Sredno dvijenie

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Sredno dvijenie

Мнениеот nikitzo » Пон Ное 03, 2003 9:05 pm

Kak da poznaq kakvo mi e srednoto dvijenie zashto neshto vze da puka skurca i takiva raboti ta iskam da go smenq. Samo znam 4e e tip kaseta ama nishto pove4e. Kajete kakvi sa ofertite na pazara
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Jacket » Пон Ное 03, 2003 9:41 pm

Касетка Truvativ в БАС ако не се лъжа е 20ина лева. Ама пукането и скърцането може и от курбела да е. Абе иди в БАС и ще ти кажат, ако е нужно да си смениш движението, но щом казваш, че е касетка е малко вероятно да е от него. Аз съм със съвсем обикновено и хич не го жаля, а все още не е направило никакъв луфт, само едно леко прискърцване се чува, ако напъна по-силно педала, но това и при мен мисля е от курбелите.
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот koko » Пон Ное 03, 2003 9:54 pm

Pukaneto i skartzaneto moze da e ot prenategnati boltove (teq koito darzat ramenete na kurbela).Razvii gi teq boltove slozi leko gres4itza na
osta(kvadrata),viz dali kradvata ne e tragnal da se zaoblq,varni ramene na kurbela(ako taka se kazva6e),nategni hubavo s 6estograma ili po-leko ako izpolzva6 udalzitel.Ako prodalzi da puka,skartza toga misli za smqna.Na mene 4isto novi skartzaha i pukaha i tova gi opravi;).Uspeh:^:
koko
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Май 09, 2003 7:22 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nikitzo » Пон Ное 03, 2003 10:09 pm

Mi mersi mnogo shte go probvam> drugoto koeto edin 4ovek mi kaza 4e kasetata mi bila plastmasova vuzmojno li e (nqma da se u4udq vse pak sum s cross nali taka). A dali moga da si go smenq sam ili pak shte trqbva da slusham 4asove nared 4e edva li ne karam nai golemia bokluk suzdaden na sveta. Suglasen sum 4e ne e koi znae kakvo koleto mi no za 2 godini idealno se nastroih kum nego 4e ne mislq da smenqm ramkata. A i vse pak az sum klient
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Jacket » Пон Ное 03, 2003 11:18 pm

хахах тия глупости просто ги игнорирай, аз така правя :) Сам обаче няма да се справиш, най-малкото защото ти трябва инструмент, който струва колко цялото средно... не мога да ти кажа обаче на кросовете какви движения слагат... със сигурност не е нещо особено :)
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот Windstream » Вто Ное 04, 2003 12:36 am

Пластмасови централни касети наистина има, производство са на Shimano някъде из тъмна Азия, цената беше към 15лв ако не се лъжа. При тях и тялото на касетата и чашките които я държат за рамката са от оная "еластична" пластмаса от която са направени примерно врътките за натягане на пружините при Suntour и RST вилките. Имат и един друг модел с метален (предполагам стомана но не съм сигурен) корпус и пластмасови чашки, само че той май гонеше 20-така . Относно здравината им - един приятел от Канзас-Сити кара вече втора година с такава от 15лв (само дето той я взе за 10) и си е супер доволен, ужасно много си тормози байка (абсолютно твърд DRAG Viper'00, без амортисьори) а тя изобщо не е мръднала. Така че пластмасата изобщо не гарантира ниско качество, поне в случая ;)

[b][color=red]Murr Miay![/color][/b] :^:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот koko » Вто Ное 04, 2003 1:04 pm

[quote="Jacket"]

хахах тия глупости просто ги игнорирай, аз така правя :) Сам обаче няма да се справиш, най-малкото защото ти трябва инструмент, който струва колко цялото средно... не мога да ти кажа обаче на кросовете какви движения слагат... със сигурност не е нещо особено :)
[/quote]

Instrument triabva za montaz/demontaz na kasetkata koeto na toq moment ne e neobhodimo;).E verno si e 4e triabva 6etstograma ama hubava Crom vanadieva be6e ot sorta na 6lv.Moze6 da si smaze6 kvadrata i bez da maha6 kasetkata;)
Nikitzo ako tragne6 i tva da pravi6 triabva da slozi6 i gles na lqvata rezba na kasetkata no ne i na dqsnata (ako barkam nqkoi da me popravi),koeto se prave6e s tzel da ne se samorazviva(ili samodonatqga 8))kasetkata a i v posledstvie pri smqna da moze da izleze:D
koko
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Май 09, 2003 7:22 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Ное 04, 2003 5:37 pm

[quote="Windstream"]

Пластмасови централни касети наистина има, производство са на Shimano някъде из тъмна Азия, цената беше към 15лв ако не се лъжа. При тях и тялото на касетата и чашките които я държат за рамката са от оная "еластична" пластмаса от която са направени примерно врътките за натягане на пружините при Suntour и RST вилките. Имат и един друг модел с метален (предполагам стомана но не съм сигурен) корпус и пластмасови чашки, само че той май гонеше 20-така . Относно здравината им - един приятел от Канзас-Сити кара вече втора година с такава от 15лв (само дето той я взе за 10) и си е супер доволен, ужасно много си тормози байка (абсолютно твърд DRAG Viper'00, без амортисьори) а тя изобщо не е мръднала. Така че пластмасата изобщо не гарантира ниско качество, поне в случая ;)

[b][color=red]Murr Miay![/color][/b] :^:
[/quote]



преди време бях точно с такава "тъмноазиатска" касета с пластмасова чашка от лявата страна. чашката се разби само от това (по онова време само въртях из града), че се качвах на колелото като на кон - стъпвах на левия педал и яхвах колелото. само от тези "яхвания", резбата на чашката стана на салата и започна да скърца и пука яко.


Do, or do not - there's no try...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Windstream » Вто Ное 04, 2003 6:10 pm

[quote="bikerider"]

преди време бях точно с такава "тъмноазиатска" касета с пластмасова чашка от лявата страна. чашката се разби само от това (по онова време само въртях из града), че се качвах на колелото като на кон - стъпвах на левия педал и яхвах колелото. само от тези "яхвания", резбата на чашката стана на салата и започна да скърца и пука яко.


Do, or do not - there's no try...
[/quote]


Ами явно моя авер е извадил късмет с неговата. Честно казано и аз не бих заложил на пластмасата на такива места със силно натоварване, точно затова и си преработих Suntour-чето ;)

[b][color=red]Murr Miay![/color][/b] :^:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот TOYAGA » Вто Ное 04, 2003 7:08 pm

[quote]Nikitzo ako tragne6 i tva da pravi6 triabva da slozi6 i gles na lqvata rezba na kasetkata no ne i na dqsnata (ako barkam nqkoi da me popravi),koeto se prave6e s tzel da ne se samorazviva(ili samodonatqga )kasetkata a i v posledstvie pri smqna da moze da izleze[/quote]


@ nikitzo

Грес ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се слага на резбата И на дясната (тялото на касетата) И на лявата (адаптера на касетата) част. Това се прави от една страна за да се избегне появата на досадното скърцане поради непрецизен монтаж, от друга за да се осигури смазващ слой между различните материали (пластмаса/алуминий, стомана/алуминий, пластмаса/стомана, алуминий-алуминий, титан/алуминий и др.), предотвратяващ "запичането", псуването и прилагането на тежко нестандартно оборудване при монтажа и демонтажа.
МАЛКО грес ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се слага и на т.нар. "квадрати" на вала на касетата преди да се монтират курбелите – целта е (алуминиевите) курбели да се нахлузят "мазно", равномерно и без задиране върху стоманения профил. В противен случай се появяват проблеми от рода на описания от тебе. Имам остри съмнения, че някой индокитаец е монтирал курбелите ти без грес...

@ коко

Когато говориш за саморазвиване и самозатягане, не ти ли минава през главата въпроса защо едната резба е лява, а другата дясна?

@ Windstream

НАИСТИНА ли си виждал изцяло пластмасова касета? БАСИ! Аз съм виждал само такава с пластмасов адаптер от типа на тая дето я е смлял bikerider... Кви ли глупости не се правят...


Get mad, then get over it.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Windstream » Вто Ное 04, 2003 7:23 pm

Да бе, някакви 5-ци май имаше в номера на модела й - чисто черна пластмаса с някакви сребристи лепенки, ширината обаче не я знам, не съм я заглеждал много - достатъчно ми беше да разбера от какво е направена :(

[b][color=red]Murr Miay![/color][/b] :^:
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот nikitzo » Сря Ное 05, 2003 12:20 am

Blagodarq utre shte probvam da sloja na kurbelite gres i da vidq.
Ama za drugoto nqkak si ne mi stana mnogo qsno. Zna4i tova koeto az vijdam e slednoto:
osta to e qsno
ima neshto kato gaika sus shlici (predpolagam za teh e special instrumenta) i lageri i ne mi stava qsno kude to4no da sloja gres i tq kak shte pronikne navutre
A ina4e i az ponqkoga taka qham velosipedo kakto se podkarva "УКРАИНА"
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Jacket » Сря Ное 05, 2003 7:56 am

nikotzo, курбелите трябва да се свалят за да се смажат шлиците. Само така нищо няма да направиш, защото греста не прониква :) А и въпросното смазване е само за да не се запичат и да се слагат/вадят по-лесно, а не за да работи по-добре.
Аватар
Jacket
 
Мнения: 1409
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 06, 2003 8:44 pm

Мнениеот fvezo » Сря Ное 05, 2003 9:17 am

Аз от 2 години съм сложил на моя Крос пластмасова касета " Eubico - 122 мм " за 11 лв. от Веломания и нямам никакви проблеми.
fvezo
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 11, 2003 8:51 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Сря Ное 05, 2003 11:51 am

[quote="TOYAGA"]

[quote]Nikitzo ako tragne6 i tva da pravi6 triabva da slozi6 i gles na lqvata rezba na kasetkata no ne i na dqsnata (ako barkam nqkoi da me popravi),koeto se prave6e s tzel da ne se samorazviva(ili samodonatqga )kasetkata a i v posledstvie pri smqna da moze da izleze[/quote]


@ nikitzo

Грес ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се слага на резбата И на дясната (тялото на касетата) И на лявата (адаптера на касетата) част. Това се прави от една страна за да се избегне появата на досадното скърцане поради непрецизен монтаж, от друга за да се осигури смазващ слой между различните материали (пластмаса/алуминий, стомана/алуминий, пластмаса/стомана, алуминий-алуминий, титан/алуминий и др.), предотвратяващ "запичането", псуването и прилагането на тежко нестандартно оборудване при монтажа и демонтажа.
МАЛКО грес ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се слага и на т.нар. "квадрати" на вала на касетата преди да се монтират курбелите – целта е (алуминиевите) курбели да се нахлузят "мазно", равномерно и без задиране върху стоманения профил. В противен случай се появяват проблеми от рода на описания от тебе. Имам остри съмнения, че някой индокитаец е монтирал курбелите ти без грес...

@ коко

Когато говориш за саморазвиване и самозатягане, не ти ли минава през главата въпроса защо едната резба е лява, а другата дясна?

@ Windstream

НАИСТИНА ли си виждал изцяло пластмасова касета? БАСИ! Аз съм виждал само такава с пластмасов адаптер от типа на тая дето я е смлял bikerider... Кви ли глупости не се правят...


Get mad, then get over it.
[/quote]


абсолютно съм съгласен за греста при мотажа на курбелите. свалял съм си курбелите над 10 пъти и изобщо нямам проблеми със скърцане, пукане и подобни. при различни материали ако няма смазка винаги по-твърдия материал изхабява по-мекия (курбела)

за средното също съм съгласен, абсолютно задължително е да има смазващ елемент по време на монтажа. но с греста има един малък проблем след монтажа - за да не разхлабят от вибрации чашките, трябва да ги стегнеш малко повечко (особено ако са монтирани/демонтирани многократно и/или са от калпав материал) и тогава също се появява пукане при яко въртене нагоре.
аз лично слагам съвсем малко Loctite на резбите на средното, защото и рамката и чашките на средното ми са алуминиеви. действа като грес по време на монтажа и после запича яко и премахва всякакви пукания и скърцания, а после чашките се демонтират лесно, защото Loctite е с твърдината на мека пластмаса когато засъхне.

Do, or do not - there's no try...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Сря Ное 05, 2003 12:06 pm

[quote="fvezo"]

Аз от 2 години съм сложил на моя Крос пластмасова касета " Eubico - 122 мм " за 11 лв. от Веломания и нямам никакви проблеми.
[/quote]


има разлика между каране и каране, нали знаеш? :?:

Do, or do not - there's no try...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот fvezo » Сря Ное 05, 2003 12:56 pm

Напълно съгласен. В случая става дума за градско каране.
fvezo
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юли 11, 2003 8:51 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nikitzo » Сря Ное 05, 2003 1:02 pm

Taka zna4i toku shto se opitah da si svalq kurbela ama ne stana prosto neznam kak e slojen ama nqma nikakuv shans da mrudne i mu kapnah malko maslo na osta ama ne stava a te sa mi aluminievi i ne moga da si pomislq i da gi napuvam s neshto. Kakvo da pravq?
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Ное 05, 2003 1:54 pm

[quote="nikitzo"]

Taka zna4i toku shto se opitah da si svalq kurbela ama ne stana prosto neznam kak e slojen ama nqma nikakuv shans da mrudne i mu kapnah malko maslo na osta ama ne stava a te sa mi aluminievi i ne moga da si pomislq i da gi napuvam s neshto. Kakvo da pravq?
[/quote]


В НИКАКЪВ случй недей да напъваш повече!!!

Курбелите се свалят САМО със специален инструмент, наречен "екстрактор", който предполагам го има по тукашните магазини (не знам, питай някой от капацитетите във форума, за които придобивам усещането, че по цял ден миткат из тях). Има и курбели, които имат механизъм за "самоизваждане", но предполагам, че твоя случай не е такъв.

Касетата СЪЩО се сваля САМО със специален инструмент (малък адаптер с шлици от външната страна) – това ти го казвам в случай, че си вземеш екстрактор и изведнъж се окаже, че касетата също "неще да мърда". Да не се разкарваш просто...:)


Get mad, then get over it.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Georgi » Чет Ное 06, 2003 12:18 am

...mi da toq ured se namira...
Pone taka mi kazaha nawremeto kato otidoh w edin magazin i izrysih: "Kurbela neshte da izliza, deeba."
Otgoworiha mi: "7 kinta i she si gi swalqsh kogato si iskash :)"
Togawa ne si go wzeh, no w momenta imam syshtiq problem kato teb i ... maj shte trqbwa :(
Georgi
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Окт 03, 2003 8:27 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта