Тарся си колело

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Тарся си колело

Мнениеот NovemberCharlie » Съб Дек 11, 2004 3:19 pm

Някой може ли да ми подскаже какво готово колело да си взема за 400-500 лева. Трябва ми да обикалям по планините и да не се разпада ако скоча от 50 см и да става и за катерене и за спускане (ма не екстремно)
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот PtD » Съб Дек 11, 2004 5:22 pm

[quote="NovemberCharlie"]

Някой може ли да ми подскаже какво готово колело да си взема за 400-500 лева. Трябва ми да обикалям по планините и да не се разпада ако скоча от 50 см и да става и за катерене и за спускане (ма не екстремно)
[/quote]


Drag ZX5, Drag Ontario Team Edition, примерно?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Paranoid » Съб Дек 11, 2004 7:13 pm

[quote="NovemberCharlie"]

Някой може ли да ми подскаже какво готово колело да си взема за 400-500 лева. Трябва ми да обикалям по планините и да не се разпада ако скоча от 50 см и да става и за катерене и за спускане (ма не екстремно)
[/quote]


Според мене един Climber би ти свършил страхотна работа
Неведоми са пътищата планински!!!
Paranoid
 
Мнения: 61
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 29, 2004 9:38 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот No1s » Съб Дек 11, 2004 9:49 pm

[quote="Paranoid"]

[quote="NovemberCharlie"]

Някой може ли да ми подскаже какво готово колело да си взема за 400-500 лева. Трябва ми да обикалям по планините и да не се разпада ако скоча от 50 см и да става и за катерене и за спускане (ма не екстремно)
[/quote]


Според мене един Climber би ти свършил страхотна работа


[/quote]

Climber-a мисля е малко по-скъп от 500лв, освен това ако човека е по-висок ще му е доста трудно да върти по поляните:nuts:. За тези пари мисля, че най-удачните варианти са тези, които каза PtD
why you have to shoot and die, when you can jump and fly
No1s
 
Мнения: 459
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Май 30, 2004 5:27 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Paranoid » Съб Дек 11, 2004 11:11 pm

[quote="No1s"]

[quote="Paranoid"]

[quote="NovemberCharlie"]

Някой може ли да ми подскаже какво готово колело да си взема за 400-500 лева. Трябва ми да обикалям по планините и да не се разпада ако скоча от 50 см и да става и за катерене и за спускане (ма не екстремно)
[/quote]


Според мене един Climber би ти свършил страхотна работа


[/quote]

Climber-a мисля е малко по-скъп от 500лв, освен това ако човека е по-висок ще му е доста трудно да върти по поляните:nuts:. За тези пари мисля, че най-удачните варианти са тези, които каза PtD
[/quote]


Уф!Малий че съм тъп!!!:banghead::bawling:
Неведоми са пътищата планински!!!
Paranoid
 
Мнения: 61
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Сеп 29, 2004 9:38 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Victor » Нед Дек 12, 2004 9:51 am

Ами погледни тук http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=3606 . Можеш да намериш много интересни работи :agree:
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Дек 13, 2004 10:00 am

Висок съм 180 см и тежа 85 кг. А на Climber-а не му ли е малко ниска седалката?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот Victor » Пон Дек 13, 2004 10:28 am

[quote]А на Climber-а не му ли е малко ниска седалката[/quote]

Искаш да кажеш не му ли е малко ниска рамката.Ами да нисичка е 14" е което е бая ниско ако караш из града но ако мислиш да си повечето време горе в планината рамката е наистина много добра и здрава. Пък и цената и не е много (говоря за рамката) но цялото колело май е доста скъпичко.
[quote]Drag ZX5, Drag Ontario Team Edition, примерно?[/quote]

А да това наистина са колелата за теб прилично високи рамки (тоест можеш да си избираш височина на рамката не като при climber-a) ако караш из града ще ти е удобно и в планината няма да ти правят проблем + това са и около 500 лева зависи от монтажа.
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Дек 13, 2004 10:56 am

Благодаря за съвета. Виждам, че Drag Ontario Team Edition е с различни спици от ZX5. Каква е разликата по отношение на здравината?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот PzNike » Пон Дек 13, 2004 12:18 pm

Сигурно си гледал картинките на сайта на Драг.
Реално не всички колела се предлагат с показаните там конфигурации. Аз примерно не съм виждал Онтарио Тийм с 24 спици както е показан там - виждал съм го само с нормални 36 спици мисля.
Иначе - аз нямам много впечатления, но повечето хора във форума се по-скоро изказват негативно за намаления брой спици. Е, разбира се има и изключения, но 32-36 спици са си добре по принцип.
Драг Онтарио Тийм съм виждал и във вариант само с V-Brakes - съответно малко по-евтин.
Най-добре - отскочи до някой от магазините и виж какво има налично в момента, ако не си го направил досега - тъкмо ще добиеш реална представа за машините :^:
Achtung Panzer!
PzNike
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Мар 19, 2004 1:41 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Дек 13, 2004 12:31 pm

А какво ще кажете за Drag Expert? Имате ли представа каква му е цената и дали е подходящо за мен?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пон Дек 13, 2004 12:55 pm

[quote="NovemberCharlie"]

А какво ще кажете за Drag Expert? Имате ли представа каква му е цената и дали е подходящо за мен?
[/quote]

Прилично лека и здрава рамка! Карах такъв около 6 месеца, но скоро си смених рамката с друга по-малка. Експерта ми беше размер 20 инча и за моя ръст 171 см ми беше много голям! За твоя ръст няма да имаш проблеми с такъв размер рамка. Цената на Експерт ново колело е от порядъка на 800 -1000 лв и ще надскочи предвидения от теб бюджет. Ако се огледаш за части от Пазара на форума може и да се събереш в сумата 500 лв.
Ако те интересува продвам си рамката Експерт. Драсни мейл на [email protected] за повече информация.
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Дек 13, 2004 1:20 pm

Мерси. За сега мисля да си взема ново колело - нали има гаранция.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот PzNike » Пон Дек 13, 2004 2:05 pm

За приблизителни цени на колелата на Драг и малко допълнително инфо можеш да погледнеш тук:
[url]http://www.mtb-bg.com/news/news00198-300703.htm[/url]
Експерта е хубаво колело, но е доста по-скъпо от предвидения от теб бюджет. Онтарио Тийм или ZX5 - това е което се смества в 400-500 (ZX5 с V-Brakes) ако си намериш такъв.
Освен това сезона вече свърши и не е много за каране. Според мен е по-разумно да почакаш някоко месеца, да събереш още малко пари ако имаш желание и да си вземеш нещо напролет. Тъкмо и ще посъбереш повече информация, а и може и нови модели да излязат догодина.
Achtung Panzer!
PzNike
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Мар 19, 2004 1:41 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Дек 13, 2004 2:30 pm

Ходих до магазина на ул. Борис и се обадих във Веломания - дадоха ми две предложения едното с голяма рамка и без дискова спирачка (около 380 лв), а другото с по-малка рамка, но с дискова спирачка (465лв). При моя ръст кое би било по-добре да взема?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пон Дек 13, 2004 3:20 pm

[quote="NovemberCharlie"]

Ходих до магазина на ул. Борис и се обадих във Веломания - дадоха ми две предложения едното с голяма рамка и без дискова спирачка (около 380 лв), а другото с по-малка рамка, но с дискова спирачка (465лв). При моя ръст кое би било по-добре да взема?
[/quote]

А за кои модели колела са ти говорили? "по-голяма и по-малка рамка" ама на кой модел? И за какъв размер рамки? С твоя ръст нещо към 20 инча трябва да си търсиш според мен....
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот hlebarka » Пон Дек 13, 2004 3:30 pm

за човек става въпрос, какви 20"
че 18" зле ли ще му бъде
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот jivkonik » Пон Дек 13, 2004 3:35 pm

[quote="hlebarka"]

за човек става въпрос, какви 20"
че 18" зле ли ще му бъде
[/quote]

Е нали е 180 висок! Доколкото разбрах не му трябва рамка за трикове и рампи, а такава за общо ползване и въртене навсякъде. За моя ръст 170 дават 17-18 рамка подходяща, за него трябва нещо по-голямо, към 19 - 20?
За да не стане объркване нека човека види тази тема:
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=1161
там има препрадка към един сайт, на който си въвеждаш мерките и ти дава препоръчителен размер рамка и дължина на лапата.:agree:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Дек 13, 2004 3:47 pm

За Drag Ontario Team става въпрос. По-евтиния вариянт беше със синая рямк, а по-скъпия с червена. Голяма каша.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пон Дек 13, 2004 3:55 pm

[quote="NovemberCharlie"]

За Drag Ontario Team става въпрос. По-евтиния вариянт беше със синая рямк, а по-скъпия с червена. Голяма каша.
[/quote]

Ами определи си размера по онзи сайт който има линк в темата, която ти казах http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=1161 и после си мисли какмо взимаш. Онтариото е 18-ска най-голямата рамка (ако се не лъжа)и на теб ще ти е малка (според мен), но това си е само мое виждане де :}):
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Дек 13, 2004 3:57 pm

А ако вдигна седалката няма ли да стане ОК?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пон Дек 13, 2004 3:59 pm

[quote="NovemberCharlie"]

А ако вдигна седалката няма ли да стане ОК?
[/quote]

Опс излъгал съм те малко за размерите на Онтариото - има 16 -18 и 20 инчови. Виж тази тема преди време питах и tailor ми даде много подробен отговор с прапрадки и картинки даже:
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=3893
:^:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот hlebarka » Пон Дек 13, 2004 4:06 pm

жика, ами колчето е за това - да се променя височината,
ако ще караш спускане с тая рамка, 18 би било по-добре от 20, драг-овете, дори и ниски не са къси, така че и по-малка рамка да си купиш едва ли ще ти е неудобна
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Дек 13, 2004 4:10 pm

Благодаря за изчерпателните отговори.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот jivkonik » Пон Дек 13, 2004 4:21 pm

[quote="NovemberCharlie"]

А ако вдигна седалката няма ли да стане ОК?
[/quote]

Хъмм не е точно така! Доста хора мислят като теб (и аз бях така до скоро), но е доста погрешно. Височината на рамката в инчове (разстоянието от центъра на средното до края на седалковата тръба) е пропорционално свързано с дължината на рамката(разстоянието от центъра на седалковата до центъра на челната тръба). Аз до скоро карах 20 инчова рамка - на височина ми бе добре, обаче напред беше дълга - неподходящо много дълга за моя ръст. В следствие на това позицията ми на каране беше "много полегнал" - почти като че карах шосейка! Това за градско-улично каране не е някакъв особен проблем, но като се качиш в планината и тръгнеш да спускаш става страшноооо!!! Все едно яздиш кон, наведен си напред, не можеш да се изнесеш достатъчно назад и резултата е - "човки, чайки" и други летежни фази над кормилото с главата напред! Злобна работа!
Другата крайност в избора на рамка е да си вземеш къса за ръста - тогава караш изгърбен, свит, болежки по гърба, неудобвство при въртене. Байка е по-маневрен и отзивчив при случая с по-късата рамка. Общото менение е, че с по-къса рамка се свиква (а и съчетана с по-дълга лапа може да я нагласиш горе-долу към ръста ти), но с по-дълга не! Моя опит с по-дългата рамка ме кара да се съглася с второто. До сега не съм карал по-къса за ръста ми рамка за да видя там как е, но съм чувал, че и така не е добре!
Съвета ми е - измери се точно по онзи сайт и си запиши крайния размер рамка, които ти препоръчва! Другия важен параметър, даден там е ефективната дължина на горната тръба - мери се от седалковата тръба до края на лапата - този размер всъщност определя дали ще караш по-изправен или по-полегнал напред. Той може да се коригира до някъде, чрез избор на подходаща по дължина лапа. Вземи си рамка с половин до един инч ралика по-голяма или по-малка, ако не намериш точно такъв размер, какъвто ти препоръчва сайта.:thumb:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот jivkonik » Пон Дек 13, 2004 4:33 pm

[quote="hlebarka"]

жика, ами колчето е за това - да се променя височината,
ако ще караш спускане с тая рамка, 18 би било по-добре от 20, драг-овете, дори и ниски не са къси, така че и по-малка рамка да си купиш едва ли ще ти е неудобна
[/quote]

Зависи много от геометрията и модела на рамката.
Ти разсъждаваш от гледна точка на Climber, който е 14 инча висок, но е дълъг 588 мм от седалкова до челна - РАМ HT 1 18-инчовия модел е дълъг 580 мм. Т.е. Climbera е размер L и като други параметри (с изключение на височината си) се равнява на 18 инчова рамка, при него геометрията е по-особена.
За спускане какъвто и размер да вземе от 18 надолу все ще му е добре, въпроса е какъв размер да вземе та и нагоре да може да върти комфортно без да си бие коленете в зъбите и да се гърби!
Ти колко си висок? Удобен ли ти е Climbera за дълги врътки? Знам, че не го жалиш и нагоре и надолу ама все пак да питам?:angel:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот hlebarka » Пон Дек 13, 2004 4:40 pm

[quote="jivkonik"]

[quote="hlebarka"]

жика, ами колчето е за това - да се променя височината,
ако ще караш спускане с тая рамка, 18 би било по-добре от 20, драг-овете, дори и ниски не са къси, така че и по-малка рамка да си купиш едва ли ще ти е неудобна
[/quote]

Зависи много от геометрията и модела на рамката.
Ти разсъждаваш от гледна точка на Climber, който е 14 инча висок, но е дълъг 588 мм от седалкова до челна - РАМ HT 1 18-инчовия модел е дълъг 580 мм. Т.е. Climbera е размер L и като други параметри (с изключение на височината си) се равнява на 18 инчова рамка, при него геометрията е по-особена.
За спускане какъвто и размер да вземе от 18 надолу все ще му е добре, въпроса е какъв размер да вземе та и нагоре да може да върти комфортно без да си бие коленете в зъбите и да се гърби!
Ти колко си висок? Удобен ли ти е Climbera за дълги врътки? Знам, че не го жалиш и нагоре и надолу ама все пак да питам?:angel:
[/quote]


178-179 с подметките
удобен е, как
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот jivkonik » Пон Дек 13, 2004 4:46 pm

[quote="hlebarka"]


178-179 с подметките
удобен е, как
[/quote]

Значи в резюме твоя съвет е да си вземе 18-ска т.е. дължина на рамката еквивалентна на Climbera?:8D:
лошо няма... аз си мисля, че ще му е къса, ама нека той да напише какво му е дал онзи сайт с мерките като препоръка...
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот hlebarka » Пон Дек 13, 2004 4:57 pm

не знам какви са точните размери,
съмнявам се онтариото да е къса рамка
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот tailor » Пон Дек 13, 2004 5:27 pm

[quote="hlebarka"]

не знам какви са точните размери,
съмнявам се онтариото да е къса рамка


[/quote]

Ontario и Ontario team (и ZX5 '04) в момента се произвежда в [url=http://free.bol.bg/helixs//OntarioSML.jpg][color=blue][u]3 размера[/u][/color][/url] и 2 разцветки(синьо/силвър мат и червено/сиво мат)
Аватар
tailor
 
Мнения: 1181
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Ное 14, 2002 8:27 pm
Местоположение: Соф

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта