Как се маха веригата?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Как се маха веригата?

Мнениеот shaggy86 » Сря Фев 02, 2005 10:03 am

До сега не се бях сблъсквал със сменяне на верига и понеже не знам как искам малко помощ.Чувал съм за някакъв инструмент за махане на веригата и бих искал да знам от къде мога да си зема такъв инструмент и колко струва горе долу.Как ми е по-изгодно да си го купя този инструмент или да дам някуде да ми махнат веригата (за да не давам 18 кинта за нова) от едната рамка и да ми я слойат на другата?Предварително благодаря!
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот Shady™ » Сря Фев 02, 2005 10:13 am

За инструмент - незнам дали в момента се продава някъде. А самите $ за сваляне и качване на верига са 1-2лв.А цената на 1 такова нещо е (според мен) около 10лв(може и 8-9 или 12-13).Точна цена и място от където да го вземеш ще разбереш от някой който си го е купил, но според мен това е цената ама сум едно 90% че няма никъде...
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот TOYAGA » Сря Фев 02, 2005 10:24 am

[quote="shaggy86"]

До сега не се бях сблъсквал със сменяне на верига и понеже не знам как искам малко помощ.Чувал съм за някакъв инструмент за махане на веригата и бих искал да знам от къде мога да си зема такъв инструмент и колко струва горе долу.Как ми е по-изгодно да си го купя този инструмент или да дам някуде да ми махнат веригата (за да не давам 18 кинта за нова) от едната рамка и да ми я слойат на другата?Предварително благодаря!
[/quote]


Оди се [url=http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=3606]FAQ-ай![/url]
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот tailor » Сря Фев 02, 2005 10:31 am

[quote="Shady™"]

За инструмент - незнам дали в момента се продава някъде. А самите $ за сваляне и качване на верига са 1-2лв.А цената на 1 такова нещо е (според мен) около 10лв(може и 8-9 или 12-13).Точна цена и място от където да го вземеш ще разбереш от някой който си го е купил, но според мен това е цената ама сум едно 90% че няма никъде...
[/quote]

Shady™,
във Веломания има 3 вида инструменти за разкачане/ свързване на веригата -
LiFu - 8.90 лв
VAR - 29.40 лв
Sigma(комплект) - 34,90 лв
Тези иструменти можеш да намериш и в [url=http://www.velomania-bg.com/partners.html][color=blue]магазините[/color][/url] на всички партньори на Веломания
Услугата струва 2 лв.

От следващата седмица във [url=http://www.velomania-bg.com/partners.html][color=blue]магазините[/color][/url] ще има 4 вида свърэващи звена за верига.
Аватар
tailor
 
Мнения: 1181
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Ное 14, 2002 8:27 pm
Местоположение: Соф

Мнениеот TOYAGA » Сря Фев 02, 2005 10:46 am

:offtopic:
tailor, кво друго на VAR ви се намира из магазините?
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот SPA » Сря Фев 02, 2005 11:01 am

[quote="shaggy86"]

До сега не се бях сблъсквал със сменяне на верига и понеже не знам как искам малко помощ.Чувал съм за някакъв инструмент за махане на веригата и бих искал да знам от къде мога да си зема такъв инструмент и колко струва горе долу.Как ми е по-изгодно да си го купя този инструмент или да дам някуде да ми махнат веригата (за да не давам 18 кинта за нова) от едната рамка и да ми я слойат на другата?Предварително благодаря!
[/quote]

По добре иди на майстор, че различните вериги си имат различна цака. Например шимано веригите ползват специален нит за свръзка и ако не го ползваш има голяма опасност след това веригата да ти се скъса.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот koko » Сря Фев 02, 2005 11:10 am

[quote="SPA"]

[quote="shaggy86"]

До сега не се бях сблъсквал със сменяне на верига и понеже не знам как искам малко помощ.Чувал съм за някакъв инструмент за махане на веригата и бих искал да знам от къде мога да си зема такъв инструмент и колко струва горе долу.Как ми е по-изгодно да си го купя този инструмент или да дам някуде да ми махнат веригата (за да не давам 18 кинта за нова) от едната рамка и да ми я слойат на другата?Предварително благодаря!
[/quote]

По добре иди на майстор, че различните вериги си имат различна цака. Например шимано веригите ползват специален нит за свръзка и ако не го ползваш има голяма опасност след това веригата да ти се скъса.
[/quote]

Да ама въпросния нит го няма в БГ.И ако веригите се късаха ако не се ползва вече в родината да нема колоездене :eek3:
koko
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Май 09, 2003 7:22 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Сря Фев 02, 2005 11:22 am

[quote="koko"]
Да ама въпросния нит го няма в БГ.И ако веригите се късаха ако не се ползва вече в родината да нема колоездене
[/quote]


Нали има значение като сваляш веригата дали ще я свалиш през този нит или през друг???

Освен това колоезденето в БГ не се дължи на веригите на шимано а на KMC доколкото съм запознат с колопроизводството/колосглобството.
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот tailor » Сря Фев 02, 2005 11:45 am

[quote] [i]Originally posted by SPA[/i]

Нали има значение като сваляш веригата дали ще я свалиш през този нит или през друг???
[/quote]

НЕ

[quote]Освен това колоезденето в БГ не се дължи на веригите на шимано а на KMC доколкото съм запознат с колопроизводството/колосглобството.
[/quote]

KMC произвежда 90% от веригите в света, и другата седмица в магазините ще се появят вериги на KMC от висок клас.
Аватар
tailor
 
Мнения: 1181
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Ное 14, 2002 8:27 pm
Местоположение: Соф

Мнениеот koko » Сря Фев 02, 2005 11:47 am

Така аз лично знам за 2 вериги CN7700(xtr) и още няколко LX които се карат с многократно вадени и слагани нитове и нямат проблеми.Едното xtr-че се кара на шосе и е видяло 20000км,другото се ползва за траиладжийски номера и няма проблеми.И в двата случая веригата хубаво се натоварва.Моя LX e дупчен на поне 10 места,на някои от които с туко що махнат нит и си върви без проблеми.
Далаверата на разервните нитове е че се късат и после не стърчат което вече понякога е проблем с ъс старите нитове.
Теоритично си прав разбира се.
Що се отнася до веригите Z сигурно си прав.
Просто е важно shaggy86 да не се шашка и да не си мисли,че след като му сглобат нова или стара верига с не-специален нит,ще му се скъса.
koko
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Май 09, 2003 7:22 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот koko » Сря Фев 02, 2005 11:49 am

Много бавно пиша и tailor изясни нещата.:thumb:
koko
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Май 09, 2003 7:22 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот SPA » Сря Фев 02, 2005 11:59 am

[quote="koko"]

Така аз лично знам за 2 вериги CN7700(xtr) и още няколко LX ...
[/quote]


Ами примера с нита беше с цел човека да не си мисли, че е много лесно. Да не стане после да съжалява, че за 2 лева след това трябва да си взима нова верига или пък някаде на майната си веригата му се е скъсала, а той няма под-ръка машинка. Аз лични обичам да експериментирам, но и после си нося последствията.

Що се отнася до веригите Shimano има сигурно поне 10 вида, като при по високите калсове би трябвало да е по малко проблематично. Аз имам Деоре и личо виждам как в момента на махане слагане на нит - странично ръбче изчезва/отчупва се. И трбяваше 3 пъти да скъсам верига докато някой не ми спомена че имало специален нит.

Хайде сега :peace:
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот brum » Сря Фев 02, 2005 1:00 pm

За веригите на щимано - има такива които може да се откачат и закачат без допъклнително нитче, има и такива които не могат. Виж си веригата, ако нитовете са черни, с малка дупчица по средата - няма да можеш без специалния нит. Ама най - добре си огледаи хубаво какви са ти нитовете и отиваш в веломанията. Вчера ходих при Нина, и тя ми каза че при шинаното е така. После ми показа кои могат и кои не могат. Машинката е 9.50. Върши идеална работа. Сменях рамка, и се наложи да местя и веригата. Елементарно е така че даваи смело. По добре си я мести сам, че после кат имаш машинка ще можеш и да си я откачаш за да я почистваш добре когато се налага.
One life is not enough
brum
 
Мнения: 198
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Нед Май 23, 2004 8:13 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот freestyler911 » Сря Фев 02, 2005 1:07 pm

недей си:banghead: !!!
Тая верига сигурно е з-30 или з 51 и е на поже4е от 2000 километра!
Купужаи нова верига и иди при "майстор" да ти я сложи! Щот секо нещо си има цаката !!!!
Аз карам з-51 от 3 години и си я сменям на 2000 километра щот след 2000 км за никаф _I_ не стаа!
Карам шосе, смебил сам бая от тия верижки , и сам доволен!
Цаката не е да си купиш верига за 100 лева и да я караш 5 години, цаката е да караш средна верига и да си я сменяш редовно , и да не я оставяш да се осира(да си я бтршеш след сяко каране !)
freestyler911
 
Мнения: 239
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Май 31, 2004 11:15 am

Мнениеот shaggy86 » Чет Фев 03, 2005 7:26 pm

благодаря за съветите и сега вече знам за кво иде реч нали съм си индиянец!:eyebrow::rofl::rofl::rofl:
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот jivkonik » Чет Фев 03, 2005 10:48 pm

tailor какви ще са свързващите звена? на СРАМ? За ШИМАНО вериги ще стават ли?
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот tailor » Пет Фев 04, 2005 9:45 am

[quote="jivkonik"]

tailor какви ще са свързващите звена? на СРАМ?..[/quote]

:roll2::spin:
царя на веригите - KMC
Аватар
tailor
 
Мнения: 1181
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Ное 14, 2002 8:27 pm
Местоположение: Соф

Мнениеот SPA » Пет Фев 04, 2005 9:59 am

[quote="tailor"]

[quote="jivkonik"]

tailor какви ще са свързващите звена? на СРАМ?..[/quote]

:roll2::spin:
царя на веригите - KMC
[/quote]

Чакаме ... чакаме ... та чак чакало ни се изчака! :bawling:

И затова :drunk::beer::drunk:
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Shady™ » Пет Фев 04, 2005 5:56 pm

Бе като сте почнали - В скоро време ще взема нова верига (9ка) и се съм се насочил към XTR...имам оферта и за Michelin ама до колкото ме посъветваха - била по зле, а кato цена е по скъпа от XTR-a с 6лв :) тоест 42 и 48лв. По принцим и механизма на свакяне на Michelin-а е по особен, незнам как точно да ви го обясня(но ще опитам, дано ме разберете): Първо се слага 'втулката'за да се 'закопчее' веригата като мястото където става тази процедура е по широко смивъл: 'Оо' и от там се бута и влиза в по малкото и там вече си седи :) Казаха ми че на тоя принцип е по вероятно да се преебе веригата и за това съм се насочил към XTR-a. Правилно ли са ме посъветвали(аз така мисля) и дали си заслужава XTR верига или да се ориентирам към друга марка. Венците с които ще карам са LX 2005 с плоча 46 зъба...
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Мнениеот SPA » Чет Фев 10, 2005 3:33 pm

[quote="SPA"]

[quote="tailor"]

[quote="jivkonik"]

tailor какви ще са свързващите звена? на СРАМ?..[/quote]

:roll2::spin:
царя на веригите - KMC
[/quote]

Чакаме ... чакаме ... та чак чакало ни се изчака! :bawling:

И затова :drunk::beer::drunk:
[/quote]

Направих си един малък експеримент - сложих щифт от верига Sram на верига Shimano. Паснаха си идеално. Срамския щифт е по широк и върши работа като свързващия такъв на шимано.

Sram щифт:
[img]http://spa.bratcheda.org/MTB/Parts/Deore_Sram_Link.jpg[/img]

Shimano щифт:
[img]http://spa.bratcheda.org/MTB/Parts/Deore_Shimano_Link.jpg[/img]
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron