Zadnata mi V-brake me iznervq!!!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Zadnata mi V-brake me iznervq!!!

Мнениеот karuzo » Съб Мар 26, 2005 1:11 pm

Da zapitam: Normalno li e(spored men ne) kato natiskam zadnata spira4ka, ednoto ramo da natiska i da izmestva cqlata kapla? Edin "maistor" mi pokaza edno neshto prili4ashto na "podkova za kon":rofl: i me uveri,che s nego nqmalo taka da izmestva shinata...Vqrno li e tva? I moga li bez nego da napravq neshto za da prestane tva?
Beer for all:beer:
Това е текстови блок, който може да бъде прикачан в края на съобщенията, които пускате.
Аватар
karuzo
 
Мнения: 64
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 8:21 pm
Местоположение: София

Мнениеот zar » Съб Мар 26, 2005 1:31 pm

това "нещо като подкова" няма да ти помогне в случая.
вземи си свали спирачките и си изчисти втулките и осите, може и малко гресчица да сложиш, ако това не помогне много има едни малки винтчета, с които се регулират рамената на спирачките, пробвай с тях
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот brum » Съб Мар 26, 2005 2:41 pm

[quote="zar"]

има едни малки винтчета, с които се регулират рамената на спирачките, пробвай с тях
[/quote]


Бах тия пружини дето ще са, ако заради тях се криви каплата:)

karuzo, виж дали нямаш луфт в главината, тва е първото което трябва да погледнеш.

А иначе тия подкови им викат brake booster ( маи ) и имат смисъл само ако ти се криви рамката/вилката навън докато натискаш спирачката.
One life is not enough
brum
 
Мнения: 198
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Нед Май 23, 2004 8:13 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rotting » Съб Мар 26, 2005 3:15 pm

на всяка челюст има по едно винтче или имбусно болтче, което се навива или развива и така натяга пружината вътре в челюстта, което пък регулира коя челюст да се свива повече и коя по-малко, съответно коя да е по-близо до каплата и коя по-далече. естествено и двете трябва да се нагласят симетрично :look:

какви конски подкови, какви пет лева ве... :lol:

само почистването и смазването на осите няма да помогне, но със сигурност ще е за добре

мисля, че в мтб-то има статия за реглаж на ве-образни спирачки
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Съб Мар 26, 2005 3:20 pm

Парво трябва да пробваш с винтчетата, които са в долната част на рамената - с тях се настройват фино спирачките, така че рамената да се свиват равномерно.:)

[size=67]Edit: Rotting ме е изпреварил [/size];)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот karuzo » Съб Мар 26, 2005 9:13 pm

Da de tva s vintchetata go znam.Vurtqh gi kato pumpali na kude li ne...i nqma efekt.svalqh ramenata i premestvah prujinite na drugite dupki...Mejdo drugoto prujinite sa s razli4en cvqtr na metala i s razli4na forma i duljina( ne znam dali ima otnoshenie)Vidqh i glavinata dali ima luft - nqma.I oshte edin vapros: Zaduljitelno li e prujinite da sa na edni i sushti dupki ot dvete strani? Ili vajnoto e da sa simetri4ni puk ako shte da sa zavareni???
Ei vo oshte beer:beer:
Това е текстови блок, който може да бъде прикачан в края на съобщенията, които пускате.
Аватар
karuzo
 
Мнения: 64
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 8:21 pm
Местоположение: София

Мнениеот Rotting » Съб Мар 26, 2005 9:56 pm

[quote="karuzo"]

Vurtqh gi kato pumpali na kude li ne...i nqma efekt.[/quote]

:rofl:
karuzo, ефектът се получава не като се въртят винтчетата като пумпали (абе http://mtb-bg.com/articles/ar058.htm), а лекичко се едно цицка галиш :D
мисля че различни дупки до рогцата на рамката или вилката са за съответно различна ширина на шината, да може челюстите да са по-отворени или затворени... но ако си на средната дупка трябва да е ок.

не знам какъв ти е байка, но съм виждал при дъртия майстор в сервиза на Лидер в Пловдив, че е бъкано със сбирщайн от леви и десни челюсти, разбира се различни и непасващи си :):) е, както си знае, така си прави ремонтите, господ здраве да му дава. май в един комплект челюсти двете трябва да са еднакви, нека ако греша някой да ме светне
:bigeyes:

ако шината минава в средата на вилицата, т.е. на симетрично разстояние, би трябвало и накладките да са на еднакво разстояние до канта на шината. в противен случай ще се получи това изместване на шината в ляво или дясно...

що не си купиш едни нови челюсти за 2-3 лева? на първо време ще ти свършат работа...
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот GOA » Съб Мар 26, 2005 10:03 pm

[quote="karuzo"]

Da de tva s vintchetata go znam.Vurtqh gi kato pumpali na kude li ne...i nqma efekt.svalqh ramenata i premestvah prujinite na drugite dupki...Mejdo drugoto prujinite sa s razli4en cvqtr na metala i s razli4na forma i duljina( ne znam dali ima otnoshenie)Vidqh i glavinata dali ima luft - nqma.I oshte edin vapros: Zaduljitelno li e prujinite da sa na edni i sushti dupki ot dvete strani? Ili vajnoto e da sa simetri4ni puk ako shte da sa zavareni???
Ei vo oshte beer:beer:
[/quote]

Zadaljitelno e prujinite da sa razli4ni i da sa zavareni asimetri4no.
Na glavinata trqbva da otvori6 dostatu4no luft za da se krivi kaplata ako nakladkata q natisne.
V protiven slu4ai moje i da ti ubie ot skorostta.
[quote="Rotting"]

що не си купиш едни нови челюсти за 2-3 лева? на първо време ще ти свършат работа...[/quote]

Ами ако проблема не е в челюстите ?
По-добре да си купи ново колело
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Мнениеот Rotting » Съб Мар 26, 2005 10:30 pm

@GOA :rofl::rofl::rofl:
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот karuzo » Съб Мар 26, 2005 11:43 pm

POBEDAAAAA:D Opravih gi!!!
Znachi prujinite izglejda trqbva da sa na edni i sushti dupki na vilicata(pri men ne bqha), shtoto kato gi napravih ednakvi..problema otpadna za mig:)
Ako nqkoi ima podobni glavoboliq sus spira4kite - opravqm gi evtino:D:D:D

Pak za vsi4ki ima :beer:
Това е текстови блок, който може да бъде прикачан в края на съобщенията, които пускате.
Аватар
karuzo
 
Мнения: 64
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 8:21 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: marinrr, Sprinter и 53 госта