по-мек сънтур?

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

по-мек сънтур?

Мнениеот bestbg » Съб Май 07, 2005 9:29 pm

Искам да попитам как да стане по-мека вилката?
Чел съм всичко в ЧЗВ ;)

За сега промените които съм правил са: рязане на еластомера + смяна с по-рядко масло.... , но проблема е че като карам прави 1/2 от хода -> 6-7см а като и се друсна прави 12см. Ако поомекне малко ще е супер. Сега пробвах едно нещо:

Първо:
махнах на левия крак пужината (там е само пружина и еластомер) и вилката се сгъваше супер лесно (по-меката пружина в десния крак) и си се връщаше.

Второ:
Махнах на десния крак пружината и вилката стана по-мека , но имам чувството че много лесно ще я продъня.... имате ли представа дали само с смяна на пружините може да омекне? или мога и по др. начин? защото не ми се дават пари за други пружини. мерси :^:
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот chiMol » Съб Май 07, 2005 10:08 pm

аз за да умекотя мойта возих гаджето 1 година и са е супер
http://www.tiarakm.hit.bg
Don't leave your bike, live your life......
https://easycryptobot.com
Аватар
chiMol
 
Мнения: 1900
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 3:00 pm
Местоположение: Bulgaria/sofia/lozenez

Мнениеот Windstream » Нед Май 08, 2005 8:23 am

@bestbg
Вилката ти е със 130мм ход, при нормално каране ползваш 50% от хода й, в редки случаи 92% - правилно ли съм разбрал? Е да, ама това "друсване" предполагам го правиш на равен терен т.е. натоварването на което я подлагаш съвсем не е максималното което може да й се случи, примерно веднага се сещам за скок и кофти приземяване само в върху предното колело - въпроса беше обсъждан и преди (за DJ3 ама принципа е същия), но точно тези последни 8% от хода които в нормални условия са абсолютно неизползваеми ще ти спасят вилката и теб самия при някой инцидент.

Edit: идеята е че може да си скъсиш еластомера, ама не го махай съвсем, той ще ти е като буфер в края на хода. Пружините също не ги сменяй, освен ако не караш сравнително спокойно и условия за блъскане не се появяват често.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот bikezilla » Вто Май 10, 2005 8:05 pm

Е, как е вилицата след експериментите?
Достатъчно бърза и мека, за да обира малки неравности с висока скорост, или се "задавя"?

Идея: можеш да експериментираш с нивото на маслото, т.е. с прогресивността на вилката (за да се предпазиш от "продънването", което посочи във втория вариант).

Интересно ми е какво представлява клапана за маслото? Шайбички? (т.е. има ли възможност за експерименти/"тунинг"). Ако можеш да опишеш съдържимото на вилката с няколко думи, или най-добре да го снимаш, ще съм благодарен.

Като цяло въпросите ми са подчинени на един главен въпрос - Може ли, аджеба, от тази "вилка" да стане [u]вилка[/u]?;)
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот mih » Вто Май 10, 2005 8:23 pm

може, но си иска молитва

аз съм сложил 120г масло (колкото си е поначало) с вискозитет 2.5w и махнах горната тапа на пружината в десния крак за да намаля preload-a и сега влиза доста мазно, но все още връща бавно. за нивото на масло експериметирах с по-малко, но не става по-добре, даже обратното.
бях подрязал еластомера твърде много и я продънвах твърде лесно, но като върнах част от него нещата се наместиха - той се включва само в края на хода.

за по-бърз rebound ми казват да разширя някакви си три дупки, през които минавало маслото при разгъване, но още не съ стигнал до този момент, скоро като пробвам ще кажа какво се получава.
чувал съм и за махането на няква вълнообразна шайба, която пречела на маслото при влизане, но и това не съм проверявал.
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот bestbg » Вто Май 10, 2005 8:33 pm

bikezilla , не съм запознат с устройството... и още не съм експерементирал.. чуда се кое да направя.

mih , десния крак е маслото ми , на този крак ли си махнал тапа която е преди пружините? че да знам на кой да пробвам да махна :)
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот mih » Вто Май 10, 2005 8:42 pm

[quote="bestbg"]

bikezilla , не съм запознат с устройството... и още не съм експерементирал.. чуда се кое да направя.

mih , десния крак е маслото ми , на този крак ли си махнал тапа която е преди пружините? че да знам на кой да пробвам да махна :)
[/quote]

грешка, левия
:angel2:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот bestbg » Вто Май 10, 2005 8:55 pm

така си и мислех... на новия модел е обърнато... левия ми е пружина и еластомер а в другия пружина и масло (десния).... значи от левия трябва да махна нещо , но би ли казал кое по-точно?
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот mih » Вто Май 10, 2005 9:07 pm

[quote="bestbg"]

така си и мислех... на новия модел е обърнато... левия ми е пружина и еластомер а в другия пружина и масло (десния).... значи от левия трябва да махна нещо , но би ли казал кое по-точно?
[/quote]

горната пластмасова бяла тапа на пружината, вече писах.
като я махнеш пружината опира безпроблемно във врътката от която отваряш крака

и още нещо - има PM!!!
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот KiZZo » Вто Май 10, 2005 9:12 pm

[quote="mih"]
чувал съм и за махането на няква вълнообразна шайба, която пречела на маслото при влизане, но и това не съм проверявал.
[/quote]


Ako q mahne6 ostava bez rebound damping vilkata.
KiZZo
 
Мнения: 498
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Окт 22, 2002 1:43 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bestbg » Вто Май 10, 2005 9:16 pm

да това е добър "тунинг" ... само остава да се тества дда видя как ще е на скорост ;) мерси mih :beer:
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот mih » Вто Май 10, 2005 9:23 pm

а, да, още нещо - едни лизард-скинчета като се сложат и няма да има смисъл се смазва толкова често. изкарах цялата Байкария с лизардите само с едно междинно смазване.

@Кizzo, мерси
:beer:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот bikezilla » Вто Май 10, 2005 9:42 pm

[quote="bestbg"]

bikezilla , не съм запознат с устройството... и още не съм експерементирал.. чуда се кое да направя.

...
[/quote]

То с чудене няма да стане ;) Прави, карай, прави , карай и така... И после напиши какъв е резултатът, в помощ на бъдещи ползуватели.

И ако можеш при следващото разглобяване да щракнеш снимка на вътрешностите, ще е полезно.
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот barbarossa » Сря Юни 01, 2005 10:27 pm

питамето ми е супер ламерско, ама да си питам че и аз искам да го разчепя мойто дуро:D... махнах бялата тапа и всичко е ок... обаче се чудя как да източа маслото и да стигна до тия дупки дето трябва да се разширят? ако развия болта който е от долу на десния крак, дали ще изтече маслото от там? или как става цялата операция? :8D:
Аватар
barbarossa
 
Мнения: 321
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Май 04, 2003 10:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот barbarossa » Нед Юни 05, 2005 11:29 am

така, разглобих я, но неможах да развия болта на буталото който крепи шайбите и джаджата с дупките през които минава маслото... доста яко е стегнато и ме е шубе да не прецакам буталото ако го стегна на менгеме... ако някой е отварял подобно нещо да сподели как да разширя проклетите дупки :beer: мерси
Аватар
barbarossa
 
Мнения: 321
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Май 04, 2003 10:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Нед Юни 05, 2005 11:39 am

не съм ти писал по въпроса, щото още не съм направил процедурата.
до колкото знам Kizzo знае повече, питай го него
:thumbu:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта