гайки vs. машинки (QR)

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

гайки vs. машинки (QR)

Мнениеот bio » Пет Окт 10, 2003 8:25 pm

Имам евтино колело с още по-евтино задно движение. Обирам луфта и след затягане на оста към ушите се получава ужасен луфт, от което се износват и конусите и самите чашки. На този етап не мога да си позволя нова задна главина. Чудя се дали ако заменя оста и закрепването - с куха и машинка(QR), ще успея да се отърва от този досаден луфт. Четох някъде, че закрепването с машинка е подходящо за вертикални уши, моите са под ъгъл. Отделно и задния дерейльор преминава през едното ухо, така цялата дължина (между външните крайща на ушите) става 144 мм. Осите които гледах са с дължина 135 мм (ако не се лъжа) може ли тази ос да се закрепи с машинката. Може ли да ми дадете съвет.

these boots are made for stomping, and that's what they do! One of these days these boot are gonna stomp all over you!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Admin » Пет Окт 10, 2003 9:53 pm

Ако дерейльорът ти не се захваща за отделно ухо на рамката, а на такова, което един вид се прикрепя към оста (ако правилно съм те разбрал, случаят е точно такъв), няма да можеш да сложиш куха ос с машинка.
А и не виждам с какво машинката ще ти помогне за луфтовете в главината. При нея (заради кухата ос) хлабината на лагерите трябва да се регулира още по-внимателно, дори да се оставя съвсем минимален луфт, който после да се обере от затягането с машинката.
Иначе брат ми навремето наистина имаше проблеми с една-две машинки и ушите под ъгъл, но от това не мисля че може да се направи заключение за цялостна несъвместимост между тези две неща.

Животът е кратък, карай бързо!
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bio » Съб Окт 11, 2003 9:15 am

Мерси много за информацията. Да, дерейльорът се закрепя и за самото ухо на оста. Ясно ми е че и машинката ще ми вкара нерви, но единсвеното обяснение което си давам за луфта е свързано с гайките. Имам предвид, че като затягам едната гайка явно и самата ос се врътка и съответно ако прилежащата й контрагайка е притисната към ухото а другата не е, тогава съответната контрагайка и конуса се оттягат. Това само можа да измисли хубавата ми главица. Та си мислех, че с машинката мога да избегна въртенето на оста и сътоветно отхлабването.
Луфта не е чак отчайващ, но с всяко слеващо сваляне на задното колело нещата се влошават. Това ме дразни, забелязвам че не само аз имам този проблем и по стар български обичай се утешавам с това. Утре ми е почивен ден ( и от жени ще си почивам ) та мисля да прочета това онова по въпроса, а не само да питам. Ако някой ми даде 2-3 линка ще го черпя.
Чао
P.S Admin, може ли да ми обясниш защо "Ако дерейльорът ти не се захваща за отделно ухо на рамката, а на такова, което един вид се прикрепя към оста (ако правилно съм те разбрал, случаят е точно такъв), няма да можеш да сложиш куха ос с машинка.". Мерси предварително.

these boots are made for stomping, and that's what they do! One of these days these boot are gonna stomp all over you!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Admin » Съб Окт 11, 2003 2:24 pm

[quote="bio"]


P.S Admin, може ли да ми обясниш защо "Ако дерейльорът ти не се захваща за отделно ухо на рамката, а на такова, което един вид се прикрепя към оста (ако правилно съм те разбрал, случаят е точно такъв), няма да можеш да сложиш куха ос с машинка.". Мерси предварително.

these boots are made for stomping, and that's what they do! One of these days these boot are gonna stomp all over you!
[/quote]


Ами ти сам си си го обяснил и дори го споменаваш в поста си. Заради дължината на оста. При колела като твоето, ухото за дерейльора добавя още няколко милиметра към дебелината на ухото за оста на рамката. 135мм не е дължината на оста, а е разстоянието между вътрешните ръбове (краища) на ушите за задната ос. Самите уши са по още няколко мм всяко. При главините с кухи оси, за разлика от тези с гайки, разстоянието от контрагайките до края на оста стандартно трябва да е не повече от 5-6мм. Т.е. оста не трябва да се подава извън външните ръбове на ушите, в противен случай машинката няма да затяга сигурно. Най-добре е краят на оста да е съвсем малко по-навътре от външния ръб на ухото. Затова кухите оси (стандартно) са 135мм + 5мм + 5мм = 145мм. В твоят случай обаче от едната страна все едно има много по-дебело ухо на рамката, отколкото от другата. Така от тази страна краят на оста ще дойде много по-навътре спрямо външната страна на “ухото” (в случая това е ухото на рамката + ухото за депласьора), което също може да намали здравината стискане на машинката.
:8D:

Животът е кратък, карай бързо!
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bio » Съб Окт 11, 2003 5:54 pm

А може ли самата ос да е крива (аз трудно ще забележа малка кривина с просто око), от това да се получава биене и съответно луфт ? За предишния пост също благодаря.
За днес толкова, ще отида да ударя едно две.
Приятен weakend(?weekend?)!

these boots are made for stomping, and that's what they do! One of these days these boot are gonna stomp all over you!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Admin » Пон Окт 13, 2003 12:02 am

[quote="bio"]

А може ли самата ос да е крива (аз трудно ще забележа малка кривина с просто око), от това да се получава биене и съответно луфт ? За предишния пост също благодаря.
За днес толкова, ще отида да ударя едно две.
Приятен weakend(?weekend?)!

these boots are made for stomping, and that's what they do! One of these days these boot are gonna stomp all over you!
[/quote]


От много неща може да е: крива ос, лоши материали, обикновено износване (от колко време я караш?), лоша изработка (непрецизна) и т.н. Аз лично в твоя случай залагам на лоши материали + лоша изработка.

Животът е кратък, карай бързо!
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта