педали с автомати

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

педали с автомати

Мнениеот bikezilla » Съб Окт 04, 2003 3:08 pm

такамм... значи аз честичко карам, по доста, но въпреки това сами доста слаби прасците на краката. номера като чели идва от там, че ходилото ми стъпва на педала със свода, а не с възглавничките под пръстите, в резултат на което усилието идва само от бедрата. ако си сложа крака правилно (с възглавничките) на педала, рано или късно ми се приплъзва и пак натискам със свода. в крайна сметка, не се получава натоварване в прасците, и ефективността на въртенето намалява. та въпроса ми е някой от вас кара ли планинско с педали автомати и специални обувки, по удобно ли е, натоварва ли прасците, лесно ли се освобождава крака от педала и всякакви мнения и впечетлния по темата. хората които не са карали с такива педали също може да си кажат мнението, предварително благодаря на всички.
и да ми кажете марки/модели/цени.

май малко неясно си оформих питането, ама кажете просто какво мислете по темата, предимства/недостатъци на автоматите.
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот slender » Съб Окт 04, 2003 4:13 pm

Еми... скоро трябваше трима да дърпаме един от храстите, понеже не успя да си освободи автомата навреме :D. Не разбирам как така не успяваш да си задържиш ходилото на правилната позиция - според мен има нещо сбъркано по геометрията на колелото - положение/наклон на седалка, кормило, височина ...
Иди виж на extremno.com има едни статийки, сред които и съвети за правилна поза и нагласяне на седло/кормило. Педала с автомат е малко опасен ако караш по-буйно.Човечеца дето го вадехме от храстите хем повече време прекарва с обувки с автомати отколкото с обикновени :).
slender
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 6:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Tanuco » Съб Окт 04, 2003 5:33 pm

Според мен ще си решиш проблема ако просто си вземеш хубави платформени педали(например VP-35лв).
Tanuco
 
Мнения: 259
Рейтинг: 1653
Регистриран на: Сря Окт 30, 2002 1:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cveti » Съб Окт 04, 2003 6:37 pm

Абе аз не съм карала с такива педали и да ти кажа,няма и да опитам.Опитът ми досега ме кара да мисля,че е по добре да мога да стъпя бързо в определени моменти.Досега карах с отвратителни педали,но не съм имала проблем с въртенето.Проблемите идваха оттам,че кракът ми изхвърчаше от педалите,които бяха малки и не държаха въобще.Днес карах за пръв път с добри платформени и разликата беше повече от чувствителна!Едва ли би имал проблеми с такъв вид педали,те са достатъчно широки да си нагласиш крака както искаш според мен.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Съб Окт 04, 2003 9:06 pm

@ bikezilla

Проблемът ти е сериозен, но не засяга прасците, а колената! Ако продължаваш да караш "честичко" и "по доста" с ниска седалка, ставите ти ще станат на нищо и ще страдаш до края на живота си...
За да предотвратиш това:
1. Премерваш височината на чатала си (би следвало да си го направил още преди да си купиш велосипеда, но съм сигурен, че не си) по следния начин:
* обуваш обувките, с които караш, взимаш една дебела 3 см книга, събуваш се по долни гащи и викаш някой да ти помага (за предпочитане такъв, който те е виждал по долни гащи:D)
* опваш се на някоя стена с гръб и пети опрени на нея и крака, разкрачени на широчината на раменете
* помагачът опира тясната страна на книгата ПЛЪТНО на стената, а дългата й страна - ПЛЪТНО към меките компоненти в чатала ти. Отбелязва на стената пресечната точка на дългата страна на книгата и стената.
* премерваш разстоянието от пода до маркировката - това е височината на чатала ти
2. умножаваш получената от измерването стойност по 0,885 - това е разстоянието, на което трябва да отстои горния ръб на седалката ти, измерено от оста на курбелите ПО ПРОДЪЛЖЕНИЕ НА СЕДАЛКОВАТА ТРЪБА.
3. взимаш метъра и се отправяш към велосипеда, където повдигаш седалката колкото тябва и след това я НИВЕЛИРАШ.
4. купуваш си ПЕДАЛИ, а не БОКЛУЦИ
5. караш

Ако пак не си доволен и все още разсъждаваш над въпроса за педали и обувки с автомати, обаждаш се пак.

Просто темата е дълга, а освен това хич не съм сигурен дали подобно нещо въобще ти е необходимо. Пък и ме мързи да пиша повече:xx(:

1. 1991/Yeti FRO
2. XC
3. 3000-3500
4. Giant NRS 3
5. Sofia
6. 34
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот uha_rampage » Съб Окт 04, 2003 9:20 pm

[quote]Според мен ще си решиш проблема ако просто си вземеш хубави платформени педали(например VP-35лв).[/quote]
moite sa takiva da gi eba :)

TOYOGA tfa e ot extremno.com fe :)

UHA™ ADMIN LEVEL 5
www.rampage.hit.bg
www.uha-mtb.hit.bg
www.rampage.hit.bg
Drujba-2 County - кварталът на богатите :)
Аватар
uha_rampage
 
Мнения: 1617
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Юли 20, 2003 3:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Tanuco » Съб Окт 04, 2003 9:25 pm

[quote="uha_rampage"]

[quote]Според мен ще си решиш проблема ако просто си вземеш хубави платформени педали(например VP-35лв).[/quote]
moite sa takiva da gi eba :)

TOYOGA tfa e ot extremno.com fe :)

UHA™ ADMIN LEVEL 5
www.rampage.hit.bg
www.uha-mtb.hit.bg
[/quote]


Ми действай!
Tanuco
 
Мнения: 259
Рейтинг: 1653
Регистриран на: Сря Окт 30, 2002 1:53 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Съб Окт 04, 2003 9:30 pm

@ uha

Тва драги е универсална истина. Факт. А какво пише в extremno нито съм знаел, нито ме интересува, нито някога ще ползвам...

1. 1991/Yeti FRO
2. XC
3. 3000-3500
4. Giant NRS 3
5. Sofia
6. 34
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот uha_rampage » Съб Окт 04, 2003 9:34 pm

nema pari deistvaite;)

tanuco prodavash li ili nekoi tfoi priqtel chainguard?

UHA™ ADMIN LEVEL 5
www.rampage.hit.bg
www.uha-mtb.hit.bg
www.rampage.hit.bg
Drujba-2 County - кварталът на богатите :)
Аватар
uha_rampage
 
Мнения: 1617
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Юли 20, 2003 3:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Нед Окт 05, 2003 11:11 am

@Toyaga
Наборе, ти да не си чел книгата на Ned Overend - "Mountain Bike Like a Champion" ? Там Нед описва процедурата за настройка на височината на седалката точно по същия начин :D... Просто ми е любопитно ;)
Цитирам те [i](би следвало да си го направил още преди да си купиш велосипеда, но съм сигурен, че не си)[/i]. И защо си толкова сигурен ? Мисля че малко респект и уважение към другите участници във форума биха ти дошли добре... Е това си е само моето скромно мнение и никой не те кара да се съобразяваш с него...

@bikezilla
Повлиян от същата книга (вж. по-горе - Нед твърди че педалите с автомати са повече от препоръчителни за XC) реших да я пробвам тая технология. Купих си Egg Beaters на Crank Brothers - доста хвалени педали. Няколко месеца карах с тях и определено имаше ефект. С такива педали много по-лесно правиш педалирането кръгово (а не само блъскане надолу) и така много по-голяма част от енергията която прилагаш се трансформира в мощност за придвижване на колелото. Голяма част от XC карачите са свикнали с такива педали и твърдят че освобождаването на крака го правят автоматично и едва ли не подсъзнателно, и много рядко се случва да не успеят. Аз лично нямах търпението да го превърна във "втора природа" и след няколко падания в комплект с колелото реших да мина на платформени... Прави ми впечатление че в MTB списанията по-голямата част от XC колелата които тестват са с педали с автомати, но разбира се аз съм абсолютен аматьор и не мога да се сравнявам с протата които явно ги предпочитат. Ако те интересува може да ти ги продам (тук не е мястото за оферти, така че пиши).
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Нед Окт 05, 2003 12:06 pm

@ Капитан Планета
[quote]Наборе, ти да не си чел книгата на Ned Overend - "Mountain Bike Like a Champion" ? [/quote]

Не бе, не съм я чел... Сигурно е осъдително:V: Да ти кажа честно, не знам точно откъде ми е известна тази процедура (вероятно някога някъде съм я прочел:D), но както вече казах, това число (0,885) за мен е универсална истина - нещо като 3,14 и като 0,226.

А какво е 0,226 ще каже bikezilla или някой друг многоуважаван и безкрайно респектиран участник във форума:D

[quote]Нед твърди че педалите с автомати са повече от препоръчителни за XC[/quote]

Правилно! И не само за ХС...
[quote]Купих си Egg Beaters на Crank Brothers [/quote]

Правилно! Просто гениални в гениалната си простота:D Малко им е кофти уплътнението на лагерите...
[quote]Аз лично нямах търпението да го превърна във "втора природа" и след няколко падания в комплект с колелото реших да мина на платформени[/quote]

Жалко!
Не знам колко е "няколко" при теб, но при мен беше точно ТРИ пъти, които отдавна съм забравил:). След много кратък период от време откачането на крака действително се превръща в рефлекс и всякакви приказки за вадене на "про-та" от храстите за мен са абсолютни басни.
[quote]С такива педали много по-лесно правиш педалирането кръгово (а не само блъскане надолу) и така много по-голяма част от енергията която прилагаш се трансформира в мощност за придвижване на колелото. [/quote]

Мдааа... Позволяват и по-лесното изпълнение на някои трикчета в тежък терен при наличието и на определени други умения.

BTW Колко време си карал миксерите, какъв модел са - стандартни, Ti или Double Ti (:D) и колко им искаш?




1. 1991/Yeti FRO
2. XC
3. 3000-3500
4. Giant NRS 3
5. Sofia
6. 34
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Нед Окт 05, 2003 12:55 pm

Не бе Toyaga, не е осъдително. Просто това е единствената книга за MTB която съм чел и използвам всеки случай да го изтъкна. Така компенсирам некадърността си като карач :D:o):})::8D:;)
Иначе и аз имам три падания с педалите. Все леки, ама почнах нещо да се плаша и все съм нащрек вместо да си правя кефа. Май си прав че не трябваше да се отказвам така бързо. Имам и друг проблем - не мога да си намеря обувки по мярка. Най-големите които изкопах в София са едни Specialized N:46, обаче левият леко ми убива което след известно време каране почва много да дразни, а обувки от чужбина не бих поръчал. Абе стана голямо набутване, ама какво да се прави - доста се бях надъхал да мина на автомати.
Та значи карал съм ги два-три месеца и то не много. Запазени са и изглеждат като нови (пазя кутийката и т.н.). Моделът е Stainless - най-евтиния и ги продавам за 90 лв. Ако те интересува, пиши на [url=mailto:[email protected]][email protected][/url] да не спамваме форума.

Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Cveti » Нед Окт 05, 2003 1:46 pm

:D[:p][:p]:DОсвен това,bikezilla,когато отидеш в който и да е веломагазин или сервиз,още когато си купуваш байка и му гласите настройките дори и най-невежия продавач ще ти вдигне седалката по-следния начин-когато си седнал и кракът ти е върху педала,който е в най-долно положение,кракът ти трябва да е изправен.Седалката се вдига докато кракът ти остане изправен или съвсем леко свит в коляното.Това си е най-универсалния начин откак се помня и не е нужно да пишеш дисертация за числото "пи".
А то иначе като свалиш седалката за някое спускане и като речеш после да я вдигнеш пак,и недай си боже да си забравил метъра или калкулатора,или да няма кой да ти измери чатала.
May the force be with you.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Нед Окт 05, 2003 2:40 pm

@ Cveti
[quote]когато си седнал и кракът ти е върху педала[/quote]


Как е върху педала - с пръстите, със свода или с петата? А?:D
А за връщането на седалката в изходно положение има чалъм, доста по-прост от числото "пи", калкулаторите и метрите - качествен разграфен кол или просто белег върху кола (за по-слабо паметливите).

1. 1991/Yeti FRO
2. XC
3. 3000-3500
4. Giant NRS 3
5. Sofia
6. 34
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikezilla » Нед Окт 05, 2003 10:54 pm

благодаря на всички. това за височината на седалката го знам, и го практикувам. иначе нямам никакво намерение да купувам педали с автомати в близките една година - поради липса на средства. въпросът ми беше по скоро проучване. ;о) иначе и на мен хич не ми харесва идеята да съм прикрепен към колелото, и да не мога да стъпя в някой момент на нестабилност. но позицията на ходилото ми в/у педала хич не ми харесва.
ще поработя малко в/у навика да си го позиционирам.
Аватар
bikezilla
 
Мнения: 806
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Май 01, 2003 12:55 am

Мнениеот Waldemar » Пон Окт 06, 2003 10:21 am

Така, карал съм шосейно колело преди години, та тогава те бяха с така наречените куки ( Скоба с каишка за да си вързваш карака към педала, защото тогава още нямаше много педали с автомати в БГ. 1986 - 1989 ) Може да се каже че тогава не слизах от колелото и им бях свикнал много. После минах на MTB и в началото си пренесох куките от шосейката, сащото не можех да си представя как няма да са ми вурзани краката за колелото. Но с куките не става за планина и за това след две три ходения на планината ги разкарах, но навика за правилното положение на крака в/у педала си остана подсъзнатаелно и немога да сипредставя друг начин.

100% Bill Gates Free
100% Bill Gates Free
Аватар
Waldemar
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1489
Регистриран на: Сря Май 14, 2003 1:49 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот Cveti » Пон Окт 06, 2003 12:52 pm

[quote="Waldemar"]

Така, карал съм шосейно колело преди години, та тогава те бяха с така наречените куки ( Скоба с каишка за да си вързваш карака към педала, защото тогава още нямаше много педали с автомати в БГ. 1986 - 1989 ) Може да се каже че тогава не слизах от колелото и им бях свикнал много. После минах на MTB и в началото си пренесох куките от шосейката, сащото не можех да си представя как няма да са ми вурзани краката за колелото. Но с куките не става за планина и за това след две три ходения на планината ги разкарах, но навика за правилното положение на крака в/у педала си остана подсъзнатаелно и немога да сипредставя друг начин.

100% Bill Gates Free
[/quote]

Е това може би е най-добрия вариант!За каране по асфалт или леко XC тия педали може наистина да са добри,но за по-сериозен терен изобщо не си ги представям!Бързото махане на крака от педала ме е спасявало неведнъж по Витошките камъни или от мятане през кормилото на някой наклон.
Cveti
 
Мнения: 1027
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 31, 2003 10:28 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Окт 06, 2003 1:34 pm

@ Cveti

[quote]За каране по асфалт или леко XC тия педали може наистина да са добри,но за по-сериозен терен изобщо не си ги представям![/quote]


За да си ги представиш, вгледай се внимателно в следното изображение на велосипед, конструиран специално за асфалт, леко ХС и никакви по-сериозни терени:D:D:D
[img]http://www.foesracing.com/assets/images/mono/mono_bike_bottom.jpg[/img]
Ако вглеждането не води до задоволителни резултати, ще ти помогна с уточнението, че тва нещо е спечелило 4 ПОРЕДНИ DH-шампионата на САЩ, а педалите, с които е сниман на официалния сайт на FOES са Shimano PD-M424... с автомати

"Kолкото по-дебел ставаш, толкова по-самотен се чувстваш."

Стара канибалска мъдрост
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот i12805 » Вто Окт 07, 2003 4:20 pm

заглавието на темата ми звучи като името на филма, който взе оскар в категорията "мафиотски екшън" на академията "Джемини".

извинявайте, че не е по темата, но не се сдържах ...

||united (C) ||
||zombium.org||
||united (C) ||
||zombium.org||
i12805
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 22, 2003 1:40 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Вто Окт 07, 2003 4:41 pm

[quote="i12805"]

заглавието на темата ми звучи като името на филма, който взе оскар в категорията "мафиотски екшън" на академията "Джемини".

[/quote]


:D:D:D

"Kолкото по-дебел ставаш, толкова по-самотен се чувстваш."

Стара канибалска мъдрост
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта