Връх Половрак

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Връх Половрак

Мнениеот Admin » Чет Апр 21, 2005 9:09 am

Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Alien » Чет Апр 21, 2005 3:49 pm

Качвам съм се до върха доста пъти с Крос -а и мога да кажа, че спускането оттам е страхотно. Не съм прочел още статията, така че не знам точно от къде си писал, че се минава, но според мен има само един начин да се стигне до върха - това е по пътеката, която тръгва от манастира.

БТВ, Админ, сигурен ли си, че се пише Половрак? Защото аз лично съм чувал (а и виждал някой от следващите на табелки в самата планина) Половра[color=red]Г[/color], Пол[color=red]У[/color]врак, Пол[color=red]У[/color]враг. Защо според теб точно Половрак е вярното?

П.П. Аха, прочетох маршрута, но се загубих (наум :) ) след като се стига подножието на върха и се продължава напред, тъй като аз натам не съм ходил никога. Дори си мислех, че отива някъде надалеч, не съм знаел, че може да се продължи напред и пак да се стигне манастира. Пътеката, по която се спуска, поне в твоя маршрут, е тази, по която аз се качвам до върха. Тя не е толкова интересна за спускане. Онази, която тръгва от върха и стига точно до 3,95 км., където си написал, че в ляво имало пътека - е те тя, НАДОЛУ, е страшна, нагоре така и не съм я пробвал, а и нямам и намерение. :)

Иначе аз планината съм я обикалял МНОГО и знам по-голямата част от пътищата и пътеките къде отиват и съм си избрал пътя, по който, поне според мен, е най-готиното спускане. През манастира, през върха, по тази пътека, после малко бутане и макрая по един страшен черен път (онзи, който се разклонява надясно на 0,39 км.). Някой път ако ходим натам ще ви заведа през това мини маршрутче. Това е, ако искате. :)
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Cveti » Чет Апр 21, 2005 4:38 pm

Направо казвай кога да ходим натам...Аз съм била 2-3 пъти на Лозен с колелото и много ми е харесало.
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот dil » Чет Апр 21, 2005 9:32 pm

Според тази изрезка от снимка е Половрак -
[url=http://info.datacom.bg/dil/2004-09-05/image_25.html][img]http://info.datacom.bg/dil/2004-09-05/image_25.jpg[/img][/url]

Вече два пъти се опитваме да стигнем през Половрак до Панчерево и не успяваме. Първия път излязохме пак в Лозен (ама горни), а втория покрай Германския манастир и право в Герман.
Но вече знам къде бъркам пътя и третия път ще е успешен! :)

Иначе разстоянието от Плиска до върха е към 22км, от които 10-11 са изкачване. Има няколко участъка над Лозенския манастир на които се налага бутане.

Обаждайте се ако ще ходите на там.
И на мене ми е любима дестинация.
Аватар
dil
 
Мнения: 261
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 9:05 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Пет Апр 22, 2005 5:22 pm

'увраг'- 'дере'
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот Admin » Съб Апр 23, 2005 1:19 pm

"Половрак" пише в картата, затова реших, че то е правилното...И на мен Половраг ми звучи по-добре, ама...;)
За пътеките...тази, по която съм пуснал надолу маршрута е най-дългата, а и е лека, може да се мине от всеки. Другата е много стръмна и затова кратка. Ако е за въпрос, знам и една, която тръгва от подножието на стръмната пътека и излиза при манастира, обаче тя е много занемарена и може да изгубя някого :D
Та така...просто този вариант, който съм описал, е най-лесен като изкачване и е хубав и достъпен за спускане. Така че за хора, които за първи път ще стъпят в Лозенска планина в тази й част, е добро начало. Пък който иска повече, да задълбае малко в близките горички :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Alien » Нед Апр 24, 2005 8:24 pm

Ако говориш за една пътечка, която тръгва баш от върха, горе долу успоредна на онази, която тръгва от манастира, но излиза малко по-нагоре, то нея не съм я спускал. Само пеша съм минавал, есента и си спомням, че имаше повече листа отколкото нощем звезди на небето. Бях й се наканил, ама така и не стана да мина по нея. Но при първа възможност - там сме. :)
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот zar » Нед Апр 24, 2005 8:33 pm

[quote="Alien"]

Ако говориш за една пътечка, която тръгва баш от върха, горе долу успоредна на онази, която тръгва от манастира, но излиза малко по-нагоре, то нея не съм я спускал. Само пеша съм минавал, есента и си спомням, че имаше повече листа отколкото нощем звезди на небето. Бях й се наканил, ама така и не стана да мина по нея. Но при първа възможност - там сме. :)
[/quote]


е, ако беше дошъл днес с нас щеше да видиш как се минава :bigeyes:
ние тръгнахме от хладилника, забрахме после останалата част от групата на лада в младост и от там панчарево-лозен-манастира-върха (ей в тоя участък си отбутахме...) ама след това са една плетеница от пътеки където питахме разни хора и успяхме да излезем на ловната хижа над панчарево, от там какво спускане направихме не е истина.....
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот lechuga » Пон Апр 25, 2005 9:07 am

[quote="zar"]

[quote="Alien"]

Ако говориш за една пътечка, която тръгва баш от върха, горе долу успоредна на онази, която тръгва от манастира, но излиза малко по-нагоре, то нея не съм я спускал. Само пеша съм минавал, есента и си спомням, че имаше повече листа отколкото нощем звезди на небето. Бях й се наканил, ама така и не стана да мина по нея. Но при първа възможност - там сме. :)
[/quote]


е, ако беше дошъл днес с нас щеше да видиш как се минава :bigeyes:
ние тръгнахме от хладилника, забрахме после останалата част от групата на лада в младост и от там панчарево-лозен-манастира-върха (ей в тоя участък си отбутахме...) ама след това са една плетеница от пътеки където питахме разни хора и успяхме да излезем на ловната хижа над панчарево, от там какво спускане направихме не е истина.....
[/quote]

Страшно съм очарован от Лозенска планина, невероятни гори, невероятни гледки, а и безброй пътеки за каране. Препоръчвам на всеки, който не я е посещавал, да го направи.
Don't worry, be happy!
Аватар
lechuga
 
Мнения: 413
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Вто Фев 24, 2004 5:04 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот psychoiho » Пон Апр 25, 2005 9:13 am

вчера пробвахме маршрута, отдавна гледам маршрутите в сайта но никога досега не съм имал възможност да ги провам.
първите 1-2 километра много се чудех Любо дали не е извънземно че е клсаифицирал маршрута като "лесен". следващите 2 километра ме държа обещанието че на 4ия свършва катеренето, е то не свърши но аз вече бях готов да въртя и бутам до края на света :)
много приятен маршрут, в началото докато караш по пътя редовно профучават голфове напред-назад, то вярно че беше цветница вчера..после вече си абсолютно сам, а горе е много красиво. имаше яки коловози и локви, но само правеха разходката по интересна. спускането е приятно, манастира е в ремонт но пак е интересно...спускането също е приятно, доста разпускащо след цялото катерене.

Искам много да благодаря на Любо, маршрута е описан перфектно, нито за момент нямях съмнения накъде да ходя. Единствената поправка която бих нанесъл е да посъветвам хората да си носят малко вода, нас това много ни липсваше.
psychoiho
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 1:19 pm

Мнениеот SMITH » Пон Май 16, 2005 5:44 pm

[quote="mih"]

'увраг'- 'дере'
[/quote]

мисля че наименованието е останало от траките(или някое друго пуеме) и значи орлов взор:bulb:, нема НИЩО общо с дере. тоя маршрут ми е много познат, ако някой мисли да ходи и аз съм за. а с водата къф е бил проблема, като към средата на чирния път си има много хубава чешма, спряла ли беше.:banghead:

btw нали знаете че горни лозен, всъщност е тоя който е отдолу(по-ниско), а тоя в който сте излузнали е долни, той е над горни:splat:
[img]http://info.datacom.bg/dil/2004-09-05/bigimages/image_41.jpg[/img]
тва е пътят, които съвсем малко по надолу се разклонява, надясно пак може да излезнете на БЧК, а наляво е за към старата кариера(не тая на пътя след паркинга), а след ние ДОЛНИ Лозен!:unhappy:.и двете разклониения минават през ужасни касапски сечища:V:, които се съмняват да за законни, а и не виждам как може да е прочистване на гората, когато те просто я унищожават!:mad::nono::skull::splat:
rip! rip! rip!
Аватар
SMITH
 
Мнения: 451
Рейтинг: 1330
Регистриран на: Съб Юни 21, 2003 5:05 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот Admin » Чет Юни 30, 2005 8:59 am

Само искам да отбележа, че колкото и да е странно, при последната ми разходка в този район видях името на връха написано и по четирите възможни начина: Половрак, Половраг, Полуврак и Полувраг :dunno:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Cveti » Чет Юни 30, 2005 9:03 am

[quote]

Страшно съм очарован от Лозенска планина, невероятни гори, невероятни гледки, а и безброй пътеки за каране. Препоръчвам на всеки, който не я е посещавал, да го направи.
[/quote]

Да,докато не са я изсекли.:crap:
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Alien » Чет Юни 30, 2005 12:00 pm

[quote="Admin"]

Само искам да отбележа, че колкото и да е странно, при последната ми разходка в този район видях името на връха написано и по четирите възможни начина: Половрак, Половраг, Полуврак и Полувраг :dunno:
[/quote]


Факт, аз затова попитах още в първи си пост откъде си толкова сигурен как се пише. :) Но все едно де, важното е, че там за каране е супер!
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот ivo » Чет Юни 30, 2005 2:39 pm

Аз пък там съм се качвал само с джип :bawling:
If I Could Fly Like the King of the Sky!
ivo
 
Мнения: 73
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 27, 2003 1:26 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот ggf » Чет Юли 21, 2005 10:20 pm

Здравейте, прочетох тази тема и ме заинтригува. Аз няколко пъти съм се качвал до вр. Полуврак с колело. Много приятно е качването с колело през с. Долни Пасарел. До там аз стигам като карам по шосето за Самоков, но може и автобус № 3. През цялото време се върви по един много приятен черен път. Може да се качите и от Пасарелското езеро, като минете по въжения мост...
За слизане от върха може да отидете както е казано вече от с. Лозен. Аз съм слизал до с. Герман и до комплекса който го строят на р. Искър след Кокаляне. Мисля даже тази неделя до отскоча отново до вр. Полуврак.
Приято и безаварийно каране.:spin::spin::spin:
ggf
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юли 21, 2005 10:09 pm

Мнениеот PtD » Пон Юли 25, 2005 10:13 pm

<offtopic>
През цялото време докато четях тази тема нещо ме глождеше, сега вече се избистри:

Да не би оригиналното име на върха да е Полов враг? :o)
</offtopic>
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Admin » Вто Юли 26, 2005 3:44 pm

:rofl::rofl::rofl:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Връх Половрак

Мнениеот papinu » Чет Май 16, 2013 8:50 pm

Admin написа:http://mtb-bg.com/routes/route023.htm

Дали е възможно този линк да се поправи? :dontknow:
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Връх Половрак

Мнениеот spirov92 » Чет Май 16, 2013 10:21 pm

Май за този става дума: http://www.mtb-bg.com/index.php/trails/ ... 1-route023
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Връх Половрак

Мнениеот Admin » Пет Май 17, 2013 9:51 am

Баш! :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Връх Половрак

Мнениеот Vanu » Пет Май 17, 2013 9:59 am

ууу това е в наше село, трябва да го разгледам, не съм ходил до там с колело, ако някой ходи и му трябва компания да драсне! :beer:
Vanu
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 13, 2013 12:00 pm

Re: Връх Половрак

Мнениеот papinu » Вто Май 28, 2013 12:48 pm

Обиколка на връх Половраг.
Тръгва се по черни пътища, които се хващат от пътя за Германския манастир. По тях се стига до с. Лозен и се отклонява по пътя за станцията на БЧК. От там по черно се изкачва до манастира Св. Спас. Там се прави заслужена почивка с посещение на манастира и зареждане с невероятните гледки, които се отварят през двора му :peace:.
После изкачването продължава, но не за дълго. Обикалянето на връх Половраг продължава само по черни пътища за да се достигне до едно завладяващо скоростно спускане до началото на Панчаревското езеро. Накрая покрай езерото се достига стената му за да приключи маршрута там.
Маршрута е лек, класическо XC, само по черно (малко асфалт в с. Лозен и покрай гребната база). Смятам, че е подходящ за всеки. Черните пътища в района са много, което е предпоставка за импровизации.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: reddevil и 26 госта