vremenna zaguba na sluh pri kolelata

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

vremenna zaguba na sluh pri kolelata

Мнениеот axelmax » Сря Яну 26, 2005 4:48 pm

1.interesno mi e kolko pati ,kade ,kak ste chupili ushite na obtegacha

2.ot ksde si vzimate ,novi na kakva cena

3.dovolni li ste ot pravenite uhi ,koito si porachvate pri nekoi strugar

4.kolko modela ushi sa spored vas na kolelata ,na drag ram,sprint,cross,leaderi dr,.balgarski marki

5.koi sa po dobrite uhi leti frezovani,ot alumini ili ot bronz,kakto chuh na skoro

6.ako se schupi v planinata ili neade drugate i ste daleche ot vas ili serviz ,kak da zekrepite polojenieto pone za momenta
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот halcor » Сря Яну 26, 2005 6:01 pm

1. един път в града
2. не е актуално вече, за съжаление, но ми излязоха 2 за 30 лв.
3. да, и се поръчват на фрезист, щото струга прави само ротационни тела (май?), а ушите са по-сложни изделия
4.
5.
6. обтегача и веригата в раницата и си ползваш колелото като тротинетка до вкъщи
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот gladstone » Сря Яну 26, 2005 6:25 pm

6. Носиш си инструмент за разглобяване на верига,скъсяваш я и минаваш нa single speed :thumb: Съответно оптегача и остатъците от веригата може да си ги вземеш (Аз веднъж ги изхвърлих в планината,защото нямах място) (на другия ден си ги взех) :beer:
gladstone
 
Мнения: 831
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Юли 07, 2004 11:08 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Zozka » Сря Яну 26, 2005 7:46 pm

[quote="gladstone"]

6. Носиш си инструмент за разглобяване на верига,скъсяваш я и минаваш нa single speed :thumb:
[/quote]


а ако кара FS байк...според мен в този случай предложението на Halcor е най-точно :popcorn:

btw. axelmax: прогресираш бате, добре озаглавено. кефи :bouncy:
Идат кат овци, бегат кат Офци
Аватар
Zozka
 
Мнения: 2167
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юни 02, 2003 2:46 pm
Местоположение: Cuba

Мнениеот DeMoN » Сря Яну 26, 2005 8:18 pm

1. Edin pat, sled skok ot 4 stalbi , obtega4a vleze v spicite i uhoto ne se s4upi na 2 no savsem malko mu ostava6e- otanqlo e i e izkreveno
2.screambikes
...
4. Na tvojto kolelo [nali be6e s kato mojto- t-rex] uhoto e [size=134][color=red]1:1[/color][/size] sus tova na f4 zatova napravo si tarsi za f4.
...
PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG ..........................................
DeMoN
 
Мнения: 522
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Фев 28, 2004 10:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот a1a » Сря Яну 26, 2005 10:20 pm

На мене наскоро ми се пре*ба ухото. Както си карах бавно на равно изведнъж задното ми колело блокира и като се обърнах видях, че обтегача е влязъл в спиците и стърчи нагоре, а ухото е зверски усукано и на всичкото отгоре веригата ми се беше скъсала. Начи незнам дали е от това, но преди обтегача да влезе в спиците скоростите ми бяха разцентровани и постоянно прескачаха. Възможно ли е обтегача ми да е влядъл в спиците заради разцентрованите скорости?
Та сега ще трябва да купувам ухо(а можеби и обтегач, защото и той беше доста изкривен) и искам да ви питам дали е възможно някои стругар да ми го изработи ухото, защото във Веломания е 15лв, а на мене тва ми се струват много пари за едно ухо. И ако да, то може ли да ми препоръчате някои стругар и да ми кажете колко горе-долу ще струва.
Reality is in fact virtual!
a1a
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 27, 2004 6:59 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот F1-MAN » Чет Яну 27, 2005 10:24 am

[quote="a1a"]

На мене наскоро ми се пре*ба ухото. Както си карах бавно на равно изведнъж задното ми колело блокира и като се обърнах видях, че обтегача е влязъл в спиците и стърчи нагоре, а ухото е зверски усукано и на всичкото отгоре веригата ми се беше скъсала. Начи незнам дали е от това, но преди обтегача да влезе в спиците скоростите ми бяха разцентровани и постоянно прескачаха. Възможно ли е обтегача ми да е влядъл в спиците заради разцентрованите скорости?
Та сега ще трябва да купувам ухо(а можеби и обтегач, защото и той беше доста изкривен) и искам да ви питам дали е възможно някои стругар да ми го изработи ухото, защото във Веломания е 15лв, а на мене тва ми се струват много пари за едно ухо. И ако да, то може ли да ми препоръчате някои стругар и да ми кажете колко горе-долу ще струва.
[/quote]

Съмнява ме, че ако отидеш при фрезист ще ти излезе по евтино. Веломания сигурно си слагат надценка на ушите, само че те дават поръчка за 30 ако не и повече уши наведнъж, а това съответно води до отстъпки от единичната цена, а пък при такава бройка сигурно са ги дали на програмна машина, където сигурно вече идва още по-евтино.
Аватар
F1-MAN
 
Мнения: 1466
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2003 11:09 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот halcor » Чет Яну 27, 2005 10:27 am

@gladstone:
Нещо не съм успявал да го докарам до single-speed - все кривя някое звено на веригата, въпреки старанието да карам внимателно. Байка ми е хардтейл. Нямането на място не е оправдание да си хвърляш боклуците в планината :nono: Опа, сега виждам че си ги взел после, така е ок :beer:

Може и аз да греша, споделете как точно си правите временно колелото на single-speed, така че да можеш да въртиш (колко дълга верига, на коя плоча, на коя зъбчатка, такива тънкости)?
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот AgentOrange » Чет Яну 27, 2005 12:21 pm

[quote="halcor"]
Може и аз да греша, споделете как точно си правите временно колелото на single-speed, така че да можеш да въртиш (колко дълга верига, на коя плоча, на коя зъбчатка, такива тънкости)?
[/quote]


Почти невъзможно е да се уцели точна комбинация между дължина на веригата, зъбчатки и дължина на стойката на веригата. Дори и да е съвсем леко хлабава веригата се опитва да се катери по венците при неравности и лесно се късат и кривят звена ако не се усетиш на мига какво става.
В повечето случаи независимо от комбинацията рамка/верига/предавки за добро обтягане има нужда от 1-2мм корекция, която при рамка с вертикални уши няма как да стане.
Иначе принципно при колело с 26" гуми добро начално съотношение на предавките е около 2:1, примерно 32Т отпред и 16Т отзад. Но с рамка с вертикални уши в общи линии не си струва дори и пробата, ако нямаш някакъв tensioner, който да се монтира на ухото на обтегача и да държи веригата да не бяга от зъбчатката.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот Admin » Чет Яну 27, 2005 1:15 pm

[quote="a1a"]

...... Начи незнам дали е от това, но преди обтегача да влезе в спиците скоростите ми бяха разцентровани и постоянно прескачаха. Възможно ли е обтегача ми да е влядъл в спиците заради разцентрованите скорости?
Та сега ще трябва да купувам ухо(а можеби и обтегач, защото и той беше доста изкривен) .....[/quote]


Според мен ситуацията е била следната: дерайльорът ти е бил крив, поради което веригата е прескачала от време на време. Трябвало е да обърнеш повече внимание на този проблем, защото в един момент (явно си качил на по-ниска предавка) дерайльорът е влязъл в спиците (защото е крив) и станала белята.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот axelmax » Чет Яну 27, 2005 1:54 pm

@zozka-ot izvesno vreme piq veche hapcheta i dobre mi ponasqt[:rofl::agree:


ami pri kolela s zadno okachvane ,moje da se naprai single speed,samo ako srednoto e na podvijnata chast na okachvaneto na ramkata
kato moqta ,demek rastoqnieto mejdu centara na srednoto i centara na ostana zadnata glavina da ne se promenq
@halcor-mi spored terena i da ne prebesh ,nesto po koleloto
@AgentOrange-moje da imash pravo ,ne sam probval,no da se priberash ot nekade drugo mai neostav,ako nemaash hujnite chasti de

ama ima tolkova mnogo predavki s razlichno saotnoshenie,bi trebvalo da ima nekva ,ponosima kombinaciq

@admin -da sa kato go kaza ,dva e stamnalo,no uhoto e bilo krivo -pone e poveroqtno:agree:

@all(Bundy):D-mai ste dobre ,vseki smam da si naprai ,nekva kombinaciq bez optegach ,po toq nachin nema da se chuvstva tupo v planinata osobeno ako se sfecherqva[img]images/speech/icon_speech_ugh.gif[/img]
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот axelmax » Чет Яну 27, 2005 1:56 pm

a po tochkite 4. i 5. nisto nekazvate jivo me interesuva
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот DeMoN » Чет Яну 27, 2005 2:12 pm

4. Ami axelmax kvo te interesuvat drugite u6i, 6to ne si gleda6 tvoeto. Nali ti kazah 4e e sa6toto kato na F4 ili ve4e ne si s T-REX
5. Edva li e ot nqkvo zna4enie. Prosto trqbva da po slabo ot ramkata
PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG ..........................................
DeMoN
 
Мнения: 522
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Фев 28, 2004 10:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Чет Яну 27, 2005 3:29 pm

awe
,ne sam si schupil uhoto
posto se ineteresuvam

@all-hora dali edno otlqtoto uho sa podhodqsti???

nova tochka v ot pitaneto mi:
7.koi spored vas na razprostanenite uhi za optegachi vav balgariq

nema znachenie marka i model na ramkata,prosto model na uhoto
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот DeMoN » Чет Яну 27, 2005 7:43 pm

Ami da ne si ra6il da se zahva6ta6 sas stugarski business?:beer::boggled:
PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG PARTYSTARS.BG ..........................................
DeMoN
 
Мнения: 522
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Фев 28, 2004 10:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Пет Яну 28, 2005 7:02 pm

ami pisna mi da ima nedostik na taka polezni jundjoriiki za kolelata ni,
moe i tv da naprava

takache hora ,kajete si ne se sramuvaite ,stoto 15 leva e mnogo za edno uho ,a i za drugi nesta koito ,sa malko nedopostimo skapi:agree:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот thebiker » Чет Юни 09, 2005 2:21 pm

Един добър вариант зз предпазване от счупване на това ухо е да се сложи един предпазител който е нещо като една тънка здрава U - образна тръба и се закрепя за оста на задната главина - ама не става за QR но има начини и за този проблем да се заобиколи.
А този предпазител е евтин май към 5 лева.
thebiker
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 11, 2004 3:10 pm

Мнениеот halcor » Чет Юни 09, 2005 2:27 pm

Да, но рамките не са евтини, а като си сложиш тоя предпазител рамката ще изяде боя вместо обтегача и ухото.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот mih » Чет Юни 09, 2005 2:37 pm

и аз намирам за абсурдно високи цените на ухите във Веломания, ето в момента ми трябва уше за Ф5, а струва маса пара, особено като се има предвид материала и изработката...

и друго - значи одират ни кожите за уши, а втулки ЩО НЯМАТ?!?!?! ми като продавате рамките си с кирливи втулки, ами после като се разлуфтят???:bigmout:
представям си пък те колко ще струват, ако ги има...


ами що са толкова меки шибаните уши?
да не би за да се сменят по-...рядко обтегачите?
или да се кихат по 15 кинта всеки месец за ново кирливо кашкавалено ухо?

ами втулки за вилки? кво, като се разлуфтят - да ги хвърляме ли?!

'бимумамата...:xx(::censored::(!:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот bikerider » Чет Юни 09, 2005 3:30 pm

[quote="thebiker"]

Един добър вариант зз предпазване от счупване на това ухо е да се сложи един предпазител който е нещо като една тънка здрава U - образна тръба и се закрепя за оста на задната главина - ама не става за QR но има начини и за този проблем да се заобиколи.
А този предпазител е евтин май към 5 лева.
[/quote]


абе стига глупости бе... това е материя за първолаци...

като не си в час не говори глупости - никоя алуминиева рамка няма да издържи удар по стоманения "предпазител"...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Чет Юни 09, 2005 3:32 pm

[quote="mih"]

и аз намирам за абсурдно високи цените на ухите във Веломания, ето в момента ми трябва уше за Ф5, а струва маса пара, особено като се има предвид материала и изработката...

и друго - значи одират ни кожите за уши, а втулки ЩО НЯМАТ?!?!?! ми като продавате рамките си с кирливи втулки, ами после като се разлуфтят???:bigmout:
представям си пък те колко ще струват, ако ги има...


ами що са толкова меки шибаните уши?
да не би за да се сменят по-...рядко обтегачите?
или да се кихат по 15 кинта всеки месец за ново кирливо кашкавалено ухо?

ами втулки за вилки? кво, като се разлуфтят - да ги хвърляме ли?!

'бимумамата...:xx(::censored::(!:
[/quote]


Спор да няма - Веломания са под всякаква критика относно резервни части. А ушите на рамките са ляти, а не фрезовани - това е причината за мекостта им. А резервните са фрезовани тук по поръчка - затова и са толкова скъпи.

Изобщооо...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот GOА1 » Чет Юни 09, 2005 3:47 pm

[quote="thebiker"]

Един добър вариант зз предпазване от счупване на това ухо е да се сложи един предпазител който е нещо като една тънка здрава U - образна тръба и се закрепя за оста на задната главина - ама не става за QR но има начини и за този проблем да се заобиколи.
А този предпазител е евтин май към 5 лева.
[/quote]

Тва П що е ?
От описанието останах с впечатление, че при радиален удар ще се врътка. Само на оста ли се закача ? (т.е. в една точка)

Въпросният предпазител би си свършил работата при удар. Но една от причините за късане на уши без причина е динамичното натоварване, на което са подложени, демек друсане, и последващото по-бързо стареене на материала. Повечето уши са с "две дебелини" и ръбчето между тях е добър концентратор на вътрешни напрежения. От там следва и белята. А диаметъра на гайката на оста е достатъчно голям за да не се позволи кривене "на вън". Съответно - влиза навътре:xx(:.
(след продължителен оглед това успях да измисля)


@mih
Материала не е от най-евтините.
За сметка на това - ушото е отливка. Не знам по колко бройки се правят с един калъп, ама за такава точност сигурно са стотици... и фрезиста би трябвало да взима повече (пък и не купува материала на едро, ако го купува, а не го е гепил).:dunno:
бе то и кормилото (по-точно крива тръба) не струва 30 лв, нито пък Al болт М10х1 е 4лв...
като няма избор ще ни [img]http://smilies.sofrayt.com/%5E/d0/sex.gif[/img]

едитче:
докато се мотам bikerider написал същото :)
GOА1
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:07 pm


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта