Анкета за повишаване на безопастността...

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Анкета за повишаване на безопастността...

Мнениеот halcor » Пон Ное 15, 2004 12:41 pm

... на велосипедистите в София.
Моля, хвърлете и едно око, мисля, че инициативата си заслужава:
http://www.rinennor.org/bikers/anketa.html

"Анкетата е начална част от проект, изготвен от Amicus Plato който да бъде представен пред общината. Това проучване е много важно, за да можем да се ориентираме какви неща е реалистично да бъдат постигнати."
Това го научих оттук
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот КапитанПланета » Пон Ное 15, 2004 1:07 pm

Това е чудесна инициатива. Нека я подкрепим - кой с каквото може.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hlebarka » Пон Ное 15, 2004 2:05 pm

велосипедистите задължително да преминават обучителен курс

би било добре
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот MOD » Пон Ное 15, 2004 2:21 pm

Благородна кауза - наистина да я подкрепим кой както може :agree:
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот naka76 » Пон Ное 15, 2004 6:33 pm

Аз я подкрепих!!Но с какво положението на велосипедистите от "другата" България е по-различно,та е само за София??
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Пон Ное 15, 2004 7:00 pm

[quote="naka76"]

Аз я подкрепих!!Но с какво положението на велосипедистите от "другата" България е по-различно,та е само за София??
[/quote]


Първо - благодаря за подкрепата от Майна Таун. Оценява се :beer:. А защо само за София ? Нали все от някъде трябва да се почне... Така като гледам, явно на група софиянци им е писнало и са решили да направят нещо за каузата в собствения град. Освен това, колкото по-конкретни и реални са целите, толкова по-голяма вероятност има да бъдат постигнати, и не на последно място - положението в София наистина е най-трагично. Според мен един от реалистичните подходи наистина да се постигне нещо, е организирането на ЛОКАЛНИ граждански инициативи и лобита, които освен да ръчкат властеимащите, РЕАЛНО да правят всичко по силите си.
Надявам се това надигане на гражданската воля да е заразно, и подобни начинания да се отприщят в цялата страна. Лично аз вярвам че всеки от нас е лично отговорен за дереджето на което се намираме, вярвам и че всеки от нас със своя принос може РЕАЛНО да промени статуквото. Ако не го вярвах, нямаше да живея в София и в България. Ако и вие вярвате в това нека размътим водата и да разлаем кучетата !
Според мен насърчаването на велосипедизма трябва да стане държавна политика - това ще е от полза за всички и в много отношения. За да стане това обаче, всички ние от братството трябва здравата да се размърдаме, а не само да мрънкаме и да чакаме някой друг да свърши работата.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Victor » Пон Ное 15, 2004 7:02 pm

[quote]велосипедистите задължително да преминават обучителен курс [/quote]

Да това е добра идея но да не стига до глупости като книжки за колело както е при колите .Това е много глупава идея представям си как правя някакво нарушение и ми се отнема правото да карам че още нямам право и кола да карам направо ще побеснея.
Но ето тук идва и другия момент че много малко от нас знаят правилника ( включвам и себе си) затова да се минава елементарен курс в койдо съответно човек само да покаже че може да пази равновесие на колелото е добре и най- важната част да знае правилника.
Браво на хората който са го измслили това и на хората който го подкрепиха и ще го подкрепят.:bowdown:
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот naka76 » Пон Ное 15, 2004 8:01 pm

[quote="Victor"]
Но ето тук идва и другия момент че много малко от нас знаят правилника ( включвам и себе си) затова да се минава елементарен курс в койдо съответно човек само да покаже че може да пази равновесие на колелото е добре и най- важната част да знае правилника.
Браво на хората който са го измслили това и на хората който го подкрепиха и ще го подкрепят.:bowdown:
[/quote]


Това го написах и в анкетата!!Това за книжките е пълна безмислица (поне според мен).Какво щехванат Манго с разбитата Украйна която има на багажника си почче бащаж от клоездача и колелото взети заедно и ще му искат книжка ли??Или на пенсионера който едва ходи?Или на 5-7 годишното дете което е успяло да измоли татко си да му купе колело?Трябва движението по пътищата да бъде офицялен предмет в уцилище (по мое време беше така,предполагам че все още е така)но трябва да му се наблегне многократно тъй като е много занемарено.Не претендирамче ги знам правилата,но от това което тогава съм запомнил (тъй като тогава имахме изпити)и като порасъждавам малко и с допитване мога да твърдя че знам правелника доста по-добре от доста шофьори които не значт дори за правилото на дясно стоящия.Трябва да се наблегне на обучението не на санкциите.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот naka76 » Пон Ное 15, 2004 8:06 pm

[quote="КапитанПланета"]

[quote="naka76"]

Аз я подкрепих!!Но с какво положението на велосипедистите от "другата" България е по-различно,та е само за София??
[/quote]


Първо - благодаря за подкрепата от Майна Таун. Оценява се :beer:. А защо само за София ? Нали все от някъде трябва да се почне... Така като гледам, явно на група софиянци им е писнало и са решили да направят нещо за каузата в собствения град. Освен това, колкото по-конкретни и реални са целите, толкова по-голяма вероятност има да бъдат постигнати, и не на последно място - положението в София наистина е най-трагично. Според мен един от реалистичните подходи наистина да се постигне нещо, е организирането на ЛОКАЛНИ граждански инициативи и лобита, които освен да ръчкат властеимащите, РЕАЛНО да правят всичко по силите си.
Надявам се това надигане на гражданската воля да е заразно, и подобни начинания да се отприщят в цялата страна. Лично аз вярвам че всеки от нас е лично отговорен за дереджето на което се намираме, вярвам и че всеки от нас със своя принос може РЕАЛНО да промени статуквото. Ако не го вярвах, нямаше да живея в София и в България. Ако и вие вярвате в това нека размътим водата и да разлаем кучетата !
Според мен насърчаването на велосипедизма трябва да стане държавна политика - това ще е от полза за всички и в много отношения. За да стане това обаче, всички ние от братството трябва здравата да се размърдаме, а не само да мрънкаме и да чакаме някой друг да свърши работата.

[/quote]


Не че се заяждам ама по правило не трябваше да попълвам анкетата (сега да не ме издадете),защото тези неща които съм описал са ми са се случвали в Пловдив,а не в София.Поне за анкетата не трябваше да пишат 'В София' и 'из улиците на София'.Тъй като за анкетата трябва масовост,от цялата страна трябва да пишат хора.А ти го написа,започнете ли вие после и при нас ще дойде.
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот ThEUfO » Пон Ное 15, 2004 8:23 pm

14. А попадали ли сте в следните ситуации:

водач на МПС (автомобил, маршрутка, градски транспорт) отнема предимството Ви
--моля изберете-- никога рядко понякога често
водач на МПС завива надясно от лента за движение наляво или направо
--моля изберете-- никога рядко понякога често
водач на МПС Ви притиска към бордюра/банкета
--моля изберете-- никога рядко понякога често
водач на МПС отваря вратата на автомобила си без да изчака Вашето преминаване
--моля изберете-- никога рядко понякога често
водач на МПС се движи по паркова алея
--моля изберете-- никога рядко понякога често
пешеходец внезапно излиза на платното
--моля изберете-- никога рядко понякога често
пешеходец внезапно променя посоката на движението си

- - - - - -

Всеки ден се попада на такива ситуации, станали са ежедневие.

- - -- -- -

"велосипедистите да имат свидетелства за правоуправление, подобни на шофьорските книжки, които да се отнемат при определен брой нарушения"

А това е грандиозна простотия, да вземем да изкараме книжки на пешеходците освен, при 3 пресичания на червено, хвърляме ги в тъмницата на местното РПУ :]

Общо взето инициативата е добра като идея, преспективна в Люксембург, Монако, Горно-Нанадолнище, но не и в България.
Древна мъдрост: "s****** ** **** po default"
ThEUfO
 
Мнения: 374
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Апр 27, 2004 5:20 pm
Местоположение: Madagascar

Мнениеот КапитанПланета » Пон Ное 15, 2004 9:53 pm

[quote="ThEUfO"]
"велосипедистите да имат свидетелства за правоуправление, подобни на шофьорските книжки, които да се отнемат при определен брой нарушения"

А това е грандиозна простотия, да вземем да изкараме книжки на пешеходците освен, при 3 пресичания на червено, хвърляме ги в тъмницата на местното РПУ :]
[/quote]


Тук те питат дали има смисъл от това. Ако мислиш че няма - просто така отговаряш. Аз поне така направих. Не мога да разбера защо с лупа търсиш недостатъци? Стандартното негативно отношение на повечето нашенци към едва ли не ВСИЧКО... Що не се пробваме за разнообразие да си подобрим положението ?

[quote]
Общо взето инициативата е добра като идея, преспективна в Люксембург, Монако, Горно-Нанадолнище, но не и в България.
[/quote]


Положението все още е доста тежко в повечето европейски столици - много колоездачи загиват на пътя. Това не пречи на хората там да правят каквото могат. Преди време и там не е имало вело алеи и прочее, но явно на някой му е хрумнала идеята и се е задействал. Недостатъчно но необходимо условие да се случват нещата. Ние сме длъжни да направим каквото можем. Ако не стане за нас, ще стане за децата ни или техните деца - пак има смисъл. Както казах преди, ако мислиш че няма перспективи за България по-добре да отидеш някъде, където според теб има...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот naka76 » Пон Ное 15, 2004 10:58 pm

[quote="КапитанПланета"]
Положението все още е доста тежко в повечето европейски столици - много колоездачи загиват на пътя. Това не пречи на хората там да правят каквото могат. Преди време и там не е имало вело алеи и прочее, но явно на някой му е хрумнала идеята и се е задействал. Недостатъчно но необходимо условие да се случват нещата. Ние сме длъжни да направим каквото можем. Ако не стане за нас, ще стане за децата ни или техните деца - пак има смисъл. Както казах преди, ако мислиш че няма перспективи за България по-добре да отидеш някъде, където според теб има...

[/quote]


Като говориш за перспектива искам да разкажа как холандците се отнасят към колоездачите,които по някакво иследване се на второ място в света по колоездачи на глава от населението след Китай (четах го някъде ама колко е верно не знам).Това ми го разправя холандец,женен за българка които идват тук да си карат отпуските.Занчи ако един холандец ходи на работа с колело му опростяват 20% от данака,за това че не замърсява околната среда.Рапододателя е длужен да ти осигори Паркинг за Превозното ти средство.Зимата когато единия снегорин чисти пътя за колите,другия чисти вело алеата.
Само като си помисля колко сме на зад и ми става лошо,но ако не си отстояваме правата никога няма да ни ги дадът.Така че евалаза това начинание!!
Аватар
naka76
 
Мнения: 871
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 21, 2003 7:04 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Вто Ное 16, 2004 12:01 am

[quote="naka76"]
...Това ми го разправя холандец,женен за българка които идват тук да си карат отпуските...
[/quote]


Какво следва от това ? Най-вече че на холандците са им зле климата, природата и жените :beer:. Другите дребни кахъри ще си ги оправим лека полека, стига само да преодолеем нашенските тесногърдие, негативизъм , егоизъм и овчедушие. Колко му е ?
Еми ето - държавата им насърчава колоезденето. Как може това да стане тук ? Ами като на първо време се възползваме от гореизброените наши слабости. Давам примери :
Вдигаме гюрултия, и някои чиновници почват да извличат дивиденти като радетели за чиста от газове столица и намаляване на ПТП-тата. Съответно им се прави евала. Влизат предложения за промени в закона за задължителни вело алеи при изграждане на нови пътища.
Наши агенти работещи в медиите подготвят със свои усилия кампания за популяризирането на колоезденето. Медиите го изкарват като тяхна инициатива - примерно "Обединени медии за чист въздух" или кратко документално филмче "Холандия - идилия на две колела". Абе като стане част от политиката им (а затова трябва да се говори с тях и да се убеждават) такива теми ще се вмъкват навсякъде.
Жоро Байкъра има вуйчо работещ в общината. Подсказва му да подскаже на кмета как да се оползотворят "ония пари" от еврофонда и едновременно с това да понатрупа още актив пред избирателите. Прави му и лична услуга.
Велопродавачите отделят процент от приходите си за популяризиране на велосипедизма. Хем рекламка, хем за добрата кауза.
Малко си фантазирам, знам че не звучи много реалистично, но наистина съм сигурен че има много възможности които не се използват. Всеки може да прецени от собствената си позиция с какво може да бъде полезен.
:^:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот screamBoy » Вто Ное 16, 2004 12:49 am

Моя акцент е върху разграничаването на класове велосипедисти и от там класове велосипеди. Вярвам че е напълно ненужно да се използва каска от ездач на велосипед без скорости, вярвам че планинските велосипеди (които сега се движат в града в нарушение на ЗДП) все пак биха могли да бъдат разрешени денем и при добра видимост, вярвам не само веднъж в целия задължителен курс на обучение (май е 8 годишен, дано не бъркам) а 1 път годишно могат да се вкарат 2 часа в учебната програма за запознаване с части от ЗДП, и че не е нужно непременно да се водят от КАТ или ГражданскаЗащита, вярвам че една табела на Орлов Мост по темата (вместо с някоя разголена кльощрамба или легален наркотик) би помогнала повече отколкото всичкия български Интернет.
Вярвам че общинарите печелят незаконно от подкупи във връзка с разрешителни за бензиностанции, докато интереса на останалите 99,98% от столичани е на тези места да има етажни гаражи.
Също така вярвам че още едно пътно платно би било много по-полезно от велоалея до същия път.
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта