Важна тема: Боядисване на рамка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот Admin » Съб Апр 11, 2009 7:02 pm

По-отдавнашните съфорумци знаят добре, че във форума има поне няколко теми за боядисването на рамката - предварителна подготовка, видове боядисване, допълнителни екстри и техники и т.н. Тематиката е такава, че вероятно още поне толкова теми ще се пръкнат и в следващите години. При поредната тема за боядисване обаче ми се стори, че е крайно време нещата да бъдат събрани на едно място, за да не се налага някои от тях да бъдат повтаряни отново и отново всеки път.
Затова оттук нататък всякакви въпроси, съвети и т.н., свързани с боядисването на рамката на велосипеда, ще трябва да бъдат публикувани тук.
Ето и списък на повечето от темите, където тези неща вече са обсъждани. Някои от тях със сигурност ще ви е полезно да прочетете:

Заглавие: Рисуване с Аерограф
Заглавие: някой да знае прахово сваляне на боя в Пловдив
Заглавие: Въпроси за боядисване.
Заглавие: Махане на боя
Заглавие: Един бояджийски въпрос
Заглавие: Пребоядисване на рамка
Заглавие: Прахово боядисване - рационално ли е?
Заглавие: Боядисване на рамка
Заглавие: Подходяща боя за Drag F4 04
Заглавие: пребоядисване на рамка
Заглавие: За любителите на шареното...
Заглавие: FAQ ?! А сега ? (Пясакостуйка)
Заглавие: Рамка (Фолио)
Заглавие: Въпрос относно боядисването...
Заглавие: Боядисване
Заглавие: Прахово или мокро боядисване???
Заглавие: ПРАХОВО БОЯДИСВАНЕ?
Заглавие: Боядисване на рамка ( снимки )
Заглавие: Боядисване на колело.
Заглавие: Боядисване?
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот sorcerer » Чет Юни 02, 2011 6:49 pm

Здравейте,

Доколкото разбрах тук е мястото за актуално мнения и въпроси по тази тема. Гледам, че повечето мнения са доста стари. Интересувам се къде в момента в София може да се боядиса качествено (технологията не ме интересува чак толкова) рамка в един цвят (ще е нюанс на зеленото C:57 M:0 Y: 100 K:0 или нещо сходно). Идеята е в цената да влиза всичко - сваляне на стара боя, ако смятате, че е задължително; демонтиране; боядисване; сглобяване и т.н. Искаме също така на рамката да се направят няколко надписи със стенсил (шаблон) с черен и/или бял спрей евентуално. Ние ще изготвим шаблоните.

Може да предложите и други варианти за изработване на това, което ни е необходимо. Благодарим предварително!

Бюджетът ни е сравнително ограничен - до 40-50 лв.
sorcerer
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 01, 2011 3:37 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот royalracing » Чет Юни 02, 2011 9:00 pm

В БАС ти я боядисват прахово,шкурят ти,лак,както си му е реда.Цената мисля,че беше 40лв :agree:
I am SPECIALIZED
Аватар
royalracing
 
Мнения: 1161
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Съб Фев 12, 2011 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот Jaboka » Вто Юли 19, 2011 10:22 am

А някаква актуална информация относно фирми предлагащи песакоструй и прахова боя склонни да се занимават с такъв нестандартен елемент каквато е една рама? Всички координати които намерих са в стари теми най-скоро от миналата година.
В Бас доколкото разбрах цената вече е по-височка, което не ме офертира при положение че рамката която смятам да боядисвам нова е 130 лв.
...хванало го е бавното.
Аватар
Jaboka
 
Мнения: 122
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Нед Авг 02, 2009 6:00 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот b0bituy » Вто Юли 19, 2011 11:13 pm

Колеги, отказах се от продажбата на скота и в момента мисля да го карам да го боядисат ( спрях се на седона ориндж ) и се чудя дали ще стои интересно ако после с по тъмно оранжето или друг свят се нарисуват пламъци с аерограф. Търсих в гугъл но нищо интересно не излиза което да ми затвърди решението за пламъците. Какво е вашето мнение?


п.п Ако мнението ми не е за тук и пречи ще направя тема в която да го коментираме. :beer:
Аватар
b0bituy
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1215
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 6:29 pm
Местоположение: Бургас

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот gosh6o » Пон Дек 17, 2012 5:04 pm

Може и мястото да не е тук, но може ли да се сложи кит за автомобили на алуминиева рамка? Имам една заварка на рамката и искам да я скрия :)
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот Ozzie » Пон Дек 17, 2012 5:08 pm

Няма кит за автомобили и кит за нещо друго.
Има кит за метал и кит за дърво. Логично, отговора на въпроса е "да".
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот gosh6o » Пон Дек 17, 2012 5:18 pm

Благодаря ти много! :eyebrow:
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот ArMaGeDoN » Пон Дек 17, 2012 9:55 pm

искам да дам някои идеи тук сега на запад е много модерно да се рисуват на рамките йероглифи-на еврит на арабски или китайски и също е много модерно да се рисуват на рамките urban сценик-изгледи с улици и небостъргачи :beer:
ArMaGeDoN
 
Мнения: 19
Рейтинг: 980
Регистриран на: Чет Окт 11, 2012 3:35 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот gosh6o » Пон Дек 17, 2012 10:09 pm

А добра идея ли е да се сложи кит върху заварките на челото, за да се почули ефект като при карбоновите рамки? Въпроса е, ако се сцепи рамката или заварка дали ще си проличи на кита? И дали е възможно да се сцепи без да ѝ има нищо на рамката?
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот DarkRow » Чет Яну 31, 2013 12:55 am

Рамката добре, обаче имам един малко по-специфичен въпрос - кормилото може ли да се пребоядиса и ако може - как? :dontknow:
Аватар
DarkRow
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Нед Юни 28, 2009 3:17 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот did » Чет Яну 31, 2013 1:14 am

DarkRow написа:кормилото може ли да се пребоядиса

Не
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот darlik_95 » Чет Яну 31, 2013 1:16 am

DarkRow написа:Рамката добре, обаче имам един малко по-специфичен въпрос - кормилото може ли да се пребоядиса и ако може - как? :dontknow:

Същата работа, даже е по лесно. Шкуриш и после боя. Ти си решаваш дали ще е матова или с лак. Принципът е един и същ.
Аватар
darlik_95
 
Мнения: 327
Рейтинг: 1201
Регистриран на: Чет Яну 27, 2011 7:56 pm
Местоположение: Добрич/Варна

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот did » Чет Яну 31, 2013 8:40 am

darlik_95 написа:
DarkRow написа:Рамката добре, обаче имам един малко по-специфичен въпрос - кормилото може ли да се пребоядиса и ако може - как? :dontknow:

Същата работа, даже е по лесно. Шкуриш и после боя. Ти си решаваш дали ще е матова или с лак. Принципът е един и същ.

Спрете с тия малоумия бре!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот pe60t0 » Чет Яну 31, 2013 11:32 am

Оф ти си по-досаден и от малките лапета, дето спамят форума с глупости. Що не спреш да пишеш ?
Make the sport fun not the fun a sport...
Аватар
pe60t0
 
Мнения: 1503
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 8:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот Falcor » Чет Яну 31, 2013 12:47 pm

Инвестициите, които трябва да вкараш за да стане нещото качествено, са близки до цената на ново кормило. Извода е че няма смисъл. Сега ако си решил да си играеш на бояджия със разни спрейчета по 4,50лв. никой не може да те спре, ама да знаеш че ефекта ще плачевен.
Изображение
Аватар
Falcor
 
Мнения: 303
Рейтинг: 1686
Регистриран на: Пон Юни 29, 2009 1:14 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот up side down » Чет Яну 31, 2013 7:53 pm

боята за джанти cars dupli color има убийствен ефект,стига да имаш опит с пръскането,особено с матовата е малко по особено,но става наистина добре,ако имах гараж нямаше да си занеса днес рамата за прахово.на пазара има наистина свестни аерозолни бои за всякакви цели и за по малки детайли, като кормилото например,инвестицията от 6 кинта се оправдава.имам опит с боите и помагам при нужда :beer: не за пари,с друго се прехранвам :D
up side down
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Сря Дек 19, 2012 7:37 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот did » Чет Яну 31, 2013 11:26 pm

Абе сладури, тази боя, дето ще я пръскате, после ще се окаже в захвата между лапата и кормилото. Нали сте наясно колко е важен този захват, за да го пълните с бои, които намаляват триенето?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот Ozzie » Чет Яну 31, 2013 11:41 pm

Да не споменавам, какво мазало става пък под ръкохватките. :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот up side down » Пет Фев 01, 2013 8:28 pm

Хмм...с ръкохватките нямах проблеми,няма да кажа защо ми се наложи да ги свалям 2 пъти :D ,под лапата не знам,ако резките са заляти с боя сигурно ще стане гадост наистина,най ме притеснява резбата за средното и местата на чашките,пичовете от праховото обясниха че постоянно боядисват вело и мото рамки и няма ядове...отзивите за фирмата са добри.Колкото до спрейовете е ясно ,че ако не знаеш какво и как правиш,просто се вкарваш в беля и преразход,като се наложи пак да сваляш боя... :banghead: Та така,за боите знам повече от колкото за велосипедите,и висенето във форума и новото ми старо колело ме кривят в друга посока :beer:
up side down
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Сря Дек 19, 2012 7:37 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот up side down » Вто Фев 12, 2013 9:45 pm

Бих препоръчал на всеки фирмата за прахово боядисване,за която мисля че прочетох във форума,и от където си взех днес рамката ( ДЕЯ КОЛОР ).Първата рамка която давам за боя,и след многото мнения които прочетох и за които благодаря,смятам че се получи повече от добре,а притесненията ми относно качество на покритието или пълните с боя резби се изпариха. Старата боя свалих със спрей,а пичовете казаха че това била най-добре подготвената рамка която са боядисвали,защото след пясъкоструй става грапава,съответно отива повече боя от необходимото за същия ефект.В резбите навиват болтчета или слагат хартиено тиксо,цената зависи от цвета и ред други неща,за бял мат платих 22лв.Отивам да сглобявам. :peace:
Прикачени файлове
01.07.12 009.jpg
01.07.12 009.jpg (125.67 KiB) Прегледано 28512 пъти
01.07.12 010.jpg
01.07.12 010.jpg (75.39 KiB) Прегледано 28508 пъти
01.07.12 011.jpg
01.07.12 011.jpg (73.32 KiB) Прегледано 28504 пъти
up side down
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Сря Дек 19, 2012 7:37 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот pop_rock » Нед Фев 17, 2013 10:46 pm

Добър вечер колеги
От доста време ми се върти идеята за пребоядисване на рамката, но срещам затруднения .
Прочетох подробно темите във форума ,но така и не намерих отговор на въпросите ми
Първо искам да разбера ,дали има начин да се купи някакво фолио ,което използват за автомобилите ( всички се сещате за грозната имитация на карбон ) и да направя цялата рамка с него ?
Искам да постигна максимално добър ефект ,а не рамка приличаща на облепена с тиксо
А тук и въпросите ми за истинското боядисване ( ако се стигне до такова)
1. Нанасянето на боя от спрей върху рамката ,която предварително е със свалена боя и почистена ,добра идея ли е ?
2. След този спрей нанасянето на лак отново от спрей би ли защитило рамката от по нататъшни наранявания и олющвания ?
И като цяло мога ли да съм сигурен, че при достатъчно старания ще постигна ефект на красиво и нормално боядисана рамка ?
Иии..мерси предварително за отговорите :)
Be free..
Аватар
pop_rock
 
Мнения: 168
Рейтинг: 1289
Регистриран на: Пет Фев 03, 2012 1:23 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот GRUEL » Вто Фев 19, 2013 10:13 am

Преди година си купих рамка в доста лош външен вид, което е нормално, като се има предвид каква е "заводската" боя на рамовете. Не посмях да я дам на прахово, защото все още няма окончателен отговор на въпроса омеква ли алуминия от печенето или не и си я боядисах сам - не е трудно и стига да не сте вързани в ръцете резултата е много добър. Не съм бояджия :nono: всичко описано съм го правил вечер в хола или мазето, според колко мръсна или миризлива е работата...
1,Та значи разглобява се рамката на съставни части - аз оставих само чашките(няма нужда да се избиват) и лагерите(мека рамка, за твърдите това го няма)
2. Сваля се цялата боя и основата - до чист метал. Специално за рамчетата свалянето става много лесно с шкурка. Първо с номер 300 се сваля грубо - точно 2 тръквания и се подава алуминия отдолу, след това я подкарах с водна 600 и 800 до премахване на всички остатъци от боя, които са останали след минаването с грубата шкурка и леко излъскване на алуминия. За рамки с корава боя(прахово боядисани) може да се ползва някоя химия за сваляне на боята - примерно "терминатор" и после пак с водните...
3. Ако има някакви забележки по рамката - дълбоки драскотини в метала, подбивания и т.н. се поправят с кит(има си кит за алуминий/метал - попитайте продавачите, ще ви дадат каквото ви трябва). Обезмаслявате добре въпросните дефекти, запълвате с кита и изчаквате да изсъхне - на опаковката пише колко време и пак с шкурките докато се заглади хубаво.
4. Взимате си филер - продава се и на спрей. Един спрей е достатъчен. Обезмаслявате хубаво цялата рамка, запушвате всички резби за разните монтирания на спирачки, бидони, чашки, дупката на седалковата тръба, централното и т.н., изобщо навсякъде, където трябва да остане небоядисано и пръскате 1 ръка филер. След изсъхването го минавате с водна шкурка 800-1000. На този етап е добре да ползвате някакво право трупче за подложка на шкурката, а не да я държите с ръка...Повтаряте тази процедура 1-2-3 пъти, докато ви хареса гладкоста на рамката. Не прекалявайте с филера - колкото по-тънък е слоя, толкова по-добре.
5. След като приключите с филера отново почиствате и обезмаслявате рамката добре. Полага се основа за боята - аз използвах евтино спрейче с боя(просто имах едно останало, което не ползвах). Пръска се 1 ръка, колкото да покрия филера. Оставяте го да изсъхне хубаво и го минавате много леко с водна 800.
6. Изберете си боя. Препоръчвам да се ползва автомобилна, с обикновен спрей(дупли, мупли, космоси и т.н.) резултата не е добър. Отивате някъде, където пълнят боя в спрей. Избирате си цвета от каталозите, пълнят ви го в спрей, или ви забъркват по рецепта докато ви хареса и ви напълват едно спрейче. ЗАПИШЕТЕ СИ ТОЧНАТА РЕЦЕПТА НА БОЯТА - не се знае кога ще ви потрябва и е хубаво да можете да си набавите същия свят...От същото място си вземете и един спрей безцветен лак от големите.
7. Подготвяне на рамката за боядисване - Облепвате добре местата, които не трябва да са боядисани с хартиено тиксо или каквото имате под ръка. На дупките с резби може да завиете стари болчета. Обезмаслявате я отново и я закачате да виси там, където ще я боядисвате. Аз я вързах с тел през централното и я закачих на една тръба, дето минаваше по тавана на мазето. При мен рамката беше на 3 части, като всяка беше закачена на отделен тел, за твърда рамка ще е само 1 парче.
8. Почвате да боядисвате. Раздрусвате спрея много добре - джуркайте го поне минута. Пръскате от разстояние - 30-ина сантиметра(педя и половина), като натискате дюзата за започне да пръска още извън рамката, с равномерно движение на ръката минавате по някоя от тръбите на рамката и пускате дюзичката чак след края на тръбата, която пръскате. По този начин минавате цялата рамка отвсякъде - ако някъде минете по-бързо и не покрие добре, остане някое място ненапръскано и т.н. не се мъчете да го пръскате, шанса да олеете и да се получи капка е голяма - имате време да го оправите при следващите ръце. Преди следващата ръка боя изчаквате да позасъхне боята - някъде, където няма да се вижда после допрете боята с плоското на нокътя - трябва леко да лепне но без да цапа. Общо взето времето е от 30 мин до час, според температурата. Пръскате 2-ра ръка, после 3-та и така докато боята покрия добре навсякъде(при мен спрея стигна за точно 3 ръце, което е достатъчно). Ичаквате пак да позасъхне последната ръка боя и пръскате лака по същия начин като боята - пак 2-3 ръце, като пак изчаквате да позасъхне между пръсканията. Като приключите и с лака, ако сте пръскали като мен в мазето вече ще ви се вия свят от изпаренията ако не сте си сложили някаква маска на носа и устата(и навлажнен парцал върши работа), заключвате мазето и забравяте за рамката поне 2-3 седмици - автомобилната боя съхне бавно. Не бързайте да сглобявате колелото, оставете боята да засъхне добре и да добие твърдост.
9. После сглобявате колелото, металната емблема на челото монтирах с двойнолепящо, което взех от магазина, където бъркат боите - ползва се за монтиране емблемите на колите...Стикерите си ги направих на компютъра и ги дадох на рекламна агенция да ги изпринтят на режещ плотер върху самозалепващо фолио за външна употреба - ув устойчиво и не се влияе от външни условия и си ги лепнах.
10. Накрая почвате да карате, карате, карате и да се кефите на готината боичка...

Малка равносметка при цени от миналта година:
Боя на спрей - 20 лева
филер на спрей - 7 лева
лак на спрей - 7 лева
шкурки - общо 5 лева
двойнозалепваща за емблеми - 1 лев
печат стикери - 6 лева

Крайния резултат
GRUEL
 
Мнения: 58
Рейтинг: 1270
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 3:06 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот jd » Вто Фев 19, 2013 3:28 pm

Като си говорим за боядисване - някой да препоръча читаво място за песъкоструйка (актуална информация)? Защото преди боядисване, песъкоструйката е според мен единствения и правилен начин да се подготви една рамка за боя. Благодаря предварително!
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот manutd » Вто Май 07, 2013 2:14 pm

Здравейте, миналата седмица си боядисах прахово рамката, лапата и ботушите на вилката всичко за 12лв. Понеже вече бях минал на песъкоструй само попитах колко ще струва при тях и да се мине на песъкоструй, отговора беше около 5-6 лв. Та ако някой се интересува да пише, мястото е не далеч от София по точно най-близкия до София квартал на Перник само добри думи мога да кажа за цеха и хората там. Боята, която аз избрах беше черен мат за съжаление нямам снимки, но ви уверявам, че колелото е като ново. :D
manutd
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 11, 2013 6:27 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот juslen » Съб Май 25, 2013 10:26 pm

Здравейте, къде в София може да се боядиса шосейна стоманена рамка най-евтино (прахово)? Искам бял цвят. Ще сваля боята предварително с препарат. Интересува ме оферта до 20лв.
Cross Traction G30
Cross Ridge- EX
Kreidler Alu 28"- EX
Аватар
juslen
 
Мнения: 81
Рейтинг: 1242
Регистриран на: Нед Мар 21, 2010 6:49 pm
Местоположение: София

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот shotik » Нед Май 26, 2013 1:18 am

juslen написа:Здравейте, къде в София може да се боядиса шосейна стоманена рамка най-евтино (прахово)? Искам бял цвят. Ще сваля боята предварително с препарат. Интересува ме оферта до 20лв.



Фирмата се намира на бул Илиянци в София след разклона за кв Бенковски,бивше Геоложки проучвания,на портала ще ви упътят ,тел на Андрей Илиев е 0897075536.
shotik
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1450
Регистриран на: Пет Яну 11, 2013 9:24 pm

Re: Важна тема: Боядисване на рамка

Мнениеот plameniliev » Вто Окт 15, 2013 10:06 am

+1 от мен за Дея Колор, рамката стана ненормална :) прикачена е снимка
Прикачени файлове
ram-xc1.jpg
(200.75 KiB) 989 пъти
plameniliev
 
Мнения: 74
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2011 4:56 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 59 госта