Твърдост на вилка!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Твърдост на вилка!

Мнениеот Rankor » Чет Фев 03, 2005 11:52 am

Здравеите, както повечето започващи нова тема, така и аз изпаднах в ситуациа, от която не мога да излезна без чужда помощ.
Въпросът ми е следния: има ли начин и ако има какъв е тои, да се определи оптималната твърдост на една вилка предназначена за ползване предимно за спускане и "Freeride".
В моя случаи вилката има ход, сгъвасе, но сe опитваm да разбера дали пружините, с които е съоражена са добри за моето тегло или са прекалено твърди.
При скок върху нея, имам предвид при натисната спирачка и колелото да не е в движение, тръбите потъват на около 55%... Помогнете!
Още веднъж вапроса: колко би трябвало да се сгуват тръбите, за да се каже, че вилката работи оптимално за моето тегло?
Благодаря:thumbu:
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот TOYAGA » Чет Фев 03, 2005 12:56 pm

[quote="Rankor"]

Здравеите, както повечето започващи нова тема, така и аз изпаднах в ситуациа, от която не мога да излезна без чужда помощ.
Въпросът ми е следния: има ли начин и ако има какъв е тои, да се определи оптималната твърдост на една вилка предназначена за ползване предимно за спускане и "Freeride".
В моя случаи вилката има ход, сгъвасе, но сe опитваm да разбера дали пружините, с които е съоражена са добри за моето тегло или са прекалено твърди.
При скок върху нея, имам предвид при натисната спирачка и колелото да не е в движение, тръбите потъват на около 55%... Помогнете!
Още веднъж вапроса: колко би трябвало да се сгуват тръбите, за да се каже, че вилката работи оптимално за моето тегло?
Благодаря:thumbu:
[/quote]


Въпросната "твърдост" се определя чрез измерване на т.нар. "sag" на вилката. За целта [b]1[/b] слагаш една свинска опашка на подпората и я избутваш плътно надолу до опиране в уплътнението [b]2[/b] ВНИМАТЕЛНО (без да се друсаш и подскачаш) се качваш на велосипеда и заемаш основна стойка (най-добре е някой да те държии през това време, но и подпиране на стена върши работа) [b]3[/b] ВНИМАТЕЛНО слизаш [b]4[/b] измерваш разстоянието от уплътнението до свинската опашка, която междувременно следва да е била избутана нагоре. Въпросното разстояние е въпросния "sag" (ако ще ти е по-ясно на немски -d.s.g. "Negativfederweg").

За ХС вилката трябва да има 20-30% sag (т.е. при 100 мм ход, опашката трябва да е отишла 2-3 сантиметра нагоре) без да се пипа preload-a. За FR доколкото знам е желателен по-голям sag - има специалисти тук, те ще те светнат.

Ако sag-ът е недостатъчен или прекалено голям, трябва да се сменят пружините. Корекции с preload-a са желателни само в малки граници - в противен случай работата на вилката става твърде дървена и нехармонична...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Black » Чет Фев 03, 2005 5:55 pm

mi az znam za DOWNHILL wilki za tqh 40% e dobre daje super
BMW,колела,и некви руси каки с големи цици
Аватар
Black
 
Мнения: 868
Рейтинг: 1697
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 1:42 pm
Местоположение: Bulgaria,София,Лозенец

Мнениеот Rankor » Чет Фев 03, 2005 6:42 pm

Балагодаря за оказаната помощ. В моя случаи, така наречениа от TOYAGA "sag" е само 3см, а следваики съветите ви би трябвало да е 6см за 180мм-ва вилка. Резултата е, че ще трябва да сменям пружините с по-меки, но къде и как ще ги търся вече е друг не чак толкова лесен за разрешаване проблем.:bawling:
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот C_Mo » Чет Фев 03, 2005 7:39 pm

[quote="Rankor"]
Резултата е, че ще трябва да сменям пружините с по-меки, но къде и как ще ги търся вече е друг не чак толкова лесен за разрешаване проблем.:bawling:
[/quote]

А вилката е?
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Чет Фев 03, 2005 9:29 pm

[quote="C_Mo"]

[quote="Rankor"]
Резултата е, че ще трябва да сменям пружините с по-меки, но къде и как ще ги търся вече е друг не чак толкова лесен за разрешаване проблем.:bawling:
[/quote]

А вилката е?
[/quote]


Marzocchi Monster T 2001:hbang2:
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот C_Mo » Чет Фев 03, 2005 9:48 pm

[quote="Rankor"]

[quote="C_Mo"]

[quote="Rankor"]
Резултата е, че ще трябва да сменям пружините с по-меки, но къде и как ще ги търся вече е друг не чак толкова лесен за разрешаване проблем.:bawling:
[/quote]

А вилката е?
[/quote]


Marzocchi Monster T 2001:hbang2:
[/quote]

От къде се метна днес? ;)

Скоро четох някаква обява за такива пружини... ако се сетя къде беше ще ти пиша.

Преди са сменяш пружините покарай да видиш как ще се чувстваш на вилката така, колко ход използваш, при какви удари... ако усещаш да втвърдява накрая поиграй си с маслото и т.н.

Успех!

п.п.
Имай предвид, че това със sag-a си е въпрос на вкус... аз например предпочитам вилката ми да е по-твърда. ZK се кефи на мекичко и така... :)
Аватар
C_Mo
 
Мнения: 1495
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:45 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Metal_Psycho » Чет Фев 03, 2005 10:06 pm

Ами всички дадени до момента съвети няма да е зле да ги направиш.
Аз само искам да нагблегна на някой от тях.
Найстина,поиграй си с маслото,намери си от някъде препоръчителните цифри за количеството масло за твойте килограми.Намери си от някъде малсо с визкузитет 7.5,препоръчителното от Marzocchi,а пък ако е Motul още по-добре.
И също така от лични наблюдения знам,че sag-a се промения и от челния ъгъл-кажи колко ти е в момента.Когато смених рамката си,работата на вилката ми се промени драстично,без нещо да съм и правил.

А и нека те приветствам от името на Monster-T райдърите:D:thumb:
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Чет Фев 03, 2005 11:59 pm

.

А и нека те приветствам от името на Монстер-Т райдърите:D:thumb:
[/quote]

Мерси, мерси за приветствието:). Това с маслото не ми мина през ума - ще го проверя. Като го гледам това чудовище маи ще глътне половин литър без да се замисли.
За челният ъгъл се затруднявам с измерването му. Ако знаете как да сметна ъгъла на рамка Санта Круз Буллит с Монстер отпред, имате по бира от мене.:beer:
Имаите предвид, че не съм в България и не мога да пазарувам от скъпата ни татковина.
Идеите до тук са страхотни и смятам да се вслушам в тях.
Вярвам, че ще се видиме един прекрасен ден по пътеките и ще обмениме опит!:thumb:
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот Metal_Psycho » Пет Фев 04, 2005 12:05 am

Ами челния ъгъл аз си го меря с подръчни материали:DНо ме мързо да обяснявам,защото по спомен знам колко е ъгъла на подобен setup.Би трябвало да е 66 градуса или в краен случай 67,ако не е източен докрай Монстер-а.
Значи,първо си смени маслото както марзочи си препоръчват за модела от 2001 година,виж как ще ти е тогава и после мисли за смяна на пружините,те в краен случай се поръчват от марзоки.

Cheers:beer:



edit:Щях да забравя.По лична преценка(гледайки моя монстер колко поема),2001 да е с макс 200 грама по-малко масло.Демек около 600милилитра би трябвало да е.
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Пет Фев 04, 2005 12:28 am

[quote="Metal_Psycho"]

Ами челния ъгъл аз си го меря с подръчни материали:DНо ме мързо да обяснявам,защото по спомен знам колко е ъгъла на подобен setup.Би трябвало да е 66 градуса или в краен случай 67,ако не е източен докрай Монстер-а.
Значи,първо си смени маслото както марзочи си препоръчват за модела от 2001 година,виж как ще ти е тогава и после мисли за смяна на пружините,те в краен случай се поръчват от марзоки.

Cheers:beer:



edit:Щях да забравя.По лична преценка(гледайки моя монстер колко поема),2001 да е с макс 200 грама по-малко масло.Демек около 600милилитра би трябвало да е.
[/quote]


Златен си:king:! Мерси, ще го има предвид това което ми казваш.
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот Metal_Psycho » Пет Фев 04, 2005 12:34 am

Нямаш грижи:peace:,като съм бил от полза,това ми стига.

Наздраве пак:beer: и сподели впечатления пак като тестваш маслото и пружините.
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Пет Фев 04, 2005 2:03 pm

[quote="Metal_Psycho"]

...виж как ще ти е тогава и после мисли за смяна на пружините,те в краен случай се поръчват от марзоки.
[/quote]

Не си ги сменяй, че както е тръгнало може да ти потрябват по-твърди.

И за да не съм голословен глей кво правят хората с чудовищата.:D:D:D

[img]http://spa.bratcheda.org/RAMCUP2004/By%20SPA%20-%20Ram%20Cup%202004%20-%2020041009/images/img_0175.jpg[/img]
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Пет Фев 04, 2005 3:54 pm

Не си ги сменяй, че както е тръгнало може да ти потрябват по-твърди.

И за да не съм голословен глей кво правят хората с чудовищата.:D:D:D

[img]http://spa.bratcheda.org/RAMCUP2004/By%20SPA%20-%20Ram%20Cup%202004%20-%2020041009/images/img_0175.jpg[/img]
[/quote]

Убедителен си SPA :hbang2:. Аз и не съм се забързал още да сменям пружините, макар че на там ще отиде работата. Утрешниат ден съм си го набелязал за тестване и ще видя дали наистина се нуждая от по-меки пружини или не. Ще споделя резултата обаче, но ако не не се появи коментар до утре 19:00 значи съм отлетял към "Елисеиските поля". :angel:
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот SPA » Пет Фев 04, 2005 4:16 pm

[quote="Metal_Psycho"]

Ами челния ъгъл аз си го меря с подръчни материали:DНо ме мързо да обяснявам,защото по спомен знам колко е ъгъла на подобен setup.Би трябвало да е 66 градуса или в краен случай 67,ако не е източен докрай Монстер-а.
...
[/quote]

И понеже съм си любопитко .... ето ти снимка за смятане :)

[img]http://us.f3.yahoofs.com/users/41c47f97zb846e171/5578/__sr_/fa2a.jpg?phNf4ACBbAB.QZdq[/img]

@rankor не се сърди :) не мога да си представя каква ще е голямата ... :D
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Пет Фев 04, 2005 4:35 pm

[quote="SPA"]

[quote="Metal_Psycho"]

Ами челния ъгъл аз си го меря с подръчни материали:DНо ме мързо да обяснявам,защото по спомен знам колко е ъгъла на подобен setup.Би трябвало да е 66 градуса или в краен случай 67,ако не е източен докрай Монстер-а.
...
[/quote]

И понеже съм си любопитко .... ето ти снимка за смятане

[img]http://us.f3.yahoofs.com/users/41c47f97zb846e171/5578/__sr_/fa2a.jpg?phNf4ACBbAB.QZdq[/img]

@rankor не се сърди :) не мога да си представя каква ще е голямата ... :D
[/quote]

Ха,ха...:D Виждам, че си наблюдателен. К2-то е вече история. Смених изцяло "Любовницата" сас Санта круз и повярваи ми ъгъла не изглежда по този начин. Много по вдигнато е челото от това при К2-то.
За да си представиш колко ще е "голямата" мога само да ти препорачам на този етап от време да използваш ваображението, а скоро сте го подкрепя, въображението ти де, с някои кадър на Сантата с Монстера! Само устискаи малко.;)
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот Metal_Psycho » Пет Фев 04, 2005 7:47 pm

SPA,кви са тея компромати дето ми ги вадиш,а?:D
Недей го обърква ти човека,мекото все си е по приятно,при положение,че те монстерчетата ни си имат анти-ботоминг :P.

Шегата на страна.Всеки за себе си трябва да прецени кое му е удобно.Тъкаче Rankor,тествай на воля.


БайДъВей,SPA втората снимка която си дал линк не я виждам ман.Интеуесна ли е и ако да ае нещо наравете да я видя де:D
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Съб Фев 05, 2005 10:45 pm

Краиният резултат от днешното тестване, е че в студ вилката се втвърдява. Ако съм по-точен, вилката се разгъва скандално бавно за разлика когато е в топло помещение. Предполагам, че е от маслото, което като че ли се спича - все пак днес беше -9°, но по всичко личи че и пружините са си тварди, защото при скок от около 170см на равен бетон вилката се сгъва едва на 60%, при това не съм пипал компресията.
За стабилността на вилката мога само да кажа, че е невероятна. Имам усещането, че е в състояние да прости големи грешки при скок.
Така, От тук на сетне следва вече сериозна игра, както каза "Метал Психо", с вискузитета на маслото. Пружини също ще поръчвам и се надявам да стане едно малко бижу, което да служи вярно през следващата година.:beer:
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот Metal_Psycho » Нед Фев 06, 2005 12:41 am

Ride on dude:peace:

Btw, ако трябва да съм по-точен,бих ти препоръчал Motul ForkOil Factory Line 7.5W Synthese,просто това масло грешка няма,дори на студ.Пробвал съм какви ли не други,но това беше най-точното за Монстъра.Предполагам,че при теб няма да е проблем да го намериш това.

Cheers:beer:
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Нед Фев 06, 2005 2:29 pm

[quote="Metal_Psycho"]

Ride on dude:peace:

Btw, ако трябва да съм по-точен,бих ти препоръчал Motul ForkOil Factory Line 7.5W Synthese,просто това масло грешка няма,дори на студ.Пробвал съм какви ли не други,но това беше най-точното за Монстъра.Предполагам,че при теб няма да е проблем да го намериш това.

Cheers:beer:
[/quote]


Thanks Метален, утре сутринта съм в магазина да проверя за тази марка. Дано има тука където съм в момента. Аз имам още половин литър Motorex Racing Fork oil - 7.5W", no маи няма да стигне...;)
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот marshall__ » Нед Фев 06, 2005 3:04 pm

[quote="Rankor"]

при скок от около 170см на равен бетон вилката се сгъва едва на 60%, при това не съм пипал компресията.[/quote]

Искаш да кажеш, че от такъв "скок" и то на равно вилката е потънала едва 108мм? Според мен или не си измерил качествено, или си волното перце, което го духа вятъра (нищо лично :D).. Сериозно, колкото и твърди да са ти прожините, от 2 метрa [color=red]трябва[/color] да си потъне.. ;)
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот Rankor » Нед Фев 06, 2005 3:50 pm

[quote="marshall__"]

[quote="Rankor"]

при скок от около 170см на равен бетон вилката се сгъва едва на 60%, при това не съм пипал компресията.[/quote]

Искаш да кажеш, че от такъв "скок" и то на равно вилката е потънала едва 108мм? Според мен или не си измерил качествено, или си волното перце, което го духа вятъра (нищо лично :D).. Сериозно, колкото и твърди да са ти прожините, от 2 метрa [color=red]трябва[/color] да си потъне.. ;)

[/quote]

Вилката потъна 109,8мм - така го измерих след като мишата опашка се спря на тази височина. От друга страна теза 63,5кг. така че за тази вилка може и да съм перце. С тази цел ще сменям както пружините, така и маслото.
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот SPA » Пон Фев 07, 2005 10:22 am

[quote="Metal_Psycho"]

SPA,кви са тея компромати дето ми ги вадиш,а?:D
...
БайДъВей,SPA втората снимка която си дал линк не я виждам ман.Интеуесна ли е и ако да ае нещо наравете да я видя де:D
[/quote]


Хайде сега компромати. То са си направо скрити бомби.... :D:D:D

Ето връзка към снимката. Това е старата рамка на Rankor с монстера.
[url]http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/antondimovtonev/detail?.dir=5578&.dnm=fa2a.jpg&.src=ph[/url]
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Shady™ » Пон Фев 07, 2005 11:45 am

Аз пък искам снимка с Santa Cruz-a and Monster-a :P Rankor - аиде снимай и покажи :)
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот Rankor » Пон Фев 07, 2005 6:03 pm

[quote="Shady™"]

Аз пък искам снимка с Santa Cruz-a and Monster-a :P Rankor - аиде снимай и покажи :)
[/quote]


Ще има, ще има :spin:, само да ми върнат камерата, че без нея само си пиша. Между другото поръчах пружини, струват EUR17,- (това информативно за сравнение с цените в България) и в сряда отивам да ги сменят барабар с маслото. После ще споделя какъв е краиният резултат.:P Дано нещата да отидат към по-добро!

@SPA
Това на К2-то е само Jr.Т, а не Монстера. Грешки стават!:thumb:
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот SPA » Пон Фев 07, 2005 6:49 pm

[quote="Rankor"]
@SPA
Това на К2-то е само Jr.Т, а не Монстера. Грешки стават!:thumb:
[/quote]


Ами аз като всеки голям експерт си говоря без да гледам ситуацията. Но така е в политиката. В крайна сметка ще излезне че съм прав, че не съм прав. :boggled::crap::indiffe::O:unhappy::uhh:
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Сря Фев 09, 2005 7:42 pm

@Metal_Psycho
Можеш ли да ми дадеш точната спецификация на Мотул маслото което ползваш. Също така вискузитета и какви килограми си! Оказа се че в сервиза ми са свършили Моторекса с необходимият ми вискузиет и ще трябва да пробвам с друг тип - в случая с препоръчаното от тебе. Само че работата е в това, че намерих Мотул масло за двигатели на мотопеди. Не знам дали е това което трябва да търся. Като питах за масло за вилки, ме гледаха много умно в магазина...:bigeyes:
Благодаря ти предварително за помощта.
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот Metal_Psycho » Сря Фев 09, 2005 7:59 pm

Rankor,това е маслото което търсиш-[b][color=black]Motul ForkOil Factory Line 7.5W Synthese[/b][/color]
Това е всичко едно към едно с писанията на тубичката.
Както името си казва-става дума серията Forkoil.На лепенките на тубата има мотокрсо вилка.Абе просто си запиши болднатото най-горе и с тва листче обикаляй и търси,незнам какво друго да те посъвтвам.
То аз с триста зора намерих един литър от това,но пък си заслужава нервите.:)
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Rankor » Сря Фев 09, 2005 8:20 pm

[quote="Metal_Psycho"]

Rankor,това е маслото което търсиш-[b][color=black]Motul ForkOil Factory Line 7.5W Synthese[/b][/color]
Това е всичко едно към едно с писанията на тубичката.
Както името си казва-става дума серията Forkoil.На лепенките на тубата има мотокрсо вилка.Абе просто си запиши болднатото най-горе и с тва листче обикаляй и търси,незнам какво друго да те посъвтвам.
То аз с триста зора намерих един литър от това,но пък си заслужава нервите.:)


[/quote]

Жив и здрав да си!:thumb:
Best Winds!
Rankor
 
Мнения: 176
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Чет Ное 28, 2002 4:49 pm
Местоположение: Germany

Мнениеот Metal_Psycho » Сря Фев 09, 2005 8:29 pm

No problem
Cheers колега :beer:


П.п. ако намериш от това масло,плийз свиркай да земеш и за мен:praying::D,че мойто свърши.
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта