Размер на рамка

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Размер на рамка

Мнениеот velco » Пет Май 13, 2005 9:11 pm

Значи, поразрових архивите за това как се изчислява размера на рамката и намерих това http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=1161
(благодаря на TOYAGA, Kizzo и КапитанПланета).

Изчисленията показват, че ми трябва рамка 17".

Накъде се закръгля, ако го няма точният размер и има ли значение дали става дума за XC или FR байк?

Например, Banshee Scream я има в следните размери:

Размер M (16"): TT: 580mm, ST: 406mm
Рaзмер L (17.5"): TT: 600mm, ST: 445mm

Кой размер би следвало да избера?
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Пет Май 13, 2005 11:12 pm

[quote="velco"]
Накъде се закръгля, ако го няма точният размер и има ли значение дали става дума за XC или FR байк?
[/quote]

Естествено, че има.
И се закръгля именно според стила и личните предпочитания.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Съб Май 14, 2005 12:37 am

@Harka
Доста лаконично.

@velco
Повечето хора закръгляват нагоре за ХС и надолу за FR/DH. Но наистина всичко зависи и от личните предпочитания и конкретните размери на рамката. Така например 600мм горна тръба не ми се виждат никак малко за рамка 17". Така че в твоя случай бих закръглил надолу и бих си взел 16", включително и заради по-голямото разстояние до чатала (т.е. от гледна точка безопасност). Обаче, ако смяташ и да въртиш доста с това колело, тогава може малко по-големият размер да се окаже по-удачен - ще ти даде по-добра стойка за въртене. Освен това някои хора предпочитат да спускат с по-висока седалка за повече опора, така че и това може да наклони везните към по-големия размер. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот zImage » Съб Май 14, 2005 2:07 pm

[quote="Admin"]

Освен това някои хора предпочитат да спускат с по-висока седалка за повече опора...[/quote]


Не съм спускач, така че моля да ме извините ако въпросът ми ще е тъп, та чак смешен...

Не е ли по-добре при спускане да си колкото се може по-ниско и по-назад за по-голяма устойчивост?
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Мнениеот Admin » Съб Май 14, 2005 7:20 pm

[quote="zImage"]

[quote="Admin"]

Освен това някои хора предпочитат да спускат с по-висока седалка за повече опора...[/quote]


Не съм спускач, така че моля да ме извините ако въпросът ми ще е тъп, та чак смешен...

Не е ли по-добре при спускане да си колкото се може по-ниско и по-назад за по-голяма устойчивост?
[/quote]


Така е, но ако седалката е тясна, тя не пречи да се изнасяш назад, или поне на някои хора не им пречи. Аз лично ако спускането е по-стръмно и технично, свалям седалката доста ниско, а за по-бързите спускания без сериозен наклон пак я свалям, но не до минимума, за да мога от време на време да сядам на нея или просто да се опирам. Защото сигурно си забелязал, че със свалена до долу седалка краката веднага започват да се уморяват повече. ;) Номерът при байковете за FR/DH е, че при тях самата геометрия на рамката поставя ездача в една удобна позиция за надолу, така че често има резон да се вдигне малко седалката за повече опора. В крайна сметка всичко опира до лични предпочитания :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Harka » Съб Май 14, 2005 9:13 pm

[quote="Admin"]

@Harka
Доста лаконично.
[/quote]

Не мисля.
velco е достатъчно умен и сам да си прави изводите.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hlebarka » Съб Май 14, 2005 10:29 pm

[quote="Harka"]

[quote="Admin"]

@Harka
Доста лаконично.
[/quote]

Не мисля.
velco е достатъчно умен и сам да си прави изводите.
[/quote]


:argue:
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот velco » Нед Май 15, 2005 11:55 am

Хмм, и аз горе-долу така си мислех, че би трябвало да стават закръгляванията ...

Сега, до каква степен може дължината на лапата да компенсира закръгляването?

В конкретния случай интересува ме за рамки със следните геометрии:

Kona Stinky '04
[code]
L(18") М(17")
------------------- -----------------
Head angle: 66.5
Seat angle: 72.5
Top tube: 23.0" (584 mm) 22.4" (566 mm)
Chain stay: 17.3" (439 mm)
Head tube: 4.7" (119 mm)
Fork offset: 1.7" ( 43 mm)
B/B height: 14.2" (360 mm)
Standover: 34.2" (868 mm) 33.9" (861mm)
[/code]
На мен ми трябва 17", а има 18". Лапа с каква дължина (или в какъв диапазон) би следвало да се сложи? Може ли разликата в дължината на лапата да компенсира донякъде разликата в големината на рамките без особена промяна в повeдението на велосипеда.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Нед Май 15, 2005 9:18 pm

Щом го има твоят размер, какъв е смисълът да търсиш друг? ;)
Ако сирешил да си правиш истинско колело за FR, най-добре е да си направиш именно такова - аз бих сложил на 17" рамка една лапа с 60мм дължина и готово. Евентуално и колче за седалка, на което захвата да му е изнесен по-назад, и самата седалка също бих я дръпнал назад, ако ще катеря. НО това са си калпави решения на проблема с катеренето, просто защото колелото си е за надолу.
Ако искаш байкът да става и за катерене, насочи се по-скоро към ендуро байк ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот velco » Нед Май 15, 2005 9:35 pm

[quote="Admin"]

Щом го има твоят размер, какъв е смисълът да търсиш друг? ;)
[/quote]

Да, ама го няма моя размер ... :) Този вариант са 2004 closeout рамки, които ги има само големи размери ...

[quote]
Ако искаш байкът да става и за катерене, насочи се по-скоро към ендуро байк ;)
[/quote]


Не, не ме притесняват качествата на евентуалния байк за катерене, а точно обратно, защото рамката e малко по-голяма ...

А и не съм много фен на ендуро, защото ми се струва, че вместо байк за всичко се получава по-скоро байк за нищо ;)
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Май 16, 2005 11:24 am

@velco:
според мен при всички случаи е по-добре да закръглиш надолу и да си вземеш 16".
по-добре е да се налага да удължаваш хоризонталното разстояние, а не да го скъсяваш.
скъсяването с късо колче (под 50мм) е куца работа - отразява се на завиването, на работата на вилката, абе...

докато ако се налага да удължаваш можеш и 100мм колче да си сложиш, че и можеш леко да мръднеш седалката назад.

височината също е от значение де, но специално за Scream хората си пишат че нарочно ги правят с по-дълги горни тръби, за да се вмести човек в по-ниска (по-скосена) рамка отколкото би била XC рамка със същия reach.

та моя съвет е - измери си reach-а на NRS-a и за около 50-60мм колче коя размер на рамката ти трябва (като закръглиш надолу).
За височината на седалката не се притеснявай - колчето е телескопично и покрива интервал от около 250-400мм дължина.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот velco » Пон Май 16, 2005 11:52 am

[quote="bikerider"]

@velco:
според мен при всички случаи е по-добре да закръглиш надолу и да си вземеш 16".
по-добре е да се налага да удължаваш хоризонталното разстояние, а не да го скъсяваш.
скъсяването с късо колче (под 50мм) е куца работа - отразява се на завиването, на работата на вилката, абе...
[/quote]

OK, благодаря ...
Изглежда ще се откажа от тази $700, 18" Stinky...
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта