Боядисване на колело.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Боядисване на колело.

Мнениеот asahi » Вто Дек 14, 2004 6:08 pm

Искам да си боядисам колелото. Олющи се доста, даже ръждясва. Не търся художествен ефект, просто една прилична здрава боя. Да не се лющи и драска лесно, ако може.
Къде в София или Пловдив извършват качествено тази услуга? Дали ще ми свалят старата боя или аз ще трябва да търкам/мажа с шкурки/препарати?
Как е праховото боядисване за вело-рамки?
(__0000__)
II II
asahi
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 3:38 pm

Мнениеот Rotting » Вто Дек 14, 2004 6:17 pm

"Дали ще ми свалят старата боя или аз ще трябва да търкам/мажа с шкурки/препарати?"

- свалянето на стара боя става много лесно и ще ти отнеме най-много час, два. Купуваш за 2.70лв от някой сторителен магазин едно мазило в тенекия за сваляне на боя - "Терминатор" и го мажеш по рамката. Съветвам те да си на терасата или на двора, зависи къде живееш, защото е доста силен препарата и също внимавай да не ти капне по кожата, че почва леко да щипе ;). Най-добре ползвай ръкавици. Като го намажеш, след няколко минути боята започва да става на мехури и трябва с една телена четка да я остържеш - пада много лесно.
За боядисване питай при автотенекиджиите - те са запознати.
За обща култура: http://www.bikeschool.com/spokes/index.cgi
Rotting
 
Мнения: 544
Рейтинг: 1702
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 9:36 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Вто Дек 14, 2004 6:36 pm

аз си боядисах едната рамка с прахова и сам доволен ,стана като пласмаса

а аз да питам

как се маха най-лесно,прахова боя?
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот nikitzo » Вто Дек 14, 2004 8:10 pm

[quote="axelmax"]

аз си боядисах едната рамка с прахова и сам доволен ,стана като пласмаса

а аз да питам

как се маха най-лесно,прахова боя?
[/quote]


Sigurno imash vpredvid prahovo boqdisvane.
Ima edin ceh kudeto boqdisvat prahovo v Drujba sreshtu bivshiq institut CIME
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Сря Дек 15, 2004 10:43 am

Ето ви и една лесна и много ефективна РЕЦЕПТА за отстраняване на ВСЯКАКВИ бои на алкидна основа. Не е тествана върху колело, но така съм свалял 5-6 слоя стара блажна боя от стари дограми, смъква даже праховото покритие на алуминиевите профили.

Смесва се концентриран разтвор на натриева основа (сода каустик) и шпаня (винервайс) до получаване на гъста каша. Боядисаната повърхност се намазва дебело с тая каша и се завива с парче найлон. След 10-15 минути кашата пожълтява видимо, маха се найлона и с шпатула се обира кашата, която може да се нанесе веднага на друго място след като се поомеши. Заедно с тая каша си заминава и боята. Следва измиване с вода.

Ако рецептата се прилага не за метал, а за дървена дограма, е необходимо почистената повърхност да се обаботи с разреден оцет, за да се неутрализира натриевата основа, останала в дървото, щото иначе при следващо боядисване новата боя пада точно за 24 часа изцяло.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот asahi » Сря Дек 15, 2004 10:49 am

Благодаря за съветите. Със свалянето на боята ще се справя. Имате ли проверен бояджия?
(__0000__)
II II
asahi
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 3:38 pm

Мнениеот КапитанПланета » Сря Дек 15, 2004 2:16 pm

Айде, изплюйте камъчето, мола ви се ! Имаше едни с прахово боядисване похвалени във форумите, но телефоните са променени и вече не вАжат... Днес се разходих до един автобояджия, който преди време ми боядиса колата доста добре, та неговата оферта беше към 50 лв., което за сити байка ми просто не е оправдан разход...
[офтопик]
А, сетих се и за друг вариант. Да се свали боята както каза did, след това да се полира хубаво алуминия и накрая с лак-спрейче, да лъсне и да предпазва. Та да препоръчате някаква паста за полиране ?
[/офтопик]
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот asahi » Сря Дек 15, 2004 2:23 pm

На този автобояджия не му се е занимавало, явно. При праховото на каква температура се пече? Мисля си дали не може да си спестя демонтажа на централната касета?
(__0000__)
II II
asahi
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 3:38 pm

Мнениеот ThEUfO » Сря Дек 15, 2004 2:27 pm

Преди като работех в спринта боядисвахме към 25 лева беше някъде.. На автобояджия не е работа, тея луди ли са ? 50лв??? Едно боядисване на автомобил е 200лв където отиват поне 10-15 литра боя...
Древна мъдрост: "s****** ** **** po default"
ThEUfO
 
Мнения: 374
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 5:20 pm
Местоположение: Madagascar

Мнениеот КапитанПланета » Сря Дек 15, 2004 2:47 pm

[quote="ThEUfO"]

Преди като работех в спринта боядисвахме към 25 лева беше някъде.. На автобояджия не е работа, тея луди ли са ? 50лв??? Едно боядисване на автомобил е 200лв където отиват поне 10-15 литра боя...
[/quote]


Ами калкулацията беше :
- 25 лв. за някакво бльоджа, която при алуминий била задължителна за да стане стабилно покритието
- 15-тина лв. за самата боя (качествена) и лак
- 10-15 лв. за труд - сваляне на старата боя и нанасяне на горните. Каза че досега е боядисал към 15 рамки, и то само на разни маниаци ;). Абе занимаваше му се на човека, искаше да ми земе парите, и честно казано ако ставаше въпрос за "другото ми колело" бих ги дал, ако наистина ще стане толкова добре, ама за градското... то тва прави 25% от цената му баси :bawling:.
Иначе това за спринт/25 лв. звучи добре, само да не беше толкова далече.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Сря Дек 15, 2004 3:12 pm

@kapitane-мапрао ,незнам какво да кайа ,освен му кажи на оня бояджия ,да си .. маиката

50 лева абе тоя е пълен мизерник,за 50 лева трябва да ми я изрисува


праховоте не толкова скъпо

ще питам маика ми ,че моята ми я боядисваха ,неини приятели

@asahi-никка касета ,нисто по рамката не требе да се остаи ,наи много гии цхсаки,инацче нема да ти я боядисат треба да е ,добре обезмаслена ,дори и резбите за средното движение

аз моята я бех изшлайфал ,и обеезмаслих ,но от вътрешната страна на стержена не и ,се прееба ,работата,и на ново всичко



а алуминиеви рамки неснам дали сте станат ,нали има ли некжва топлинна обработка ,която се раваля ,при третира на топлина ,дали чрез заваряне или като е в пещта
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот did » Сря Дек 15, 2004 3:48 pm

[quote="asahi"]

Искам да си боядисам колелото. Олющи се доста, даже ръждясва. Не търся художествен ефект, просто една прилична здрава боя. Да не се лющи и драска лесно, ако може.
Къде в София или Пловдив извършват качествено тази услуга? Дали ще ми свалят старата боя или аз ще трябва да търкам/мажа с шкурки/препарати?
Как е праховото боядисване за вело-рамки?
[/quote]


Аз преди време имах същия проблем с рамката, която карам сега. Тя си е CrMo и нито беше нещо ръждясала, нито някакви проблеми съществени имаше, ама боята и беше много грозно изподрана почти навсякъде и тук-таме се бяха появили язвички от ръжда. И понеже и на мен не ми се занимаваше с демонтажи на касети, сваляне на бои с химии и т.н. а само търсех начин да спра процеса на ръждяснаве и да пооправя малко външния вид, просто си купих бронзов спрей за джанти на автомобили, поразкачих каквото имах време от колелото, поизтърках с шкурка горе-долу и му пръснах 2-3 ръце през 15 мин. След час и половина цялата процедура беше приключила и аз пак си карах колелото. Приятелите ми се смеят, че съм постигнал прекрасен ефект, наподобяващ на бронзирано кюмбе, ама ръждата спря да избива и хич не е лесно да одраскаш такъв лак. Стои си и не мърда и ми струваше доколкото помня около 5 лв. Имаше тогава вариант и с по-скъпи спрейове във всякакви цветове, върху които да се нанесе безцветен защитен слой и т.н. и т.н. хвърчащи по-нагоре ценово решения, ама аз такива естетически амбиции не съм имал. Една лепенка MTB-BG оправи ескетиката, пък и беше на аванта. Ако си от Пловдив мога да ти кажа няколко места, където продават подобни спрейове и според това с какви пари разполагаш сам си реши какво да правиш. Аз лично не бих се занимавал с прахово боядисване, макар че определено е по-качествено, ама си е голяма разправия, пък аз съм мързелив.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот asahi » Сря Дек 15, 2004 4:06 pm

Did, случаят ми е подобен. И с рамката, а и с мързела. Но не ми допада идеята да го пръскам със спрей, защото има доста по количество дребни драскотини. Ходя често в Пловдив. Срещу завода на Спринт имаше май някаква прахова бояджийница - може би към нея ще се насоча.
С какво да обезмасля качествено рамката? Само коресилин и парцал достатъчни ли са?
(__0000__)
II II
asahi
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 3:38 pm

Мнениеот axelmax » Сря Дек 15, 2004 5:24 pm

da s koreselin staaa
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот ThEUfO » Чет Дек 16, 2004 5:30 pm

Преди да я боясисаш я мини обилно с антикор, щото има някои места които уж си бутнал ръждата :] Един такъв зелен, 300 грама пеесе' стин'ки.
Древна мъдрост: "s****** ** **** po default"
ThEUfO
 
Мнения: 374
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 5:20 pm
Местоположение: Madagascar

Мнениеот asahi » Чет Дек 16, 2004 5:33 pm

Thank`s, Уфото!
Много химия стана - дали ще остане нещо от рамката :D ?
(__0000__)
II II
asahi
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 3:38 pm

Мнениеот did » Пет Дек 17, 2004 10:09 am

[quote="asahi"]

Thank`s, Уфото!
Много химия стана - дали ще остане нещо от рамката :D ?
[/quote]


:D:D:D

Ще остане.

Пък като стана въпрос за химията и почистването на ръждата, ако случайно имаш по-лесен достъп до магазин за химии, отколкото до някоя железария, където продават ръждочистител, или пък ако искаш да спестиш някой лев, може да използваш и разтвори на оксалова или орто-фосфорна киселина. Тези две много слаби киселини не си взаимодействат със стоманата по никакъв начин, но ръждата преобразуват много бързо във водоразтворими съединения и така повърхностите се изчистват лесно и в дълбочина. Всъщност, прословутият препарат за почистване на ръжда, дето го продават в магазините, представлява точно разтвор на фосфорна киселина.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот MOD » Пет Дек 17, 2004 12:38 pm

:offtopic:

Простете, зная че не му е тук мястото, но в мен напира един въпрос :
Някой може ли да даде съвет как да се смъкне лесно блажна боя от панелна стена ( като гледам май е полагана няколко пъти )

:offtopic:
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Съб Дек 18, 2004 10:45 am

[quote="MOD"]

:offtopic:

Простете, зная че не му е тук мястото, но в мен напира един въпрос :
Някой може ли да даде съвет как да се смъкне лесно блажна боя от панелна стена ( като гледам май е полагана няколко пъти )

:offtopic:
[/quote]

Смъквал съм с помощта на едно нещо, приличащо на сешоар, но вадещо доста по-висока температура. Продават се в магазините за инструменти и техника. Ако можеш се вземи от някой, за едно ползване не е оправдано да купуваш. Та с този духащ жега уред печеш направо боята тя се напуква и после с щпакличката леко леко и си пада....
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот MOD » Съб Дек 18, 2004 12:40 pm

@jivkonik - мерси
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот asahi » Вто Дек 21, 2004 10:48 am

До тук проучих и разбрах следното: Рамката може да се боядиса с автоемайлак или прахово. При автобоята подготовката на рамката е по-лесна - шкурка, обезмасляване. Боядисването е 15-25лв. При праховото се сваля всичко - първо с Терминатор, после с ръждопреобразувател, после на пясъкоструен или с шкурка, после пълно обезмасляване. Боядисването е 5-6 лева. Ако са повече рамки в тази цена могат да се боядисат 2-3 бр. в един цвят.
За себе си избрах праховото боядисване с черен мат. Така не личат дребните драскотини и като цяло покритието е по-издържливо. В Пловдив, зад завод Възход, намерих цех, където ще боядисат рамката. Цената е 6лв/кв.м. След Нова Година ше говоря с тях и за почистване на старата боя, защото има такава опция. Ще уточня и крайни цени.
Не е оправдано да се разкарвам с една рамка само, а нямам втора за боядисване. Ако някой желае да се включи може да се запише тук или на мейла ми. Надявам се да спестим средства при по-голяма поръчка.
(__0000__)
II II
asahi
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 3:38 pm

Мнениеот КапитанПланета » Вто Дек 21, 2004 12:43 pm

asahi,
Пиши ме и мен. Ще съм ти много признателен.:beer:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот halcor » Вто Дек 21, 2004 3:00 pm

Може и мен да ме пишеш в партията, че ми е ужасно надрана рамката :-)
[email protected], ако съм пропуснал да го сложа в профила, също така icq: 7897288
Само че местоположението ми е в София, както и на капитана, предполагам? Или това няма да е проблем?
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот asahi » Вто Дек 21, 2004 3:08 pm

И аз съм в София, no problemo. Имайте готовност след НГ да сваляте чарковете от рамките.
(__0000__)
II II
asahi
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 04, 2004 3:38 pm

Мнениеот dil » Вто Дек 21, 2004 6:13 pm

На Цариградско шосе 7ми км, сградата се водеше АТМ център. В нея се намира и UNDP, пада се срещу атомния център на БАН и до БИЦ-ИЗОТ, една беличка такава.

Та в нея на първия етаж има цех за прахово боядисване. Утре като отивам на работа ще видя какви бяха телефоните.

Преди време щях да си боядисвам рамката там,
но в последствие се отказах. С чичото се бяхме разбрали за 10-12лв да я боядиса в 2 цвята и затова цената е по-висока.
Аватар
dil
 
Мнения: 261
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 9:05 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Zozka » Съб Дек 25, 2004 2:34 pm

Пичове луди ли сте вееее :banghead: Звъннете на BAS бе, те боядисват рамките адски качествено и устойчиво - моят RъM си му махам боята с нокътче, това ако не е добре свършена работа, не знам кое е :dunno::disguis:

Ае и весели празници :bouncy:
Идат кат овци, бегат кат Офци
Аватар
Zozka
 
Мнения: 2167
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юни 02, 2003 2:46 pm
Местоположение: Cuba

Мнениеот CrZ » Пон Яну 10, 2005 4:13 pm

Аз си боядисвах едно време една рамчица в някъв цех во Пловдивъ и стана доста сполучливо...ама сега съм се наточил да си боядисвам ДХто и съм приготвил 50-60 лв ..Та въпроса е за тия пари КЪДЕ????Искам бял мат да я правя ама да стане иделно гладка...ше я водя на разни конкурси каде красотата ще и гледат ...и другото важно е да е здрава...Тук изниква и друг въпрос...прахово или автобоя...при автобоята дали изглежда забалежимо по добре от праховото и дали ше е толкова здрава като праховото....а искам и те да ми махнат боята защото нито имам време да стържа нито ми се занимава....да сте живи и здрави ако помогнете...ако не огин да ви порази и слана да попари реколтата....лажем бе...:X:X:X:X:X:X:X:angel2::angel2::angel2:...барем и да не отговорите пак да сте живи и здрави
LIKE A WATER DOWN THE HILL
Аватар
CrZ
 
Мнения: 638
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Чет Мар 04, 2004 2:01 pm
Местоположение: Christmas Island

Мнениеот sdmeood » Сря Авг 30, 2006 2:41 pm

Прахово боядисване и почистване с песъкоструй на всякакви изделия от метал има на бул. Европа 6, на около 150 метра от кръстовището на МакДоналдс на Орион. Тел. 0888524710 Симеон Митков. Стават супер...
sdmeood
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 4:27 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот KOLOEZDA4 » Сря Авг 30, 2006 6:14 pm

[color=beige][size=67]Spoko ti mene me znae6 zvanni edin telefon i 6te te opatq na to4noto mqsto eftino i provereno mnogokratno:agree:[/size][/color]
Древна китайска поговорка:Когато едно място е пусто... това означава, че там няма никой!
Аватар
KOLOEZDA4
 
Мнения: 206
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Май 21, 2005 4:35 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zero » Чет Авг 31, 2006 9:34 am

ей,мунчувци а датата на темата и предпоследния пост постарахте ли се да видите?!?!
Аватар
zero
 
Мнения: 376
Рейтинг: 1563
Регистриран на: Нед Юли 04, 2004 11:51 am
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 27 госта