ъъъъм VP. Ама като гледам че законтрящите шайби (звездерутки) са занитени по същия начин си мисля че ще се прецакат и тия без много зор. Ще ги видим.

[quote="KRAZzy"]

Имах същия проблем много отдавна. Адски гадно е, а и тогава нямаше кой да питам и се наложи да избивам пеперудката нагоре, тоест да чукам до полуда от към коронката :crazy: Е, получи се, в крайна сметка, но си беше мъчение - не го правете :)
[/quote]

И аз така... Обърнах колелото с краката нагоре, фанах главния менаханик (или кинетичния преобразувател :) ), пуснах една бивша отвертка в стержена и БОЙ, БОЙ. След 30-40 удара излезе. Даже се учудих колко плитки резки са останали по тръбата.

(Горкото ZOOM-че:bawling:. Колко бой е изяло...
И то за да го оправям :crazy:.)


В заключение мога да кажа:
Да живеят вилките на резба:D.
GOА1
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:07 pm

Мнениеот bikerider » Чет Май 19, 2005 5:17 pm

[quote="GOА"]
Ама като гледам че законтрящите шайби (звездерутки) са занитени по същия начин си мисля че ще се прецакат и тия без много зор.
[/quote]


Смажи резбата :naughty:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта